Buzdolabı, herhangi bir modern mutfağın vazgeçilmez bir unsurudur.. Bugün beyaz eşya mağazalarında her zevke, renge ve cüzdana uygun bir model seçebilirsiniz. Hatta sıra dışı bir tasarıma sahip sıradan ünitelerden ayrılan özel tasarımcı parçaları bile var. Bununla birlikte, seçim sürecinde, stil sorunu ilk etaptan uzaktır, işlevsellik ve pratiklik iki ana kriterdir..

Birkaç on yıl önce, insanlar buzdolaplarının buzunu çözmek için çok zaman harcamak zorunda kaldı..

Tüm yiyecekleri çıkarın, buzun çözülmesini bekleyin, içini ve dışını yıkayın, her şeyi geri yükleyin … Çok heyecan verici bir deneyim değil. Çözülme sürecini bir şekilde hızlandırmak için çeşitli “nano teknolojiler” kullanıldı: fanları açtılar, içine bir şişe ılık su koydular.

Sistemli modern iki bölmeli buzdolapları "Buz tutmaz" – bunlar sadece güvenilir, pratik, işlevsel değil, aynı zamanda kullanımı çok kolay birimlerdir.

Ne olduğunu

Çoğu alıcı, nasıl çalıştığını düşünmeden bir tür ev aleti satın alır.. Ancak, her şeyi en küçük ayrıntısına kadar bilmenin önemli olduğu tüketiciler var. Sistemli buzdolaplarından bahsedersek "Buz tutmaz", o zaman adın kendisi bile dikkat çeker ve ünitenin nasıl çözüldüğünü, neden içeride neredeyse hiç don olmadığını ve tüm sistemin nasıl çalıştığını merak etmenizi sağlar..

Kelimenin tam anlamıyla İngilizce’den tercüme edilen “No Frost”, “don yok” anlamına gelir..

Gerçekten de, dondurucularda ve buzdolaplarında pratikte don yoktur. Bazen raflarda veya çekmecelerde hafif beyaz bir çiçeklenme (özellikle dondurucular için tipiktir) fark edebilirsiniz – bu, buzdolabının / dondurucunun kapısını uzun süre açık tutarsanız sıcaklık farklılıklarından kaynaklanır..

sistem "Buz tutmaz" Böyle bir planın birimleri operasyonda daha uygun olduğu için tüketiciler arasında yüksek popülariteye sahip olmaya başladı. İki bölmeli buzdolapları "Buz tutmaz" dönüş başına 1-2 kez çözülebilir. Aynı zamanda, daha önce olduğu gibi birkaç saat harcamanıza gerek yok.. Ev aletini ağdan ayırmanız, belirli bir süre bırakmanız, ardından içindeki her şeyi silmeniz yeterlidir..

sistem sayesinde "Buz tutmaz" eşit bir hava dağılımı vardır, yoğuşmayı ve nem görünümünü önleyen zıt sıcaklık düşüşlerine sahip bölgeler yoktur. Böylece yiyecekler donmaz..

No Frost sisteminin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir:

 • dondurucunun üstünde veya buzdolabının arkasında bir evaporatör var.
 • Evaporatörün arkasında bir veya daha fazla hayran, görevi, odaların içindeki özel kanallar aracılığıyla soğutulmuş havayı yakalamaktır. Sürekli hava sirkülasyonu bu şekilde gerçekleşir..
 • Damla buzdolaplarından farklı olarak, bu ev aletlerinde nem içeriye yerleşmez, evaporatörde toplanır.
 • Zaman zaman kompresör çalışmayı durdurur ve kompresörün kendisinde toplanan don tabakasını çözen ısıtıcı devreye girer..
 • Küçük oluklar boyunca nem buharlaştığı yerden özel bir tanka düşer.

7fotoğraf

özellikler ve faydalar

Herhangi bir ev asistanı satın almadan önce, cihazın çeşitli teknik özelliklerini ve özelliklerini ayrıntılı olarak öğrenmelisiniz. Bu, gelecekte bir tür hayal kırıklığından kaçınmaya, yanılsamaları ortadan kaldırmaya ve çeşitli mutfak cihazlarını seçme konusuna daha rasyonel bir şekilde yaklaşmaya yardımcı olacaktır..

Yani, No Frost iki bölmeli buzdolaplarının avantajları:

 • ergonomi ve iyi genişlik, sonuçta, genellikle iki bölmeli buzdolapları çok etkileyici boyutlara sahiptir;
 • sıcaklık rejimini kurma ve düzenleme yeteneği hem dondurma hem de soğutma odaları için ayrı ayrı;
 • fonksiyon sayesinde "Buz tutmaz" içinde tek tip bir sıcaklık rejimi korunur, damlama sistemine sahip üniteler için tipik olan damlalar yoktur;
 • buzdolabı/dondurucu kapısını kapattıktan sonra ayarlanan sıcaklık hızla geri yüklenir;
 • damlama sistemi üniteleri ile karşılaştırıldığında "Buz tutmaz" neredeyse tamamen nem yokluğunda farklılık gösterir.

Nasıl seçilir

Bugün, büyük ev aletleri üreticileri, alıcılara geniş bir buzdolabı yelpazesi sunmaktadır: tek bölmeli, üstte donduruculu iki bölmeli, altta donduruculu iki bölmeli, modeller "Yan yana" (soğutma ve dondurma odalarının yan yana bulunduğu iki bölmeli buzdolapları). Sistemli iki bölmeli buzdolapları "Buz tutmaz" hiçbir hostesin yapamayacağı en rasyonel modern cihaz olarak kabul edildi.

İyi bir mutfak ünitesi satın almak için, bir ev aleti seçme konusuna dikkatli ve kasıtlı olarak yaklaşmanız gerekir..

Parametreler açısından doğru seçimi yapabilmek için öncelikle en temel ve önemli teknik özellikleri öğrenmeniz önerilir..

buzdolapları bölmesi

Ergonomi, işlevsellik, kullanışlı iç hacim ve sıcaklık koşulları en önemli kriterlerden bazıları olarak kabul edilir.. Çoğu üretici, rafları yeniden düzenleme olanağı sağlar. Bu işlev özellikle buzdolabına uzun bir tencere koymanız gerektiğinde kullanışlıdır. Alıcılar sıcaklık kontrolünün önemine dikkat çekiyor. Bu işlev, iki odacıklı soğutma ünitelerinin tüm modellerinde mevcut değildir, ancak son zamanlarda tüketiciler arasında büyük talep görmektedir. Sıcaklık göstergesi, buzdolabı kapısının dış tarafında bulunur..

Dondurucu

Tüketiciler sıcaklık seviyesini (ideal olarak, değer eksi 18 santigrat derece ve altıdır) ve bunu ayarlama yeteneğini, kutu sayısını, kullanılan malzemenin (plastik) mukavemetini ve kalitesini, bir raf veya kapların varlığını çağırır. buz küpleri yapmak için.

buz çözme sistemi

Damla veya "Buz tutmaz" – modern buzdolaplarında kullanılan iki tip buz çözme sistemi. Yukarıda belirtildiği gibi, bu işleve sahip modeller daha rasyonel, kullanışlı ve kullanımı pratiktir..

Elektrik tüketimi

buzdolapları "Buz tutmaz"-sistem daha “obur” olarak kabul edilir. Ancak günümüzde büyük ev aletleri üreten firmaların çoğu bu konuda çalışmakta ve müşterilerine elektriği çok daha ekonomik tüketen yeni modeller sunmaktadır. En iyi seçenek A veya A sınıfı birimler olacaktır.+.

Ek seçenekler ve işlevsellik

Standart özelliklere ek olarak, modern buzdolapları, mutfak cihazının işlevselliğini etkileyen bir dizi ek işlevle desteklenebilir. bunlar fonksiyonlar süper dondurma ve süper soğutma, çocuk koruması, açık kapı için sesli sinyal, özel bir “tatil” modu, kapıları ağırlaştırma yeteneği vesaire.

7fotoğraf

Popüler modeller

Modern buzdolaplarının model yelpazesinin çeşitliliği arasında, alıcılar, herhangi bir iç mekana uyumlu bir şekilde uyan, fazla yer kaplamayan ve aynı zamanda mükemmel teknik özelliklere sahip 2 metrelik modellere giderek daha fazla dikkat etmeye başladılar.. LG, Sharp, Samsung, Daewoo, Beko, Atlant, Bosch, Zanussi, Whirlpool, Gorenje, Indesit, Electrolux ve diğerleri gibi şirketler tarafından üretilen No Frost sistemli buzdolapları modelleri çok popüler..

Örneğin, 2016 derecelendirmesine göre, alıcıların aşağıdaki iki bölmeli buzdolabı modellerine dikkat etmeleri önerilir. "Buz tutmaz":

 • Atlant XM 4421-009 ND – orta fiyat segmentindeki en iyi birimlerden biri;
 • Bosch KGN39SW10 – “fiyat” ve “kalite” kriterlerinin oranına göre ideal model;
 • Samsung RS-552NRUA1J – en iyisi "Yan yana" model;
 • Mitsubishi MR-JXR655W – ev aletlerinin birinci sınıf seviyesi için en uygun çözüm.

İncelemeler

Sisteme göre çalışan iki bölmeli buzdolaplarının yüksek popülaritesine rağmen "Buz tutmaz", bu tür ev aletleri hakkında da olumsuz yorumlar var. Örneğin kullanıcılar, kompresörün sürekli çalışması nedeniyle yüksek gürültü performansı ve sistemin sürekli çalışmasından kaynaklanan yüksek enerji tüketimine dikkat çekiyor. "Buz tutmaz". Ancak, büyük ev aletleri üreticileri ilk modeller kadar elektrik tüketmeyen daha az gürültülü buzdolapları üretmeye başladıkları için bu sorunlar bugün pratik olarak çözülmüştür..

9fotoğraf

Birçok tüketici, bu tür buzdolaplarındaki yiyeceklerin yıpranmış olduğundan şikayet eder. Bu sorun, buzdolabının içindeki havanın sürekli yenilenmesinden kaynaklanmaktadır. Yiyecekleri daha prezentabl bir formda tutmak için özel kaplar ve streç film satın almak yeterlidir. Yiyecekleri bu tür kaplara yerleştirerek veya filme sararak, hava koşullarına karşı daha fazla sorun ortaya çıkmaz..

Elbette ev aletlerinin maliyeti her zaman tartışmaların zirvesinde olacak bir konu..

Birçok modern potansiyel alıcı, buzdolaplarının yüksek maliyetini suçluyor "Buz tutmaz" damlama sistemli modellerle karşılaştırıldığında. Bununla birlikte, bu tür incelemeler çoğunlukla henüz satın alma işlemi yapmamış, ancak seçim aşamasında olan kişiler tarafından bırakılmaktadır. Halihazırda buzdolabı satın almış olan tüketicilerin yorumları "Buz tutmaz", polar olarak farklıdır. İki bölmeli buzdolapları "Buz tutmaz" dezavantajlardan daha fazla avantaja sahiptir. Fiyat konusuna yaklaşacak olursak, iyi ve kaliteli bir cihazın ucuz olamayacağını anlamak için “Cimri iki kere öder” sözünü hatırlamakta fayda var.. Gelecekte yeni bir buzdolabı satın almak için onarım veya para harcamamak için, güvenilir üreticilere hemen tercih vermek daha iyidir..