Modern ev kadınları sadece lezzetli ve çok değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde yemek yapmak zorundadır. Bu bakımdan mutfak hem yemek pişirmek için uygun bir alan hem de rahatça vakit geçirebileceğiniz bir yer olmalıdır. Bu nedenle optimal bir mutfak takımı kurmak ve alanı doğru kullanmak çok önemlidir. Komple bir mutfak takımı, kat üniteleri ve üst mutfak dolaplarından oluşmaktadır. Bu makalede tartışılacak olan ikincisi hakkında..

7fotoğraf

AVANTAJLAR VE DEZAVANTAJLAR

Üst mutfak modüllerine sahip bir mutfak evrensel bir seçenektir: hem geniş hem de küçük odalar için uygundur. Mutfak alanı 7 metreden az olduğunda her santimetreyi işlevsel olarak kullanmak gerekir. Bu durumda, gerekli tüm eşyaları odaya yerleştirmenin tek güvenli yolu üst mutfak dolaplarıdır..

Ama aynı zamanda görsel olarak bu mobilya yer kaplıyor. Bu etkiyi düzeltmek için, en uygun renk ve kaplama malzemeleri kombinasyonunu seçmek gerekir. Örneğin, bir odanın veya önlüğün duvarlarını kaplamak için hafif ve tek renkli seramik karolar kullanın. Aydınlatmayı yansıtan bu kaplama malzemesi mutfağı daha geniş hale getirecektir..

Üst dolaplar, düzendeki kusurları aydınlatabilir. Tavanların yüksek – 3.5-4 metre olması ve stalinkalarda olduğu gibi odanın dar ve dikdörtgen olması durumunda, üst dolaplar mutfağın genişliğini görsel olarak artıracaktır..

Menteşeli mutfak dolapları bazı hataları gizleyebilir: duvar düzensizlikleri, boruları gizleme ve diğer iletişim. Üst dolapların yüzeyinde, örneğin parmak izi veya yağ gibi ön kısımlardaki kir izleri çok belirgin olacaktır. Bu özellikle akrilik veya diğer parlak yüzeylerde fark edilir..

Raflı bir kulaklık takarken, içeriklerini güneş ışığına maruz kalmaktan korumayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Açık rafların ve çeşitli kancaların avantajı, daha hafif ve havadar görünmeleri ve aynı zamanda sadece çeşitli aksesuarları saklamanın bir yolu değil, aynı zamanda belirli bir tasarımı somutlaştırmanın bir yolu olabilmesidir. Bu depolama sistemlerinin ana dezavantajı, hafif bir dağınıklık izlenimi vermesidir..

Üst dolaplar yerine raflarla aşırıya kaçmamak önemlidir, aksi takdirde alanı aşırı doldurma riski vardır. Ayrıca üst dolapları açık raflarla değiştirirken tozun birkaç kez daha sık silinmesi gerekecektir..

7fotoğraf

YÜKSEKLİK NASIL SEÇİLİR

İster uzun mutfak dolabı ister menteşeli raf olsun, üst mutfak modüllerini kurarken doğru yüksekliği seçmek çok önemlidir. Bu durumda ana kriter, hostes ve diğer hanehalkı üyelerinin büyümesidir..

Böylece 160 cm’ye kadar bir büyüme ile üst kutunun yüksekliği 175 cm’ye ulaşabilir.160-170 cm’den bir artışla modül 190 cm’ye ve 175-200 cm’ye kadar kurulabilir, optimum yükseklik 200 cm’dir.

Elbette insan büyümesinin yanı sıra mutfakta tavanların yüksekliğinin de önemli bir etkisi olacaktır. Örneğin, yüksek tavanlı bir odaya mutfak takımı kurmak son derece uygundur. Alçak tavanlı mutfaklarda, genellikle banliyö binalarında olduğu gibi, seçim yapmak zorunda değilsiniz: kulaklık bazen en üstte yapılır – tavana çok yakın.

Ayrıca, çok sık olarak, bir duvar takımı kurarken, masa üstü yüzeyi, alt dolaplar ve üst dolap arasındaki mesafe dikkate alınır. GOST’a göre, bu mesafe 45 cm’den az olmamalıdır, ancak birçok tasarımcı 60 ila 90 cm arasındaki en uygun mesafeyi düşünmektedir.Bu hesaplama, çalışma paneline sadece bir gaz sobası yerleştirilemeyeceği, ancak ayrıca çeşitli elektrikli ev aletleri üzerine yerleştirilebilir.

Ayrıca ocak üzerine dolap ve raf asmayın. Tabii ki 55-60 cm yükseklikte ısı ulaşmaz, ancak yemek pişirirken çıkan dumanlar zamanla mobilyalara önemli ölçüde zarar verebilir..

7fotoğraf

KURULUM

Duvar dolaplarının kurulumuna devam etmeden önce bir dizi hazırlık çalışması yapmanız gerekir. Ana şey, duvar yüzeyinin düz olmasına ve mutfağın köşelerinin tam olarak 90 derece seviyesinde olmasına dikkat etmektir..

Mobilya montajı sırasında tüm tesisat ve elektrik işlerinin tamamlanmış olması çok önemlidir. Çeşitli teller, borular ve prizler tesisata müdahale etmemelidir. Ayrıca, kurulum sırasında duvar kaplamasındaki tüm onarım çalışmaları eksiksiz olarak tamamlanmalıdır..

Mutfak dolaplarının montajı için iki teknik vardır: köşelere ve raylara. Mobilya köşeleri kullanılırken tüm elemanların yatay olarak aynı seviyede konumlandırılması çok önemlidir. İkincisi, büyük ölçüde çalışmanın sonucunu belirler. En ufak bir yanlışlık, ek delikler açma ihtiyacına yol açabilir..

7fotoğraf

Ray kullanarak, dolabı asmak çok daha kolay olacaktır. Bunu yapmak için, duvarın üst noktasına yatay olarak bir ray ve kabinin iç duvarına bir menteşe takın. Ardından kabinin menteşesi, bir kanca gibi, rayı bağlamalıdır. Bu yöntem kullanımdan kaldırılmış olsa da, uygulanması çok daha kolaydır. Ayrıca, onarım sırasında duvarlar düzleştirilmemişse benzer bir menteşe mekanizması önerilir..

Raf ve pinyon mobilya montajı yöntemi çok daha basit ve farklı koşullara uygun olduğundan, buna odaklanacağız..

İlk olarak, menteşelerdeki kancaları orta konuma getirmeniz gerekir. Bu ayar vidaları ile yapılır. Bundan sonra, kancaların dolapların duvarından 2-4 mm dışarı çıkması için tenteleri yanlara sabitlemek gerekir. Sadece bu durumda kabin bağlantı elemanlarını yakalayabilecektir..

Ardından, menteşeli rayı takmak için deliklerin yerlerini belirlemeniz gerekir. Bundan sonra gerekli tüm delikler açılır ve montaj rayı sabitlenir. Dolaplar üzerine asılır ve hizalanır. Bir ayar vidası ile yatay olarak teraziye alınmalıdır..

Hizalanmış dolaplar, kelepçeler kullanılarak birbirine sıkıca sabitlenir. Ardından, sabit kenarlar delinmeli, ardından kesişme bağı ile sabitlenmelidir. Bu çalışmaların sonunda geriye sadece rafları düzenlemek ve kapıları yerleştirmek kalıyor..

Böylece üst dolaplar çok rahat ve bazen küçük mutfakların iç mekanları için yeri doldurulamaz mobilyalardır. Ayrıca dolabı kendi başınıza asmak için özel bir eğitim gerekli değildir..

7fotoğraf