İster aşçılığa yeni başlamış olsun, ister profesyonel olsun, her gayretli ev hanımı mutfakta bir tartıya sahip olmalıdır. Bu öğe mutfakta hayatı kolaylaştırmaya, bir yemek için gerekli malzemeleri doğru bir şekilde tartmaya ve yeni tariflerde etkili bir şekilde ustalaşmaya yardımcı olacaktır..

Duvara monte mutfak terazileri zamandan, yerden, sinirlerden tasarruf etmenize ve son olarak istediğiniz yemeği hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Doğru model nasıl seçilir? Böyle bir terazi alırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu ve daha fazlasını aşağıda okuyun..

özellikler ve faydalar

Bir mutfak terazisi satın almayı düşünüyorsunuz. Soru ortaya çıkıyor, hangisini seçmek daha iyi? Çeşitli modellerin özelliklerini değerlendirmeye değer. Duvar terazilerinin bir takım avantajları vardır:

 • Yerden verimli bir şekilde tasarruf etmenize yardımcı olacaklar. Bu özellikle küçük bir mutfak için geçerli olacaktır. Bu tür modeller genellikle özel güvenilir bağlantı elemanları kullanılarak duvara sabitlenir. Böylece terazi masanın üzerinde durmayacak, bu da çalışma yüzeyinin tamamen serbest kalacağı anlamına gelir..
 • Bu tür teraziler size zaman kazandırabilir. Onları mutfak gereçleriyle dolu bir dolapta aramanıza gerek kalmayacak. Sizin için uygun bir yerde her zaman elinizin altında olacaklar..
 • Şık tasarım. Modern duvar terazi modelleri, çok çeşitli şık tasarımlara sahiptir. Tercihlerinize göre bir ürün seçebilir, tartıları mutfağın genel tarzına başarılı bir şekilde sığdırabilirsiniz. Odanın gerçek bir vurgusu olacaklar..
 • Duvar terazileri, diyet yapanlar için mükemmel bir yardımcı olacaktır ve ayrıca katı miktarda yiyeceğe de uyması gerekir..

Görüntüleme

Mağazalarda sunulan birçok model arasında, birkaç çeşit duvar terazisi vardır:

Mekanik

Bu seçenekler insanlar tarafından çok uzun süredir kullanılmaktadır. Ürün basit bir çalışma prensibine dayanmaktadır. Terazi gövdesinin içinde, ağırlığa basıldığında kadran okunu hareket ettiren bir yay vardır. Bu tür terazilerin tartım sınırının on kilogram olduğuna dikkat edilmelidir..

Bu tür bir ölçeğin ana avantajları şunları içerir:

 • Ürün elektriğe veya pillere bağlı değildir. Bu, enerji ve paradan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir..
 • Bu tür modeller oldukça basit ve kullanımı kolaydır. Mekanizma arızalanırsa, kendiniz bile kolayca tamir edebilirsiniz..
 • Etkileyici tartım aralığı. Modeller on kilograma kadar yükleri ölçebilir.
 • Malların kabul edilebilir değeri. Bu, alıcılar için bir başka önemli ölçüdür. Bu tür teraziler muhteşem paraya mal olmaz, malları makul bir fiyata satın alabilirsiniz..

Elbette mekanik terazilerin birçok avantajı vardır.. Ancak, satın alırken dezavantajları da göz önünde bulundurmalısınız:

 • Bu tür teraziler ağırlık ölçümünde önemli bir hata verebilir. Böylece, örneğin, yemeğin gerekli parametrelerini doğru bir şekilde gözlemleyemezsiniz..
 • Mekanik teraziler, diğer modellerde bulunan kullanışlı ve kullanışlı özelliklerden yoksundur. Örneğin, kalori, hafıza vb. sayma yetenekleri yoktur..
 • Çoğu zaman, bu tür ürünler oldukça hacimli ve ağırdır..

Elektronik

Bu terazi türü bir analogdan dijitale dönüştürücü kullanır. Böylece, tüm göstergeler, tam ağırlığı görebileceğiniz, yüzde bir grama kadar ekranda görüntülenir. İçeride, bu tür modellerin elastik bir elemandan yapılmış özel bir kuvvet sensörü vardır. Ağırlık göstergesine sinyal ileterek yüklemeye hızlı tepki verir..

Elektronik terazilerin avantajları nelerdir:

 • Yüksek ölçüm doğruluğu. Herhangi bir tarifi takip edebilirsiniz. Bu, mutfakta kalmanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır..
 • Kompakt, şık tasarım. Genellikle modern modeller mekanik terazilerden daha hafiftir. Mutfağınızı başarılı bir şekilde dekore edecek, özgün tarzını ön plana çıkaracak yaratıcı tasarım seçenekleri var..
 • Ek işlevleri kullanmak mümkündür. Buna göre elektronik terazilerin hafızası vardır, kalori sayabilir vb. Bu diyet yapanlar için çok uygun olacaktır, özel bir diyet izlemesi gerekir..

7fotoğraf

Bununla birlikte, tüm avantajlarıyla birlikte elektronik terazilerin bir takım önemli dezavantajları vardır:

 • Mekanik terazilerden önemli ölçüde daha küçük tartım aralığı. Sınır beş kilogramdır. Böylece, çok sayıda ürünü hızlı bir şekilde tartamayacaksınız..
 • Elektrik ve pillere bağımlılık. Elektronik teraziler, periyodik olarak şarj edilmesini veya yeni pillerin satın alınmasını gerektirecektir. Bazen teraziler sadece şebekeden çalışabilir..
 • Elektronik terazilerin mekanizması mekanik olanlardan çok daha karmaşıktır. Bir arıza meydana gelirse, kendiniz tamir edemezsiniz..
 • Elektronik teraziler mekanik terazilerden çok daha pahalıdır. Buna göre, özellikle özgün tasarımlı bir model satın almak istiyorsanız çok fazla harcama yapmanız gerekecek..

Mekanik ve elektronik terazilerin tüm avantaj ve dezavantajlarını değerlendirdikten sonra seçim yapmak mümkün olacaktır. Elbette klasik sevenler daha çok mekanik modelleri tercih ediyor. Ancak çağa ayak uyduran ve teknolojik gelişmelere yabancı olmayan mutfak uzmanları kuşkusuz elektronik askılı terazileri tercih edeceklerdir..

kase şekli

Tüm terazilerde tartacağınız ürünlerin yerleştirildiği özel bir kase bulunur. Kasesiz modelleri de vardır. Sizin için uygun olacak seçeneği seçebilirsiniz. Bir kase ile seçeneği seçtiyseniz, ne olacağına hemen karar vermelisiniz – düz veya derin. Aynı anda iki seçenekle gelen modeller var. Çok çeşitli ürünleri tartarken oldukça kullanışlı ve pratiktir..

Çıkarılabilir kasenin kirden temizlenmesi daha kolay ve rahat olacaktır. Kapasite de dikkate alınmalıdır. Beş yüz mililitreden üç litreye kadar olabilir. Tercihlerinize göre bir veya başka bir model seçmelisiniz..

Kasenin teraziye nasıl sabitlendiğine dikkat edin. Ana kriterlere uygunluk olmalıdır – güvenilirlik ve istikrar. Bu özellikle cam veya kırılabilir tabaklar kullanılırken dikkate alınmalıdır. Sonuçta, teraziler zeminden önemli bir mesafeye takılır, düşerken, birçok parça olabilir..

7fotoğraf

Malzemeler (düzenle)

Duvara monte mutfak terazisi, optimum malzeme ve uygun tasarımdan yapılmalıdır. Sonuçta, bu ürün istemeden dikkat çekecek. İç mekanınız için harika bir dekorasyon olabilir. Modern modellerde plastik, ahşap, çelik, cam güzel bir şekilde birleştirilmiştir..

Bu nedenle, cam veya metal teraziler, modern yüksek teknoloji stilini tamamlayacaktır. Ahşap modeller klasik mutfaklar için mükemmeldir. Plastik, çoğunlukla para biriktirmeye çalışan temiz ev kadınları tarafından tercih edilir. Etnik tarzda bir mutfağınız varsa, desenleri parlak ve renkli olan aletleri tercih edin..

En yeni modellerden biri de bambu ahşap yapısıdır. Bu malzeme yeterince güçlüdür ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu, bu tür ölçekler sürekli olarak gıda ile temas halinde olduğu için kullanışlı olacaktır. Ek olarak, bambu hoş bir aroma yayar..

Unutulmamalıdır ki, denge mekanizmasının kendisinin kasada gizlenmesi gerekir. Bu tür modeller, nem ve buhardan korunacakları için size uzun süre hizmet edecektir..

7fotoğraf

Kurulum

Terazileri satın aldıktan sonra, asıl şey onları doğru şekilde kurmaktır. Tartı, tutturucularla duvara güvenli bir şekilde sabitlenmelidir. Plastik ve metal en güvenilir malzemelerden biri olarak kabul edilir. Tabii ki metal tercih edilir. Aynı zamanda, ürünün ömrünü uzatmak için terazilerin ısı ve nem kaynaklarından uzağa sabitlenmesi gerektiğini hatırlamakta fayda var..

Baskülleri sabitlerken duvarların malzemesi de dikkate alınmalıdır. Delmeden önce elektrik kablosu veya boru olmadığından emin olun. Basküllerin asıldığı yükseklik ideal olarak bu cihazı kullanacak kişinin boyuna uygun olmalıdır. Bu, öğeyi kullanmanız için rahat ve kolay hale getirecektir..

Böylece, duvara monte mutfak terazilerinin ana avantajlarını, dezavantajlarını ve türlerini düşündük. Doğru seçeneği seçerken kendi tercihlerinize ve mutfağınızın tasarımına odaklanın. Duvar terazisi sadece kullanışlı bir eşya değil, aynı zamanda tek bir konsepte uyan şık bir aksesuar olsun..

14fotoğraf