Mutfak masası için herhangi bir masa örtüsü bugün tekrar moda ve popüler hale geliyor. Bu aksesuar mutfağınızı dönüştürebilir, tasarımını daha taze hale getirebilir ve atmosferi ev konforu, sıcaklık ve kutlama ile doldurabilir..

Bununla birlikte, hostesler genellikle böyle bir aksesuardan memnun değildir, masa örtüsünü sadece gereksiz bir sorun olarak görür, çünkü kirlenmesi çok kolaydır ve ardından pahalı kumaştaki lekeyi çıkarmaya çalışır. Bu nedenle, birçoğu bu tür tekstil dekoruna yüksek saygı duymuyor ve masa örtülerini sadece özellikle ciddi durumlar için alıyorlar, muşambaları günlük yaşamda veya sadece boş bir masada kullanıyorlar..

Sadece birçok ev hanımı bugün mutfak masa örtüleri için harika seçeneklerin ne olduğunu bilmiyor: onlardan su ve yağ uzaklaştırılıyor, kirlilik emilmiyor ve masaya görünüm o kadar zarif olacak ki mutfağınız şık görünümü ve şık görünümü ile her zaman memnun kalacak. odanın özel bir havası.

8fotoğraf

Avantajlar ve dezavantajlar hakkında

Mutfak masası için muşamba seçmeden önce bazı özellikleri göz önünde bulundurun. Bir masa örtüsü satın almak daha kolay gibi görünüyor, ancak mutfaktaki masanızın ne kadar çabuk yıpranacağının bu aksesuara bağlı olduğu akılda tutulmalıdır..

Mutfak muşambasının olumlu nitelikleri şunları içerir:

 1. tabanın uzun süre hizmet edeceği PVC masa örtüsünün yüksek mukavemeti. Ayrıca bu malzemenin bıçak kesimlerinden veya sıcak yemeklerden korkmayan çeşitleri de vardır (altındaki muşamba erimez);
 2. ürünü daha dayanıklı hale getiren ek bir elastik vernik tabakası çatlamaz veya deforme olmaz, ayrıca taban soyulmaz;
 3. yüksek kaliteli muşamba viskoz olmalı ve masa üstüne yapıştırılan masa örtüsü düşük kaliteli ürünlere aittir;
 4. mutfak masasındaki muşamba da su tutmaz – PVC muşamba yüksek nemden hiç korkmaz ve niteliklerini hiçbir şekilde değiştirmez;
 5. Muşamba kumaşı, vernik kaplamanın sadece bir kaplama olması, ancak bir emprenye olmaması için yeterince kalındır. Malzemenin gücü, yüksek aşınma ve yıpranmanın garantisidir;
 6. güzellik ve tasarım çeşitliliği. Masa örtüsünün yüzeyi, kural olarak, bir tür çizimler, desenler, baskılar ve her türlü renk tonu ile dekore edilmiştir..

Eksikliklerden aşağıdakiler ayırt edilebilir:

 1. ince bazda ürünler var ve böyle bir masa örtüsü hızla yıpranacak;
 2. düşük kaliteli bir masa örtüsü, kesikler nedeniyle genellikle kullanılamaz hale gelir ve üzerine sıcak yemekler koyarsanız erir;
 3. zaman zaman muşambanın yüzeyi aşınır, bu nedenle ürünün orijinal güzelliği kaybolur.

10 fotoğraf

Görüntüleme

Mutfak için muşamba seçmek sorumlu bir iştir. Ürün dayanıklı olmalı, masa yüzeyini tüm olumsuz etkilerden korumalı ve orijinal görünümünü korumalıdır. Bu bakımdan seçim çok dikkatli yapılmalıdır, çünkü birçok kaplama vardır ve farklı niteliklere sahiptirler..

Masa örtüleri farklı bazda, farklı ebatlarda, dış tasarımda, kompozisyonda ve diğer bazı kriterlerde üretilmektedir. Bu nedenle, bu tür ürünlerin çeşitlerini daha ayrıntılı olarak tanımalısınız..

İmalat malzemesi

Seçtiğiniz muşamba masa örtüsünün hangi malzemeden olacağı, hizmet ömrüne ve ne kadar pratik olacağına bağlıdır. Ve bu nedenlerden dolayı, her şeyden önce, size uygun malzemeyi seçmelisiniz ve ancak bundan sonra masa örtüsünün tasarımını, şeklini ve boyutunu düşünmelisiniz..

Muşamba farklı malzemelerden üretilmekte olup, bazıları günlük, bazıları ise sadece özel günlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır..

Her gün için muşamba ucuz ve pratiktir, genellikle bunlar su itici etkiye sahip ürünlerdir, örneğin Teflon veya akrilikten yapılmıştır. Buruşmazlar ve sadece onlarla ilgilenirler.

Tatil için muşamba her zaman zarif görünür, üretim malzemesi kural olarak, dekor şeklinde muhteşem bir dekorasyona sahip pahalı çeşitlerdendir. Bu tür masa örtüleri özel günler için tasarlanmıştır ve Noel, Paskalya, düğün veya çocuk tatili gibi satışta böyle bir kapağın çeşitli temalarını bulabilirsiniz..

Malzemeye göre, bir mutfak masa örtüsü şunlar olabilir:

 • pamuk – böyle bir ürün, herhangi bir kutlama sırasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Masa örtüsü, çeşitli işlemeler ve desenler şeklinde süslemeler ile çekici bir görünüme sahiptir..
 • Teflon, bu kaplamaları Teflon ile işleme süreci ile hassas bir şekilde sağlayan yüksek kaliteli bir mutfak masa örtüsüdür..
 • günlük kullanım için mükemmel bir şekilde uygun olan silikon. Böyle bir masa örtüsü, şeffaf veya yüzeyine uygulanan çeşitli desenlerle olabilir..

Şeffaf masa örtüsünün altındaki şeffaf masa çok orijinal görünüyor. Bir cam masa ve şeffaf muşamba her zaman odanın genel tasarımına uyacaktır. Kaplama tamamen şeffaf değil, desenli ise, tablo daha şık ve parlak görünecektir;

 • yağ – bitkisel yağlar içeren bir ürün. İşlem, daha sonra kaolin ve renkli toprağa dönüşen kurutma yağının pişirilmesinden oluşur. Bundan sonra, önce kumaş ütülenir ve daha sonra bu toprak birkaç kat halinde uygulanır ve sonunda katmanlar da özel bir vernik ile sabitlenmelidir. Bunlar yüksek kaliteli ürünlerdir;
 • PVC’den – bu ürünlerin üretimi, süspansiyon ve emülsiyon polivinil klorür kullanımını içerir. Bu bileşenler sayesinde masa örtüsü, yüksek mukavemet ve dayanıklılık gibi niteliklere sahiptir. Sonuç, herhangi bir masayı, hatta camı kaplamak için kullanılabilecek güzel bir muşamba masa örtüsü;
 • Japonya’da yapılan muşamba masa örtülerinin mükemmel kalitesi. Üretimlerinin malzemesi, ürünlerin uzun bir aşınma ömrüne sahip olması nedeniyle üçlü kalınlığa sahip ısıya dayanıklı vinildir. Ve malzemenin olağanüstü mukavemeti sayesinde köşelerde yırtılmaz. Boyalar, birkaç yıllık kullanımdan sonra bile stabilitelerini korurlar;
 • Almanya’da üretilen ürünlerin kalitesi daha da kötü değil. Muşamba masa örtüsü dayanıklı bir kumaş taban üzerine yapılmıştır ve mutfak masasının yanı sıra mutfak ve banyoda duvar kağıdı olarak kullanılabilir. Resmin baskısı yüksek kalitededir, yüzey her türlü kirliliğe karşı yüksek derecede korumaya sahiptir, su geçirmez özelliklere sahiptir, kimyasallara dayanıklıdır ve masadan kaymaz. Renk ve tasarımda farklı satışta muşambalar.

7fotoğraf

form

Kaplamanın şekli de önemli bir kriterdir. Masa yuvarlaksa, aynı şekle sahip muşamba ile de kaplanabilir, ancak bu gerekli değildir – belki dikdörtgen olan uygundur, sadece gerektiği gibi düzenleyebilmeniz gerekir..

Masanın yüzeyi oval ise, tüm yapıyı vurgulayan orijinal bir setle tamamlanan normal bir dikdörtgen muşamba yapacaktır. Prensip olarak, masa örtüleri her zaman oval bir masada en etkileyici görünür. Muşamba üzerine oval veya dikdörtgen bir peçete koyarsanız görünüm daha da iyi olacaktır..

Orijinal yuvarlak ve oval masa örtüleri vardır. Yuvarlak masa örtüsüne sahip yuvarlak bir masada harika görünüyor – masanın ortasında ek bir kare, masanın görünümünü ve ayarını vurguluyor.

Eşkenar dörtgen masa örtüsü. Bu ürünü masaya koyarken hassasiyet gerekir, aksi takdirde genel resim asimetrik olabilir..

Şenlikli bir sofra düzeni düzenlemek için dikdörtgen bir masa üzerinde bir masa örtüsü koşucu vazgeçilmez hale gelecektir..

Doğru olanı nasıl seçilir?

Her hostes, seçtiği güzel ve modaya uygun masa örtüsünün mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını ister. Bunun böyle olması için, bu ürünü seçmenin bazı nüanslarını bilmeniz gerekir:

 1. asıl mesele, tabanın güçlü olmasıdır, yani yoğun bir yapıya sahip bir ürün seçilmelidir – o zaman kesiklerden ve sıcak yemeklerden korkmayacaktır;
 2. su geçirmez bir model iyi bir seçim olacaktır, çünkü su geçirmez tabaka sayesinde masanın üzerindeki aşınma süresi garanti edilecektir;
 3. akçaağaç masaya yapışmışsa yapışkanlık açısından kontrol edilmelidir – bu düşük kaliteli bir üründür ve masanız çıkarılması o kadar kolay olmayan lekelerle kaplanacaktır. Bu tür muşamba satın alınmamalıdır;
 4. kapağın şekli farklı, en önemli şey masanızın parametrelerine göre bir masa örtüsü seçmek;
 5. para harcamamak ve daha pahalı bir kapsama alanı seçmek daha iyidir. Bu, bir ürünün yüksek maliyetinin yüksek kalitesini gösterdiği durumdur. Buna göre daha ucuz bir masa örtüsü seçerek kalitesiz bir ürün satın almış olursunuz;
 6. masa örtüsünün tasarımına özel dikkat gösterilmelidir – ne renk, üzerinde hangi desen gösteriliyor. Sonuçta bu, mutfağınızda oldukça dikkat çekici bir unsur olacak ve bu nedenle mutfağın geri kalanıyla uyumlu olmalıdır. Mutfak sıcak renklerde yapılırsa, muşamba renkli soğuk notalara sahip olmamalıdır, tıpkı soğuk renkli bir mutfakta olduğu gibi, muşambanın neşeli güneşli rengi uygun olmayacaktır..

Boyutlar hakkında

Kural olarak, masa örtüleri masa parametrelerinden 20 santimetre daha fazla kazanır. Boyutunu doğru bir şekilde hesaplamak için belirli bir yöntem kullanmanız gerekir..

Örneğin dikdörtgen bir masa, oval ve kare için masa örtüsünün boyutu şu şekilde hesaplanır:

 1. masa örtüsünün uzunluğu, masanın kenarının uzunluğu artı 20 cm’ye eşittir;
 2. masa örtüsünün genişliği, masanın kısa kenarının uzunluğu artı 20 cm’ye eşittir.

Masa yuvarlaksa, çapına 40 cm ekleyin – bu, masa örtüsünün kenarının boyutu olacaktır..

Baskılar hakkında

Seçeceğiniz kaplamanın hangi tasarıma sahip olacağı çok önemli bir bileşendir. Üzerinde baskı bulunan masa örtüleri çok güzel görünüyor ve çok popüler.

Tipik olarak, baskılar güzel renk ve desenlerin görüntüleridir. Yaz motifleri çok popüler – meyvelerle, sebzelerle, mutfakta çok uygun. Bu baskılar rustik tarzda harika görünüyor.

Bugün, zaten satışta, muşamba üzerine holografik hacimsel baskılar şeklinde seçenekler görebilirsiniz. Böyle bir çizim tüm dikkatleri çekecek ve atmosferin harika olmasına izin verecektir. Bu tür çizimlerle masa çok güzel görünüyor, bu yüzden sadece muşamba ile kaplı olduğunu hemen tahmin edemezsiniz..

nasıl bakım yapılır

Herhangi bir ürün gibi, muşamba da düzenli kişisel bakım gerektirir ve belirli kurallara göre yapılırsa çok daha uzun süre dayanabilir. İşte bazı bakım yönergeleri:

 1. PVC muşamba üzerindeki lekeleri derhal çıkarmaya çalışın, çünkü yüzeyinde uzun süre kalırlarsa orada kalabilirler ve bunları çıkarmak neredeyse imkansız olacaktır;
 2. Pamuklu masa örtüsünü özel günler için saklayın, çünkü her gün üzerine şarap veya yağ dökerseniz, böyle güzel bir ürün uzun süre dayanamayacak ve kullanılamaz hale gelecektir;
 3. muşambayı dayanıklılık için test etmeyin, özellikle üzerinde yiyecekleri kesin – bunun için özel kesme tahtaları var;
 4. aynısı sıcak yemekler için de geçerlidir – masa örtünüze dikkat edin ve sıcak tencerenin altına sıcak yemekler için özel bir destek koyun. Böylece ürünü deformasyon, çatlak ve diğer hasarlardan koruyabilirsiniz;
 5. muşambayı iyice durulamak için ılık sabunlu bir solüsyon kullanın ve son olarak kuru bir havlu.

Muşamba tezgah için çok önemli bir aksesuardır, çünkü sadece dekorasyonu değil, aynı zamanda olumsuz etkilerden de korur. Masa örtüsü, masa tablasının güzel görünümünü uzun süre korumasını sağlar ve aynı zamanda onu süslemektedir. Sadece doğru ürünü seçmeniz gerekiyor ve daha sonra uzun süre dayanacak ve mutfağınızın içini dekore edecek..

7fotoğraf