Pişirdikten sonra birçok kirli bulaşık kalır. Bu nedenle, bir lavabo, herhangi bir mutfağın önemli bir özelliğidir. Bir lavabo dolabı seçmek sorumlu ve zor bir iştir. Satın almanın tüm dekoratif ve işlevsel yönlerini dikkate almak gerekir. Geniş bir ürün yelpazesi, tam olarak size uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Görüntüleme

Bir mutfak ünitesi seçmek sorumlu bir şeydir. Devam etmeden önce, tüm çeşitleri incelemelisiniz. Mutfağınızın boyutuna göre istediğiniz konfigürasyon türünü seçin. Üreticiler, çeşitli kaidelere sahip oldukça geniş bir lavabo yelpazesi sunmaktadır. İki ana tip baba konfigürasyonu vardır:

Düz

Düz dolaplar, lavabo, diğer mobilya parçaları arasında duvar boyunca bir yere yerleştirilmişse geçerlidir. Böyle bir kabinin kör alanına erişmek oldukça zordur, bu, bu konfigürasyonun popülaritesini azaltır..

Köşe

Köşe mobilyaları L şeklinde veya yamuk olabilir. İlk tip makyaj ünitesinin arka duvarı yoktur. Bunun yerine, yapıyı güçlendirmek için ek enine dokumalar vardır. Böyle bir kabinin iç alanı açıkça görülebilir..

Trapez armatürler genellikle iki bölmeli lavaboların montajında ​​kullanılır. Kompakt bir sifon kullanırsanız, dolap içinde çok fazla kullanılabilir alan vardır. Carousel rafları oraya monte edilebilir. Radius dolaplarının yakın zamanda ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Bu dolap köşede bulunur, ancak içbükey bir cepheye sahiptir..

Lavabo mutfak dolabı kapaklarının farklı türleri vardır:

 • İki kapı. Bu seçenek oldukça tanıdıktır ve herhangi bir konfigürasyondaki dolaplarla kullanılır..
 • bir kapı. Dolabınız küçükse, bu seçeneği kullanmaktan çekinmeyin. Ancak büyük bir dolap için bu son derece elverişsizdir..
 • Çift menteşeli kapı. İki kapı menteşelerle birbirine bağlanır ve seri olarak açılır. Bu tür kapılar köşe dolapları için uygundur..
 • sürgülü. Bu açma ve kapama şekli, küçük mobilyalar için çok uygundur. Ancak, genel olarak, seçenek çok uygun değil.
 • çekmeceler. Doğrudan konfigürasyon kutularında bulunurlar. Borular ve lavabonun gizli kısımları için girintiler sağladığınızdan emin olun..
 • kombine. Bu seçenek mutfaklarımızda oldukça yaygındır. Çekmeceli geleneksel döner kapıların kombinasyonu.

Evye dolaplarının ana ürün yelpazesinde sadece kapılar vardır. Ancak çekmeceli tasarımlar var. Bu kutular makaralı masalara sabitlenmiştir ve borular için girintileri olan özel bir şekle sahiptir. Bu tasarım seçeneği, lavabonun altındaki alanı biraz yer kaplar, ancak deterjan, sünger ve bezlerin depolanmasını organize etmeyi mümkün kılar. Zaten yeterince farklı dolabınız varsa, bu uygun bir seçenektir..

Dolaplı lavabonun içi tamamen boş olabilir, lavabonun ve boruların gizli kısımları olabilir. Daha sıklıkla insanlar bu niş içine çeşitli çekmeceler, raflar veya sepetler yerleştirir. Dolap kapağının üzerine küçük bir organizatör yerleştirebilirsiniz. Bazı insanlar burayı daha da karlı kullanır ve suyu filtrelemek veya ısıtmak için mekanizmalar depolar. Ayrıca içine çeşitli mutfak aksesuarları için bir tepsi koyabilirsiniz..

Kaideli lavabolar da boyut olarak farklılık gösterir. Dar lavabolar için 40 cm’lik bir dolap seçin, 50 cm boyutu standart dışı ölçülere sahip lavabolar için bir seçenektir. Ancak geniş lavabo sahipleri yaklaşık 60 cm genişliğe ihtiyaç duyarlar, çift lavabolar artık moda, 80 cm ve daha fazla kaideler onlar için idealdir. Lavabonun yukarıdan rahatça oturması için bir lavabo dolabı seçin.

Kaldırım taşı olan bir lavabonun faydaları

Çoğu insan mutfak için benzer tasarımlar satın alır. Bu durumda dolap lavaboyu tutar ve su borularını gizler. Ek olarak, bordür taşının yardımıyla tek bir stilistik tasarımı koruyabilir ve lavaboyu iç mekana doğru şekilde yerleştirebilirsiniz. Lavabo ünitesi sayesinde ekstra alana sahip olursunuz. Lavabonun altında çeşitli eşyaları saklayabilirsiniz: ev kimyasalları veya çöp kutusu.

Köşe dolabının avantajları vardır. Köşelerdeki boşluk hiçbir şekilde kullanılmamaktadır ancak köşe tasarımı bu sorunu çözmektedir. Böyle bir bordür taşı, mutfağınız küçükse özellikle önemlidir. Köşedeki lavaboya her zaman kolayca erişilebilir, bu düzenleme pişirme sürecini optimize eder.

Doğru seçim nasıl yapılır

Kaldırım taşlı bir lavabo, iç mekanınızı güzelleştirebilir, ancak yalnızca doğru seçerseniz. Mutfak için bu kulaklığı seçerken aşağıdaki kurallara rehberlik edin:

 • Ürün, mutfak dolaplarının geri kalanıyla aynı malzemeden yapılmalıdır. Stil tasarımı farklılık gösterebilir, ancak genel tasarımla çelişmez..
 • Krom kaplı metal kapı kolları ve iç donanımlar iyi performans göstermeyecektir. Plastik parçaları olan mobilyaları atın. Yaldızlı plastik güzel görünüyor, ancak yalnızca ilk kez.
 • Ürünü çok dikkatli inceleyin. Tüm köşeler ve derzler, her panel. Tüm bu elemanlar, lekeler, talaşlar, çatlaklar olmadan tek tip bir kaplamaya sahip olmalıdır..
 • Kendi mutfağınızın özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun. Isıtmalı bir zemine sahipseniz, ayaklı mobilyaları tercih edin. Bu, kabinin aşırı ısınmasını önleyecektir..
 • Boş alanın maksimum fayda ile kullanıldığı modelleri tercih edin. Bu özellikle küçük bir mutfak düzenlemek için geçerlidir..

Kendi kendine kurulum

Bir lavabo seçip satın aldıktan sonra bir sonraki aşama başlar – kurulum. Dolaplı bir lavabo kurmak için talimatları izleyin:

Site hazırlığı

Su borularının bulunduğu yere dolaplı bir lavabo takılmalıdır. Aksi takdirde, su temini ve çıkışına önceden dikkat etmelisiniz. Düz bir zemin başarının anahtarıdır. Zemin yüzeyinde herhangi bir düzensizlik varsa, özel altlıklar kullanın..

Boru montajı

Kabinin kendisini monte etmeye başlamanın zamanı geldi. Kaldırım taşının destekleri, duvarları, bağları ve kapıları vardır. Duvarları çapraz kirişlerle birleştirin. Şimdi alt ve bacakları takın. Daha dayanıklı bir kurulum için dolap, tüm seti tek bir bütün halinde birleştiren fermuarlarla sabitlenmelidir. Kapıları ve tezgahı tamir etme zamanı. İkincisi ayrıca sabitlemek için özel bağlantı elemanlarına sahiptir..

lavabo kurulumu

Bu aşamada, lavaboyu gömmeniz gerekir. Lavabonuza uyacak bir şablon yapın ve tezgahınıza yerleştirin. Bu şekilde istediğiniz konturu tam olarak tekrarlayabilirsiniz. Şablonun ana hatlarını daire içine alın. Dekupaj bıçağının daha iyi sabitlenmesi için içeride birkaç delik açın. Gerekli büyüklükte bir delik açmak onun yardımı ile. Lavabonun sıkıca oturması önemlidir. İç kenarları dolgu macunu ile iyice kapatın ve lavaboya bastırın. Bu sabitleme yöntemi en güvenilir ve yaygın olanıdır..

Kulaklık bağlantısı

Bu son adımdır ve gerekli tüm boruların bağlanmasından oluşur. Karıştırıcıyı kurun, sırasıyla soğuk ve sıcak su içeren boruları getirin. Drenaj borusunu bağlayın. Her zaman erişebilmeniz önemlidir..

Tüm çalışmalar doğru yapılırsa, sonuç sizi memnun edecektir. Kaldırım taşlı bir lavabo harika görünecek ve diğer iç öğelerle tek bir topluluğa sığacak.

Bordür taşı üretimi için malzemeler

Mutfaktaki mikro iklim oldukça agresif. Yüksek nem ve sıcaklık değişiklikleri, tüm mobilya öğeleri için gerçek bir test haline gelir. Bu nedenle, tüm dolaplar korumalı malzemelerden yapılmalıdır. Lavabonun altındaki dolap özellikle su ile temasa karşı dayanıklıdır, bu nedenle malzemesi için ana gereksinim budur..

En yaygın üç mutfak mobilyası malzemesi:

Sunta (sunta)

Düşük fiyat segmentinin tamamı böyle bir kulaklıkla dolu. Plakalar oldukça iyidir, ancak mekanik hasara karşı hassastırlar. Yüzeyde bir çizik veya talaş oluşmuşsa, nem direnci artık söz konusu değildir. Bu tür mobilyalar ucuzdur, ancak çoğu zaman değiştirilmesi gerekir..

MDF

Bu malzeme ince ahşap karolardan yapılmıştır. Bu tür plakaların her biri, malzemenin liflerini bir arada tutan özel bir bağlayıcı ile emprenye edilir. Bu malzeme ayrıca güvenilir koruma gerektirir, ancak mekanik hasara karşı daha az hassastır. Bu tür mobilyalar orta fiyat segmentinde bir yer kaplar..

Doğal ahşap

Ahşap, özel su itici verniklerle işlenir. Ancak agresif bir mutfak ortamına uzun süre maruz kalmak hala mobilyaları etkiler. Elit numuneler doğal malzemeden yapılmıştır.

Lavabo dolabı yapmak için ilk iki malzeme kullanılır. Fakat. Belirtildiği gibi, ek nem koruması gerektirirler. Bir uzman tarafından önerilen en güvenilir iki yöntem vardır:

Laminasyon

Bu yöntem sunta ve MDF gibi malzemeleri korumak için kullanılır. Bu koruma teknolojisi, tabakanın özel bir filmle ve ardından vernikle kaplanmasını sağlar. Böylece malzeme yüksek nem, basınç ve sıcaklık düşüşlerinden korunur..

polimer malzemeler

Bu tür malzemeler MDF’yi korumak için kullanılır. Paneller akrilik, emaye veya plastik ile kaplanmıştır. Böylece mobilyalara daha ilgi çekici bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ve polimerik malzemelerin koruyucu özellikleri vernikten farklı değildir..

Lavabo için kendi kendine yapılan dolap

Kendi elinizle lavabo için bir dolap yapmak uygun bir seçenektir. Böylece tüm isteklerinizi göz önünde bulundurabilir ve mükemmel seti yapabilirsiniz. Cephe yapmak oldukça zordur, hazır olarak satın almak daha iyidir. Düz bir mutfak dolabını kolaylaştırmak için şu adımları izleyin:

Proje boyunca düşünmek

Bazı hazırlık çalışmaları yapın. Malzemeye, boyuta ve genel görünüme karar verin. Her parçanın boyutlarını ve kabinin genel boyutlarını hesaplayın. Standart ölçüler: 85 cm yükseklik, 60 cm genişlik, 50 cm derinlik. Uzmanlar, dolabın yüksekliğini ve derinliğini standart olarak bırakıp, genişliğini lavabonuza ve tercihlerinize göre değiştirmenizi tavsiye ediyor..

Malzeme alımı

Malzemeler lamine korumaya sahip olabilir, bu en iyi seçenektir. Dolap duvarları için levha satın almanız gerekiyor. Yaklaşık 16-18 mm kalınlığında sunta veya MDF seçin. Tezgahı yapmak için en az 22 mm daha kalın bir plakaya ihtiyacınız olacak..

Kirişler için 12 mm kalınlığında veya daha kalın suntadan kontrplak kullanabilirsiniz. Ayrıca, kontrplak kullanırken, sabitlemek için köşelere ihtiyacınız olacak ve sunta hemen vidalara sabitlenebilir. Arka duvar için preslenmiş karton satın alınabilir.

İşaretleme ve kesme

Bu malzemelerle çalışma becerisine sahipseniz, bu görevle kolayca başa çıkabilirsiniz. Gerekli becerilere sahip değilseniz, profesyonel hizmetleri kullanın. Birçok firma size uygun fiyata levha kesme teklifinde bulunacaktır..

Elemanları birleştirmek

Dolabın her detayının belirli bir amacı vardır ve belirli bir şekilde monte edilmesi gerekir. Alt çapraz çubukları yan duvarlara takın. Bunu yapmak için bina köşelerini kullanabilir veya vidaları kirişlere vidalayabilirsiniz. Köşelerden uzaktaysanız, oldukça kalın bir malzeme seçin. Kapaklar özel kaplamalarla gizlenebilir. Kaldırım taşının alt kısmı şimdi eklenmiştir. Kirişlere vidalarla sabitlenmesi tavsiye edilir..

Bir sonraki adım, üst kirişleri tutturmaktır. Ayrıca, bunlardan biri dikey olarak yerleştirilmeli ve böylece çevrenin dışına taşmamalıdır. İkinci ışını, alttakiler gibi yatay olarak yerleştirin. Şimdi kabinin arka duvarını sabitleyin. Dolabınızda çekmeceler varsa, ön çerçeveyi monte etme zamanı gelmiştir. Masa tablasını kurduktan sonra kapıları sabitleyin..

Dış görünüş

Şimdi dolabınızın görünümünü düzenlemenin zamanı geldi. Uçları plastik bant ve demir ile kapatabilirsiniz..

Belki de farklı türde bir dolap yapmak istersiniz. Köşe dolabı sadece yan panellere veya arka panelli trapez yapıya sahip olabilir. Yan duvarlar standart 90 cm uzunluğa, 70-72 cm yüksekliğe ve 12 cm içinde alt kaide yüksekliğine sahiptir Masa üstü üretimi için 32 ila 65 mm kalınlığında sunta gereklidir. İmalat ve montaj teknolojisi, düz bir kabinle çalışmaya benzer..