Görüntüleme

Mutfak takımı alırken sadece cephelerin güzelliğine değil çekmecelerin işlevselliğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bugün, yüksek kaliteli mutfak mobilyası için zorunlu bir gereklilik, yüksek kaliteli donanım ve mekanizmalarla donatılıyor. Nitekim mutfak dolapları için mekanizmaların güvenilirliği sayesinde mobilyalar uzun süre dayanacak, mutfak gereçlerinin dolaplarda saklanması düzenli ve ergonomik hale gelecektir. Mutfak alanı yemek pişirmek için temiz ve kullanışlı hale gelecektir..

Mobilya menteşeleri, açılan kapılara sahip tüm mutfak mobilyalarının temel bileşenleridir. Farklı ihtiyaçlar için çeşitleri oldukça çeşitlidir. Kullanışlı ve dayanıklı kapı kapatıcılara sahip sistemler, çoğu modern mutfağın imalatında özellikle popülerdir..

Kapı kapatıcı, dolap kapaklarını yavaş ve sorunsuz bir şekilde kapatmak için özel olarak monte edilmiş kompakt bir cihazdır. Kademeli ve yumuşak kapanma, kapının ve bir bütün olarak mutfak dolabının ömrünü uzatan boya talaşları ve çatlakların oluşmasını önler..

Kapatıcılar mutfak dolabı kapaklarını kapalı tutmalıdır. Ancak, kapı dikkatsizce kapatılırsa, kapının aniden çarpma olasılığını garanti etmezler. Dolapta cam raf veya kırılabilir bulaşıklar varsa zarar görmemesi mümkün değildir..

Kapı menteşelerinde kullanılan kapatıcılar, açılır kapanır raflar, çekmeceler ve diğer elemanlar için uygun değildir. Bu tür yapılarda, görsel olarak görünmeyen özel kılavuzlara sahip özel tip kapı kapatıcılar kullanılır. Geri çekilebilir kapı kapatıcılar, menteşeli kapı kapatıcılardan daha pahalıdır, ancak fiyatları, güvenilirliği ve kullanım rahatlığı ile haklı çıkar..

Ulaşılması zor köşe mutfak dolaplarında en uygun depolamayı organize etmek için, kapı açıldığında, depolama sistemlerinin raflarını ve altlarını uzatan ve kapatıldığında tüm yapıyı geri döndüren döner mekanizmalar monte edilmiştir..

Kaldırma mekanizmaları, mutfak mobilyalarının imalatında da faydalı cihazlardır. Klasik mutfak çekmeceleri, sınırlı bir mutfak alanında her zaman uygun olmayan, kapılar açılarak veya zemine paralel olarak aşağı doğru sallanarak açılır..

Modern mutfak takımlarında günümüzde yukarıya doğru açılan konforlu kapılar kullanılmaktadır. Bu tür dolaplar için, istenen yüksekliğe sorunsuzca açılan kapatıcılı kaldırma mekanizmalarına ihtiyaç vardır. Bu tür dolapların kapılarını açmak ve raflardan eşya almak daha uygun bir işlem haline gelir, kolların sabitlenmesine hiç gerek yoktur, kaldırma işlemi kapının yüzeyine elinizle hafifçe bastırarak gerçekleştirilir..

11fotoğraf

Yapı ve çalışma prensibi

Daha yakın mekanizmalar geleneksel olarak petrol ve gaza bölünmüştür. Yağ mekanizmasının içinde, çalışan bir yay ile tamamlanmış yağ dolu bir kapsül vardır. Yağ kapatıcı mekanizmasının çalışma prensibi aşağıdaki gibidir. Kapanma sürecinde, kapı daha yakındaki durdurmaya baskı yapmaya başlar. Yayı kaplayan yağ, bir yağ keçesi sistemi tarafından yerinde tutulduğu kapsülün arkasına akar. Kapı kapanma hızı, yağ çıkış kanalını daraltan ve genişleten özel bir valf ayarlanarak kontrol edilebilir..

Rus ve Avrupalı ​​​​üreticiler tarafından üretilen geniş bir yelpazedeki petrol grubunun kapatıcıları tüketicilerden büyük beğeni topladı. Fiyat aralığı, herhangi bir cüzdan için onları almanızı sağlar.

Gaz kapatıcıların çalışması, kapsül içindeki hava basıncını değiştirerek yağ cihazlarının çalışmasına benzer. Dolap kapağı belli bir ana kadar kapanır, kapanmanın sonunda daha yakına etki ederek kapanma işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlar. Gaz tasarımının dezavantajı oldukça hızlı aşınmadır, çünkü kapının kapalı durumunda, daha yakın mekanizmaya ağır bir yük uygulanır..

Avantajları, bir yağ yapısının fiyatına kıyasla daha demokratik bir fiyatın yanı sıra, mobilya yüzeyine yağın kırılması durumunda hariç tutmayı içerir..

Yay mekanizmalarının yaygın bir dezavantajı, kapıyı yarı açık durumda bırakmanın imkansızlığıdır. Bu nedenle, kural olarak, ucuz mutfak mobilyalarına kapatıcıların yay tasarımları kurulur..

Günümüzde üreticiler, açıklığı yüz dereceden fazla bir açıyla ayarlayarak kapıları yarı açık durumda bırakmanıza izin veren güvenilir modern tasarım braketleri sunmaktadır. Kapıları yukarı ve aşağı hareket ettirmeye izin veren elektrikle çalışan mekanizmalar giderek daha popüler hale geliyor. Bu tür kaldırma cihazları “akıllı mutfaklarda” kullanılmaktadır..

Tercih

Günümüzde mutfak mobilyalarının montajında ​​kullanılan mekanizmalar birçok Avrupalı ​​ve Rus üretici tarafından üretilmekte ve katı kalite kriterlerini karşılamaktadır. Kendi geliştirmelerinde geniş deneyime sahip tanınmış üreticilerin ürünlerini seçen tüketici, bir düzineden fazla yıl sürecek güvenilir ürünler alır..

Üretici tarafından beyan edilen her ürünün mukavemet özellikleri, yük testi sırasında onaylanmalıdır. Mutfak ünitesinin üst bölmeleri ve alt dolapları için dayanıklı kapakların ve çekmece mekanizmalarının kullanılması, büyük miktardaki tabakları ve yiyecekleri daha uzun süre saklamanıza olanak tanır..

Çok katmanlı krom kaplama ile metal kullanımı, mekanizmaları korozyon ve diğer hasarlardan korumakla kalmaz, aynı zamanda mutfak alanına estetik ve şık bir görünüm kazandırır..

Çekmeceler ve sepetler için sürgülü mekanizmalar, kapatıcılarla donatılmış döner köşe depolama sistemleri için mekanizmalar güvenli bir şekilde sabitlenmeli ve mutfak dolaplarının tamamen sessiz çalışmasını sağlamalıdır..

7fotoğraf

Nasıl kurulur

Bir mutfak seti satın alırken, elbette, önceden monte edilmiş kapatıcılara sahip bir modeli tercih etmeniz gerekir. Gerekirse, az deneyime sahip bir usta, kapatıcıların kurulumuyla da başa çıkabilir. Sadece satıcıya danıştıktan sonra uygun mekanizmaları, mobilya bağlantı elemanlarını (kendinden kılavuzlu vidalar, Euro vidaları), bir tornavida, bir çekiç, bir kurşun kalem seçmek ve talimatları okumak gerekir..

Bir mobilya kapatıcının doğru montajı, uzun süreli ve rahat çalışmasının garantisidir. Kapatıcılar doğrudan kabin gövdesine sabitlenebilir. Bir tamirhanede, kurulumu kolay güvenilir menteşeli gaz kapatıcıları bulabilirsiniz. Menteşeyi özel bir deliğe sabitledikten sonra, tık sesi gelene kadar kapatıcıyı takmanız gerekir..

Bir mutfak dolabı çekmecesine sürgülü daha yakın monte etmek de fazla zaman almaz. Önce uzun kılavuz raylar vidalanır. Daha sonra mekanizmanın ana kısmı, kendinden kılavuzlu vidalarla kutuya sabitlenir. Kutuyu yerine yerleştirdikten sonra, yapının raylar boyunca kaymasının düzgünlüğünü kontrol etmek gerekir..

Masif mutfak kapıları takarken, kapatıcının ana piston kısmı sabit bir rafa, geri kalanı kapıya sabitlenir. Kapatıcılar, kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak mobilya gövdesine bağlanır.

Mekanizmaları kurduktan sonra, gövde üzerindeki vida ile dikkatlice ayarlamak zorunludur. Sürme sisteminin kayma hızı, açılma hızı ve dolap kapağının sıkılığı doğru ayara bağlıdır..

Mobilya kapatıcıları oldukça basit mekanizmalardır, bu nedenle pratikte kırılma olmaz. Mutfak dolaplarının günlük çalışması sürecinde, kapı kapatıcı mekanizmalarını periyodik olarak yağlamak, sabunlu suyla nemlendirilmiş peçetelerle kontaminasyondan temizlemek gerekir. Kapı kapatıcı mekanizmaların aşındırıcı parçacıklar içeren temizleme tozları ile işlenmesine izin verilmez..