Tencereli bir mutfak terazisi, mutfakta olmazsa olmazlardandır. Onların yardımıyla, herhangi bir karmaşıklıkta bir yemek hazırlamak kolaydır. Bu yeri doldurulamaz cihaz hem acemi aşçılar hem de deneyimli ev hanımları için kullanışlıdır. Modern mutfak modelleri boyut, şekil ve işlev bakımından farklılık gösterir. Ürün ağırlığını, tasarımını ve fiyatını ölçme yöntemini dikkate alarak sizin için en iyi seçeneği bulun.

özellikler ve faydalar

Hostes yemek yapmayı çok seviyorsa, mutfak terazisi mutfak tezgahının olmazsa olmazıdır. Tipik olarak, elektronik veya mekanik cihazlar, altı kilogramdan daha hafif olan ürünleri ölçer. Bunlar toplu malzemeler, tahıllar, yağ, baharatlar, meyveler, sebzeler, meyveler ve daha fazlası olabilir. Mutfak baskülleri iyidir çünkü küçük boyutları nedeniyle minimum yer kaplarlar. Dolaba gizlenebilir ve gerekirse çıkarılabilirler..

İki tür ölçek vardır ve her ikisinin de kendi artıları ve eksileri vardır. Elektronik kaseli, ürünün ağırlığı hakkında bilgi gösteren bir ekrana sahiptir. Kullanışlı ve pratiktir. Elektronik cihazlar kompakt, estetik açıdan hoş, birçok ek fonksiyona sahip, minimum ölçüm hatasıyla doğru sonuçlar veriyor, bu da çok hafif ürünleri tartmayı mümkün kılıyor..

Bu tür ölçeklerin dezavantajları:

  • gıdaya bağımlıdırlar;
  • küçük bir tartım aralığına sahip olmak;
  • dayanabilecekleri maksimum ağırlık 3 kg’dır;
  • pahalılar.

Mekanik – ağır ürünleri (patates, domates, salatalık) tartmak için idealdir. Daha ucuzlar, ancak büyük parametrelere sahipler..

7fotoğraf

Mekanik cihaz daha az hassas ancak dayanıklıdır. Bu modeller paslanmaz çelikten yapılmıştır. Dezavantajı, kaseli mekanik terazilerin mutfakta çok yer kaplamasıdır, bu nedenle bir şehir dairesi için elektronik cihazlar seçmek daha iyidir. Genel olarak, çanaklı mutfak modelleri modern bir iç mekanda vazgeçilmez bir şeydir. Çok işlevlidirler ve herhangi bir çalışma alanına mükemmel uyum sağlarlar..

Fonksiyonlar

Bir kaseye sahip birçok elektronik model, üreticiler tarafından ek özelliklerle donatılmıştır. Kilo vermek isteyen kadınlar ve erkekler için kalori sayma işlevine sahip bir ölçek geliştirdiler. Aşağıdaki prensibe göre çalışırlar. Hafızalarında, ana özelliklere sahip bir ürün listesi var. Kalori içeriğini belirlemek için ürüne atanan kodu girmelisiniz. Cihazla birlikte verilen kılavuzda bulunabilir..

Modern bir elektronik cihaz, ürünün net ağırlığını belirler, sonucu sıfırlar, otomatik olarak açılır ve kapanır, aşırı yük ve pil seviyesi göstergelerine sahiptir, sıvı hacmini belirler, dahili bir çalar saat, zamanlayıcı, saat, termometre, higrometre vardır. , tartılan ürünlerdeki ağırlık ve kalorileri özetler, son ağırlığı yakalayan hafızanın bir kopyasına sahiptir.

Özellikler

Çıkarılabilir (veya statik) hazneli mutfak terazileri, çalışma kapasitesine ve platforma sahiptir. Kase çıkarılabilir veya yerleşik olabilir. Çıkarılabilir avantajı, içindeki ürünleri, örneğin pişirme için karıştırabilmenizdir. Ağırlığı sıfırlama işlevine sahip kaseli modeller, farklı sıvıları veya dökme ürünleri (şeker, un, tuz) aynı anda birleştirirken tartmak için uygundur. Çıkarılabilir hazne güzel çünkü bulaşık makinesinde temizlenmesi kolay.

Modern cihazlar yiyecekleri gram, kilogram veya ons cinsinden ölçer. Bazı modellerde ek teknik özellikler bulunur: kaseye birkaç malzeme koyarsanız, sırayla her ürünün kütlesini ölçmek için sıralı tartım. Terazi ayrıca ürünlerin kalori içeriğini sayabilir, sıvı hacmini mililitre olarak ölçebilir, kabı sıfırlayabilir, bir ölçü birimi seçebilir, izin verilen yükün aşılması hakkında bilgi verebilir.

Nasıl seçilir?

Doğru mutfak terazisi nasıl seçilir? Bakılacak şey? Uzmanlar, kalite ve işlevsellik için ana kriterleri karşılayan modelleri aramanızı tavsiye ediyor. Ana özelliklerden biri, maksimum ağırlığın değeridir. Farklı modellerde, bu özellik iki ila beş kilogram arasında değişmektedir. Alıcı, hangi terazilerin satın alınmasının daha iyi olduğu konusunda bir seçimle karşı karşıya kalabilir: mekanik veya elektronik.

Birincisi, ağırlık değiştiğinde yer değiştiren bir ölçüm yayı ile çalışır ve ok sonucu gösterir. Lütfen mekanik terazilerin yanlış bir şekilde kütleyi gösterebileceğini ve elektronik cihazlarda mevcut olan modern özelliklere sahip olmadığını unutmayın. Elektronik teraziler bir ağdan veya pilden çalışır, doğru sonuçlar gösterir, ek yeteneklere sahiptir.

Tartılar iki tipte mevcuttur – bir kase ve düz bir platform ile. İkinci seçenek kullanışlı ve kompakttır. Bulaşıklardaki yiyecekleri tartmak için kullanılabilirler. Kase modelleri pratiktir ve hamurun tam olarak tarife göre yoğrulması için uygundur. En iyi seçenek, kapasitesi platoya bağlı olmayan cihazlardır. Seçim yaparken tasarıma ve ek işlevlere dikkat edin.

Malzemeler (düzenle)

Cihazın kullanım ömrü, dayanıklılığı ve görünümü malzemeye bağlıdır. En popüler malzemeler plastik, cam ve paslanmaz çeliktir. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Cam iyi yıkanır, estetik olarak hoş görünür, kostik maddelere karşı dayanıklıdır, kokuları emmez. Camın ana dezavantajı kırılganlıktır. Kase kırılırsa, yenisini bulmak çok zor olacaktır..

Plastik teraziler ucuz ve iddiasız. Mukavemeti cam olanlardan daha iyidir, ancak sıcak sıvılar plastik kaplarda tartılamaz. Ek olarak, plastik koku biriktirme eğilimindedir. Paslanmaz çelik pratik ve dayanıklı bir malzemedir. Dirençlidir, agresif maddelere karşı dayanıklıdır. Negatif – ağır çelik teraziler.

Metal kaplara sahip modeller, pratiklik ve dayanıklılığa önem verenler için en iyi seçenektir. 5 kg’a kadar olan yiyecekleri işleyebilirler. Uzmanlar, çıkarılabilir bir yapıya sahip bir yapı satın almanızı tavsiye ediyor. Bu uygundur ve hostesin ekipmana uygun şekilde bakım yapmasını sağlar. Sabit modellerin temizlenmesi zordur ve elektronik aksamın üzerindeki su ona zarar verebilir.

Ekipmanınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız, kasa malzemesine özellikle dikkat edin. Mekanizmayı tamamen örtmelidir. Kasa için en iyi malzemeler çelik, cam, plastik ve hatta ahşaptır. Taban plastikten yapılmışsa zamanla deforme olabileceğini unutmayın..

Kauçuk düğmeli bir tasarım seçin – daha uzun süre dayanırlar. Plastik düğmeli veya dokunmatik kontrollü modeller de alıcılar arasında popülerdir. Bugün, kauçuk filmle kaplı bir kontrol paneline sahip satış cihazlarını bulabilirsiniz. Kauçuk, sensörü nemden güvenilir bir şekilde koruduğu için bu harika bir seçenektir..

Popüler modeller

Çok çeşitli model ve üretici seçenekleri, alıcının gereksinimlerini karşılayacak en iyi ve en orijinal cihazı bulmanızı sağlar. Kaşık şeklinde teraziler, sürahi cihazı (saplı ölçü kabına benzer), düz modeller, kaseli. Hangi ölçeği tercih ederseniz edin, piyasadaki en iyi fırsatlara göz atın.

  • Birim. Birim modeli, bu cihazla ilgili incelemeler okunabilir, ucuzdur. Bu elektronik tasarım, beş kilograma kadar yüke dayanabilen bir tartım kefesine sahiptir. Doğru sonuçlar verir, sıvının hacmini ölçer, kendi kendine kapanır. Platform paslanmaz çelikten yapılmıştır.

  • Beurer. Bir kase laconic tasarımlı elektronik teraziler, sıfırlama işlevine sahiptir, üç kilograma kadar ürünlerin ağırlığına dayanabilir, paslanmaz çelikten imal edilmiştir..

  • Soehnle. Bu cihaz Avrupa’da en çok satan cihazdır. Soehnle çok hassastır ve kademeli bir kadrana sahiptir. Kase pirinçten yapılmıştır ve on kilograma kadar destekleyebilir. Tasarım yaratıcıdır, bu nedenle model modern bir iç mekana mükemmel uyum sağlar.

  • Momert. İnşaat, paslanmaz çelikten yapılmış modern ve özgün tasarımdır. Ürünleri on iki kilograma kadar tartar. Bu model yirmi gramlık bir hatayı tolere edebilir..

  • Tefal. Birçok Tefal modeli cam ve plastikten yapılmıştır. 5 kilograma kadar maksimum ürün ağırlığını koruyun. Üretici tarafından otomatik kapanma, sıvı kütlesinin hacme aktarılması gibi ek işlevlerle donatılmıştır. Tasarım, parlaktan karanlığa kadar çeşitli renklerde satılmaktadır. Ölçüm doğruluğu ve modern tasarımı bu markanın ana avantajlarıdır..

İncelemeler

Hangi pan ölçekli modeli seçeceğinizden emin değil misiniz? Gerçek alıcıların incelemelerine dikkat edin. Belki başka birinin deneyimi doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok kişi, çanaklı mekanik ve elektronik tasarımların modern bir mutfakta vazgeçilmez bir araç olduğuna dikkat çekiyor. Onların yardımıyla, ürünün kütlesini gram doğruluğu ile kolayca belirleyebilirsiniz..

Çoğu kullanıcıya göre ana avantajları güvenilirlik, basitlik, düzgün görünüm, tartma doğruluğu, rahatlık, hazneyi çıkarma yeteneği, kaliteli, uygun fiyat, kompaktlık, çok çeşitli tasarım ve renk seçenekleridir. Eksiklikler arasında – bazı modellerde bir ölçüm hatası, hantal, çıkarılabilir olmayan bir kasenin varlığı.