Mutfak, dairedeki en duygulu, aile ve işlevsel yerdir. Genel ev konforu hissi, nasıl çevre düzenlemesine ve estetik olarak tasarlandığına bağlıdır. Bu nedenle mutfak düzenine her zaman özel ve özen gösterilmiştir..

Şu anda, el yapımı stil, mobilya tasarımı da dahil olmak üzere çeşitli etkinliklerde modaya uygun ve mega popüler olarak kabul ediliyor. Bu yazıda, mobilya panolarından kendi elinizle bir mutfak tasarlama sürecini ele alacağız..

Gerekli malzemeler ve araçlar

Mobilya tahtası – mobilya üretimi için amaçlanan, doğal ahşap veya sıkıştırılmış atıkların yapıştırılmış parçalarından oluşan bir levha. Ana malzeme olarak hem iğne yapraklı hem de yaprak döken ağaç türleri kullanılır: çam, titrek kavak, huş, ladin, karaçam, meşe, sedir, kayın. Bu tür panellerin işlenmesi kolaydır, çevre dostudur, hafiftir, dayanıklıdır ve daha da önemlisi oldukça bütçelidir..

Ayrıca, özel ahşap mobilyalar her zaman “trend” olmuştur ve olacaktır..

Bir mutfak yapma sürecinden önce şunları hazırlamanız gerekir:

  • mobilya panoları;
  • kontrplak levhalar;
  • kapılar ve bağlantı parçaları;
  • panolar;
  • zımpara;
  • demir testeresi;
  • delmek;
  • Tornavida;
  • kendiliğinden takılan vidalar;
  • boya, leke, vernik, emprenye.

Hayal gücü deneyimden daha güçlüdür

Mutfak mobilyalarını (genellikle dolaplar, raflar, masalar, sandalyeler, banklar vb.) Planyalamaya, kesmeye ve dövmeye başlamadan önce, hem tüm bireysel unsurların hem de gelecekteki mutfağın tüm projesinin nihai sonucunu açıkça hayal etmeniz gerekir. Bu nedenle, mobilya oluşturmak için çeşitli düzenleri ve fikirleri dikkatlice incelemeniz, birbiriyle ve genel mutfak iç mekanıyla uyumlu bir şekilde birleştirilmiş seçenekleri seçmeniz, kağıda aktarmanız veya hazır çizimler yazdırmanız önerilir..

Bundan sonra, gelecekteki mobilyaların karesini hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için tüm elemanların alanlarını toplayın ve toplam alanı elde edin..

Gerekli miktarda yapı malzemesi satın almak için verilere ihtiyacımız var. Bir sunta levhanın mükemmel bir şekilde hizmet edebileceği mutfak ünitesinin arka duvarını unutmayın. İstenilen sayıda kulp, menteşe ve diğer aksesuarları ekliyoruz, dış boya ve vernik kaplamasını belirliyoruz ve tüm malzemeleri listeye göre satın alıyoruz..

Tablo

Mutfak mobilyalarının ana unsurlarından biri de şüphesiz masadır. Kare, dikdörtgen, yuvarlak, köşe, sürgülü veya katlanır olabilir. Ancak herhangi bir masanın güzel bir düz üst kısmı olmalıdır. Üretimi için tek parça bir mobilya tahtası alınır ve bir freze bıçağı veya dekupaj testeresi ile istenen boyuta kesilir. Tipik bir dikdörtgen masa, 2700 x 600 mm boyutlarındadır. Kare bir tezgah (eşkenarlığı nedeniyle) de belirli problemler yaratmayacaktır. Yuvarlak bir masa şu şekilde yapılabilir: amaçlanan merkeze küçük bir çivi veya vida çakılır. Gelecekteki tablonun yarıçapına eşit uzunlukta bir iplik takılır. İpliğin ucuna bir kalem veya işaretleyici bağlanır. Düz bir daireyi işaretlemek için, ipliği maksimuma çekerek çivinin etrafına bir daire çizin. Aynı şekilde kare veya dikdörtgen bir masanın köşelerini yuvarlatabilirsiniz..

Masa tablasına belirli bir şekil ve boyut verildikten sonra zımparalanır, ayaklar için tutturucular ona vidalanır, daha sonra bacaklar doğrudan ve tüm yapı birkaç kat vernik veya boya ile kaplanır ve her yeni kat uygulamadan sonra uygulanır. önceki tamamen kurumuş.

Büfe

Başlangıçta, bir mutfak dolabı oluşturmak oldukça zahmetli ve karmaşık bir iş gibi görünüyor. Ancak marangozluk aletlerine sahip olma konusunda biraz deneyiminiz varsa, tüm süreç oldukça basittir..

Dolap kutusu, istenilen ölçülere uygun olarak mobilya levhasının cilalı kısımlarından monte edilir. Gerekirse, parçalar kelepçeler ve ardından Euro vidaları kullanılarak sağlam bir şekilde birleştirilir. Arka düzlem, ana kutuya küçük çivilerle çivilenmiş bir sunta levha olabilir. Bundan sonra, kutuda raflar veya kapılar için işaretler yapılır. Gerekli tüm armatürler takılır ve aynı kalkan, plastik, cam veya kontrplaktan yapılmış raflar yerleştirilir. Bundan sonra, tüm yapı leke, boya veya vernik ile kaplanır..

Gardırop, çeşitli fotoseller, kumaş, cam, taş veya değerli ahşap parçaları ile dekore edilebilir..

Asılı raflar

Mutfakta menteşeli rafların varlığı, çok sayıda yemek veya yiyecek yerleştirirken çok uygun bir andır. Bu tür mobilyaların tasarlanması ilkesi, bir dolap tasarımına benzer: mobilya panolarından bir çerçeve yapılır, arka duvar, kapılar ve raflar takılır. Bu mobilyaların ana özelliği, rafların duvarlara güvenli bir şekilde sabitlendiği bağlantı elemanlarıdır..

Çoğu zaman bu, dolapların arka duvarlarının üst köşelerine yerleştirilmiş özel menteşeler ve doğrudan mutfak duvarına sürülen kancalar kullanılarak yapılır..

Asılı mobilyaların varlığında, aşırı yükten kaçınmak gerekir, çünkü aşırı ağırlık nedeniyle asılı menteşelerin ana yapıdan kopma olasılığı vardır. Bu durumda, böyle bir rafın düşmesi, aile üyelerinin yaralanması da dahil olmak üzere çok fazla sorun vaat ediyor..

Divan

Mobilya panoları ile bir mutfak kanepesi tasarlamak için, dolgu polyester ve holofiber ile karşılaştırıldığında rahat oturma için en uygun yoğunluğa sahip kumaş ve köpük kauçuk da satın almalısınız. Bir dekupaj testeresi kullanarak, mobilya levhasını (18 mm) kanepenin çizimine göre kesin, parçaları kendinden kılavuzlu vidalarla bağlayın. Montajdan sonra yapıyı boyayın ve kurumasını bekleyin..

Bu süreçte en çok zaman alan aşama ise yumuşak koltukların üretimidir..

Bunun için alana uygun bir köpük kauçuk parçası kesilir (sırtlık için optimum köpük kalınlığı 20 mm, koltuk için – 80 mm) ve ahşap yüzeylere yapıştırılır. Bundan sonra, yumuşak taban, bir inşaat zımbalayıcı kullanılarak bir kumaş veya deri ile kaplanmalıdır. Bir mutfak kanepesi için ideal – bir dikiş makinesiyle yapılabilecek elastik veya fermuarlı çıkarılabilir kapaklar.

Köşe mobilya

Mutfakta özellikle küçük mutfaklarda mekanın doğru düzenlenmesi çok önemlidir. Bu durumda, derinleşmesi nedeniyle etkileyici hacimlere ulaşabilen köşe mobilyaları (kanepe, raf, gardırop vb.) çok faydalıdır..

Bu tür mobilyaların ön ve yan yüzeyleri birbirine dar bir açıyla sabitlenir ve rafların arka tarafı hiç olmayabilir, bu nedenle bu tür yapıların yapım süreci daha karmaşıktır. Uygun olmayan bir köşe çerçevesi oluşturmamak için, mobilya levhasının parçalarının hemen sert ve statik olarak birbirine sabitlenmesi önerilmez..

Böyle bir dolabı uygun köşede “denedikten” sonra bunu yapmak daha iyidir..

Genel ipuçları ve püf noktaları

Kendi elinizle mobilya panolarından bir mutfak inşa etme süreci oldukça zahmetlidir, ancak aynı zamanda ilginç ve heyecan vericidir..

Sonuç, özel, ancak bireyselliğe sahip ve belirli bir mutfağa en uygun şekilde uygun bütçeye uygun mobilyalardır. Dikkat, doğruluk ve yaratıcılık – bunlar, bu mobilyanın başarılı montajının anahtarının bileşenleridir. Ve eski çağlardan kalma, kendinden yapışkanlı film veya diğer malzemelerle ustaca dekorasyon, bu tür mobilyaların boyanması veya yakılmasının etkisi, aile yemeklerine belirli bir lezzet katacaktır..

Kendin yap mutfağı ile ilgileniyorsanız ve 165 $ ‘lık bir mutfak tezgahı ile ilgileniyorsanız – O zaman bu videodaki ayrıntılara bakın: