özellikler

Duvara monte köşe dolapları, küçük mutfakların yanı sıra daha büyük odalar için mükemmeldir. Konumları çok uygundur, onların yardımıyla herhangi bir mutfağı kolayca donatabilirsiniz. Böyle bir dolap odanın herhangi bir köşesine yerleştirilebilir, çok az yer kaplar..

Mutfak için birçok ceza duvar dolabı modeli vardır, çok çeşitli tasarım ve boyutlarda olabilirler. Mutfağınız için doğru dolabı kolayca bulabilirsiniz. Bu tür dolaplar, küçük bir mutfağa sahip ev ve daire sahipleri için mükemmel bir çözümdür, çünkü bunlar oldukça kompakttır, ancak aynı zamanda çok işlevsel ve günlük yaşamda yeri doldurulamaz. Menteşeli köşe dolabının ana özelliği vardır – ev hanımlarının mutfak alanından tasarruf etmesine yardımcı olur..

Avantajlar

Kompakt olmalarına rağmen, bu tür dolap modelleri çok geniştir: hem bulaşıkları, çatal bıçak takımlarını ve diğer mutfak gereçlerini saklamak hem de tahıllar, baharatlar, şeker, tuz gibi ürünleri saklamak için kullanılabilirler. Ayrıca, köşe dolabı, tüm bunları barındırabilmesine rağmen, hantal ve oldukça temiz görünmüyor..

Ayrı olarak, görünümlerine ve model çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Boş kapaklı tamamen kapalı bir köşe gardırop veya tam tersine cam kapaklı açık bir gardırop seçebilirsiniz. Üstelik son seçenek çok şık görünüyor, üreticiler cam kapıları desenlerle farklı şekillerde dekore ediyor, bu da onu çok şık kılıyor. Bu mutfak dolabı harika bir çözümdür ve mutfağınızın iç tasarımını mükemmel bir şekilde tamamlayabilir..

Günümüzde tamamen açık köşe duvar mutfak dolapları çok popüler, bu da görünüşte rafları andırıyor. Ana rolüne ek olarak – mutfak eşyalarının depolanması, mutfağınızı dekore etmek için böyle bir dolap modeli de kullanılabilir. Bu tür raflara güzel tasarımcı yemekleri, vazolar ve dikkat çeken diğer ilginç ve sıra dışı nesneler yerleştirebilirsiniz. Ek olarak, açık köşe mutfak dolabının rafına küçük bir TV’nin yanı sıra bir döner tabla veya radyo alıcısı bile kurabilirsiniz..

Bazı insanlar lavabonun üzerine köşe mutfak dolapları yerleştirmeyi tercih eder, çünkü bu, içine bir bulaşık süzgecinin yerleştirilmesine izin verebilir. Çok kullanışlı ve işlevseldir. Köşe mutfak dolabının en büyük avantajı, yardımcı programları, tezgahları ve diğer eşyaları kapatmak için kullanılabilmesidir. Bir başka ilginç çözüm, üzerinde güzel tabaklar, bardaklar, sürahiler, bardaklar ve diğer dekoratif eşyaların bulunduğu dekoratif döner bir atlıkarınca ile mutfak için bir köşe dolabıdır. Daha iyi dekorasyon için böyle bir mutfak dolabında bir kolye yapabilirsiniz..

Görüntüleme

En popüler L şeklindeki köşe menteşeli modüllerdir, çünkü böyle bir kabinin kapılarını açarsanız fazladan yer kaplamazlar. Ve mutfak iç mekanının bu elemanının iç alanına, dolap kapılarını tam olarak açmasanız bile erişilebilir olacaktır. Ayrıca, böyle bir dolaptaki tüm mutfak eşyaları görünecek, bu nedenle ek çekmecelerle donatılmış böyle bir model satın almanıza gerek yok..

Bu tür dolapların bir seti, açık ve kapalı elemanların bir kombinasyonu olabilir. Ek olarak, işlevsellik ve rahatlık nedeniyle popülaritesi, üreticileri bu tür mutfak dolaplarının en ilginç ve sıra dışı modellerinden çok sayıda oluşturmaya itti..

İkinci tip köşe menteşeli mutfak dolapları, düz şekilli köşe dolabıdır. Bu dolap modeli çok yönlü ve kullanışlıdır çünkü diğer dolapları ve diğer iç elemanları her iki taraftan da ona takabilirsiniz. Düz köşe dolapları, köşe lavabolu mutfak sahipleri için idealdir. Ancak böyle bir modelin önemli bir dezavantajı vardır: böyle bir tasarımın boş bir duvarına erişim zordur, bu nedenle kabinin derinliğinden herhangi bir şey elde etmek için ek olarak özel bağlantı parçaları kullanmanız gerekecektir..

Köşe duvar dolabının bir diğer modeli de trapez mutfak dolabıdır. Trapez şekli nedeniyle, duvara monte edilmiş birkaç mutfak dolabı daha kolayca takılabilir. Çok ilginç ve işlevsel bir çözüm, trapez dolabın lavabonun üzerindeki yeri olacaktır, çünkü böyle bir modelin orta bölümünde bulaşıkları kurutabilir veya saklayabilirsiniz ve yapının yan kısımları ihtiyacınız olan diğer şeyleri saklamak için kullanılabilir. mutfakta. Oraya deterjan, sünger, fırça vb. koyabilirsiniz..

Tasarım

Böyle bir dolap, bir bütün olarak mutfağın iç kısmına bağlı olarak seçilebilir. Ayrıca, mutfak mobilyalarının diğer unsurlarının yapıldığı masa, sandalyeler veya diğer dolaplar gibi aynı malzemeden yapılacak bir model seçebilirsiniz. Mutfağınızın tasarımına göre kendi ellerinizle böyle bir dolap bile yapabilirsiniz, kural olarak tasarımları çok basittir ve genellikle ahşap, sunta, kontrplak, cam ve diğer yapı malzemelerinden yapılır. Ve böyle bir duvar dolabı almaya karar verirseniz, mutfağınızın rengine, gölgesine, tasarımına ve modeline en uygun dolabı seçmeniz yeterlidir. Renge gelince, tasarımcılar nötr beyaz ve bej tonlarında veya sıcak pembe, yeşil ve sarı tonlarında ve ayrıca parlak renklerde dolaplar sunar: kırmızı, leylak, turuncu modeller, siyah menteşeli köşe dolapları bile vardır..

Nasıl seçilir

Mutfağın bu elemanını seçerken, böyle bir dolabın hem ayrı bir yapı olarak hem de diğer dolaplarla birlikte kullanılabileceğini unutmayın. Pratiklik açısından bazı ev hanımları mutfak için tek seferde iki veya üç köşeli dolap tercih ediyor. Böylece mutfak gereçlerini, yiyecekleri ve mutfak için gerekli diğer şeyleri saklamak için uygun bir kompleks oluşturabilirsiniz. Bir mutfak köşe dolabı veya bir takım seçerken, mutfağınızda tam olarak nasıl yer alacaklarını planlayın. Öncelikle mutfağın tam alanını bulmalı ve gerekli tüm ölçüm ve hesaplamaları yapmalısınız..

Böyle bir köşe dolabının boyutu büyük önem taşımaktadır. Hacimli duvara monte modeller çok özensiz göründüğü için kabinin hantal olduğu yanlış değil. Ayrıca, çok derin mutfak köşe dolapları satın almamalısınız, yaklaşık 30-40 santimetre derinliğe izin verilir. Belki bazıları için böyle bir dolap küçük görünecek, ancak diğer yandan gerekli şeyleri oradan çıkarmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Bir köşe menteşeli modül kirişi takarken, kesinlikle plana ve ölçümlere göre böyle bir kabinin montajı çok zor olduğundan, dolaplar arasında birkaç santimetre boşluk bırakın..

Mutfak için bir köşe duvar dolabı kurarken, bu iç elemana ek olarak bir kaidenin biraz yer kaplayacağını unutmayın, kural olarak bu mesafe yaklaşık beş santimetredir. Bu nedenle ölçüm yaparken hesaplamalarınıza ve ölçümlerinize birkaç santimetre daha ekleyin. Böyle bir dolabı monte etmeden önce duvarları hizalamak önemlidir, çünkü kurulum sırasında köşe dolabını olumsuz yönde etkilerler. Ölçerken, duvarların tüm düzensizliklerini de dikkate almalısınız..

Her basit kulaklığa uyan evrensel dolap modelleri vardır. Ancak olağandışı mutfak takımları için mutfak için uygun bir duvar dolabı bulmak çok zordur, bu iç elemanın üretimi için mutfak takımının geri kalanının üreticisiyle iletişime geçmek en iyisidir. Mutfak setine dahil olan eksiksiz bir mutfak dolabı seti ile birlikte özel ölçülü bir köşe duvar dolabı sipariş etmek en iyisidir. Mutfak dolaplarının tasarımı ve boyutları, her ayrı mutfağın bireysel özelliklerine bağlı olacaktır..

Bir mutfak setinin elemanlarını tek tek satın alırsanız, aynı boyutları bulmanın oldukça zor olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bireysel ceza duvar dolabı ve diğer mutfak kulaklık tasarımı arasındaki farkları en aza indirmek için bunları birlikte satın almaya çalışın. Dolap satın alırken, tüm mutfak dolapları için seçilen bir tona bağlı kalmak daha iyidir..

sabitleme

Duvara ve yapıldığı malzemeye bağlı olarak, duvar dolabı için en uygun bağlantı tipini seçebilirsiniz. Ancak, tamamen benzer iki köşe dolabı için farklı sabitleme türlerinin uygun olduğu da olabilir. Köşe duvar dolabının bağlantı tipi, duvarın yoğunluğuna, böyle bir dolabın duvardaki belirli konumuna bağlı olacaktır. Köşe dolaplar, kendinden kılavuzlu vidalarla veya turboproplarla sabitlenerek monte edilebilir..