özellikler ve faydalar

Günlük yemek pişirme sürecinin hosteslere keyif vermesi için mutfağının uygun ve uygun şekilde donatılmış olması gerekir.. Masaüstü bu konuda önemli bir rol oynar. Birçok gereksinimi karşılamalıdır:

 • istikrarlı ve güçlü olun;

 • yapıldığı hammaddeler çevre dostu ve inert olmalıdır – mekanik ve kimyasal etkilere, yüksek sıcaklıklara karşı duyarsız ve ayrıca nemi emmemelidir;

 • kaplamanın kirden temizlenmesi kolay olmalıdır;

 • yüzeyde su ve kirin birikebileceği çatlak ve boşluklar olmamalıdır;

 • görünüm estetik olmalı, mutfağın genel iç kısmına sığmalıdır.

Malzeme

Mutfaktaki çalışma masası çeşitli malzemelerden yapılabilir.. Başlıcaları:

 • Sunta veya MDF. En yaygın ve bütçe seçeneği. Kural olarak, bu tür masalar tüm mutfak seti ile birlikte gelir;

 • Seramik karo. Genellikle ahşap bir yüzeye yapıştırılır. Böyle bir kaplama, hasara karşı dayanıklıdır, ancak karolar arasındaki alın derzleri nedeniyle çok rahat değildir;

 • Metal. Metal kaplı masalar genellikle catering mutfaklarına kurulur, çünkü kullanımları en hijyenik olanlardır – temizlenmesi kolaydır, üzerlerinde bakteri üremez;

 • Doğal taş ve masif ahşap. Nadir, pahalı kaplamalar. Genellikle sadece tasarımcı iç mekanlarında kullanılırlar ve kullanımı çok pratik olmadıkları için daha dekoratif bir rol oynarlar..

Görüntüleme

Masaüstü bilgisayarlar yapılandırma ve konum bakımından farklılık gösterir. Çoğu durumda, mutfak ünitesinin ortasında bulunurlar. Gerekli mutfak gereçlerini koymanın uygun olduğu çekmeceli iki kapılı bir dolap olabilir. Bağımsız bir kesim masası ayrıca çekmecelerle donatılabilir veya çalışma masası ile bir büfe şeklinde olabilir..

Ayrıca, mutfak bir mutfak adası ile temsil edildiğinde, bir stüdyo dairede bağımsız bir masa uygundur. Bu durumda, çalışma masası tekerlekli olduğunda uygundur – daha sonra kolayca hareket ettirilebilir, gerekmediğinde içeri itilebilir veya üzerinde yemek masasına yemek servis edilebilir..

Nasıl seçilir

Mutfaktaki çalışma masası her şeyden önce kullanıma uygun olmalıdır. Bu nedenle, seçimine özel bir dikkatle yaklaşılmalıdır..

Seçimin bağlı olması gereken ilk şey tezgahın yüksekliğidir. Optimal değeri büyümeye göre belirlenir. Yemek pişiren kişinin yüksekliği 150-160 cm ile tezgahın en iyi konumu yerden 76-82 cm seviyesindedir. 180 cm’den uzunsanız, çalışma yüzeyinin yerden yaklaşık bir metre uzakta olması uygundur. Bu değerlerin ikisi de standart dışı olup, kendi mobilyanızı yaparken uygulanabilir..

Standart bir mutfak ünitesinin yüksekliği 88-91 cm’dir.Ortalama 160 ila 180 cm arası bir kişi için tasarlanmıştır..

Tezgahın ortalama derinliği 60 +/- 10 cm’dir.Derinlik çok yüksekse, tezgahın üzerinde bulunan duvar dolaplarını veya rafları kullanmak sakıncalı olabilir – bunlar için uzağa uzanmanız gerekecektir. Çok derin dipli raflar veya çekmeceler kullanmak da sakıncalı olacaktır. TSadece ankastre ev aletlerinde – ocak veya çamaşır makinesi – büyük değerler ayarlamak mantıklıdır..

Masa tablasının standart genişliği de 60 cm’dir, bu her zaman uygun değildir, çünkü 60×60 cm’lik çalışma alanı genellikle yeterli değildir. Bu nedenle, kendiniz yaparken, mutfak alanı izin veriyorsa, boyutları 60×70 cm veya 70×70 cm olarak ayarlamak daha iyidir. Kalınlık genellikle yapıldığı malzeme ile ilgilidir ve 2 ila 6 cm arasında değişebilir..

Kendi elinizle nasıl düzenlenir

Büyük ölçüde masaüstünün tasarımına bağlıdır – pişirme işlemi hostes zevkini getirecek mi yoksa yorgunluk ve tahrişten başka bir şeye neden olmayacak mı?. Bunun olmasını önlemek için, düzenlerken aşağıdaki şeylere dikkat etmeye değer:

 • arka ışık. Aydınlatma yumuşak, orta derecede parlak olmalı ve nesnelerin ve ürünlerin rengini bozmamalıdır. Bunun için genellikle LED sarkıt lambalar veya floresan lambalar kullanılır. Bir duvar dolabının raylarına veya alt tarafına yerleştirilmiş olan bu ışık kaynağı, çalışma yüzeyinde değerli yer kaplamaz.

 • Tezgahın üstündeki yatay ray. Havlular, tencere tutacakları, kürekler, kepçeler gibi en sık kullanılan eşyaları barındırabilir. Tüm bıçakları manyetik ray üzerine yerleştirmek uygundur. Baharatlık rafları veya peçetelik de asabilirsiniz..

 • Çatal bıçak takımı çekmeceleri veya tencere ve tavalar için raflarla masanın altındaki yeri almak daha iyidir.. Orada havalandırma daha kötü olduğundan ve nem daha yüksek olduğundan ve ayrıca böceklerin ve kemirgenlerin oraya ulaşması daha kolay olduğundan, gıda malzemelerinin masanın altında saklanması önerilmez..

 • Kaygan veya ıslak yüzeylere düşmemek için çalışma alanının yakınında zemine kauçuk bir paspas yerleştirmek iyidir. Ayrıca, kauçuk paspas mükemmel bir dielektrik görevi görür ve sizi yanlışlıkla elektrik çarpmasından kurtarır. Günümüzde, saatlerce pişirmekten bile ayaklarınızın yorulmadığı, masaj etkisine sahip özel helyum mutfak halılarını sıklıkla bulabilirsiniz..

İç tasarımda ilginç çözümler

Masaüstü, mutfağın genel iç kısmına uyumlu bir şekilde sığmalıdır.. Bir yazı tipine yerleştirilmişse, kural olarak, diğer öğelerle birlikte genel tarzda yapılır. Ancak ayrı olarak satın alırsanız veya kendiniz yaparsanız, standart olmayan bir çözüm seçebilirsiniz..

Örneğin, sehpalara yerleştirilmiş ahşap plakalardan yapılmış “kaba” bir masa, country tarzı bir mutfağa çok yakışacaktır. Eko tasarım sevenler için hasır mobilyalar uygundur ve kalın demir ayaklı ve demir kenarlı acımasız versiyon, çatı katı iç mekanında organik olarak görünecektir..

Çalışma yüzeyi, alt destekler olmadan duvara yerleştirilmiş ayrı bir kalın tahta şeklinde çok şık görünüyor. Böyle bir özlü tasarım, geniş bir minimalist veya ileri teknoloji mutfakta uygun olacaktır..

Küçük bir mutfağınız varsa, çeşitli katlama seçeneklerini düşünmek mantıklıdır. Örneğin, bir dolaba veya kitap masasına geri çekilebilir, kaldırılabilir veya geri çekilebilir bir masa üstü.

Çeşitli sıra dışı şekillerde mozaik veya cam yüzeyli masalar – dalgalı, kemerli, düzensiz daireler güzel görünüyor. Ancak geniş odalarda uygundurlar. Aksi takdirde, yalnızca alanı aşırı yükleyecektir..

Bir masaüstünü seçerken ve dekore ederken hatırlanması gereken ana kural, tasarımının kolaylık ve işlevsellik pahasına olmaması gerektiğidir..