korkuluk sistemi nedir

Günümüzde çok az sayıda modern mutfak raylı sistem olmadan yapabilmektedir. Üzerinde kanca bulunan sıradan bir içi boş tüp, ev hanımları için vazgeçilmez bir yardımcı haline geldi ve genellikle bir dekorasyon ve misafirlerin dikkatini çekiyor..

Mutfak eşyalarının depolanmasını organize etmek için bir sistem olarak raylar, kafelerden ve kantinlerden evlerimize girmiştir. Orada işlevsel bir yük taşıdılar: aşçıların çok sayıda rafta ve dolapta gerekli tencere, tencere veya bıçakları aramaya ve seçmeye zamanları yoktu. Bu nedenle mutfak aletlerini göz önünde bulundurmak işlerini çok kolaylaştırdı. Artık tüm aşıklar, tavan raylarının tüm avantajlarını takdir etmek için mutfakta buluşabilirler..

Tavan raylarının montajı uzun zamandır lüksün bir işareti değil. Korkuluğun tabanı, çoğu zaman paslanmaz çelikten yapılmış, birkaç santimetre çapında içi boş bir boru veya çubuktur. En çok satılan tutucu seti kullanılarak duvara sabitlenir. Tüp takıldıktan sonra, üzerine artık çok çeşitli sunulan kancalar, raflar ve diğer elemanlar asılır. Yapının boyutuna ve türüne bağlı olarak, biberlikten kapağa ve hatta kızartma tavasına kadar hemen hemen her şey korkuluk üzerine yerleştirilebilir..

9fotoğraf

Korkuluk sisteminin malzemesi ezici bir çoğunlukla paslanmaz çeliktir. Özelliklerini ve görünümünü bozmadan ısı, buhar, su ve deterjan etkilerine karşı dayanıklıdır. Tavan rayları boyanabilir, mat, bronz veya pirinç taklit edilebilir ve herhangi bir mutfak stilini destekleyebilir..

Alüminyum, bronz ve pirinçten yapılmış raylar biraz daha az yaygındır. Alüminyum sistemler zamanla deforme olur ve demir dışı metal tavan rayları çelik olanlara göre pahalıdır, ayrıca hiçbir iç mekana sığmazlar. Esas olarak klasik tarzda yapılmış lüks mutfaklarda bulunurlar..

Mutfağa tavan rayları takmaya karar verirseniz, bu aynı anda birkaç sorunu çözmenize olanak tanır:

 • mutfak mobilyalarında boş alandan tasarruf edin. Dolapların bol olduğu büyük bir mutfakta bile, çok sayıda spatula, kepçe, bıçak ve kesme tahtası için yer ayırmak bazen zordur. Bu eşyaları korkuluk üzerine yerleştirmek birden fazla mutfak rafını serbest bırakacaktır;
 • gerekli öğeleri görünür bir yere koyun, böylece pişirme süresini kısaltın. Korkuluk sisteminin gerçekten ergonomik olması için, nereye ve neyin en iyi şekilde asılacağını önceden düşünmelisiniz. Örneğin ocağın yanına, pişirme sırasında yiyecekleri karıştırmak için tencere ve nesnelerden kapaklar koymak mantıklı olacaktır. Ve masanın çalışma yüzeyinin üzerine yemek kitapları veya baharatlar için bir raf yerleştirin;
 • mutfağa estetik bir görünüm kazandırın. Mutfağınızda hangi tarz hakim olursa olsun – klasik veya yüksek teknoloji – piyasadaki çeşitli şekil ve renklerdeki çatı korkuluk sistemleri, mevcut iç mekana organik olarak uyum sağlamaya hazırdır..

11fotoğraf

Yapı türleri

Yatay

Yatay ray en çok apartman ve evlerin mutfaklarında görülür. Çapraz çubuk, backsplash veya mutfak çalışma alanı boyunca duvar montajlarına monte edilir. Enine çubuğu taktıktan sonra uçları tapalarla süslenir. Çapraz çubuğun uzunluğu, kulaklığın uzunluğuna veya rayın monte edildiği duvarın uzunluğuna bağlıdır. Uzunluk yeterli değilse, planladığınız her şeyi tam olarak karşılayacak çok katmanlı bir yatay ray sistemi tasarlayabilirsiniz..

Ana çubuğu taktıktan sonra kancaları asmaya başlayabilirsiniz. Piyasada tekli, ikili ve s şeklindeki kancaların yanı sıra korkuluk için birçok çözüm sunulmaktadır: stantlar, raflar ve çeşitli konteynerler korkuluk sisteminin kullanım alanını arttırmaktadır. Ancak, kesinlikle her şeyi raya asmayın. Yemek pişirirken veya yemek yerken sıklıkla kullanılan en temel öğeleri veya şeyleri elinizin altında bulundurun..

Yatay korkuluk türlerinden biri köşe versiyonudur. Köşe korkuluğunun montajı daha fazla zaman gerektirir, ancak bunun birçok faydası vardır. Örneğin, lavabonun bulunduğu köşeye asma sistemi takmak, tüm deterjan ve süngerleri rafa yerleştirmenizi sağlayarak lavabonun yanında yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır..

Dikey

Dikey raylarda, kural olarak, daha ağır mutfak eşyaları saklanır: kupalar, meyve kaseleri, vazolar, tahıl kavanozları. Bu nedenle tasarımları yatay olanlardan daha sağlamdır. Dikey korkuluk odanın tüm yüksekliğini kaplayabilir, ancak çoğu zaman üst ucuyla odanın tavanına ve alt ucuyla bir bar masasına veya tezgahın üzerine dayanır. Yapının stabilitesi için bazen duvara ek sabitleme yapılır. Bu tür tavan rayları, bir ev kafesinin özel bir atmosferini yaratır ve iç mekanda çok şık görünür..

Askıya alındı

Asma tavan rayları, büyük mutfaklar veya çok sayıda mutfak aleti ile iyi çalışır. Bu durumda, tavan rayı, çoğunlukla mutfak adasının üzerinde, tavana takılır. Üzerine gerekli tüm mutfak eşyaları asılır – tencere, kepçeler, tencereler. Bu, mutfak dolaplarında önemli ölçüde yer tasarrufu sağlar. Ancak estetiği korumak için bulaşıkların temizliğinin iyi izlenmesi gerekecek..

Hangi yükseklikte asılacak

Bir portbagajın kurulumunu planlarken aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız:

 • pişirme alanına yatay bir ray yerleştirilmesi tavsiye edilir. Kural açık görünebilir, ancak çıkışların bulunduğu alana yerleştirilmiş yatay çubuklar bulmak yaygındır. Bu durumda, korkuluk sadece amaçlanan amacı için kullanılmaz, aynı zamanda küçük ev aletleri (su ısıtıcısı, mikrodalga fırın vb.)
 • çalışma yüzeyinden 40-50 cm uzaklıkta, ancak menteşeli raftan 5-7 cm’den az olmayan bir mesafede yatay bir ray takılması önerilir. Genel olarak, en işlevsel olanı, bir yetişkinin göz hizasında çatı korkuluğunun montajıdır. Duvarın yüzeyi kiremitli ise, bağlantı elemanlarının kiremitler arasındaki dikişe girişi dikkate alınarak çatı korkuluğunun yüksekliği seçilebilir;
 • dikey korkuluk takmak için en iyi yer mutfak ünitesinin köşesidir. Böylece mutfak alanı daha verimli kullanılacaktır. Mutfakta bir bar masası varsa, üzerine bir ray takmak daha iyidir;
 • asma rayının yüksekliği, kullanımı rahat olmalıdır. Yani, ağır bulaşıkları kolayca ondan çıkarabilir ve geri asabilirsiniz, ancak aynı zamanda tencere ve tavalara kafanızla dokunmayın. Yüksek tavanlı odalarda korkuluk asmak için en iyi yer mutfak adası olarak kabul edilir..

12fotoğraf

Doğru şekilde nasıl düzeltilir

Kendi elinizle yatay bir ray takmak bir saatten az sürer. Satın alınan korkuluklara ek olarak, hemen hemen her evde bulunan küçük bir alet setine ihtiyacınız olacak – bir kurşun kalem, bir çekiç, bir tornavida, bir darbeli matkap, vidalar, kendinden kılavuzlu vidalar ve beton ankrajlar. Genellikle sarf malzemeleri (vidalar, vidalar) korkuluk sistemi kitine dahildir.

Yatay bir ray takma

Korkuluğun monte edileceği duvarda, deliklerin daha fazla delinmesi için kurşun kalemle işaretler yapılır. Duvar askıları bu delikler kullanılarak kurulacaktır. Delikler arasındaki optimum mesafe 50 cm’dir.Çıtçıtlar arasındaki mesafe 60 cm’den fazla ise, asma kapların ağırlığı altında travers deforme olabilir. 1 m’den kısa tavan rayları için iki delik yeterlidir.

Delikler işaretlendikten sonra delinmeli, içlerine plastik dübeller yerleştirilmeli ve bir çekiçle dikkatlice dövülmelidir. Ayrıca, kendinden kılavuzlu bir vida kullanılarak, korkuluk sistemi kitindeki burçlar deliklere takılır. Bu burçlar, tüm korkuluk yapısını tutacaktır, bu nedenle, bu çalışma aşamasına özellikle dikkat etmek ve burçları güvenli bir şekilde sabitlemek önemlidir..

Burçlara duvar tutucular yerleştirilir ve içlerinden bir çapraz çubuk borusu geçirilir. Estetik için, çubuğun her iki uçta tutuculardan aynı uzaklıkta çıktığını gözlemlemek önemlidir. Son aşamada, traversin konumu, kitte bulunan vidalar ve bir altıgen anahtar kullanılarak duvar tutucularda sabitlenir..

Bitirme işi kaldı: korkuluğu silin, tapaları her iki tarafa koyun ve kancaları asın. Fişlerden önce bazı kanca ve raf tasarımlarının korkuluk üzerine monte edildiği unutulmamalıdır. Böylece, iki tutucu arasındaki korkuluk boyunca hareket edebilirler, ancak ondan çıkarılamazlar..

Bu basit kurallara uyarsanız kurulum hatalarından kurtulabilirsiniz..

 • çubuğu kesinlikle yatay olarak yerleştirmek önemlidir. Bunu yapmak için normal bina seviyesini kullanabilir ve delikleri işaretleme aşamasında yataylığı kontrol edebilirsiniz;
 • Delik açarken, bir elmas matkap, mutfak backsplash veya fayanslarında çatlak ve talaş oluşmasını önleyecektir. Karoyu değil, karolar arası alanı delmek mümkünse, onu kullanmak daha iyidir. Gerekli aletin yokluğunda, bir ustayı davet etmek daha iyidir – işi bir mutfak önlüğünü değiştirmekten daha ucuza mal olacaktır..

Köşe korkuluğunun kurulum şeması biraz daha karmaşıktır ve aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Bununla birlikte, bir köşe konektörü satın alarak komplikasyonlardan kaçınılabilir. 90º’lik bir açıyla bükülmüş çapraz çubuğun bir parçası. Böylece köşe korkuluğunun montajı, düz bir yapının montajından farklı olmayacaktır..

Cihazların yatay bir raya nasıl asılacağı, her ev hanımı için bir zevk meselesidir.. Bununla birlikte, korkuluktaki öğelerin düzenlenmesi için genel kurallar vardır:

 • lavabonun üzerindeki rafları bulaşık deterjanları, süngerler ile doldurmak ve ayrıca havlular için kancalar veya kağıt havlular için bir tutucu sağlamak mantıklıdır. Rafı bulaşıklık olarak da kullanabilirsiniz;
 • sobanın üstündeki boşluk baharatlık, tencere tutacakları ve mutfak çakmağı için idealdir. Ve krom kaplı kepçeler, kaşıklar ve sıyırıcılar böyle bir yere konulmamalıdır, çünkü bulaşıkları pişirirken yağ ile lekelenecekler.

Dikey korkuluk montajı

Dikey rayın yapısı özel ara parçalarla donatılabilir. Bu durumda, ek araçlar ve sarf malzemeleri gerekli değildir. Kurulum talimatlarını izlemeniz ve ardından menteşeli rafları korkuluk üzerine yerleştirmeniz yeterlidir. Bu tür ara parçaların yokluğunda, dikey bir korkuluk takma teknolojisi pratik olarak yatay olandan farklı değildir: sabitlemenin üst ve alt yüzeylerinde delikler işaretleyin, delin, dübeller yerleştirin ve korkuluk sistemini vidalar ve kendiliğinden sabitleyin. kılavuz çekme vidaları.

Menteşeli ray montajı

Her şeyden önce, menteşeli bir sistem kurarken güvenliğine dikkat etmelisiniz. Sonuç olarak, kanca şeklinde yapılmış ankraj cıvataları ile güvenilir bir sabitleme gereklidir. Sistem zincirlerle asılır ve yapının kendi ağırlığına ve bir kenar boşluğu ile ona bağlı mutfak gereçlerinin ağırlığına dayanacak şekilde boyutlandırılır. Menteşeli korkulukların kurulumunu ve kurulumunu profesyonellere emanet etmek daha iyidir..