Kır evlerinde mutfaklar – “vahşi” dağ evlerinden rahat lavanta Provence’a, düzenli minimalizmden havadar ve yumuşak skandilere kadar birçok tasarım seçeneği var. Ancak hemen hemen tüm tasarımcılar bir konuda hemfikirdir: bu, tüm aile üyeleri için kabul edilebilir ergonomi, çevre dostu bir yaklaşım ve estetiğe sahip bir alan..

Düzen

Düzen, mekanın bireysel özellikleridir.. Bu, mutfağın şekli ve büyüklüğü, her şeyden önce, diğer odalarla uyumluluk (veya onlardan izolasyon), soba / kazan / şöminenin varlığı, mutfaktaki kapı ve pencere sayısıdır. Bütün bunlar, mekan tasarımının düşünüldüğü temelinde düzeni oluşturur..

Örneğin, aşağıdaki verilere sahip bir mutfağınız var:

 • görüntü – 16 kare;

 • şekil – dikdörtgen;

 • mutfak, hol ve kilerle çevrilidir;

 • bir kapı salona, ​​diğeri dolaba açılır;

 • mutfağın farklı duvarlarda iki penceresi var.

Sahiplerin isteği şuna benziyor: bir alanı, üst depolama sistemleri olmayan, ancak büyük bir ada ile bir mutfak seti ile donatmak. Masa iki kişiliktir, çünkü büyük aile masası yemek-oturma odasına çıkarılacaktır. Lavaboyu pencerenin yanına yerleştirin.

Duvar dolapları yerine birkaç açık raf yapın, güçlü bir egzoz sistemi seçin ve yerleştirin. Buzdolabını koy, böylece dükkandan eve paketlerle dönerken, sahipleri önce mutfakta buluşsun..

Ev büyükse ve verandası varsa, oraya yemek alanı çıkarılması çok yaygındır. Ve sonra tüm mutfak yemek pişirmek için verilebilir ve öğle yemeği güzel (muhtemelen) manzaralı bir odada, hatta belki küçük bir kış bahçesinde veya benzeri bir yerde gerçekleşir..

Tüm kır evleri büyük değildir ve bu nedenle içlerindeki mutfaklar sadece küçük değil, hatta geçişli olabilir.. Örneğin, merdivenlerin altında küçük bir alan alın. Genellikle bu, dar ve küçük bir odada iki duvar boyunca bir gaz sobası yerleştirildiğinde, bir bölmenin prensibidir. Buzdolabı aynı yerde olabilir veya oturma odasındaki yemek alanı ile birlikte çıkarılabilir. Bu tür birçok proje ortaya çıktı, çünkü insanlar giderek daha fazla çerçeve çerçeveleri, her metrenin rasyonel olarak kullanıldığı küçük görüntüleri olan küçük evler inşa ediyor..

Renk paleti

2-3 renk kombinasyonu klasik, bazen 5 olarak kabul edilir, ancak bu zaten sınırdır ve herkes onları tek bir alanda uyumlu bir şekilde organize etmeyi başaramaz.. Ancak mutfağın iç kısmında tek renk kullanmak her zaman iyi bir çözüm değildir. Genellikle böyle bir hikaye sıkıcı olur, yekpare alan ezilmeye başlar ve psikolojik rahatsızlık sizi onarım yapmaya zorlar..

Mekanı dekore etmenin renk yolları:

 • tek renkli – bir renk, ancak birkaç tonu;

 • zıt – iç mekan zarif görünüyor ve birleşik bir mutfak-oturma odası ise, seçenek iyidir;

 • karışık – ana renk, gölgesi değil, saf renktir.

Güneye bakan mutfak soğuk renklerle ve kuzeyi – sıcak renklerle dekore edildiğinde eski ama kesinlikle adil bir karar.

Aydınlık mutfaklar apartmanlarda evlere göre daha yaygındır.. Mesele uzayda – çekim yeterli olduğunda, derin gölgelere gidebilirsiniz, ancak küçük bir mutfak her zaman görsel genişleme yöntemleri gerektirir. Ancak çok büyük beyaz bir mutfak boş görünebilir..

Bugün en popüler, kabul edilebilir seçeneklerden biri – beyaz + ahşap + “canlı” yeşil. Mobilya muhtemelen ahşaptan yapılmalıdır. Beyaz – tüm bitiş (veya bunun önemli bir kısmı). Ve bitkiler pahasına mutfak, alanı mükemmel şekilde seyrelten organik yeşilliklerle doldurulur..

Derin bir renk alınırsa, o zaman bir, temel. Örneğin, setin çok zengin, oldukça koyu renkli bir şarapla yapılmasına karar verildi. Ve mutfağın duvarları da doygun ve derin ise, odada sıkışma hissi, havasızlık orada bulunanların ana duygusu olacaktır..

Bu nedenle, duvarlar genellikle nötr yapılır: beyaz, sütlü, fildişi, her türlü gri varyasyon – ve burada zaten kulaklık, dekor, tekstil ile oynayabilirsiniz.

Sonlandırma seçenekleri

Birçok fikir var, ancak zamanla test edilmiş olanlar her zaman popülerdir.. Mutfakta duvar kağıdı giderek retro tarzda kullanılmaktadır: Amerikan klasikleri çağında (geçen yüzyılın 50-60’ları) alınanlar. Ocakta veya içinde her zaman lezzetli bir şeyin olduğu, genel atmosferin rahatlamaya, iletişime veya hoş mutfak işlerine elverişli olduğu rahat bir alan yaratmak için, bu tür duvar kağıtları neredeyse yeri doldurulamaz..

Dekorasyonda başka vurgular olabilir.

 • Tavan. Basitçe hizalayabilir ve en özlü ve çevre dostu çözüm olacak olan badana yapabilirsiniz. Askıya alınmış, asılmış ve gerilmiş yapılar da bulunur, ancak daha az sıklıkla. Alan kır tarzı ise, çoğu durumda, genellikle renkte kontrast oluşturan etkileyici kirişlere sahip beyaz badanalı bir tavan olacaktır – en iyi çözümlerden biri..

 • Zemin. Fayanslar, taşlar (yapay olanlar dahil) muhtemelen en pratik seçeneklerdir. Ve yıkanması daha kolaydır ve güçleri daha kırılgan malzemelerle karşılaştırılamaz. Laminat, yüksek kalitede bile olsa, sık sık, genellikle sadece günlük değil, aynı zamanda zeminlerin “günde birkaç kez” temizliğinde bile kıyaslanması zordur. Ancak bir alternatif var – yüksek kaliteli muşamba.

 • duvarlar. Duvar kağıdı değilse, astar olabilir. Birçoğu, yanıcılık açısından güvenli olmayan bir malzeme olduğunu düşünerek bu seçeneği bile düşünmüyor. Ancak standart duvar kağıdı da güzelce yanar. Astar boyanabilir ve “her zaman için” rahat bir demokratik iç mekan olacaktır. Evet ve astarı yangın geciktiricilerle de tedavi edebilirsiniz. Ayrıca mutfaktaki duvarlar bazen basitçe boyanır, bu da çok uygundur..

Önlük geleneksel olarak tasarımı farklı olan çinilerle dekore edilmiştir. Şaşırtıcı derecede doğru bir şekilde mermeri taklit eden bir karo var. Çok sayıda varyasyon ve kulaklık, teknik ve duvar dekorasyonu ile organik görünen standart bir “domuz” var..

Stil talimatları

Yapılacak en ilginç şeylerden biri, gelecekteki mutfağınız için bir stil seçmektir. Klasik, kır evlerinde en çok alıntı yapılan mutfak stilleri listesinin başında yer alması gerekiyor gibi görünüyor, ancak yer açması gerekiyor: İskandinav tarzı ve çeşitleri (örneğin hygge) klasik tarzı liderliğini onunla paylaşmaya zorladı..

başka ne moda.

 • çatı katı. Artık en moda değil, ancak böyle bir ortama olan talep büyük. Mutfak, çiçekli kumaşların ve kır perdelerinin hüküm sürdüğü rahat bir odaya daha az benziyor. Ancak çatı katında meydana gelen acımasız, kasıtlı ihmalin kendine has bir çekiciliği var..

 • Provence. Ülke tarzının çeşitlerinden biri olarak kabul edilir. Doğal tonlar orada hüküm sürüyor, çiçek temalarına baskılar ve sadece aktif tekstiller, çok sayıda dekor, uzayda büyük boşlukların olmaması.

 • Kırsal. Büyük bir ahşap ev için bu iyi bir çözümdür. Bu tür iç mekanlar gerçek, süslenmemiş bir şeyle nefes alır. Ocak genellikle böyle algılanır: büyüleyici fırfırlar olmadan, ancak mutfakta bir sallanan sandalyeye oturmak istediğiniz bir ocakla. Ve tüm günlük yaşam, dolapların cephelerinin arkasına gizlenmemiş, biraz açıkta görünüyor..

 • Amerikan stili. Ancak modern değil, birçoğunun eski veya nispeten eski filmlerden aşık olduğu klasikleri. Böyle bir mutfağa güzel bir örnek, kahraman Meryl Streep’in meşgul olduğu çok rahat bir mutfak olan “The Bridges of Madison County” filmindeki odadır. Tabii ki, bu seçenek modern teknoloji dikkate alınarak geri yüklenebilir (bu arada, çok popüler olan retro versiyonlarda aktif olarak üretilir).

 • İskandinav tarzı. Havayı ve alanı, malzemelerin hafifliğini ve doğallığını, temel ışığı (her zaman değil, ancak sıklıkla) ve mevsimsel olabilen küçük parlak vurguları temsil eder. Bu en demokratik tarzlardan biridir, yani onarımda pahalı malzemeler ve mobilyalar bütçeden daha fazlasıyla, hatta ev yapımı olanlarla birleştirilebilir. Dahası, ev yapımı moda.

Çok az kişi stilleri nasıl karıştıracağını, eklektizmi nasıl düzenleyeceğini biliyor, bu iyi bir tat, özel bilgi, sıra dışı fikirler gerektirir.. Son derece popüler bir şey istiyorsanız, ancak yarın moda olmaktan çıkacak bir şey istemiyorsanız, akrabalara daha yakından bakmalısınız. Zaten renkli doğal unsurların büyüleyici bir karışımı, katı stilistik sınırların olmaması ve aile değerlerine vurgu ile “paketlenmiş”..

Bu tarzda, ailenin rahatlığı için her şey yapılır: eğer masa, o zaman öyle ki akşam yemeği, bitmesini istemediğiniz toplantılara dönüşür. Akraba tarzı bir mutfakta, bir çocuk alanı özel olarak düşünülebilir – küçük bir masa, bir kanepe.

Aydınlatma

Birkaç senaryo var. Mutfağın düzenine, büyüklüğüne, sahiplerinin isteğine bağlı olarak, biri veya diğeri seçilir.. Çoğu durumda, spot aydınlatma (yerel) genel aydınlatma ile birleştirilir. Çok şey stile bağlıdır. Ülke tarzında, lambaların “yuvarlanacağı” tavandan asma çubukları en iyi çözüm değildir. Ama bir çatı katı için uygun.

Tablonun üzerindeki bir alanı vurgulamak istiyorsanız, büyük bir abajurlu eski bir lamba kullanmak daha iyidir, ancak çok az şey bununla etkili bir şekilde başa çıkacaktır. Genellikle kulaklık fonksiyonel alanları da aydınlatılır. Standart aydınlatma sistemine ek olarak, dekoratif bir tane düşünebilirsiniz: örneğin, bu tür aydınlatmalarda en faydalı olacak yerlerde bir çelenk. Ayrıca mumlar (elektrikli olanlar da mümkündür), mutfağı daha konforlu hale getirirler, üstelik şimdi yine çok alakalılar.

Dekor ve tekstil

Bu, mekanın tasarımında son noktayı koyar, bu sayede canlanır, özgünlük kazanır..

Burada bir dizi yön not edilebilir.

 • Yerel gelenekler. Birçok insanın skandi ve hygge sevdiği şey, mantıklı olan yerel kültüre büyük ilgi gösterilmesidir. Beyaz duvarların arka planına karşı ahşap bir rafta uzaktaki bir Carlian atı durduğunda veya kanepede İskandinav geleneksel desenli bir yastık yattığında, güzel ve organiktir. Buna göre, başka bir ülkenin gerçeklerinde, diğer aksanlar uygun olacaktır: Rus yuvalama bebeklerinden Zhostovo tepsilerine, bu sadece ilk akla gelen şeydir. Ve örneğin, bir scandi iç mekanı daha canlı, doğal, ikamet yeri ile uyumlu hale getirmek için – dekordaki ana tema budur..

 • Yüksek kaliteli, doğal tekstiller. Uzun süre dayanacak şeyler satın almanız önerilir. Doğal bileşim buna daha elverişlidir. Büyükannenizin ördüğü Sovyet masa örtüleri veya ajur peçeteler gibi aile mirasını almak ve yeniden canlandırmak da harika bir fikir..

 • Mevsimlik ve tatil dekoru. Örneğin, mutfakta beyaz sandalyeli beyaz bir masa varsa, üzerine birkaç takım dikebilirsiniz: bir yürüyüş yolu ve örtüler (veya yastıklar). Ve her mevsim dekoru değiştirmek, böylece mutfağın görünümünü hızlı ve parlak bir şekilde değiştirmek.

Dekorun işlevselliği, hoş derneklere yol açmak, bir ruh hali, rahatlık yaratmaktır. Bu da çok önemli. Bu nedenle, bazen çocukluktan sevgili büyükanneler tarafından tekrarlanacak olanlar lehine perde seçimi, her saniyenin sahip olduğu şeyi almaktan çok daha mantıklıdır. Dekor mutlaka duyguya yol açmalıdır.

Farklı odaların dekorasyonu

Mutfağın tasarımında, düzeninin veya imarının özelliklerine göre belirlenen bazı nüanslar vardır..

Meydan

Genellikle U şeklinde bir set seçilir ve kalan duvarın yanına bir masa ve bir sandalye yerleştirilir. Mutfak büyükse, onu adanın ortasına (içinde çok fazla depolama alanı olabilecek) yerleştirmek güzel görünecektir. Set sadece iki duvarı kaplıyorsa, üçüncü duvara bir vitrin veya bir büfe yerleştirilebilir. Bazen oraya bir kanepe koyarlar ve sadece ayakta durmakla kalmayıp aktif olarak sömürülüyorsa, her zaman parlak bir fikirdir..

Dar

Böyle bir alanı dekore etmenin bölme yolu en popüler olanıdır.. Masayı mutfağın dışına taşıyamıyorsanız (yemek odasına), pencere pervazını küçük bir masaya veya bar tezgahına dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. “Sessiz” bir durumda duvara doğru sapan yarım daire şeklinde dönüştürülebilir bir yapı yapabilirsiniz. Ancak mutfak da küçükse bu tür çözümlere ihtiyaç vardır ve aksi takdirde hiçbir şey sağlanamaz. Dar ama görüntü yeterliyse, iki uzun duvarın yanında yemek pişirme ve depolama alanı, pencere kenarında yemek alanı var..

kontrol noktası

Bu tür mutfaklarda genellikle yemek alanı yoktur, ya yemek odasına ya da oturma odasına gider. Çoğu zaman, bu odalar merdivenlerin altında bulunur. Burada ergonomi üzerinde açıkça düşünmeniz, alanın lojistiği ile oynamanız gerekir – girmenin nasıl daha uygun olduğu, paketlerin hızlı bir şekilde boşaltılması için buzdolabının nereye yerleştirileceği, çalışma üçgeninin nasıl yerleştirileceği.

Genellikle bu tür mutfaklar karartılır, iyi bir yerel aydınlatma düzenlemek zorunludur..

Mutfak, oturma odası

Etkileyici bir bölge, örneğin, geniş bir alanın iki bölgesini açıkça ayıran sandalyeli bir masa (yemek grubu) sağlanır. Mobilya değilse, böyle bir bölge sonlandırma olabilir: zemin, duvarlar, tavan (biri veya hepsi). Böyle bir oda bağlantısının ana avantajı, ailenin daha sık bir arada olma, daha fazla iletişim kurma fırsatıdır..

Mutfak-yemek odası

Ayrıca bölgelere ayrılması gerekiyor ve bunun için mutfağın hiç büyük olması gerekmiyor. Sadece bir parça daha dinamik görünüyor, sistemik (kulaklık, ev aletleri, ocak), diğeri – rahat.

Yemek alanı, birçok insanın bir mekanda iki yeri sınırlandırma fırsatını sevdiği, onlar için farklı bir ruh hali yaratan bir kafe tarzında yapılabilir..

İç tasarım örnekleri

İşte hem hane halkı hem de misafirler tarafından sevilecek mutfaklardan gerçek örnekler-fotoğraflar..

 • Aynı akraba: basit, rahat, yaygaradan yoksun.

 • Büyük çekimler için Amerikan klasiği, adaya bağlı masa.

 • Tasarımda ilginç imar ve hafif ironi ile biraz boho.

 • Hem onu ​​hem de scandi’yi aynı anda isteyenler için hafif bir rustik versiyonu.

 • Bir kır evinin bütün bir katı gibi görünebilir..

 • İsveçli lagom, iç mekanın duygusallığı hakkında çok şey biliyor ve özel bir sıcaklık yaratıyor.

 • Siyah beyaz kavramsalcılık.

 • Ayrı bir mutfakta kafe alanı.

 • Provence stilinin hoş ve derin tonları.

 • Rahatlatıcı ve acımasız çatı katı.

Başarılı düzenleme!