Masa ile mutfak köşesi

Birçoğumuz için mutfak sadece öğle yemeği için değil, iş yerinde geçen uzun bir günün ardından dinlenebileceğimiz, sevdiklerimizle keyifli sohbetler ederek vakit geçirebileceğimiz bir yerdir. Bu yüzden mutfakta önemsiz bir şey yoktur. Masalı bir mutfak köşesi, iç mekana rahatlık, zarafet katacak ve konforu önemli ölçüde artıracaktır..

Görüntüleme

 • Standart görünüm. Bu modeller bir masa, kanepe ve sandalyeler, tabureler veya sedirlerden oluşan bir takımdır.. Kitler, kurulacakları odanın alanına bağlı olarak boyut olarak farklılık gösterir. Standart mutfak köşe modelleri genellikle köşedeki alanı en iyi şekilde değerlendirmek için tasarlanmaktadır. Bu nedenle, çoğu durumda, bu tür takımlardaki kanepeler köşelidir..

 • Cumba modelleri nişlere, girintilere, girintilere kurulur ve genellikle belirli bir durum için ayrı ayrı yapılır.. Düzensiz şekilli dairelerin yaygınlaşmasıyla birlikte mutfaklarda cumbalı pencereler giderek daha popüler hale geliyor. Nişin şekline bağlı olarak, cumbalı pencere çeşitli şekillerde olabilir – u şeklinde, yarı oval, yarım daire şeklinde.

 • Modüler modeller, montaj işlemi sırasında birbirine bağlanan veya basitçe birbirine yakın bağlanan ayrı bileşen parçalarından oluşur.. Bu tipin avantajları – hızlı montaj, köşeyi dönüştürmek için çeşitli seçenekler.

Koltuk kılıfları, bazı modifikasyonlarda, bir saklama kutusunu temsil edecek şekilde geriye katlanabilir. Kanepeler çekmeceli veya ilave yatak ile donatılabilir. Masalar standart veya sürgülü masa tablaları ile dönüştürülebilir.

Kanepeler döşemenin doğasına göre değişebilir. Böylece, yumuşak döşeme odaya rahatlık katar. Bu tür mobilyalar, yemek ve dinlenme yeri ile birleştirilebilir. Sert çerçeveli ve döşemeli koltuklar veya sert banklar genellikle küçük alanlarda hacimlilik hissi yaratmamak için kullanılır. Ekstra rahatlık için yumuşak yastıklar kullanabilirsiniz. Ayrıca küçük mutfaklar için sırtlı ve puflu sandalyeler yerine tabure kullanmak daha iyidir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Böyle bir setin yüksek işlevselliğine rağmen, sadece artıları değil, aynı zamanda önemsiz de olsa eksileri vardır..

profesyoneller

 • Bu tür mobilyalar oldukça geniştir. Büyüklüğüne bağlı olarak, köşe 8 kişiye kadar kolayca konaklayabilir..
 • İç mekana rahatlık katar. Kanepe gibi mutfak köşesinin bazı unsurları bir çeşit kumaşla kaplanmıştır. Bu seçenek sayesinde oda daha konforlu hale gelir. Aynı zamanda renklerle oynamak ve iç mekanı modern bir şekilde döşemek için bir fırsattır..
 • Kural olarak, mutfak köşeleri, iç mekana yeni bir şey getirmek için sahibinin isteklerine bağlı olarak köşenin konfigürasyonunu değiştirmenize izin veren birkaç modülden oluşur. Bu, yeni bir yere taşınırken iyi bir seçenektir, çünkü dönüşüm olasılığı nedeniyle büyük olasılıkla yeni mobilya satın almak zorunda kalmayacaksınız..
 • Evde uyuma yerleri ile ilgili bir sorun varsa, bir mutfak köşesi yardımıyla bu sorun kolayca çözülebilir. Bazı modellerde kanepeler yatağa dönüşüyor.
 • Çoğu kanepede ekstra depolama alanı bulunur.

eksiler

 • Çok yer kapladığı için küçük mutfaklar için uygun değildir..
 • Bazı modellerde, masalarda, bu yerde oturan insanlar için rahatlığı önemli ölçüde azaltan merkezi destekler bulunur..

stil

Stil sadece en son moda trendleri tarafından değil, aynı zamanda sizin istekleriniz tarafından da belirlenir. Size ruhen yakın olmayan bir tarz seçmeyin çünkü zamanımızın çoğunu mutfakta geçiriyoruz. Buradaki her şeyin sadece işlevsel değil, aynı zamanda göze de hoş gelmesi önemlidir..

Klasik tarz, birçok oyma ve figürlü detay ile karakterizedir.. Doğallık farklıdır, çünkü bu tarz için doğal ahşap, cam, masif ahşap kullanmak uygundur. Küçük odalar için uygun olması pek olası değildir, çünkü iç mekana hala hacim katar. Bu stile uygun renkler hafif, pasteldir. Koyu renklerde köşe seçenekleri de çok asil görünse de.

Stil şimdi geniş bir popülerlik kazandı "modern", gereksiz unsurların, düz çizgilerin, rafine sadeliğin ve alçakgönüllülüğün olmaması ile ayırt edilir.. Metal parçalar genellikle bu tarzda mevcuttur..

Mobilya tarzı "kaynak" kesinlikle uyumsuz iki niteliği birleştirir – edepsizlik ve romantizm. Bu tarzda yapılmış bir masa üstü eski bir tuval gibi görünebilir. Kullanılan renkler hafif, yumuşak, sağduyuludur. Bu seçenek ayrıca oyulmuş parçaların varlığını da içerebilir..

Art Deco yönü Art Nouveau tarzına benzer özelliklere sahiptir, ancak burada renk kombinasyonları için çeşitli seçenekler kullanılır – çok parlak ve aynı zamanda sağduyulu. Çoğu zaman, yeni evliler bu yönü seçerler..

Malzeme

Mobilya seçerken, üretimi için malzemeye karar vermek önemlidir. Bunu yapmak için bazı özelliklerini bilmeniz gerekir. Ahşap, doğal çevre dostu doğal bir malzemedir. İç mekana çekicilik katar. Bu malzemeden yapılan mobilyalar her zaman zengin görünüyor. Yüksek bir maliyeti var. Klasik tarz veya provence için harika.

Tezgah üretimi için genellikle temperli cam kullanılır. Bu malzeme dayanıklı ve çevre dostudur. Cam tezgahlar iç mekana baharat katar. Bu seçenek, Art Nouveau veya Art Deco tarzı sevenler tarafından güvenle seçilebilir. Oldukça pahalı malzeme.

Profesyoneller, örneğin ahşaptan yapılmış mobilyalardan daha az göze hoş gelen bu malzemeden gerçek sanat eserlerini nasıl yapacaklarını biliyorlar. Ancak bu seçeneğin oldukça zehirli olduğu ve havaya zararlı maddeler salabileceği unutulmamalıdır. Tabii ki, sunta sadece mukavemet açısından değil, aynı zamanda nispeten ucuz bir malzeme olduğu için fiyat açısından da ahşaba göre daha düşüktür..

MDF, sunta avantajlarına sahip olan önceki malzemeyi güvenle değiştirebilir. Bununla birlikte, bu malzeme çeşidi oldukça yanıcıdır. MDF toksik olmayan bir malzemedir. Son iki tür malzeme, stillerde daha sık kullanılır. "modern" ve "Art Deco".

tezgah şekli

Bu tür mobilya üreticileri ağırlıklı olarak yuvarlak, kare ve dikdörtgen tezgahlar sunmaktadır. Oval tezgahlar nadirdir ve geniş mutfak sahipleri tarafından karşılanabilir..

Mini köşeler için yuvarlak masa daha uygundur. Bu durumda kapasitenin daha az olacağı açıktır. Genel olarak bir yuvarlak masa, dikdörtgen bir masa için gereken alanın 1,5-2 katı kadar bir alana ihtiyaç duyar. Burada her şeyden önce odanın genişliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Oda yeterince boşsa, keskin köşelerin olmaması nedeniyle çok daha güvenli olduğu için yuvarlak masalı bir seti güvenle sipariş edebilirsiniz. Ancak kanepenin kenarlarında oturanların yuvarlak masa tablasını kullanırken pek rahat olmayabileceği de unutulmamalıdır..

Dikdörtgen tezgah en yaygın seçenektir. Uzmanlara göre, ergonomi açısından bu en başarılı formdur. Gerekirse, duvara kolayca taşıyabilirsiniz veya tam tersi, her durumda eşit derecede iyi görünecektir. Bununla birlikte, bu şekil, tüm avantajlarıyla birlikte, keskin köşelerin varlığı nedeniyle hala tehlikeli olarak kabul edilir. Bu durumda, köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen versiyonu tercih etmeye değer olabilir..

Kare masa tablası yeterince geniş ve aynı zamanda masa oldukça kompakt görünüyor. Uzmanlar bu seçeneği küçük mutfaklar için tavsiye ediyor. Büyük bir kare masa hizmet vermek için elverişsizdir. Ve yine, dikdörtgen bir masada olduğu gibi keskin köşelerin varlığı onu tehlikeli hale getirir. Ailede küçük çocuklar varsa, bu oldukça alakalı bir sorudur..

Seçim İpuçları

 • Seçim yaparken, kenara dikkat etmeniz gerekir. Ürünün tüm çevresine yapıştırılmalıdır, aksi takdirde malzemenin şişmesi meydana gelebilir..
 • Dekoratif fişler iyi durmazsa, donanımın başı çok fazla girintilidir, bu da ustanın profesyonel olmadığını gösterir ve mobilyaya kırılganlık olasılığını ekler..
 • Mutfak köşesinde bükülme çizgileri varsa, uygulama kalitesine dikkat etmek önemlidir. Malzeme bir amatör tarafından kesilmişse, bu yerlerde talaşlar olabilir..

 • Ürününüz lake ise pürüzlülük ve çizgilerin varlığına dikkat edin. Yüksek kaliteli mobilyalarda durum böyle olmamalıdır..
 • Kanepedeki döşeme gerginliği eşit olarak gerilmelidir. Montaj braketlerinin adımı aynıdır. Kumaşın kenarları düzgün bir şekilde düzgün bir şekilde sıkışmış.
 • Masada rahatça oturmak için desteklerine dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle, ortada bulunan bir desteğe sahip bir masaya yerleştirmek, destekler kenar boyunca yerleştirildiğinden çok daha uygundur..
 • Yemek alanının zorlanmadan oturma alanına dönüşmesini istiyorsanız katlanır masaları tercih etmenizde fayda var..

İç mekanda konaklama

Köşeyi duvara yakın yerleştirmeye karar verdikten sonra, kanepenin arkasını oturan bir kişinin kürek kemiklerinin seviyesine kadar yükseltebilirsiniz. Aksine, kit duvara yakın durursa, kolaylık sağlamak için yüksek bir sırt yapmak daha iyidir. Kit gövde malzemesinin renginin zemine, döşemenin renginin de mutfak ünitesinin cephe ve duvarlarının renklerine uygun olması mantıklı görünüyor..

Mutfak köşesinin çizgileri mutfak takımının çizgilerini takip ettiğinde ve aynı tarzda tasarlandığında iç mekan daha uyumludur..

Mini mutfak ve süitin aynı tür malzemeden yapılmış olması önemlidir. Mutfak setinin boyutları, odadaki boş alanın yarısından fazlasını almayacak şekilde olmalıdır..

Moda trendleri

Bu yıl en popüler tonlar doğal canlı renklerdir – mavi, yeşil, toprak tonları. Uzmanlar, siyah ve beyaz kombinasyonunun asla modası geçmeyeceğini düşünüyor. Oda genişse, koyu renkleri kullanmaktan korkmazsınız. Küçük bir odada, gizli tonları tercih etmek daha iyidir. Malzemeler arasında en popüler olanı ahşap, taş, çeliktir. Minimalizm ve doğallığa odaklanma da hız kazanıyor..