Kapsül kahve makinesi

Birçok insan sabahlarını bir fincan aromalı canlandırıcı kahve olmadan hayal edemez.. Aromatik çekirdeklerden içecek hazırlamanın farklı yolları vardır. Bazı insanlar hindi veya cezve ile eski denenmiş ve test edilmiş pişirme yöntemini tercih eder. Ancak bunun için önce tahılların öğütülmesi gerekir. Ayrıca, içeceğin nihai tadını çok sayıda faktör etkileyecektir: suyun kalitesi ve miktarı, hazırlandığı sıcaklık, ürünün öğütülmesi ve kavrulması. Ayrıca, herkes sabah kalkıp kendileri ve sevdikleri için bir içki hazırlama ritüelini gerçekleştiremez. Bu durumda, bir kahve makinesi, yaşam kalitesini iyileştirebilecek ve sabah ruh halini yükseltebilecek mükemmel bir satın alma olacaktır. Satın almanın hayal kırıklığına uğramaması ve cihazın tam olarak istediğiniz gibi çalışması için doğru seçmeniz gerekir..

Türler

Evde kahve yapmak için farklı kahve makineleri vardır..

Kapsül

Kapsül kahve makinesi, hazırlama sürecini neredeyse tamamen devralır. Bu nedenle, ev kullanımı için en uygun olarak kabul edilir. Kahve yapmak için özel bir kapsül kullanılır. Bir fincan için yeterli. Aparatın içinde güçlü bir hava jeti ile kabuğu kırılır ve karmaşık bir pişirme işlemi başlar. Böyle bir cihazın avantajları kolaylık, otomatik çalışma ve nispeten düşük maliyet olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, kullanıcı için içecek türünün seçimi, makine için olan kapsüllerin aralığı ile sınırlıdır. Ve çıkışta bir bardağın maliyeti oldukça yüksek çıkıyor. Benzer bir cihaz günde yaklaşık elli bardak dağıtabilir. Kompakt boyutlara sahip olduğu için her büyüklükteki mutfağa monte edilebilir..

damla

Damlama makinesi, oldukça düşük bir maliyet ve basit bir çalışma prensibi ile karakterizedir.. Sıcak su kahve tozundan ve filtreden yavaşça akar. Öğütülmüş tanelerin tadı ve aroması ile doyurulur ve bardağa akar. Damla kahve makineleri için birçok seçenek vardır, bunlar hazırlanan içeceğin toplandığı şişenin gücü, malzemesi ve boyutu ve filtre türü bakımından farklılık gösterir. Filtreler kağıt, naylon ve altın olabilir. İlki sadece tek kullanım için uygundur. Naylon olanlar altmış bardağa kadar pişirmeye dayanabilir ve altın olanlar uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır..

gayzer

Bu tür kahve makinesi biraz sıradan bir Türk’e benziyor. Kahve hazırlamak için ister elektrikli ocak ister gazlı ocak olsun, ocağın üzerine yerleştirilmelidir. Bu tip elektrikli aletler de vardır. Önceki versiyondan farkı, suyun aşağıdan, kahvenin altından olmasıdır. Kaynatma, bir gayzer gibi, toza sıçrar, aroması ve tadı ile doyurulur ve bir şişeye dökülür..

keçiboynuzu

Bu tip kahve makinesi, adını öğütülmüş kahveyi dökmeniz gereken boynuz şeklindeki delikten alır.. Bu durumda, cihazın çalışacağı bir tablet almak için tozu iyice ezmeniz gerekir. Bu nedenle, bu tür bir cihazı kullanmak biraz deneyim ve el becerisi gerektirir. Avantajları, çıkışta elde edilen kahvenin düşük fiyatı ve iyi tadı olarak kabul edilebilir. Rahatsızlık genellikle, her kullanımdan sonra kornayı iyice durulamanız gerektiği gerçeğine atfedilir..

Bir pres kahve tabletinden buhar geçirilerek keçiboynuzu kahve makinesi hazırlanır.. Kullanılan basınç değerine göre iki çeşidi vardır. 4 bara kadar basınçlı buhar kullanan cihazlarda, ortaya çıkan içecek parlak ve güçlü bir tada sahip olacaktır. Hazırlanması oldukça uzun zaman alacaktır. Ve 14 bar’a kadar bir basınçta, işlem çok daha az zaman alır, ancak ürünün nihai tadı hassas ve hafiftir..

Hububat

Tahıl kahve makinesi, çalışma prensibi olarak keçiboynuzuna çok benzer.. Ama buna ek olarak komple sette bir kahve değirmeni de var. Taze çekilmiş kahve kullanıldığında, içeceğin daha parlak ve daha zengin bir aroması olacaktır. Öğütücü, değirmen taşlarının yapıldığı malzemede farklılık gösterebilir. Seramik olanlar iyidir çünkü daha sessizdirler ve kullanımı ve bakımı daha uygundur. Metal olanlar çok daha uzun süre dayanabilir..

kombine

Birçok fonksiyonla donatılmış güçlü otomatik makinelerdir.. Yerleşik bir kahve değirmeni var. Avantajlarından biri, tahıl öğütmek için yerleşik makinedir. Bu, içeceğin hazırlanmasında en taze ve en aromatik ürünün kullanılmasını sağlar. İşlemin tamamen otomatik olmasına rağmen, böyle bir makine onu kapsüller olmadan kullanmanıza izin verir..

Cihaza giren su filtrelenir ve temizlenir, bu da iç kısımları kir ve kireç oluşumundan korur.. Bu tür bir cihaz aşağıdaki şemaya göre çalışır: ilk önce kahve çekirdeklerini öğütür ve ortaya çıkan tozu sıkıştırır. Sonra onu özel bir bölmeye taşır ve içinden ısıtılmış suyu yavaşça geçirir. Kombine otomatik kahve makinelerinin dezavantajları, yüksek maliyetleri ve büyük boyutlarıdır. Ayrıca, oldukça fazla gürültü üretirler, bu da onları ev kullanımı için pek uygun hale getirmez..

Avantajlar ve dezavantajlar

Kapsül tipi bir kahve makinesinin, bu tip bir makineyi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı artıları ve eksileri vardır..

 • Bir içecek yapma sürecinin tamamını otomatikleştirmek çok keyifli. Bir fincan aromalı kahve elde etmek için kapsülü özel bir bölmeye yerleştirmeniz yeterlidir, gerisini cihazın kendisi halledecektir. Aynı zamanda makinenin etrafındaki alan kirlenmez, çünkü tahılları kendiniz öğütmek ve tozu doldurmak zorunda kalmazsınız..
 • Filtrelerin değiştirilmesi ve tüm yapının yıkanması bile kullanıcıdan gerekli değildir. Bazen oluşan kireçten makineyi temizlemek, su tankını yıkamak ve makinenin kendisini yukarıdan silmek yeterlidir. Kapsül kullanımı sayesinde kullanıcı kahve tozundan arta kalan telveleri temizleme ihtiyacından kurtulur..
 • Cihazın maliyeti, özellikle otomatik kombine cihazlarla karşılaştırıldığında oldukça caziptir..
 • Demleme hızı etkileyici. Hazır kahve kullanmakla karşılaştırılabilir.
 • Ancak hazırlanan içeceğin tadı çok daha iyi olacaktır. Sonuçta, kapsüller her zaman aynı kalitede ve en yüksek kalitede bir ürün içerir. Özellikle yakından izlenen bazı şirketler, kahve çekirdeklerinin yetiştirilmesi, toplanması ve hazırlanmasını bile hesaba katmaktadır. Her zaman mükemmel sonucun alınmasını sağlamak için sürecin tüm aşamaları dikkatle izlenir..
 • Ek olarak, kapsüller oldukça uzun bir süre saklanabilir. Hermetik olarak kapatıldığı için içerikleri nem, oksijen ve diğer dış etkenlere maruz kalmaz, bozulmaz, tat ve aromasını kaybetmez. Ambalaj, hammadde kalitesini iki yıla kadar koruyabilir.
 • Kahve öğütmenize gerek olmaması da güzel. Bu çok zaman kazandırır. Ayrıca mutfakta bir kahve değirmeni satın almaya ve saklamaya gerek yoktur..
 • Olumlu yönde otomatik makineden farkı, aynı zamanda kapsül aparatının çalışmasının pratik olarak sessiz olmasıdır..
 • Cihazın küçük boyutları, en küçük mutfak dahil olmak üzere herhangi bir iç mekana yerleştirmenizi sağlar..

Kapsül kahve makinesi kullanımının avantajlarının yanı sıra göz ardı edilemeyecek dezavantajları da vardır..

 • Kahve makinesinin kendisinin otomatik analoga kıyasla oldukça düşük maliyetli olduğu gerçeği tamamen doğru değil. Evet, satın aldığınızda şüphesiz daha az harcarsınız. Bununla birlikte, kullanımda, kapsül kullanmayan otomatik bir makine oldukça hızlı bir şekilde karşılığını verecektir. Bu gerçek, kapsüllerin yüksek maliyetinde yatmaktadır. Küçük kaplar bir fincana yetecek kadar kahve içerir, ancak daha fazlasını içermez. Onların yardımıyla elde edilen bir fincan kahvenin maliyetini hesaplarsak, ortalamanın çok üzerinde olacaktır. Ve büyük paket kahve çekirdekleri kullanırsanız, fark etkileyicidir..
 • Kapsüller evrensel değildir. Başka bir şirket tarafından oluşturulan numuneler, bir markanın makinesi için kullanılamaz. Bu ve bazı markaların sınırlı ürün çeşitliliği nedeniyle, kullanıcılar alacakları içecek türü seçiminde önemli ölçüde sınırlı olabilir. Ve kapsül içeriğinin yüksek kaliteli ve hoş kıvamına rağmen en lezzetli kahve bile sıkılabilir..

Cihaz

Kapsül kahve makinesinin cihazı, kontrol modülünü ve çalışması için gerekli tüm unsurları destekleyen gövde ve yapıya dayanmaktadır.. Aşağıdakiler böyle bir cihazın parçalarıdır:

 • Kazan – cihazın çalıştığı en önemli unsur, soğuk suyu bir içecek hazırlamak için gerekli sıcaklığa getirir;
 • pompa atmosferik üzerinde belirli bir basınç oluşturur, bu bileşen bir pompaya benzer ve kahve tozu üzerinde en hızlı ve en yoğun etkiyi sağlar;
 • kontrol ünitesi – modern cihazlar için ortak bir parça, elektronik parça ve yazılım kombinasyonu sayesinde cihazın çalışmasının tam kontrolünden sorumludur; cihazı açıp kapatmak, çalışma modunu ayarlamak ve gerekli işlevleri ayarlamak için kullanılabilir;
 • kapsül taşıma sistemi – doğru yere ve doğru konuma monte etmekten, paketi güçlü bir hava jeti ile delmekten ve kullanımdan sonra özel olarak tasarlanmış bir kapta çıkarmaktan sorumlu özel olarak ayarlanmış mekanik parçalar;
 • su sebili – yüksek kaliteli bir içecek hazırlamak için gerekli sıvı hacmini sağlar, ayrıca çıkışta alınması gereken seçilen kahve hacmine de bağlıdır..

Tüm bu bileşenler olmadan, uygun şekilde ayarlanmış ve hazırlanmış, kapsül kahve makinesinin çalışması imkansız olurdu..

Çalışma prensibi

Kapsül kullanarak kahve yapma ilkesi 1978’de patentlendi.. Bundan sonra, bilim adamları ve profesyoneller bu sürecin iyileştirilmesi ve iyileştirilmesi ile meşgul oldular. Sabahları mükemmel içeceği elde etmek için kendinize uygun kahveyi seçmeniz gerekir. Kapsül kahve makineleri için üreticiler, çeşitli çeşitlerde ve fasulye kavurmalarında kaplar üretir. Kapsüller ayrıca hangi marka cihazda kullanılabileceğini ve içeriğin tam özelliklerini gösterir. Bir üreticinin kapsülü, yapıldığı malzeme tasarımında diğerinden farklıdır, plastik veya alüminyum folyo ve ayrıca tozun kendisi olabilir. Cappuccino yapmak için set iki kap içerebilir: öğütülmüş tahıllar ve süt tozu ile. Dilerseniz sadece kahve kullanabilir, süt veya kremayı doğrudan bardağa kendiniz ekleyebilirsiniz..

Üniversal kapsül kahve makinesi, kapsülü yerleştirip istenilen tuşa bastıktan sonra dökülen soğuk suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtır.. Kapsülün kapağı yüksek basınçlı hava jeti ile delinir.. Genellikle kahvenin 90 derecelik bir sıcaklıkta demlenmesi tavsiye edilir. Ve çoğu modelin desteklediği bu değerdir. Basınç altında ısıtılan su, toz kapsülden geçerek kahve tadı ve aromasını doyurur. Ve sonra bitmiş içecek için tanka veya doğrudan bardağa gider..

Tabii ki, çeşitli cihazların çalışması biraz farklı olabilir, ancak eylemler yaklaşık olarak aynı kalır..

 • Arıtılmış su, su kabına dökülmelidir. Genellikle makinenin arkasında bulunur..
 • Tankın alt kısmında gerekli miktarda sıvıyı alıp ısıtıcıya yönlendiren bir pompa bulunur..
 • Isıtma elemanını geçen su, gerekli çalışma sıcaklığını elde eder..
 • Basıncı arttırmak için sıvı, bir pompa ile dar bir kanaldan pompalanır..
 • Suyun yüksek sıcaklığı ve basıncı, kapsüldeki kahve tozunu hızlı ve verimli bir şekilde demlemenizi sağlar. Tipik olarak, teknenin alt kısmında küçük bir giriş ve üst kısmında daha geniş bir çıkış bulunur..
 • Doğrudan kapsülün içine yerleştirilmiş bir filtre, içeceği kahve telvesi girişinden korur. Ortaya çıkan kahve, özel bir kaba veya doğrudan bardağa gider..

İlave fonksiyonlar

Evde kahve yapmak için birçok makine, temel işlevlere ek olarak, ek hoş özelliklere sahiptir.. Bir kahve içeceğinin hazırlanmasını mümkün olduğunca basit ve eğlenceli hale getirmenizi sağlarlar. Sık kullanım için uygun, cihazın otomatik kapanma işlevidir. Kullanımdan sonra kendini kapatarak zamandan ve değerli enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Sabahları, henüz tam olarak uyanık olmadığımız ve her zamanki gibi işe gitmek için acele ettiğimiz zaman en mantıklısı gibi görünüyor..

Hazırlama için kullanılan suyun kalitesi içeceğin tadını önemli ölçüde etkiler.. Herhangi bir kahve makinesi temiz, filtrelenmiş su kullanmalıdır. Bu aynı zamanda kireç oluşumuna karşı da koruma sağlar. Ancak suyu her seferinde filtreleme imkanınız yoksa ya da böyle bir isteğiniz yoksa dahili filtreli bir cihaz satın alabilirsiniz. Kullanıcıya zaman kazandıran kendi kendini temizleme sistemi de mükemmel bir cihazdır. Sonuçta, her kahve makinesinin zaman zaman durulanması gerekir..

Geleneksel kahve makineleri, varsayılan olarak espresso hazırlar. Dilerseniz konsantre kahve bazlı diğer içecekleri hazırlamak için kullanabilirsiniz.. Bazı modeller, istenen kapsül tipine göre çeşitli içecekler hazırlama özelliği ile donatılmıştır:

 • tanıdık espresso,
 • latte,
 • kafe-krem,
 • karamelli latte,
 • kapuçino ve diğerleri.

Ayrıca makineler çay, sıcak çikolata veya kakao hazırlama özelliği ile donatılmıştır.. Süt, özel bir kapsül kullanılarak ayrı olarak eklenir. Alternatif olarak, kapuçino makinesi olan bir makine satın alabilirsiniz. Bu bileşen, bu içeceği sevenlerin çok sevdiği köpüğe sütü çırpmanızı sağlar. Kullanılmış kapsülleri tutmak için bir basınç göstergesi veya kap gibi aksesuarlar da yardımcı olabilir. Ayrıca, makinenin tüm çalışması ve kahve hazırlama sürecinin ekranda görülebilmesi de yeterince hoş. Bu bileşenlerin tümü isteğe bağlıdır ve cihazın maliyetine eklenir. Bu nedenle her müşteri ihtiyaç duyduğu fonksiyonlara göre bir ürün seçebilir..

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

Eviniz için bir kahve makinesi seçerken, ihtiyacınız olan işlevselliğe karar vermelisiniz.. İlk olarak, fiyatına bağlı olarak herhangi bir tekniği seçiyoruz. Ayrıca aynı anda kaç kişinin kahve içeceğine bağlı. Biri için tasarlanmış cihazlar var ve iki bardak için var. Ayrıca, cihazın hazırlaması gereken içecek sayısının seçimini de etkiler. Ev kullanımı için kompakt cihazlar seçmek daha iyidir. Satın alırken zamandan ve paradan tasarruf ederken, işlevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirirken, az gürültü yapabilirler..

Seçim yaparken, cihazın temel özelliklerine dikkat edin:

 • güç – cihazın hızı bu parametrenin değerine bağlı olacaktır;
 • baskı yapmak – son içeceğin tadını etkiler, ne kadar küçükse, o kadar güçlü ve zengin tat alırsınız;
 • Ses – su miktarı, alınan içecek miktarını doğrudan etkiler;
 • ek işlevsellik – sizin için keyifli çalışma ve önemli noktalar sağlar.

Bir kahve makinesi seçerken, su besleme basıncı en önemli özelliklerden biridir. Ev kullanımı için 4-15 bar olabilir.

Cihazınız için kapsüller gerekli miktarda satın alınabilir. Bir veya iki yıl boyunca iyi durumdalar. Bunları kahve ve çay içeren özel mağazalarda, elektronik süpermarketlerde satın alabilir veya İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Ayrıca, indirimler veya promosyonlar için bekleyebilirsiniz. Hepsinin evrensel olmadığını unutmamak önemlidir, bazı cihazlar yalnızca üreticilerinden gelen kapsülleri destekler..

Popüler üreticilerin gözden geçirilmesi

Birçok kahve ekipmanı üreticisi var. Piyasadaki benzer cihazların en popüler modellerini inceleyelim.

 • En popüler olanlardan biri Nespresso sistemidir.. Onun için kahve makineleri Delonghi ve Krups gibi markalar tarafından yaratılıyor. İsviçre kalitesini karakterize eden iyi parçalar ve işçilik ile ayırt edilirler. Cihazlar şık ve hoş bir görünüme sahiptir. Bu tür bir teknik için kapsül çeşitliliği de güzel. 6 tanesi kafeinsiz olmak üzere 26 çeşit kahve içerir. Aynı zamanda oldukça yüksek bir fiyatları var ve bu bir dezavantaj olarak kabul edilebilir..

 • Dolche Gusto ayrıca hoş bir lezzet yelpazesine sahiptir.. Bu tip, geniş bir model yelpazesi, hoş tasarım ve düşük cihaz maliyeti ile karakterizedir..

 • Cremesso, en hızlı demleme süreci ve son derece yüksek kaliteli kahve ile karakterizedir., sonuçta, tahıl yetiştirme ve işleme sürecinin tamamı marka tarafından kontrol ediliyor. Toplamda 11 çeşit kahve ve 4 çeşit çay vardır..

 • Tassimo, ABD’de geliştirildi, en gelişmiş elektronik kontrollere sahiptir. Hem makinelerin kendileri hem de onlar için kapsüller için yüksek kalite ve uygun fiyat ile karakterize edilirler..

 • Tchibo, kapsüllerin dikey düzenlemesinde analoglardan farklıdır. Bu çok yerden tasarruf sağlar. Uygun fiyatı, kaliteli ve kullanım kolaylığı var.

 • Rioba – İtalyan arabaları, aynı adı taşıyan kapsüller için montaj ve hammadde kalitesini garanti eder. Kullanılmış kapsüller için bir bölme ve 1 litrelik su deposuna sahiptir. İtalya aynı zamanda profesyonel kahve teknolojisinin üretildiği bir ülkedir. Barınızı düzenlemek için mükemmeldir, örneğin.

 • Paulig – kaliteli hazır kahve makinesi, 10 çeşit kahve kapsülü ve çay vardır.

 • Philips – basit, çok yönlü ve kullanışlı ekipman üretir, tüketiciler arasında son derece popüler.

İncelemeler

Ev için bir kapsül kahve makinesinin satın alınmasıyla ilgili incelemeler çoğunlukla olumlu. Kullanımı kolaydır, içecek bir dakika içinde hazırlanır ve tadı her zaman harika olur. Cihazın bakımı kolaydır, görünümü hoş ve kullanımı rahattır. Ve birçok kullanıcı, İnterneti, promosyonları ve yeniden kullanılabilir seçenekleri ustaca kullanarak kapsüllerin maliyetini düşürür..