Mutfak bildiğiniz gibi evin en temiz yeri değil. Kurum, yağ, yiyecek sıçraması – tüm bunlar ve çok daha fazlası, ister sandalye ister kanepe olsun, mutfaktaki döşemeli mobilyaların döşemesinde iz bırakabilir. Ve döşemeyi yıkamak zor olduğu ve her gün değiştirmek imkansız olduğu için, insanlar mobilyaları koruyucu bir örtü ile örtme fikrini ortaya attılar..

Kapak kavramının kendisi, değiştirilebilen geçici bir şey olan mobil bir tasarımı varsayar. İLE BİRLİKTEMutfak köşesi için çıkarılabilir kapaklar, odayı tanınmayacak şekilde değiştirebilir ve iç mekana taze bir akış getirebilir. Ayrıca döşemeyi kir, toz ve kaza sonucu oluşan lekelerden korurlar.. Kapak seçimine geçmeden önce tarzlarına ve amaçlarına karar vermelisiniz..

Ana çeşitler

İlk tip stil sıkı giyinir ve bir eldiven gibi oturur. Daha ziyade neme ve lekeye dayanıklı pratik bir kumaştan dikilmiş her gün için bir modeldir. Bu, her zaman tam olarak kullanılan ve mobilyaların güzelliğini göstermek için sadece özel durumlarda kaldırılan sözde çalışma versiyonudur. Beceriye sahip olmadan böyle bir kapağı kendi ellerinizle dikmek oldukça sorunludur. Ancak üretimini bir uzman tarafından sipariş ederseniz, yüksek kalitede dikilmiş, şık ve pahalı görünecektir..

Dekoratif kapağın tamamen farklı bir amacı vardır.. Büyük bir şölen beklendiğinde ve sahipleri misafirlerin yanlışlıkla döşemeli mobilyaların döşemesini lekeleyebileceğinden korktuğunda mobilya üzerine giyilir. Tarza gelince, ücretsiz terzilik veya genel olarak, onarımlar sırasında veya uzun bir ayrılmadan önce mobilyaları kapatmak için kullanılan tipte bir pelerin veya yatak örtüsü olabilir. Bu kapaklar kendiniz dikilebilir.

Her iki türün işlevlerini birleştiren kasa seçenekleri de vardır.. Bu, her gün kullanılan ancak güzel kumaştan yapılmış bir örtüdür..

Malzeme

Tarza karar verdikten sonra koruyucu kılıf için kumaş seçimine geçiyoruz.. Çoğu zaman, bakımı kolay ve değiştirilmesi kolay, pratik özelliklere sahip bir malzeme seçilir..

En yaygın ve uygun fiyatlı mutfak örtüsü malzemesi kumaştır. Mağazalar çok sayıda doku ve kumaş rengi sunar. En popüler tip, sentetik ilaveli bir malzemedir. İyidir çünkü temizlenmesi kolaydır ve nemi iyi emmezler..

Goblen, mutfaktaki döşemeli mobilyaları korumak için de iyi bir seçenektir. Yoğun dokusu nedeniyle yırtılması veya kesilmesi zordur, ayrıca neme karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Ayrıca goblen örtüleri için doğru renkleri seçerseniz, duvardaki bir resim veya masadaki bir masa örtüsü ile birleştirilebilir ve birlikte tek bir bütün oluşturabilirler..

Mutfakta bir köşe için bir kürk kılıfı biraz egzotik görünecek. Ama onun da olması gereken bir yeri var. Özellikle kışın iyidir. Ve çocukların izleyicileri bundan memnun olsa da, mini mutfakta kürk kullanılması önerilmez. Ama küçük lekelerde çok iyidir. Örneğin yumuşak köşe, üzerinde oturan kişinin vücuduyla temas eden metal elemanlara sahipse – sırt, kolçaklar ve diğer detaylar, o zaman bir kürk pelerin çok faydalı olacaktır. Kısmen koruyucu bir rol oynayacak olan bu malzemeden küçük oturma minderleri de yapılabilir..

Kürk örtüler, oturma alanına uyum sağlamak için sandalyeleri veya tabureleri süslemek için de kullanılabilir. Bu tür süslemeler, örneğin, doğal motiflerin vurgulandığı bir İskandinav iç mekanında uygun olacaktır..

Deriden veya ikamelerinden yapılmış mobilya örtüleri, kural olarak, tek tek mobilya parçaları – yastıklar veya kolçaklar için dikilir. Yırtılmaya karşı çok dayanıklı kaba kalın deri veya odanın iç kısmında daha zarif görünen daha ince ve daha hassas bir doku olabilir..

Deri kılıflar özellikle yaz mutfağı veya açık teras için iyidir – yağmurdan veya rüzgardan korkmazlar, üzerlerinde çilek veya şarap izi bırakmazlar..

Derinin kaygan yüzeyini sevmiyorsanız, daha sıcak ve dokunuşa daha hoş gelen süet kılıfları sipariş edebilirsiniz. Derilerinin pelerinleri ve kılıfları, krom ve metal aksesuarlarla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir, ileri teknoloji veya modern stile mükemmel uyum sağlar..

Örme örtüler, Provence veya country stiline mükemmel uyum sağlar. Ve örneğin deriden daha az pratik olmalarına rağmen, kendi ellerinizle örülmüş pelerinlerin birçok avantajı vardır. Öncelikle hostes için bir gurur kaynağı ve misafirler için bir hayranlık unsuru olacaktır. İkincisi, mutfak köşesi için enfes bir dekorasyon. Üçüncüsü, böyle bir pelerin kesinlikle tek bir kopyada olacak ve senden başka hiç kimse onunla övünemeyecek..

Örme bir örtü ayrıca nakış, boncuklar ve diğer dekoratif unsurlarla süslenebilir ve örneğin köşe bacaklarına şeritlerle bağlanarak mobilyalara sabitlenebilir. Açık pastel renklerde ajur örgülü bir pelerin çok hoş görünüyor, ancak çok pratik değil. Bu daha çok şenlikli bir seçenek, konukları şaşırtmak için bir neden.

muşamba

Bu mobilya koruması çok pratiktir ve günlük kullanım için uygundur.. Muşamba kılıfı kolayca yıkanabilir ve hatta makinede yıkanabilir. Ütüleme veya kurutma gerektirmez, güneşte rengini uzun süre koruyabilir, esnemez ve yıkandıktan sonra şeklini kaybetmez. Muşamba dezavantajları kırılganlığını içerir – keskin bir nesneyle kesmek kolaydır.

Hangi mutfak koruma ve dekorasyon versiyonunu seçerseniz seçin, mutfak iç trendini renkleri ve stiliyle eşleştirmeye çalışın..