Mutfak için avizeler

Uzun zamandır mutfağın tüm ailenin toplandığı yer olduğuna inanılıyordu. Kadınlara lezzetli çorbalar ve turtalar ikram edilir, erkekler ve çocuklar günleri hakkında konuşurlar. Ve birlikte gelecek için planlar yaparlar. Tabii ki, iyi aydınlatılmış olması çok önemlidir. Bu konuda, mutfakta bir avize yeri doldurulamaz bir şeydir..

7fotoğraf

özellikler ve faydalar

Mutfak için bir avize seçmek kolay bir iş değildir. Sabırlı olmanız ve ne tür bir avizeye ihtiyaç olduğunu açıkça hayal etmeniz gerekir. Bir daire seçerken mutfağın büyüklüğü ve temel tasarımı büyük önem taşımaktadır. Fonksiyonel alanların dağılımı da model seçimini etkiler. Kendi versiyonunuzu seçebilirsiniz, ancak bunun için piyasada sunulan lambaları incelemeniz gerekir..

Avizeler şartlı olarak iki türe ayrılabilir. İlki baş üstü, ikincisi ise sarkıt avizeler olacak. Seçimin bir özelliği tavanın yüksekliği ve odanın büyüklüğü olacaktır. Mutfak ışıklarını sadece merkeze değil, mutfağın farklı bölümlerine de yerleştirebilirsiniz. Böylece çalışma alanı, dinlenme ve yiyecek alımını ön plana çıkarabilirsiniz. Gölgeler ağırlıklı olarak açık renklerde seçilir..

Yüksek teknolojinin gelişmesiyle bile, avizeler yüksek sıcaklıklara ve buhara maruz kaldıkları için kalitelerini çok sık kaybederler. Bir avize seçerken bu özelliğin hatırlanması önemlidir. Uzmanlar cam, ahşap ve plastiği tercih etmenizi tavsiye ediyor. Kumaş avizelerin yıkanması ve çabuk kuruması kolaydır. Deneyimli ev hanımları, mutfaktaki ajur dekorasyonlarının bolluğunun tamamen gereksiz olduğunu garanti eder. Kir ve kurumdan ek ve zahmetli temizlik gerektirirler. Böylece odanın yerleşim ve tasarım özelliklerini göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir avize modeli bulabilirsiniz..

7fotoğraf

Çeşitler

Avize, tavan lambasının bir alt türüdür ve birkaç lamba içerir. Bu, diğer aydınlatma armatürlerinden ayırt edici bir özelliktir. Avizenin mutfakta nasıl bir rol oynayacağına karar vermelisiniz. Direkt amacını yerine getirip odayı aydınlatacak mı yoksa özgün tasarım nedeniyle dekoratif mi olacak, karar sahibine kalmış..

Ana seçim kriteri, seçildiği odanın tarzıdır. Bu, tüm nesnelerin ve mobilyaların bir kılavuz görevi gördüğü anlamına gelir..

 • Mutfağın modern tasarımı, standart olmayan bir şekle sahip modernist bir avizenin varlığına izin verir. Böyle bir model en modern malzemelerden yapılabilir. Asılı avize camları, toplar, küpler veya silindirlere izin verilir.

 • İç mekandaki klasik tarz, çok sayıda kristal eleman veya renkli cam modelleriyle şamdan şeklinde avizeler anlamına gelir. Ancak bu tür modellerin sobaya yakın veya çok kompakt bir mutfakta asılması önerilmez. Bu durumda, plafondlar hızla kirlenecektir..

 • Ülke ve Provence stilleri, iç mekanda dövme elemanlar ve mum ampulleriyle bir avizenin varlığını ima eder. Yüzeyin bronz veya gümüş için özel olarak yaşlandırıldığı avizeler oldukça uyumlu görünüyor..

 • Japon tarzı, çubuktaki kare tonların varlığı ile ayırt edilir. Renkli cam avizeler uyumlu görünüyor.

 • Yüksek teknoloji ürünü bir mutfak için metalize avizeler mükemmeldir. Ayrıca vantilatörlü bir avizeyi daha yakından incelemeye ve alçaltılabilen hatta yükseklik ayarlı modeller gibi modellere dikkat etmeye değer..

Çoğu zaman insanlar, tasarımcılara göre iç mekana tam olarak uymayan avizeler satın alırlar. Ancak kanunları körü körüne takip etmeyin. Bazen hayal gücünüzü gösterebilir ve tasarımı kendi zevkinize göre yenebilirsiniz. Çoğu zaman mutfak için üç kollu avizeler satın alınır. Abajurlu avizeler de popülerdir, bunun altında akşamları bir fincan çay içmek çok rahattır. Mutfakta giderek daha sık bir LED avize veya uzun bir yaylı avize var. Özellikle orijinal insanlar avizeleri bir hizmet şeklinde satın alırlar..

Model seçimi şu anda çok büyük. Ana şey, sevilmesi ve ana amacını yerine getirmesidir..

Popüler renkler

Aktif bir yaşam tarzı ve birçok farklı toplantı zamanımızda, yemek için çok az zaman var. Genellikle kadınlar gece geç saatlerde yemek pişirmek zorunda kalırlar. İyi seçilmiş bir avize, rahatlık ve sıcaklık atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır. Kesinlikle iç mekana bütünlük katıyor. Gündüz bile böyle bir avize, iç mekanda iyi bir vurgu olacaktır..

Mağazaya gitmeden önce, birçoğunun avizenin rengi hakkında bir sorusu olabilir. Bu konuda, iç mekanın genel konsepti ve kendi zevkiniz tarafından yönlendirilmeniz gerekir. Klasik versiyondaki mutfak için kural olarak nötr bir metal, cam, plastik veya kristal avize seçerler. Renkli avizeler, minimum miktarda dekora sahip bir iç mekanda iyi görünür. Bu tasarımda avize, odadaki ana vurgu görevi görür. Çocuk odasındaki renkli avizeler çok popüler..

Mutfak avizeleri için temel renklere daha yakından bakalım..

 • Beyaz. Beyaz bir avize ve hatta beyaz bir tavanda, türün bir klasiğidir. Bu kombinasyonda daha güzel ve sofistike görünüyor. Bu seçenek herhangi bir iç mekanla birleştirilebilir. Bir avize seçimi büyük bir zorluğa düşerse, beyaz veya yarı saydam modele daha yakından bakmalısınız..

 • Siyah. Çok standart dışı bir renk ve birkaç yerde uygun olacaktır. Mutfak Gotik veya Barok tarzında dekore edilmişse, bu tür avizeler seçilmelidir. Böyle bir iç mekanda tavan lambası dramatik bir etki yaratır. Tabii ki, böyle bir aksanı kaçırmak zor. Siyah bir avize, tavanın beyazlığını mükemmel bir şekilde vurgulayacak ve tüm hafif yüzeyleri iyi bir şekilde ayarlayacaktır..

 • kırmızı ve pembe. Odada bir parlaklık patlaması ve ana odak noktası. Böyle bir avize, çekici veya barok bir mutfakta uygun görünüyor. Böyle bir aksan parçasının tüm dikkatleri yalnızca kendisine çekebileceğini anlamak önemlidir. Mutfakta kırmızı veya pembe bir avize bir tatlıya benzeyecek ve sahiplerine iyi bir iştah açacaktır. Sıcak ve vurgu rengi kesinlikle iç mekana lezzet katacaktır..

 • Mor. Çok parlak, göze çarpan ve baskın renk. Barok, cazibe ve hatta doğuya özgü iç mekanlar için mükemmel.

 • turuncu. Mutfak ve yemek alanı için en popüler renklerden biri. Turuncu avize neşeyi, iyi mizahı temsil eder ve oldukça iştah açıcı bir renktir..

 • Mavi, açık mavi ve turkuaz. En popüler armatür renklerinden biri. Bu renk gökyüzünü andırıyor ve çok taze görünüyor. Bu renkler çeşitli iç mekanlarda harika görünüyor. Klasik bir mutfakta mavi veya açık mavi bir avize de iyi görünecek. Boncuk şeklinde moda turkuaz avizelerde son sezonlar.

 • Yeşil. Yeşil bir avize herhangi bir odayı süsleyecek ve ona asalet verecektir. Mutfağa tazelik ve incelik katacak. Açık yeşil bir avize de mutfak alanında harika görünecek. Üstelik bu, önümüzdeki yılın en moda tonu..

 • Sarı. İç kısımdaki sarı bir avize oldukça nadirdir. Sarının tüm parlaklığına rağmen tavanda çok etkileyici görünmüyor. Beyaz ve yarı saydam lambalar, ampuller açıkken de sarı görünür. Genel olarak, böyle bir avize oldukça nötr görünüyor..

Prensip olarak, mutfaktaki ikincil eşyalarla aynı renkte bir avize seçebilirsiniz. Tüm mutfak bej ve kum tonlarında yapılmışsa ve masa veya perdeler yeşil ise, avize de bu gölgede güvenle seçilebilir. Ayrıca, lamba, iç mekandaki tüm topluluğun aksanı olabilir. Modern tasarım, tek bir renk vurgusunun varlığını ima eder. Mutfağı siyah beyaz olarak kırmızı bir avize ile seyreltmek uygundur. Tasarımın aksine renk önemli bir rol oynar. Mağazada pembe veya sarı bir avizeyi gerçekten seviyorsanız, mutfakta her zaman bu renkte bir masa örtüsü veya tabak satın alabilirsiniz..

Malzemeler (düzenle)

Modern avizeler en seçici alıcıları etkileyecek. Avize kristal, cam, plastik veya kumaş olabilir. Renkli camdan yapılmış vitray avizeler uzun zamandır popüler olmuştur. Aydınlatma tasarımcıları her sezon daha fazla yeni malzeme kullanıyor. Bugün, bir avize kesinlikle herhangi bir şekil ve boyutta olabilir. Norveçli tasarımcılar avizeler sunuyor – hafif kaplama abajurlar. Ahşap bir avize özel bir rahatlığa sahiptir ve ev sıcaklığını yayar..

Son birkaç yıldır hiç ışık vermeyen avizeler moda oldu. Daha çok dekoratif bir işlev görürler. Ya da mumlara benzetilebilirler, çok loş bir ışık yayarlar. Kullanılan malzemeler de çok orijinal. Özellikle yaratıcı tasarımcılar, avizeler oluşturmak için beton ve ipekböceği kozalarını kullanırlar. Ünlü şirketlerden biri, dekorasyon için gerçek leylek yuvalarını kullanarak sıra dışı avizeler yapıyor. Enerji tasarruflu lambaların ortaya çıkması ve dağıtılması nedeniyle böyle çılgın bir fantezi uçuşu uygun hale geldi. Ayrıca, standart dışı tasarıma katkıda bulunan, iç mekanda çok sayıda yerleşik ve gizli lambanın görünmeye başlamasıdır. Genellikle bu teknik mutfak çalışma alanında veya yemek odasında kullanılır..

Geleneksel lambaları sevenler ve sevenler bronz, metal ve plastik seçenekleri her zaman seveceklerdir. Mutfakta ahşap avizeleri özel bir vernikle ve mastikli metal lambalarla kaplamak daha iyidir. Böylece çok daha uzun süre dayanacaklar ve çekici görünümlerini kaybetmeyecekler. Suya ve özel deterjanlara maruz kalmaktan korkmayan bir malzeme seçmek önemlidir. Bu konuda kağıt lambalar en iyi seçenek değildir. Sıradan cam veya plastikten yapılmış avizelerin bakımı çok kolaydır..

hangisini seçmeli

Birçok insan sadece yatak odasına veya oturma odasına değil, aynı zamanda mutfakta da gergi tavanlar kurmayı sever. Bu bağlamda, yurttaşlarımızın çoğu, geleneksel bir avizenin böyle bir tavan için uygun olmadığından emindir. Tabii ki, küçük kısıtlamalar var, ancak seçim hala büyük ve spot ışıklarla sınırlı değil..

Böyle bir avizenin montajı sırasında hangi lamba gücünü seçebileceğinizi ve hangi özelliklerin ortaya çıkabileceğini bilmek önemlidir. Germe tavan için, montaj kancasına montajlı doğru avizeyi seçin. Dikey olarak yönlendirilen çok sayıda korna ile tavanın aşırı ısınması meydana gelebilir. Plafondların aşağı veya yanlara yönlendirileceği şekilde seçim yapmak gerekir. Enerji tasarruflu veya LED ampuller ideal seçimdir. Ana şey, plafondların dışına çıkmamalarıdır..

Parlak bir gergi tavan için açık ampullü LED modeline bakmalısınız. Işıkların yansıması, parlak bir yüzey üzerinde çok ilginç bir etki yaratacaktır. Ayrıca avizenin dekoratif çanağının boyutunu da göz önünde bulundurmalısınız. Tüm kabloları ve bağlantı elemanlarını takmak ve kapatmak kolay olmalıdır. Uzmanlar, gergi tavan sahiplerinin metal veya kristalden yapılmış modelleri seçmesini tavsiye ediyor..

Mutfak için bir avize seçerken bir başka zorluk da bir bar tezgahının varlığı olacaktır. Bar ışığı sadece odayı aydınlatmada değil, aynı zamanda uygun havayı yaratmada da çok önemli bir rol oynar. Kural olarak, askıları tavana yerleştirilmiş olan çubuğun üzerine yerleştirmek gelenekseldir. Bu tür lambaların şekli ve rengi tamamen değiştirilebilir. Uzmanların farklı ışık kaynaklarına sahip lambaların seçilmesini önermediğini anlamak önemlidir. Örneğin, çubuğun üzerinde sıcak ışıklı bir avize ve çalışma alanının üzerinde soğuk ışıklı bir avize olacaktır. Bu seçenek hariç tutulmalıdır..

Avize seçerken mutfağın büyüklüğünü de göz önünde bulundurmak önemlidir. Alçak tavanlı minyatür bir mutfakta avizeleri yüksek yerleştirmek daha iyidir. Bu durumda asılı avizeler çok hantal görünecek ve odayı çömelecek. Dar veya uzun mutfaklar için uzun askılı ve küçük gölgeli modeller seçilmelidir. Şık lambalar sayesinde oda daha ilginç ve yaratıcı görünecek.

Geniş mutfaklar için avize modellerini kolayca eşleştirin. İlginç bir tasarım çözümü, onları farklı seviyelere yerleştirmek olacaktır. Ana şey, avizenin gerekli güvenlik parametrelerini karşılaması ve sahiplerini memnun etmesidir..

Nerede bulunur

Çoğu zaman, tavan avizeleri mutfağın ortasına yerleştirilir. Ana ışık kaynağı olacak avizeler için kural budur. Minyatür bir mutfağın ev hanımları için aşağıdaki hamleyi kullanabilirsiniz. Çok parlak olmayan ve ışığı dağıtan bir avizeyi masanın üzerine yerleştirin. Ve LED lambaları çalışma alanının üzerine monte edin. Büyük odalar için aynı tarzda iki avize kullanmak daha iyidir. Biri yemek masasının üstüne, diğeri çalışma alanının üstüne veya daire stüdyo ise oturma odasına yerleştirilebilir..

Popüler üreticilerin gözden geçirilmesi

Bir avize seçerken, popüler mutfak avizesi üreticilerine de dikkat etmelisiniz. En ünlü üreticileri düşünün.

 • Tiffany. Şirketin kurucusu ABD’de doğdu. Geçen yüzyılın seksenlerinde Charles Tiffany cam tasarlamaya başladı. İyileştirme ve deneyler yoluyla Faville adında yeni bir cam türü geliştirdi. Tasarımcı Art Nouveau tarzında çalıştı. Tiffany, avize tasarlamadan önce resim yapıyordu. Bu, tasarımında temel bir unsur haline geldi. Firma, çarpıcı tasarımlara sahip klasik lambalar üretiyor. Bu markanın lambalarına doğal motifler ve doğal motifleri ve manzaraları betimleyen renkli vitray pencereler hakimdir. Belki de modern tüketiciye biraz aşırı yüklenmiş ve beceriksiz görüneceklerdir. Ancak mutfağın sakin iç kısmında ilginç görünecekler ve odaya bir tür vurgu katacaklar..

 • Ikea. İskandinav şirketinden oldukça geniş bir bütçe modeli seçimi, alıcıları memnun edemez. Şirketin büyük bir artısı, mağazaların her oda için hazır tasarımlı sergi stantlarına sahip olmasıdır. Birçok alıcı, bunun veya bu avizenin mutfakta nasıl görüneceğini görebilir ve sonunda model seçimine karar verebilir..

 • RegenBogen. Mükemmel kalitede ve özel tasarım Alman avizeler. Tüm modeller moda tasarımcıları tarafından icat edilmiştir ve High-tech, Loft ve Techno tarzında yapılmıştır. Alman markasının lambalarına LED lambalar monte edilmiştir. Ve üretimde sadece çevre dostu malzemeler kullanılmaktadır..

Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan avizeler çok popüler. Çek camı Sovyet döneminden beri popülerdir. Çekoslovakya’dan kristal bir avizeye sahip olmak birçok annemizin ve büyükannemizin en büyük hayaliydi. Polonyalı üreticilerden geniş ürün yelpazesi ve ortalama fiyat aralığı. Polonyalı avizeler genellikle klasik veya moderndir..

Şık iç çözümler

Model seçimi çok büyük. İç mekandaki kombinasyona karar vermek için kalır. Klasik bir mutfak, şık bir kristal avizenin varlığını ima eder. Beyaz oymalı mobilyalar, mutfak takımı ve nötr duvarlarla birleştirilmiş büfe ve böyle bir avize lüks görünüyor. Klasik bir mutfak için böyle bir avize ideal bir seçenektir..

Yüksek teknolojili mutfağın çalışma alanı, birkaç uzun lamba ile mükemmel bir şekilde aydınlatılacaktır..

Mutfak için modern avizeler çok özgün ve özlüdür. Bordo ve beyaz renkte bir vurgu, dikey gölgeli parlak bir avize ile seyreltilecektir. Nötr tonlarda duvar kağıdı ve yemek masası ile tüm konseptin uyumu eklenecektir..

Country tarzı bir mutfak için mum şeklinde tonları olan hafif bir avize seçmelisiniz. Mutfağın ve mobilyaların nötr tonları, parlak çiçekli perdeleri seyreltecektir. Sandalyelerin döşemesi de perdelerin tonuyla eşleştirilebilir..

Koyu bronz toplar şeklindeki uzun avizeler, mutfakta oryantal tarzda orijinal görünecek..

Alıcı hangi avizeyi seçerse seçsin, asıl mesele onu sevmesidir..