Sovyetler Birliği döneminde, ülkede konut inşaatı aktif olarak yapıldığında, çoğu apartman binası, özellikle de “Kruşçev” tipi için planlama projesi, mutfak alanında kiler veya “kış buzdolabı” olarak adlandırıldı. Daire alanının bu elemanı, dairede ayrı bir alanı işgal etti ve çeşitli eşyalar için bir depolama yeri olarak hizmet etti..

Kilerin rahatlığını abartmak zordu. Tahıllar, şeker, reçeller, çeşitli bükümler ve diğer malzemeler, tabaklar, ev aletleri, çeşitli ev eşyaları gibi mutfakta sürekli olarak gerekli olan birçok şeye sığabilir. Böyle bir kilerin ek bir rahatlığı, mutfaktaki duvarda bir niş olmasıydı. İç mekanı bozmadı, çünkü kilidi olan kapıları kapattı..

Bu tür girintiler hem panel evde hem de tuğlada yapılmıştır. O zamanlar uygun bir kiler için bir başka tasarım seçeneği de “kış buzdolabı” idi, pencerenin altına yerleştirildi. Kış denildi çünkü sebzeleri kışın içinde saklamak, bozulma riski olmadan muhafaza etmek aslında mümkündü. Bugün, inşaat halindeki evlerin tüm projeleri mutfaktaki duvarda bu kadar rahatlığa sahip değil. Ve mevcut olanlar modern tasarım kullanılarak dönüştürülebilir..

7fotoğraf

Fonksiyonel tasarım öğesi

Mutfakta bir niş, hem bir oda için bir dekorasyon görevi görebilir hem de işlevsel özelliklere sahip olabilir. Bugün böyle bir kileri kilitlemek gerekli değildir. Çeşitli malzemeler kullanılarak en titiz misafirleri bile şaşırtacak şekilde bitirilebilir. En küçük mutfakta bile çeşitli mutfak gereçlerinin kapladığı alanı rahatlatmaya yardımcı olabilir..

Mevcut mutfak alanından en iyi şekilde yararlanmak – bunlar ev hanımlarının temel gereksinimleridir. Alçıpan ile donatılmış mutfakta duvardaki bir niş, bulaşık, çatal bıçak takımı ve ev aletleri için raflar, standlar, çekmeceler ve statik çekmecelere sahip olabilir. Hem kendi elinizle hem de bu amaçla davet edilen profesyonel ustaların yardımıyla yapabilirsiniz. Bu durumda, yapı sadece çeşitli eşyaları saklamak için uygun bir yer değil, aynı zamanda mutfak içini dekore etmek için mükemmel bir tasarım çözümü olacaktır..

Seçeneklerden biri, cam nişli bir mutfak önlüğüdür. Çanak çömlek veya küçük aletleri saklamak için iç rafları olan tek bir çalışma paneli gibi görünebilir. Bu tasarımda kahve öğütücüler, bıçaklar, gümüş eşyalar saklamak uygundur, cam elemanlı dekoratif kapılarla kapatılabilir..

Ev aletlerini gizleme

Genellikle, bireysel büyük ev aletlerini “gizlemek” için mutfaktaki girintiler yapılır. Örneğin, bir buzdolabı. Çeşitli malzemeler uygundur – ahşap, doğal taş, ancak ana kısım alçıpandan yapılmıştır. Kendi takdirinize bağlı olarak yeni bir mutfak elemanı tasarlayabilirsiniz, ancak “görünümden gizlenmesi” gereken teknikten biraz daha büyük olmalıdır. Çoğu durumda, buzdolabını, bulaşık makinelerini veya çamaşır makinelerini temizlemenin yolu budur..

Birleşik bir seçenek yayınlayabilirsiniz. Örneğin, nişin alt kısmı buzdolabı için bir “kiler” ve üst kısmı yemekler için uygun raflar, güzel bir servis ve göze hoş gelen dekoratif küçük şeyler. Raflar çeşitli renk ve boyutlarda gelir, gri bir panel veya cam tutucu veya asma mutfak gereçleri işlevine sahip parlak renkli ahşap bardak altlıkları kullanın..

7fotoğraf

Dekor

Alan, hayal gücü ve cüzdan olanakları izin veriyorsa, bir apartman dairesinde bir dekor unsuru olarak bir niş donatabilirsiniz. Bunun için odanın merkezi konumu seçilir. İyi aydınlatılmalı, gelecekteki yapının çalışma mutfak alanına müdahale etmemesi, sobaya, lavaboya yaklaşımı engellememesi arzu edilir. Çeşitli malzemeler kullanılarak genel bir niş arka plan oluşturulur, dekoratif aydınlatmaya sahip olabilir..

Dekoratif unsurlarla süslenmişse tasarım özellikle güzel olur. Doğa resimleri ile duvar kağıdı mükemmeldir. Doğal doğal malzemeler kullanabilirsiniz – işlenmiş ve vernikli ağaç dalları, şeffaf veya renkli cam, taş. Çeşitli içecekleri barındıracak bir niş yaparak bir “kulüp” taklidi oluşturabilirsiniz. Bu gibi durumlarda alçı kalıplama, cam elemanlar ve kapılar idealdir..

Yüksek tavanlı bir mutfakta niş dikey ve dar olabilir. Ve mutfak eşyaları ile doldurmak gerekli değildir. Bir ev kütüphanesi hayal ediyorsanız ve kitap koyacak hiçbir yer yoksa, bu şekilde yapılan yapı, folyoları saklamak için bir yer olarak hizmet edecektir. Aksi takdirde, mutfağı aydınlık, rahat ve unutulmaz kılan en güzel yemeklerin veya çeşitli dekor öğelerinin yerleştirileceği raflar olabilir..

Tasarım özellikleri

Nişin kare veya dikdörtgen olması gerekmez. Tasarımcının hayal gücü, mozaik karolarla süslenmiş, doğal ahşap, içine lambalar yerleştirilmiş oval yapılar, yarım daire biçimli yapılara ilham verebilir. En cesur kararlar, mutfak nişine yapay bir şömine yerleştirmektir. Çok etkilidir, ancak mutfakta belirli bir yer gerektirir. Ana özellik budur – planlarınızı gerçekleştirmek için alana ihtiyacınız var..

Ve bir niş içinde bir bara sahip olmayı hayal ediyorsanız, girintiyi dekoratif kapılarla donatabilirsiniz. Yardım etmek için – yanında harika bir bar inşa edebileceğiniz alçı sandık. Ve onu farklı metal, şeffaf veya renkli camlardan yapılmış dekoratif raflarla tamamlayarak, bardakların üzerinde duracağı güzel raflar elde edebilirsiniz..

Mutfakta bu tür girintiler için projeler geliştiren uzmanlar genellikle dikkat ederler – önce mutfak için doğru taslağı geliştirmelisiniz, böylece odada şık ve zarif görünecek, “gösterişli” ve uygunsuz olmayacaktır. Dekora düşünceli davranmak için iyi ve kaliteli kaplama malzemeleri seçmek önemlidir ve ardından güncellenmiş mutfak hem sahipleri hem de misafirleri memnun edecektir..

9fotoğraf