Bir odanın tasarımında önemli unsurlardan biri duvarların rengidir. Ruh haliniz, refahınız, performansınız tonlara ve gölgelere bağlı olacaktır. Aynısı mutfak için de geçerlidir. Zamanımızın önemli bir bölümünü orada geçiriyoruz: yemek pişirmek, yemek yemek vb. Duvarlar için doğru gölgenin nasıl seçileceğini ve nasıl doğru bir şekilde birleştirileceğini makalemizde anlatacağız..

Temel kurallar

Mutfaktaki duvarlar için doğru rengi başarılı bir şekilde seçmek için temel kuralları hatırlamanız gerekir:

  • Alanı görsel olarak büyütmek istiyorsanız, küçük bir çizim seçmek daha iyidir. Aksine, azaltmak istiyorsanız, büyük çizimleri tercih edin. Bu yasayı bilerek, tesisleriniz için istediğiniz sonucu başarıyla oluşturabilirsiniz. Bu arada, kesişen çizgilerle alanı ve deseni görsel olarak genişletecek.
  • Küçük tavanlarınız varsa, dikey bir desen kullanmak daha iyidir. Zeminden tavana yüksekliği optik olarak artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak yatay çizgiler bunun tersini yapacaktır. Onların yardımıyla mutfak daha geniş görünecek..

  • Hareket yanılsaması yaratmak için mutfağın duvarlarında çapraz çizgiler kullanmanız gerekir. Ayrıca dokulu duvar kağıtları uygulayarak birçok farklı efekt elde edebilirsiniz. Dokuları, renk kontrastlarını vb. birleştirerek deney yapmaktan ve doğaçlama yapmaktan korkmayın. Böylece mutfağınızda sıra dışı duvarlar oluşturabilirsiniz..
  • Duvarların rengini seçerken odanın temel stil konseptini, aydınlatmayı, mobilyayı dikkate alın. Küçük bir mutfak için açık tonlar kullanmak daha iyi olur. Alanı görsel olarak genişletmeye, daha fazla ışık yaratmaya yardımcı olacaklar. Ancak geniş ve geniş bir mutfağın duvarlarında koyu tonları birleştirebilirsiniz..

Bilmen gereken başka ne var

Mutfağınız kalıcı renkler kazanmadan önce, odanın stil konseptini önceden düşünmelisiniz. Dikkatli bir şekilde tartarken, olası tüm noktaları göz önünde bulundurun. Gölge seçmenin ana aşamaları:

  • Hazırlık. Mutfak tasarımı, aktif ve verimli bir hazırlıkla başlamalıdır. Öncelikle, bu alanı ve sizin için gerçekten neyin uygun olduğunu ayrıntılı olarak incelemeli ve anlamalısınız. Tüm bilgilerden, beğendiğiniz ve ilgilendiğiniz seçenekleri vurgulamaya değer. On seçenekte durabilir ve sonunda en iyisini seçebilirsiniz..
  • O zaman bir tasarım stili seçmelisiniz. Modern, retro, İngiliz ve diğerleri olabilir. Bu aşama ayrıca detaylı bir çalışmayı ve çalışmayı hak ediyor. Hangi renk gamının size en uygun olduğu iyi analiz edilmelidir. Bu renk için bir ruhunuz yoksa veya verilen odaya uymuyorsa, popüler moda trendlerini taklit etmemelisiniz. Mükemmel eşleşecek seçeneği seçmek daha iyidir.
  • Şimdi doğru gölgeye karar verme zamanı. Seçerken, kendi zevkinize güvenin. Size hitap eden renkleri seçmeye değer. O zaman odada olmak rahat ve keyifli olacak. En sevdiğiniz rengi temel olarak kullanabilir veya en sevdiğiniz tonlarda mobilya süsleyebilirsiniz..

  • Duvar kağıdını / boyayı almaya gitmeden önce mutfağınızın bazı fotoğraflarını çekmek gereksiz olmayacaktır. Onları mağazadaki danışmana gösterin, belki uzman size pratik tavsiyelerde bulunur veya orijinal bir fikir önerir..
  • Mutfak tasarımınızda üçten fazla renk kullanmayın. Kompozisyonun şık ve güzel olması için bu kurala uyulmalıdır. Seçilen üç ton, aksesuar, mobilya gibi birbiriyle iç içe geçebilir. Böylece gerekli tüm aksanları ekleyebilirsiniz..
  • Mağazada, terbiye için çeşitli malzeme türleri seçmek daha iyidir. Aslında, size en uygun olana tam olarak karar verebilir ve son seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda, bu yorumun fikrinize uyup uymadığını görsel olarak görmek için test materyalini bir duvara veya tuval üzerine koymaya değer. Bu sadece gün ışığında yapılmalıdır..

Bu nedenle, odanın nihai görünümü, mutfaktaki dönüşümlere ne kadar iyi ve dikkatli bir şekilde hazırlandığınıza bağlı olacaktır. Sadece deneyimli uzmanların tavsiyelerini dinlemek değil, aynı zamanda sezginize güvenmek de önemlidir..

Renk kombinasyonları

Söylemeye gerek yok, bulundukları odanın duvarlarının rengi insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bir gölge harekete ilham verebilir, olumlu duygularla yüklenebilir veya tersine bir tahriş ve olumsuz tepki kaynağı olabilir. Mutfaktaki duvarlar ne renk olmalı? Muhtemelen, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Her şey odanıza, tasarım fikrinize ve hatta tercihlerinize bağlı olacaktır..

Aynı zamanda modern moda trendleri, koşullarını insanlara dikte ediyor. Tüm açık renkler bu sezon oldukça popüler. Alanı görsel olarak genişletmeye, hafiflik yaratmaya, kolaylaştırmaya, olumlu bir bilgi algısına katkıda bulunmaya yardımcı olurlar. Popüler tonları düşünün:

bej

Mutfağınızda çok az ışık var mı? O zaman bej tonunu düşünmelisiniz. Sıcak renkler, alanı görsel olarak daha büyük hale getirmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, duvarların gölgesinin mutfağın iç kısmıyla kesinlikle eşleşmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, kahverengi mobilyalar bej duvarlar için mükemmeldir. Bu seçenek beyaz bir mutfak için de başarılı olacaktır. Ancak beyaz mobilyalar, tam tersine, şeftali veya bordo gibi parlak ve renkli duvarların arka planına karşı organik olarak görünecektir..

nane

Yeşil gölgenin günümüzdeki popülaritesi ile bej bile karşılaştırılamaz gibi görünüyor. Bilim adamları, bu seçeneğin iyi sindirimi teşvik edeceğini söylüyor. Bu durumda, parlak değil, sessiz tonları tercih etmek daha iyidir. Mükemmel bir seçenek nane veya fıstık rengi olacaktır. Oldukça hoşlar ve davetkar bir ortam yaratmaya yardımcı olacaklar..

Gri

Bir başka yaygın moda rengi gridir. Bu gölgenin büyük odalar için uygun olmadığı unutulmamalıdır. Onları meçhul ve sıkıcı yapacak. Hala bu tona bağlıysanız, kombininize canlı sarı veya turuncu renk notaları ekleyebilirsiniz..

zeytin

Bu renk, daha koyu tonlara ait olduğu için geniş bir mutfakta iyi görünecek. Zengin bir zeytin paleti yardımıyla mekanı organik bir şekilde dekore edebilirsiniz. Aynı zamanda mobilya ve çeşitli aksesuarlar yardımıyla gerekli ışık vurgularını da ekleyebilirsiniz..

cappuccino

Cappuccino’nun narin tonu mutfağınıza rahatlık ve huzur katacak. Birkaç tonu birleştirebilirsiniz, örneğin bej mobilyalar buraya çok yakışacaktır. Tamamlayıcı mutfak eşyalarıyla parlak vurgular ekleyin.

Mavi

Mavi mutfak size ve çevrenize huzur getirecek. Bu zengin renk, sindirimi iyileştirmeye, gıda emilimini artırmaya yardımcı olacaktır..

Bu nedenle, ana şey, mutfağınızın uygun bir ışıkta görünmesi için doğru rengi veya renk kombinasyonunu seçmektir. Olduğu söyleniyor, denemekten korkmayın ve profesyonellerden tavsiye isteyin..

Nasıl seçilir

Mutfakta duvarların rengi nasıl başarılı bir şekilde seçilir? Her şeyden önce, kendi tercihlerinizi ve favori renklerinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Birleştirilmesi gereken onlar. Tabii ki deneyimli tasarımcıların tavsiyelerini de unutmayın. Birlikte mutfağınız için mükemmel seçeneği belirleyebilirsiniz..

Şık bir Provence tarzı mutfak, her eve rahatlık ve uyum getirmeye yardımcı olacaktır. Ana konsept zarafet ve sadeliktir. Herhangi bir açık pastel rengi kullanabilirsiniz. Nane tonları, mavi, kum, beyaz mükemmeldir. Böyle bir mutfak için, çok keskin zıt kombinasyonlar karakteristik değildir, mozaikler, seramik karolar kullanabilirsiniz. Mobilyalar doğal ahşaptan seçilebilir. Böyle bir mutfak, Paris’e aşık olanlara kolaylık ve rahatlık ile uyacaktır..

Küçük bir mutfakla birleştirilen oturma odasında, iç mekanda aynı renk tonlarını başarıyla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir renk oyunu yardımıyla bir odayı diğerinden ayırabilirsiniz. Buradaki her şey tercihlerinize ve arzularınıza bağlı olacaktır..

Olumlu bir tutum, neşe ve iyi bir ruh haliniz yoksa, turuncu veya sarıyı seçebilirsiniz. Bu palet size canlılık verecek, sizi olumlu bir ruh haline sokacak. Aktiviteyi teşvik edecek ve refahı iyileştirmeye yardımcı olacaklardır..

Psikologlar, sinirliliğe yatkın kişilere parlak renklerden vazgeçmelerini tavsiye eder. Bu tür renkler sinir sistemini heyecanlandırır ve buna göre sadece sahibine zarar verir. Ayrıca uzmanlar, mizacınıza uygun bir renk seçmenizi tavsiye ediyor. Choleric insanlar için turuncu veya kırmızı tonlar en iyi seçenek olacaktır. Sanguine insanlar sarı ve açık yeşil çiçeklerle çevrili rahat hissedecekler. Ancak balgamlı ve melankolik insanların sakin ve derin mavi, mavi ve kahverengi tonlarına ihtiyacı vardır..

Tabii ki, tonları ve kombinasyonlarını seçmek size kalmış. Sezginizi ve ihtiyaçlarınızı dinleyin ve istediğiniz rengi seçin.

Feng Shui renkleri: kurallar

Bir gölge seçerken, Feng Shui’nin temel kurallarını hatırlamak gereksiz olmayacaktır. En uygun tonların açık tonlar olduğuna inanılmaktadır. İştahı olumlu yönde etkileyebilen ve bir kişiye denge verebilen, pozitif iç enerji yaratan onlardır..

Mutfak doğal ışıkla yeterince aydınlatılıyorsa, kırmızı, turuncu, pembe tonları seçmemelisiniz. Ateş ayetlerinin unsurları olarak kabul edilirler. Ve mutfakta bol miktarda var. Aynı şey mavi ton için de geçerlidir. Lavabo su elementi olarak kabul edilir. Bu nedenle, mavi ve mavi tonları da kullanmamak daha iyidir..

Mutfak batıdaysa, metalik, gümüş, gri ve beyaz renkleri kullanmak daha iyidir. Batı, metalin hakim olduğu yer olarak kabul edilir. Bu, şık fikrinizi hayata geçirmek için en iyi seçenektir. Ancak doğu tarafı ahşap elemana karşılık gelecektir. Mutfağınız bu bölgedeyse, yeşil tonları kullanmak daha iyidir. Onlarla birlikte sarı ve kahverengi tonları kullanabilirsiniz. Buraya herhangi bir bitki koyarsan iyi olur..

Her durumda, doğal ışığa dikkat etmelisiniz. Perdelerin ve perdelerin güneşin geçmesine izin verdiğinden emin olun.

İç tasarımda ilginç fikirler

İlginç fikirlerden, şık tasarımlardan ve sıra dışı yönlerden korkmayın. Yaratıcı tasarımcıların yardımıyla mutfağınızdan gerçek bir şaheser yaratabilirsiniz. Doğru renkler harika bir ruh haline katkıda bulunacak ve mutfağınız şık ve çekici görünecek..

Farklı renklerde duvarlar bu sezon özgün bir trend haline geldi. Bir kontrast oyunu veya aynı renkteki renklerin bir kombinasyonu olabilir. Romantik eğilim moda olmaya devam ediyor, yani mutfağın hafif ve narin renklerde tasarımı. Aynı zamanda, duvarlar, örneğin soluk yeşil gibi diğer tonlarla birleştirilebilir..

Klasiklerin taraftarları için zengin ve kendinden emin tonlar uygundur. Ana renk şeması mavi, soluk pembe, bej olabilir. Daha koyu renkler kullanmamalısınız. Bir kişi üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahip olduklarına ve mutfağı dekore etmenin çok sorunlu olacağına inanılıyor. Ancak yine de koyu tonları tercih ediyorsanız, bunları hafif desenler veya aksesuarlarla seyrelttiğinizden emin olun..

Artık mutfaktaki duvarlar için doğru rengi nasıl seçeceğinizi biliyorsunuz. Yeteneklerinizden emin değilseniz, tasarım ve renk seçimini deneyimli uzmanlara emanet etmelisiniz. Ancak mutfakta çalışacak kişinin siz olacağını unutmayın, bu da size uygun renkleri seçmeniz gerektiği anlamına gelir. O zaman atmosfer iyi bir eğlenceye, olumlu, olumlu duygulara, arkadaşça bir atmosfere katkıda bulunacaktır. Doğru renk seçiminin genel bir aile uyumu yaratmanıza yardımcı olmasına izin verin..