Mutfak evin en popüler yeri olarak kabul edilir. Ancak onarım, dekorasyon ve düzenleme açısından da en zor olanıdır. Sonuçta, döşemeli mobilyalar, mutfak takımları, yemek masaları ve çeşitli ev aletleri dahil tüm iç eşyalar pratik, dayanıklı ve işlevsel olmalıdır..

Mutfak için mobilya seçerken, ısı direnci, higroskopiklik ve aşırı sıcaklıklara dayanıklılık gibi kriterleri dikkate almak zorunludur..

Tüm pişirme işlemlerinin çalışma yüzeyinde (tezgah) gerçekleşmesine rağmen, tüm yiyecek ve mutfak eşyaları mobilya takımının raflarında ve çekmecelerinde saklanır ve yemek pişirmek için ocak ve ev aletleri olmadan yapamazsınız, ana unsur mutfağın yeri yemek masasıdır. Buna göre dayanıklı, güvenilir ve istikrarlı olması önemlidir..

Bugün mobilya mağazalarında fayanslı mutfak masaları yüksek talep görüyor. Kendilerine nasıl dikkat çekiyorlar? Başlıca avantajları nelerdir? Dezavantajları var mı? Fayanslarla doğru yemek masası nasıl seçilir?

özellikler ve faydalar

Seramik veya karo fayanslı mutfak masası, ev açısından en dayanıklı olanıdır.. Mükemmel stabilite ve pratiklik ile karakterizedir. Fayans kullanımı sayesinde, bu tür ürünler özgün şık tasarımlarıyla ayırt edilir ve mutfağın içini ilginç bir şekilde tamamlar. Hem standart ölçüleri vardır hem de bireysel ölçülere göre sipariş üzerine yapılır..

Fayanslı mutfak masalarının avantajları:

 • Güç ve dayanıklılık. Fayanslara uygun şekilde özen gösterirseniz, böyle bir masa on yıldan fazla bir süre hizmet edecektir. Aynı zamanda çeşitli fiziksel yüklere karşı dayanıklıdır..

 • higroskopiklik. Seramikler nemi emmez, bu nedenle bu tür mobilyalar, yemek hazırlama sırasında yayılan su veya buharlardan korkmaz..

 • Yüksek termal kararlılık. Seramik karolar çeşitli sıcaklık koşullarına dayanabilir. Sıcak bir su ısıtıcısını veya tencereyi güvenle masaya koyabilirsiniz..

 • Mekanik strese karşı mükemmel direnç. Seramik ve fayans karolar da kesme tahtası olarak kullanılabilir. Ayrıca masa yüzeyi, çatal-bıçak ve tabak takımı tarafından çizilmez veya zarar görmez..

 • Sadelik ve bakım kolaylığı. Masayı her zaman bakımlı ve temiz tutmak için zaman zaman nemli bir bezle silip ardından kurulamak yeterlidir..

 • Ev kimyasallarına karşı bağışıklık. Standart deterjanların kullanılması seramik veya karo yüzeyine herhangi bir zarar vermez..

 • Özgün tasarım ve ilginç tasarım. Çok çeşitli modern karolar, mutfak mobilyalarına özgün ve şık bir tasarım vermenizi sağlar. Çizim, odanın iç stiliyle eşleştirilebilir..

Çinili Yemek Masalarının Dezavantajları:

 • Ağırlık. Seramik / karo oldukça ağırdır. Çerçeve çoğunlukla masif ahşap veya metalden yapılır ve bu da ürünü önemli ölçüde ağırlaştırır. Bu tür mobilya yapıları stabildir, ancak aynı zamanda yeniden geliştirme veya taşıma sırasında çok elverişsizdir..
 • Hijyenik olmayan fayans derzleri. Fayanslar arasındaki derzler genellikle kirlidir ve bu nedenle dikkatli bakım gerektirir..
 • Yüksek fiyat. Ne yazık ki, fayanslı ürünler her insanın karşılayamayacağı pahalı bir zevktir..

Görüntüleme

Mutfak boyutu, düzeni ve mobilyalar yemek masasının boyutunu ve şeklini etkiler.. Bu nedenle, mutfağın 5-6 metrekareden fazla olmadığı Kruşçev daireleri için sürgülü tip mutfak masası veya katlanır masa kitabı uygundur.. Genellikle oturma odası ile kombinlenen mutfak-yemek odası için fayans ya da seramik ile ada masası bakımını yapabilirsiniz. Bugün yeşil ve tonları modaya uygun bir aksan olarak kabul edilir. Mobilya showroomlarındaki satış danışmanları, alıcıların fıstık seramik karolu modellere olan yüksek ilgisini not ediyor.

Yemek masası çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen, altıgen ve hatta sekizgen yemek masaları var. Hepsi iki kategoriye ayrılır: sabit ve transformatörler (katlanır).

Malzemeler (düzenle)

Seramik veya fayans karolar oldukça yoğundur, bu nedenle ağırlıkları büyüktür. Masanın tabanı, ağır fayanslara dayanabilecek malzemelerden yapılmalıdır.. En iyi seçenekler metal veya masif ahşaptan yapılmış bir çerçevedir..

Ahşap ürünler, klasik, geleneksel veya rustik tarzda yapılmış kulaklık ile iyi bir uyum içindedir.. Ancak metal modeller, yüksek teknoloji, modern, art deco veya işlevsellik tarzında dekore edilmiş modern iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlar..

Yüzeyi seramik / fayans kaplı bir yemek masası seçerken, ahşap esaslı panel ürünlerden (MDF, sunta) hemen vazgeçmelisiniz..

Renkler ve desenler

Mutfak, özel bir atmosferin hüküm sürdüğü bir yerdir. Bu uyum, üslup birliği ile sağlanır. Mutfağı dekore ederken, tek bir stil yönüne uymanız tavsiye edilir, böylece oda daha rahat, konforlu ve görsel olarak çekici olacaktır..

Yemek masasının metal ayakları mutfak takımının ön yüzlerinin renklerine uygun olarak boyanabilir. Ancak ahşap versiyon, ahşap mobilyalarla mükemmel bir uyum içindedir. Son zamanlarda moda olan venge renginin mutfak takımı ilginç ve zarif görünüyor.

Fayansların renkleri mutfak takımının cepheleri ile aynı renkte olabilir. Ek olarak, tasarımcılar kontrast veya gradyan tekniklerinin kullanılmasını önerir. Süs şeklinde desenli yüzey ilginç görünüyor. Günümüzde etnik tarz, bir dekoratif tasarım türü olarak geniş bir popülerlik kazanmıştır..

Fayanslı yemek masaları için en yaygın desenler arasında aşağıdaki seçenekler bulunur: deniz temalı görüntüler, çiçek kompozisyonları, natürmortlar, oryantal motifler, soyut çizimler. Fıstık yüzeyli bir mutfak özelliği orijinal görünecek. Ne de olsa son birkaç yılın moda trendi olarak kabul edilen fıstık rengi..

Nasıl seçilir

Mobilya mağazalarında ve çevrimiçi mağazaların kataloglarında sunulan çok çeşitli yemek masaları nedeniyle, aşağıdaki seçim özellikleri dikkate alınmalıdır:

 • seçenekler;
 • inşaat (sabit veya kayar);
 • form;
 • destek ayağı sayısı;
 • mutfakta masanın tabanını yapmak için kullanılan malzemeler;
 • yüzey için karo türü;
 • masa tabanının ve fayansların renklendirilmesi;
 • dış tasarım;
 • güç ve kararlılık;
 • imalat şirketinin kalite güvencesi;
 • paranın karşılığı.

11fotoğraf

kendin nasıl yapılır

Ne yazık ki, kiremitli bir yemek masası, ortalama bir gelire sahip bir kişinin karşılayamayacağı çok pahalı bir zevktir. Ancak, bu, kendiniz yapmaya veya eskisini güncellemeye çalışmamak kadar karmaşık bir mobilya parçası değildir. Bunun için birkaç alet yeterlidir, seramik veya fayans için özel yapıştırıcı, metal veya ahşaptan yapılmış bir masa ve büyük bir arzu. Çoğu zaman, ustalar standart boyutlarda (200×110, 150×90, 110×90, 90×70 cm) eski aksesuarları alır ve dış yüzeylerini günceller – sonuç şık ve orijinal bir tablodur. Aynı zamanda, şey benzersiz olacaktır, çünkü tüm dünyada bunun gibi başka bir masa bulunamaz..

En iyi modellerin gözden geçirilmesi

Fayanslı yemek masaları yelpazesi o kadar çeşitli ve orijinaldir ki, hemen hemen her müşteri mutfağının içi için en başarılı modeli seçebilir. Mobilya pazarındaki çeşitli şirketlerin tekliflerini dikkatlice inceledikten sonra, satış liderinin Domino-1 adlı bir masa olduğu ortaya çıkıyor..

Bu model, kaliteli ürünlerin üretimi ile uğraşan Rus mobilya şirketi “Liksin” tarafından üretilmektedir, ancak maliyetleri çok yüksek olarak adlandırılamaz..

Ayrıca Malezya, Fransa ve İtalya’dan yemek masaları da yüksek talep görüyor..

İncelemeler

Fayanslı masa kullanıcıları, bu tür mobilyaların pratikliğini ve güvenilirliğini not eder. Bununla birlikte, çoğu, bu tür orijinal mutfak mobilyalarının aşırı derecede yüksek maliyetinden endişe duymaktadır. Özgünlük hakkında konuşursak, fayanslı bir yemek masası birçok olumlu duygu uyandırır. Şık tasarım, terbiye ve dekor için ilginç seçenekler, hiçbir alıcıyı kayıtsız bırakmayacak.

İç tasarımda ilginç çözümler

Yemek pişirmenin ve yemenin keyifli ve kullanışlı olduğu özgün ve ilginç bir mobilya modeli mi arıyorsunuz? Mutfak mobilyalarının sadece pratik değil, aynı zamanda sıra dışı bir tasarıma sahip olmasını ister misiniz?? Fayanslı bir yemek masası, herkesin favorisi olacak ve herhangi bir evde ilgi odağı olacak bir mobilya parçasıdır..

Mutfağın dekoratif kaplamasına ve tasarımına bağlı olarak, tablonun ilgili stili de seçilir.. Süslü desenlere sahip tek ayak üzerinde metalden yapılmış bir model sıradışı ve şık görünecek. Böyle bir ürünün yüzeyini parlak süslemeli fayanslarla süslemek daha iyidir. Mutfak setinin renklerinde parlak renkler hakimse, masanın yüzeyi mobilya cepheleriyle birleştirilmeli ve sakin klasik tonların temelini seçmek daha iyidir..

Koyu tonda masif ahşaptan yapılmış ve fayans veya seramik karolarla kaplanmış bir mutfak masası, odayı daha zarif hale getirecektir. Bir dama tahtası deseninde düzenlenmiş zıt siyah ve beyaz karolara sahip bir seçenek, iç mekana özgünlük katacaktır..