Günlük hayatımızı düzenlerken etrafımızda güzel ve işlevsel bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Ancak bu alanın boyut olarak büyük olmadığı durumlarda işlevsellik ön plana çıkmaktadır. Ancak kullanım alanı şık ve özgün olabilir..

Odayı “minimalizm” tarzında dekore ettikten sonra modern ve zarif bir iç mekan elde edeceksiniz.. Bu tasarım ek alan kazandırır, böylece küçük odalar bile kendi “zevkini” kazanır..

Stil özellikleri

Minimalizm, şekil ve renklerin gösterişçiliğini reddeder. Böyle bir odada dikkat dağıtıcı detaylar yoktur, bu nedenle bu tarz aktif bir yaşam tarzına öncülük eden kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir..

Bu stilistik eğilim, özlülük ve çizgilerin ciddiyeti, dekor eksikliği ile karakterizedir. Renk paletinde tek renkli olduğu kadar kısıtlama ve geometrik şekillerle karakterizedir. Minimalizm, odada çok fazla ışık olacağını varsayar, bu nedenle perde yerine panjur veya stor perdenin kullanıldığı büyük bir pencere uygundur. Çeşitli yapay ışık kaynaklarının ve arka ışıkların varlığı da uygun olacaktır..

Mobilya dik açılı basit bir şekle sahip olmalıdır.. Üzerinde ekstra dekor olamaz. Mobilya ve duvar yüzeyleri düz ve pürüzsüz olmalıdır. Parlak ve mat dokulara sahip olabilirler..

Diğer bir özellik, alanın açıklığı, bölümlerin olmamasıdır. Bu nedenle, minimalizm tarzında küçük bir mutfak-oturma odası tasarlamak çok uygundur – metrekarelerin rasyonel kullanımını ve gerekli konforu sağlayacaktır..

imar

Küçük dairelerde, oldukça geniş bir mutfak-oturma odası oluşturmak için duvarlar genellikle kaldırılır. Minimalist iç mekanı, ek olarak alanın görsel bir genişlemesini yaratacaktır. Böyle bir alanı etkin bir şekilde kullanmak için imar edilmelidir. Bu geleneksel şekilde yapılabilir – mobilyalarla. Yumuşak bir köşe (özlü bir tasarıma sahip olsa bile), çalışma alanını ve rekreasyon alanını sınırlayarak bu görevle mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır..

Dinlenme alanının dekoru genel stile uygun olmalıdır.. “Mutfağa” sırtlı bir kanepe ve geniş dikdörtgen koltuklar, alçak sırtlar ve düz döşemeli koltuklar seçilmelidir. Kaplamanın rengi, genel renk şemasıyla kontrast oluşturmamalıdır..

Rekreasyon alanı minimum mobilyaya sahip olmalıdır – sadece rahatlamak için gerekli olanlar. Çok işlevli yüzeyler teşvik edilir. Örneğin, bir kanepenin veya koltuğun kolçakları küçük bir masa görevi görebilir..

Oda küçükse, bir bar tezgahı kurmak daha iyidir. Sandalyeler, elbette, mümkün olduğunca basit olmalıdır. Böyle bir yapıyı alanın ortasına bir ada gibi yerleştirerek ilginç bir vurgu yapacaksınız ve aynı zamanda birkaç açık alan elde edeceksiniz: çalışma, yemek ve dinlenme alanı.

Işık kaynaklarını kullanarak istediğiniz alanları sınırlandırabilirsiniz.. Çok fazla aydınlatma sağlayacak oturma alanının üzerine 1-2 lamba yerleştirin ve çalışma alanını spot ışıklarla işaretleyin. Ayrıca, önlük kontrast bir renkle veya başka bir kaplama malzemesiyle vurgulanarak çalışma alanı vurgulanabilir..

Renk çözümleri

Monokrom minimalizmin temel ilkelerinden biri olduğu için odayı dekore etmek için 1-2 renk kullanılır. Üçüncü renk vurgu için alınır.

Temel renk beyazdır, ancak tüm sahipler bundan hoşlanmaz. Diğer popüler renkler gri, bejdir. Gölgelerinden herhangi birini veya başka bir rengi kullanabilirsiniz, ancak kuralı takip etmek daha iyidir: odanın alanı ne kadar küçükse, ana ton o kadar açık olmalıdır..

Minimalist bir mutfak-oturma odası için mobilyalar koyu tonlarda seçilmeli, ancak duvarlara uygun olmalıdır. Üst yarıdaki (asma dolaplar ve raflar) öğeler, alt mobilya sırasından daha açık renkli olma eğilimindedir..

Herhangi bir renk şemasıyla, soba ve buzdolabının krom yüzeyleri iyi görünecek..

Koyu gölgeler veya parlak vurgu renkleri vurgulanabilir:

  • tezgah;
  • bar tezgahı;
  • apron.

Bir rekreasyon alanını dekore ederken, çalışma veya yemek alanı ile aynı aralığı kullanmanız gerekir. Sadece orijinal renk şeması değil, aynı zamanda kullanılan kaplama malzemesi de iç mekana vurgu yapmaya yardımcı olacaktır. Böylece önlük ve tezgah aynı yapay taşla süslenebilir..

Önlük ayrıca camdan, çelikten veya kontrastlı karolarla kaplanmış olabilir. Taş, ahşap veya beton için dokulu karolar minimalizm fikirleriyle uyumludur, böylece güvenle kullanılabilirler..

Tasarım nüansları

Mobilya seçimine dikkat edin. Üzerinde açık raflar, şeffaf cam kapılar, parlak aksesuarlar ve dekor yersiz olacaktır. Ancak aynaların iç tasarımda kullanılması memnuniyetle karşılanmaktadır – sadece orijinal bir detay olarak değil, aynı zamanda alanı görsel olarak genişleteceklerdir..

Minimalist bir mutfaktaki aletler yerleşik olmalıdır. Stili korurken, bu alana herhangi bir tekstil uygulamayın. Bu perdeler, masa örtüleri, dekoratif peçeteler için geçerlidir. Yine de pencerelere perde asmak istiyorsanız, kulaklığın tonuna uygun basit bir tasarım ve nötr bir gölge tercih edin..

Duvar dekorasyonu için herhangi bir malzeme kullanılabilir:

  • duvar kağıdı;
  • Alçı;
  • boya;
  • paneller.

Ancak şu gereksinime uymanız gerekir: kaplamanın tekdüzeliği ve düzgünlüğü.

Sade ve özlü minimalizm, bazı dekoratif unsurları yerleştirmenize izin verir. İç mekanı canlandıracaklar, gölgelerin monotonluğundan kurtaracaklar ve aşırı stil şiddetini yumuşatacaklar. Bir duvar saati (dekorasyonsuz) bir aksan görevi görebilir. Duvarda basit koyu çerçevelerdeki soyut resimler veya siyah beyaz fotoğraflar da uygun olacaktır. Bir dekor olarak, orijinal bir şekle veya parlak bir renge sahip bir avize de kullanabilirsiniz. Şık bir vazo veya baharat kabı ile çeşitlilik katın.

Oturma alanı seramik zemin vazo ile dekore edilebilir. veya basit tasarımlı büyük kaplarda canlı bitkiler. Ancak, dekoratif unsurları kullanarak ve aksanları yerleştirirken, uyumlu bir odanın genel algısını bozmamak için iç mekanı bunlarla aşırı yüklememeye dikkat edilmelidir..

Tasarım ipuçları ve hayal gücünüz, sizin için mükemmel alanı yaratmanıza yardımcı olacaktır..

Bir sonraki videoda – minimalist mutfak fikirleri.