Mutfak önlüğü, çalışma yüzeyi (tezgah) ile duvar dolapları arasındaki boşluktur. Genellikle, bu yerdeki duvar boş bırakılmaz, çünkü kirlenme olasılığı yüksektir, ancak rutubet, sıcak buhar ve yağlı sıçramalardan koruma görevi gören bir tür malzeme ile kaplanmıştır. Böyle bir önlük hem tüm duvar boyunca hem de yalnızca soba veya lavabonun üzerine asılabilir. Sadece ana koruyucu işlevini değil, aynı zamanda dekoratif işlevini de yerine getirebilir. Bu nedenle, bir önlük tasarımının seçimi çok önemlidir ve genellikle çok zaman alır, çünkü mutfağın içine uyumlu bir şekilde oturması ve mutfak setine stilistik olarak yaklaşması gerekir..

Mutfak alanının dekore edildiği stile bağlı olarak, paneller cam olabilir, hem küçük hem de büyük seramik karolarla süslenebilir, MDF veya plastikten yapılmış, fotoğraf baskıları kullanılarak istediğiniz gibi dekore edilebilir. Önlüğün renk şeması sadece mutfak takımıyla değil, mutfak duvarlarının rengiyle de birleştirilmelidir ve özellikle seçici iseniz, çatal bıçak takımı ve ev aletleri ile birleştirebilirsiniz. Kontrast seçenekleri çok ilginç, örneğin beyaz bir duvar ve siyah parlak bir önlük. Ayrıca, tüm mutfak alanı monoton olabilir ve önlük tek parlak unsur olabilir..

7fotoğraf

Boyutlar ve tasarımcı ipuçları

Standart bir mutfakta önlük genellikle 60 cm yüksekliğe ulaşır, ancak özgünlük için bireysel parametrelere göre yapılmış bir panel sipariş edebilirsiniz. Öncelikle boyunuza ve ikinci olarak plaka tipine bağlıdırlar. Boyunuz ne kadar düşük olursa, duvar dolapları o kadar düşük asılır, bu da yüksek bir önlüğe ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir..

Ayrıca, bir gaz sobası sahibiyseniz, bununla davlumbaz arasındaki mesafenin yaklaşık 80 cm olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir, o zaman panelin daha yüksek yapılması gerekecektir..

 1. Önlüğün ölçüsünü seçerken, duvarı tamamen kirden korumak için hem üst hem de alt dolapların altına birkaç santimetre gitmesi gerektiğini unutmayın..
 2. Tezgah ve önlük arasındaki derzler bir dolgu macunu ile muamele edilmeli veya süpürgelik arkasına gizlenmelidir. Aksi takdirde panellerin altına nem girer ve kısa sürede deforme olabilir..
 3. Gözenekli malzemelerden yapılmış bir önlük belki de en kötü seçenektir, çünkü böyle bir yüzeyde çok fazla toz ve yağ birikecektir, bu da yıkanması elverişsizdir ve sonuç olarak küf oluşabilir..

Bütçenizin sınırlı olması durumunda, her zaman pürüzsüz, basit cephelere sahip ucuz bir mutfak duvarı seçme, iddiasız bir duvar kağıdı ve düz bir zemin seçme ve kalan miktarı yüksek kaliteli parlak bir önlük üzerinde harcama fırsatı her zaman vardır. mutfağın bir vurgusu ve tasarım becerilerinizi yansıtın..

10 fotoğraf

Güzel ve özgün çözümlere ve tasarım fikirlerine genel bakış

 • Bir mutfak önlüğü tasarımı seçerken öncelikle mutfağınızda nasıl bir rol oynayacağına karar vermelisiniz. Parlak mutfak ekipmanları için arka plan görevi görecekse, panel nötr hale getirilmelidir. Önlüğün ana vurgu olmasını istiyorsanız, monoton bir kulaklık seçmeli ve fotoğraf baskısı ile donatılmış kontrastlı doygun renkli bir panelle tamamlamalısınız..

 • Beyaz, mutfakta bulunan en çok yönlü renklerden biridir. Hem aynı renkteki ev aletleriyle hem de bitirme ve dekoratif unsurlarla uyumludur. Aniden düz beyaz bir önlüğün sıradan olduğuna karar verirseniz, onu çok renkli mozaik detaylarla veya diğer renkteki karolardan tekli ekler ile birleştirebilirsiniz..

Diğer popüler ve çok yönlü önlük renkleri arasında kapuçino, ten rengi, köpüklü şampanya ve asil fildişi bulunur..

 • Hala parlak bir önlük seçtiyseniz, aynı renkteki ek dekoratif unsurlar eşlik etmelidir. Örneğin, aynı renkteki tekstilleri seçin: perdeler, peçeteler, mutfak havluları. Bu arada, olağanüstü bir önlük sahipleri, bu tür yüzeylerdeki herhangi bir kir normalden daha belirgin olduğu için temizliğini kesinlikle izlemelidir..

Çizimler ve desenler

yunuslar

İç mekanınıza uyduğu sürece, fotoğraf baskısını kullanarak herhangi bir resmi mutfak önlüğüne uygulayabilirsiniz. Deniz teması hala en popüler olanıdır. Bu nedenle, fotoğraf baskısını kullanarak iç mekanda gerçekçi bir akvaryum oluşturabilir veya hatta çizilmiş yunusları panele yerleştirebilirsiniz..

Çimen

Yeşil çim görüntüsü, mutfağın iç kısmına eko-stil unsurlar ekler. Yeşillik, hafif bir mutfakta iyi görünür: beyaz, bej veya hatta doğal bir ağacın altında yapılmış. Beyaz parlaklık şimdi özellikle alakalı.

Doğa

Yürünmemiş patikaların, yüksek dağların, vahşi ormanların ve uçsuz bucaksız tarlaların görüntüleri odanın gerçek bir vurgusu haline gelecektir. En popüler konulardan biri gökyüzüdür. İlk olarak, hemen hemen her iç mekana uyumlu bir şekilde uyar. İkincisi, rahatlamayı teşvik eder..

çiçek açan bahçe

Bir mutfak önlüğü üzerinde tasvir edilen çiçek açan bir bahçe, en soğuk kışlarda bile size baharın sıcaklığını hatırlatacak ve sizi neşelendirecek, aynı zamanda odaya ışık ve renk katacaktır..

Paris

Paris için deli misin? Champs Elysees veya Eyfel Kulesi manzarasını uygularken, evinizin rahatlığında muhteşem panoramanın keyfini çıkarabilirsiniz..

portakal

Hiçbir şey sizi ve iştahınızı bir dilim sulu portakal portakalından daha fazla neşelendirmez. Böyle bir mutfak önlüğü yeşil veya kırmızı bir setle iyi gider..

Bambu

Orijinal yeşil bambu görüntüsüne sahip panel, mutfağı doğal motiflerle süslüyor. Bambuyu plastik yüzeyler, seramik ve cam ile birleştirmek çok uygundur..

Venedik

Bu şehrin romantik atmosferini fotoğraf baskısı ile yakalayabilirsiniz. Mutfağınızı daha konforlu hale getirecek ve eğlencenizi canlandıracaktır..

Ayçiçekleri

Önlüklerdeki ayçiçekleri çok popüler. Bu parlak ve zıt renk kombinasyonları, ruh halinizin bozulmasını önleyecektir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda sinir bozucu olabileceklerini unutmayın..

haşhaş

Parlak kırmızı gelincikler mutfağınızın tonunu belirleyecek ve renklerle ışıldayacak. Bu çiçekler bej bir mutfakta çok iyi görünecek..

Şehirler

Üzerinde şehrin, özellikle de gecenin tasvir edildiği mutfak paneli, herhangi bir mutfağın alanına çok iyi uyacak ve çok ağırbaşlı ve görkemli görünecek. Önlük, aydınlık bir gece şehri, gökdelenlerin panoraması veya sessiz bir Avrupa caddesi ile olabilir. Bütün bunlar büyüleyici olacak.

Sütunlarla

Bir mutfak önlüğünü süslemek için her zaman fotoğraf baskıları kullanmak gerekli değildir; 3D paneller ve desenler de kullanabilirsiniz. Duvar dolaplarını destekliyor gibi görünen sütunlar çok sıra dışı görünecek..

taştan

Yapay taş, mutfak önlüğünü kaplamak için henüz çok sık kullanılmamaktadır, bu da ilklerden biri olabileceğiniz anlamına gelir. Bu alanı dekore etmek için akrilik bir taş almalısınız, duvarınızı nemden ve yağdan diğerlerinden daha iyi koruyacak ve en önemlisi çalışma alanını süsleyecektir..

Yapay taş herkes için iyidir, ancak belki de tek dezavantajı yüksek fiyatıdır. Ve bu dekor seramik ve camdan çok daha pahalıya mal olacak. Ayrıca, böyle bir önlük genellikle tek bir bütün gibi görünmeleri için tezgahla birlikte sipariş edilir. En etkili görünen bu kombinasyon..

7fotoğraf

Renk çözümleri

Önlük tüm odanın merkezi figürü olduğundan, mutfağın havasını belirleyen kişidir. Farklı renkler insan ruhunu farklı şekillerde etkiler ve bu konuya çok dikkat edilmelidir. Sonuçta, mutfak oldukça uzun zaman geçirdiğimiz yer.

Bir kişinin iştahı üzerinde olumlu etkisi olan renkler arasında turuncu, sarı, kırmızı ve parlak yeşil bulunur. Bu nedenle, figürünüze karşı çok hassassanız, yukarıdaki renklere dikkat etmelisiniz. Ancak, “tehlikeli” durumu düzeltme ve bunları diğer daha sakin renklerle birleştirmeye çalışma fırsatı vardır..

Tersine, zıt etkiye sahip bir dizi renk vardır: beyaz, mavi, siyah, gri ve camgöbeği. Bu nedenle, kilo vermeye çalışıyorsanız, bu renklerin önlüklerini güvenle seçebilir ve tonlarını birleştirebilirsiniz..

stilize tasarım

oryantal tarzı

Oryantal tarzın parlaklığı ve özgünlüğü onu çok çekici kılıyor. Kasıtlı ihmal ve el yapımı dekoratif unsurlarla ayırt edilir. Bütün bir kültürü temsil etmek için bir araya gelen birçok küçük ve göze çarpmayan ayrıntıyla doludur..

Oryantal tarzın ana renkleri, vahşi yaşamı kişileştiren renklerdir: kum, gökyüzü, su, toprak. Bu nedenle, temel palet mavi, beyaz, tuğla, sarı sarı ve pişmiş topraktan oluşur. Bu tarzın temel kuralı, parlak renkler kullanmak ve ilk bakışta kesinlikle uyumsuz görünseler bile, onları birleştirmekten korkmamaktır. Böyle doğal bir lezzetin arka planına karşı, parlak renklerin ayrıntılarını kullanabilirsiniz: kırmızı, mor, yeşil.

Oryantal stilin ana ayırt edici özelliği, geometrik çok renkli bir desenin kullanılmasıdır..

İskandinav tarzı

İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç ve Danimarka’dır. Bu ülkelerin iklimi iç kısımlara yansır. Basit geometrik şekiller, doğal malzemeler ve hafif soğuk tonlar hakimdir. Minimalizm hayranıysanız, ancak yüksek teknoloji size çok sıkıcı geliyorsa, kesinlikle İskandinav tarzını seveceksiniz..

İskandinav tarzının özellikleri:

 1. Olası parlak unsurlarla açık renkler.
 2. Çok sayıda aydınlatma armatürü.
 3. Doğal, sürdürülebilir malzemeler kullanmak.
 4. Tüm elementlerin şekillerinin geometrik titizliği.
 5. Her şey işlevsel olmalı.
 6. Dekoratif elemanların neredeyse tamamen yokluğu.
 7. Büyük miktarda boş alan.

Hepsinden iyisi, İskandinav tarzı beyaz tonların tahta unsurlarıyla kişileştirilmiştir. Bu nedenle, ağartılmış ahşap veya tuğla taklidi ile bir mutfak önlüğü yapılabilir. Soğuk renkli seramik karolarla da döşeyebilirsiniz. Diğer uygun seçenekler cam ve mozaiktir..

Modaya uygun "çatı katı"

Orijinal dilden tercüme edilen “Loft”, “tavan arası” anlamına gelir. Bu tarzın popülaritesi, 20. yüzyılın ortalarında, depoların üretimden kurtulmaya başladığı ve yaşam alanlarına yeniden düzenlendiği zaman başladı..

Stil özellikleri:

 1. Orijinal formlarında kalabilen uyumsuz veya daha doğrusu modern malzemelerin ve restore edilmiş zeminlerin, duvarların ve tavanların bir kombinasyonu – eski püskü tuğla, kaba sıva ve “görünürde” borular. Tüm meyve suyu yeni ve eski bir karışımıdır.
 2. Alanı bir şekilde artırmak için yüksek tavanlar.
 3. Oda, tam teşekküllü odalara değil, mobilya, renk şeması veya aydınlatma yardımı ile bölgelere ayrılmıştır..
 4. Tesisin “fabrika” geçmişini hatırlatacak standart dışı dekoratif unsurların kullanılması.

Japon stili

Japon tarzı, sessiz renk paleti ve rafine özlülüğü ile ayırt edilir. Bu sayede iç mekanda uygulamak kolaydır..

Özellikler:

 1. Bambu, taş ve hatta doğal kumaşlar gibi gerçek Japon gibi doğal malzemelerin kullanımı.
 2. Doğal dünyayı somutlaştıran doğal renkler. Temel renkler: beyaz, kum, kahverengi, siyah ve yeşil.
 3. Hem mobilya düzenlemesinde hem de dekorasyonda minimalizm.
 4. Her elemanın işlevselliği.
 5. İyi aydınlatma.

Önlük, doğal taş mozaikler, büyük fayanslar veya doğrudan taş, örneğin mermer ile döşenebilir. Japon tarzı fotoğraf baskılarıyla da dekore edilebilir, örneğin üzerinde bir sakura dalı tasvir edilir..

7fotoğraf