Bir mutfak dolabı, her evde gerekli bir mobilya parçasıdır. Dolabın görünümünün tarihi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Sonra pahalıydı ve sadece sipariş üzerine yapıldı, oymalar ve yaldızlarla süslendi. Günümüzde çok çeşitli modeller ve uygun fiyatlar sayesinde dolap satın almak hiç de zor olmayacak..

Görüntüleme

Süspansiyon

Günlük, kırılabilir yemekler için mütevazı bir dolap.

Bir tür kurutma dolabı, bulaşıklar için ızgaraları ve damlayan su için bir tepsisi olan tabanı olmayan bir cihazdır. Dolabın boyutuna göre bir veya iki kademeli kurutucu satın alınır..

Standartlara göre asma dolabın derinliği 30 santimetre civarında dalgalanıyor. Daha derin bir versiyona ihtiyacınız varsa, sipariş vermek zorunda kalacaksınız..

Kitaplık

Açık raflı bir raf, kapısız bir tür dolap, çok geniş, bu sayede gerekli tüm mutfak eşyaları her zaman elinizin altında. Küçük bir mutfak için ideal, nem ve sıcaklık değişikliklerinden korkmaz. Çoğu zaman, plastikten yapılır veya metal ve ahşabı birleştirir. Ahşap model, özellikle burada az sayıda kapalı raf sağlarsanız, klasik iç mekana mükemmel uyum sağlar..

Mutfağınız modern bir tarzda donatılmışsa, sunta veya MDF raf iyi bir seçenek olacaktır..

Desenli dövme metal raf, ülke veya Provence stiliyle başarılı bir şekilde birleşecektir. Krom kaplama metal detaylara sahip cam raf, yüksek teknoloji ürünü bir mutfağın iç kısmında uyumlu görünüyor..

Açısal

Orijinal bir şekle sahip klasik bir kabinin bir çeşidi. Böyle bir dolapta bulaşıkları çapraz olarak düzenleyebilir, böylece mutfağın farklı noktalarından onları gözlemleyebilirsiniz. Az yer kaplar, çok geniştir, köşenin boşluğunu aydınlatır ve ana kulaklıkla iyi gider..

Büfe

Kelime "büfe" bize Fransa’dan geldi, başlangıçta bu yiyecek depolamak için küçük bir odanın adıydı, daha sonra atıştırmalıkların satışı için özel bir sayaç aramaya başladılar. Ve sadece XIII yüzyıldan itibaren. nesne alışık olduğumuz görünümü aldı, büyük, kapalı bir dolaptı. Bu kabinin modern modelleri bazı değişikliklere uğradı, daha fazla hale geldi. "görkemli" ve zarif, büyük tabaklar ve şarap şişeleri için çekmecelerle tamamlanıyor.

İki çeşit büfe vardır: klasik açık ve kapalı.

Vitrin

Dar cam dolap. Bazen üst ve alt kısımlar bile camdır. Kural olarak, bu tür dolaplar en pahalı ve lüks yemekleri saklamak için kullanılır: gümüş tabaklar, porselen ve kristal ürünler. Vitrinler büyük mutfaklara mükemmel uyum sağlar. Cepheleri, kafesleri basit veya karmaşık bir geometrik desenle uyumlu bir şekilde tamamlayacaktır..

Günümüzde gömme vitrin gibi bir seçenek var: aynı kapılara sahip cam raflar özel nişlere yerleştirildi..

Büfe

Bu görünüm büfeye benzer, ancak onun altında ve birçok bölümü vardır. İçinde iki bileşen belirleyebilirsiniz: cam kapılı üst kısım ve alt kısım – çekmeceli dolap. Ortada açık niş yok.

Kaymak

Bir çeşit büfe, yan duvarların camdan yapılmış olması farklıdır. Ek olarak, düz olmayan bir cepheye sahiptir: orta kısımda yüksektir ve yanlarda düşer.

Credenza

Bulaşıklar için minyatür bir yan sehpadır, çekmeceleri, açılır kapakları ve rahat bir masa tablası vardır. Eski zamanlarda tapınağın iç kısmında kullanılmış, içinde şarap ve ritüel kapları tutulmuştur. Bir süre sonra dünya evlerinde kullanılmaya başlandı..

Kalem kutusu

Dar ve uzun alt dolap.

Bu tür dolapların birkaç kategorisi vardır:

Kapı sayısına bağlı olarak:

 • tek yaprak ve çift yaprak.
 • Çift kanatlı kasalarda kapılar simetrik olabileceği gibi boyut ve sayı olarak da farklılık gösterebilir. Aşamalı nişler olağandışı görünüyor.

Kapı kapatma cihazına göre:

 • sallanan.
 • sürgülü.
 • Geri çekilebilir.

Ek olarak, kalem kutuları üretim malzemesinde farklılık gösterir:

 • Odundan yapılma. Pahalı ama güvenilir bir seçim.
 • Orta Yoğunluklu Sunta (MDF).
 • Suntadan (sunta).

Kalemlik modelleri kapı tasarımında farklılık gösterir:

 • Açık.
 • Kapalı.
 • Bardak.

Renk seçimi

Dolabın renkleri mutfağın tasarımına ve aydınlatmanın parlaklığına göre seçilir. Güneşin az olduğu bir odada en iyi seçenek açık renklerde mobilyalar olacaktır. Küçük bir mutfak için koyu renklerde model satın almanız önerilmez. Mutfağın iç kısmında net oranlar gözlenmezse, en iyi seçenek asimetrik dolap türleri veya köşe vitrin modelleri olacaktır..

Şık tasarım

Buradaki moda trendlerinden biri, dolap cephelerinin imalatında renkli cam kullanılmasıdır. İç aydınlatmaya sahip bir toplulukta, bu tür mobilyalar çok güzel ve etkileyici görünüyor..

Tasarımcıların tavsiyelerine uyarak, açık rafları ve rafları dolap mobilyalarıyla başarıyla birleştirebilirsiniz. Bir başka moda trendi, vitrinler ve dolap kapıları için baş üstü kolların olmamasıdır. Bu tür dolaplar, kural olarak, itme ve açma sistemine sahiptir..

Teknik parametrelere göre seçim

Tören yemeklerini saklamak için bir gardırop satın alındıysa, tamamen camlı bir vitrin tercih etmelisiniz. Dolap günlük bulaşıklar için tasarlanmışsa, satın almadan önce donanımları kontrol etmelisiniz: metalden yapılmışsa, sıkıca sabitlenmiş ve bulaşıkların önemli toplam ağırlığına uyarlanmışsa en iyisidir. Dolap gövdesi için önemli bir gereklilik, yüksek sıcaklıklara, neme ve kire karşı dayanıklılıktır, mobilyalar dayanıklı olmalı, 10-15 yıl hizmet etmelidir..

Cama gelince, yeterince kalın olması arzu edilir – yaklaşık 4 milimetre. Alt dolap almaya karar verdiyseniz ayaklarına dikkat edin: Mutfakta çok düz bir zemin yoksa yüksekliği ayarlanabilen yapıları tercih etmelisiniz..

Stiller

Modern

Bu tarz çeşitlilik ile karakterize edilir: ahşap ve cam metal ile birleştirilir, plastik ve taş sıklıkla kullanılır. Yeni modellerin düzenli görünümüne rağmen, antika mobilyalar da alaka düzeyini kaybetmez..

çatı katı

Bu tarz, parlak mobilya renkleri ve örneğin ahşap ile plastik ve paslanmaz çelik gibi uyumsuz malzemelerin bir kombinasyonu ile karakterizedir..

Parlak veya buzlu camlı ve krom kaplamalı raflar tasarıma başarıyla uyar. Bulaşık dolapları her zamanki gibi açık raflı olarak seçilmiştir..

Art Deco

Teatrallik, burjuva ve bohem tat notaları ile şık, sofistike tarz. Pahalı malzemelerden yapılmış, zengin yüzeylere sahip, formda pratik mobilyalar. Dolap sade ahşaptan yapılmışsa, siyah, beyaz veya mor boyalı ve sıradan cam kapılara sahipse, kesinlikle sedef, gümüş veya altın ile dekore edilmiştir..

Yüksek teknoloji

Bu tarzın özelliği, mobilyaların iddiasız geometrik şekilleridir. Plastik ve metal yüzeyler herhangi bir süsleme olmadan hakimdir. Böyle bir iç mekandaki dekor elemanları, mutfak dolabı veya rafların kapılarının parlaklığı ile değiştirilir..

eklektizm

Tamamen farklı iç mekanlardan parçaların uyumlu bir şekilde birleştirildiği rahat tarz.

Ülke

Bu tarzdaki bir dolap aşağıdaki özellikleri ifade eder:

 • Yıpratmanın etkisi, antik çağ, yapay olarak gereklidir "yaş" mobilya.
 • Gizli kabin rengi: lavanta, kahverengi, kum, zeytin. Neon ve krom renkler yasaktır.
 • İlkel de olsa el yapımı ürünler, el sanatları ile dekorasyon, ancak sade rahat.
 • Şeffaf dolap kapaklarının arkasına asılmış düz, kareli veya renkli perdeler.
 • Bu tarzda katı kurallar yoktur, rustik bir ortamın yaratıldığı herhangi bir fantezi memnuniyetle karşılanır..

kendin nasıl yapılır

Bulaşıkları saklamak için bir mutfak dolabı sadece bir mağazadan satın alınamaz, aynı zamanda kendi başınıza da yapılabilir, bu odanın dekorasyonuna özgünlük katacaktır. Bir gardırop yapmak zor değil ve aynı zamanda paradan da tasarruf sağlıyor. Öncelikle dolabınızın malzemesine karar vermelisiniz. Çoğu zaman, sunta ve MDF kullanmak gelenekseldir. Ayrıca cam, metal, köpük kauçuk, kumaş, alüminyum ihtiyacınız olabilir..

Araç kutusu söz konusu olduğunda, bunlar şunları içerir:

 • ahşap için öğütücü;
 • Tornavida;
 • yapboz;
 • ahşap için zımba;
 • pense;
 • uçak;
 • tokmak;
 • üç metrelik şerit metre;
 • delmek;
 • testere.

İlk görev, kabinin boyutlarını belirlemeniz gereken bir çizim çizmek olacaktır. Ardından, malzemeyi kesmek için mağazanın hizmetini kullanarak sunta satın almanız gerekir. Dolabın önü kendiniz yapılabilir, ancak yeterli özel marangozluk becerisine sahip değilseniz, bir profesyonelin yardımına başvurmalısınız. Kural olarak, böyle bir hizmetin maliyeti çok yüksek değildir. Bir sonraki adım, bağlantı parçaları satın almaktır: kendinden kılavuzlu vidalar, vidalı bağ, kulplar, menteşeler.

İhtiyacınız olan her şey satın alındıktan sonra bulaşıklık montajına başlayabilirsiniz. İlk olarak, malzeme parçalarının kabinin boyutlarına uygun olduğundan emin olmak önemlidir. Uyumsuzluk durumunda, bir uyum sağlamanız gerekir. Daha sonra MDF elemanlarının kenarlarını bir kenar ile yapıştırmak gerekir. Bu işlem sadece görünürde olan uçlarla yapılmalıdır..

Ardından parçaları kelepçeler yardımıyla birbirine tutturmanız, matkapla doğru yerlere delikler açmanız ve bir vida bağı takmanız gerekir. Ahşap bir zımba kullanarak dolabın arka duvarlarını sabitlemeniz gerekir. Bundan sonra, bir kesici kullanarak menteşeler için oluklar açın. Bir sonraki adım, menteşenin oluklarına yerleştirip kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemektir..

Ardından cepheyi neredeyse bitmiş modüle takmak ve menteşeleri içeriden sabitlemek gerekir. Bir tornavida ile menteşeleri son kez düzeltin.

Üreticiler

İtalya’dan şirketler çok çeşitli depolama dolapları sunmaktadır. Firma alıcıların özel bir iyiliğini kazandı Snaidero. Bu şirketin mobilyaları, pahalı ahşaba benzeyen çevre dostu ahşap kaplamadan yapılmıştır, malzeme kırılmaz ve kirden temizlenmesi çok kolaydır..

Fransız mutfak mobilyası pazarının liderlerinden biri Mobalpa markasıdır. Malzemelerin özelliklerini, mukavemetlerini, eskime ve renk solmasını kontrol ettiği kendi laboratuvarına sahiptir. Parlak renkler, ilginç tasarım çözümleri, üreticinin bireysel yaklaşımı ile hoş bir şekilde şaşıracaksınız..

Rus üreticiler arasında dinamik olarak gelişen bir şirket not edilebilir "Optimum mobilya Yekaterinburg". Bugün bu şirketin büfe gibi modelleri en çok satanlar haline geldi. "veronika", büfe "Dolce Vita-25", yanı sıra mutfak için büfeler "Venedik" ve "Gloria".