Mutfaktaki en önemli unsurlardan biri davlumbazdır. Doğru seçim ve kurulum ile evleri, pişirme işlemi sırasında kaçınılmaz olarak ortaya çıkan çeşitli koku, kurum, duman ve dumandan kurtarır. Ayrıca modern çağımızda davlumbazlar mutfağın iç kısmında önemli bir rol oynamaktadır..

Bugün mağazalar bu cihazların çok çeşitli modellerini sunmaktadır. Ancak davlumbazların çoğunun genel tasarım fikrine uyması oldukça zordur. Belirli bir mutfağı tamamlayabilecek ve dekore edebilecek en uygun seçeneği satın almak isteyen herkes, bu cihazların bazı özelliklerini bilmelidir..

Önemli parametreler

Davlumbazlar çalışma şekillerine göre 3 ana gruba ayrılır. Sirkülasyonlu hava temizleyicileri, havayı birçok filtresinden geçirerek arındırır. Akış – havalandırma borusuna buhar, kurum ve koku çekerler ve onu sokağa iterler. Emme / sirkülasyon modu, yukarıdaki özellikleri birleştirir, bunun sonucunda yaz aylarında havayı temizlemek ve kışın ısıyı binada tutmak, dolaşımda tutmak mümkündür..

Gömme davlumbazlar küçük alanlar için en uygun çözümdür. Kural olarak, bu modeller tezgah, mutfak dolabı içine yerleştirilmiştir, serbestçe kayar ve kapatıldığında çalışır. Ancak bu durumda, davlumbazın bulunduğu dolabın boyutunu ve mutfaktaki geri kalanını vurgulamak için değil, gizlemek için eşleştirme sorunu ortaya çıkar..

Asma davlumbazlar nüfus arasında en popüler olanlardır. Bir dizi bağlantı elemanı ile cihaz bir duvara, bir dolabın altına veya bir köşeye takılır. Bu seçenek bütçe dostudur ve kullanımı kolaydır. Bu cihazların boyutları kesinlikle çeşitlidir. İsteğinize bağlı olarak, küçük bir düz cihaz veya büyük bir cihaz satın alabilirsiniz.Bu tür davlumbazlar “modern”, “ileri teknoloji” stilleriyle daha tutarlıdır, ancak klasik stile uymuyor.

Kubbeli modellerde gövde trapez, silindirik, konik ve diğer kubbeleri andırır. Hava girer ve ardından havalandırma miline gider.

Ayrıca, mutfak davlumbazları düz ve eğimlidir (şu anda modadır), bu da bir takım avantajlara sahiptir:

  1. pratik olarak sessiz, çünkü eğimli modellerde motor teknik açıdan daha gelişmiş;
  2. nispeten küçüktür (50 cm’den itibaren).

Kubbe tipi davlumbazlar diğerlerinden daha çok yönlüdür. Bunları çeşitli mutfak tasarımı stillerine sığdırmak mümkündür. Ancak boyutları oldukça etkileyici olduğu için dikkat çekiyorlar, yanlış şekil veya renk tüm fikri bozuyor. Gayri resmi olarak, bu cihazların üç türü ayırt edilebilir: “ülke” (ahşap), “modern” ve “klasik” (metal). Metal davlumbazlar ahşap veya plastik mobilyalarla iyi gider, hem mutfağın parlaklığına hem de mat tasarıma iyi otururlar. İstenirse, bu tür davlumbazlar ahşap, plastik, taş vb. şık ve yüksek maliyet eklemek için.

Duvara takılan davlumbazlar bir şemsiye gibi görünür ve mutfağın iç kısmında özel bir rol oynar. Mutfak takımının rengine uyacak şekilde seçmeniz veya tersine duvarların rengiyle zıt oynamanız gerekir..

Ada – en orijinali. Bu tür cihazlar tavana takılır ve odanın hacmini vurgular. Mutfağın şekline veya rengine uymadıkları için tüm resmi bozabilirler, bu nedenle görünümleri mutfağın genel tarzıyla tutarlı olmalıdır. Ada davlumbazlarını açık renklerde dekore edilmiş geniş odalara yerleştirmek en iyisidir..

8fotoğraf

Verim

Performans gibi bir özellik, bir saatte egzoz yapısından geçen hava miktarını gösterir. Performans doğrudan mutfağın büyüklüğüne bağlıdır. Görevleriyle başa çıkmayan uygun olmayan bir başlık, oldukça kısa sürede iç mekana zarar verebilir. Doğru hesaplamak için yüksekliğin mutfak alanıyla ve ardından 10-12 ile çarpılması önerilir. Son sayı optimal değere eşittir.

Örneğin, bir mutfak alanı için – 10 m2, yükseklik – 2,7 m Bu oda için gerekli performans – 270-330 metreküp / s.

Ek ekipman, malzeme ve renk

Modern cihazların ek işlevsel özellikleri vardır: arkadan aydınlatma, hava değişim hızı regülatörü, zamanlayıcı, ekran, uzaktan kumanda, davlumbaz kapalıyken kirli havanın mutfağa geri dönmesini önleyen geri dönüş önleyici valf.

Malzemeler ve parçalar kimyasal, termal ve mekanik olarak dayanıklı olmalıdır.

Bunun için galvanizli veya paslanmaz çelik, alüminyum, pirinç kullanılır. Emaye ile boyama, korozyon direncini ve çekiciliği arttırır. Toz kaplama, yüksek kaliteli, dayanıklı, dekoratif bir polimer katman sağlar.

Bakır, cam ve kombine malzemelerden oluşan davlumbazlar da talep görmektedir..

İstenirse, artık herhangi bir zevk ve iç fikir için herhangi bir renkte davlumbaz bulabilirsiniz. Beyaz, siyah, kahverengi, desenler, çiçek resimleri, yapay taşla süslenmiş, boyama, kabartma ve değerli ahşap parçalarıyla sunulmaktadır..

Popüler modeller

Gefest mutfağı için davlumbazlar, kalite ve uygun fiyat oranını teyit eden en tanınmış ve markalardan biridir. 60 yıllık geçmişi olan şirket, birçok sertifika ve ödüle sahiptir, genel kabul görmüş kalite standartlarını takip eder, tüketici taleplerini maksimum düzeyde karşılamaya odaklanır, modern fonksiyonel ve tasarım gereksinimlerini dikkate alır..

Gefest’ten davlumbazların özellikleri:

  1. işlevsel özellikler ve diğer özellikler bakımından farklılık gösteren piyasadaki çeşitli cihazlar;
  2. enerji tasarrufu özelliklerine yansıyan üretimde yeniliğin uygulanması;
  3. gürültü seviyesinin herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı sağlık tasarrufu sağlayan teknolojilerin tanıtılması;

Ancak ana avantaj, şüphesiz, egzoz yapıları pazarındaki bütçe mevcudiyetidir..

jet hava

Jet Air davlumbazlar basitlikleri ve gelişmişlikleri, işlevsellikleri ve çok yönlülükleri ile bilinirler. 30 yıllık bir geçmişe sahip bir şirket, İtalya’nın geleneklerini, uyumlu fikirleri ve cesur tasarımı ustalıkla birleştiriyor..

Boyalar ve özel kaplama ürünleri de dahil olmak üzere tüm malzemeler güvenlik, kalite, ısı direnci ve dayanıklılık ile ayırt edilir. Tüm modellerde, optimum performans için yalnızca periyodik yıkama gerektiren çok katmanlı alüminyum filtre bulunur.

Jet Air, piyasanın tüm istek ve isteklerini yakından takip eder ve haklı çıkarır..

Özetle, bireysel ihtiyaçlara en uygun davlumbazı seçmenin zor olmadığını söyleyebiliriz. Bütçeniz sınırlıysa, mekanik olarak kontrol edilen bir kolye en uygun seçenektir. Aile konfor, incelik ve şıklığa özel önem veriyorsa, elektronik kontrollü ve çok sayıda ek işlevli kubbe davlumbazlar tercih edilir..

Davlumbaz genel tasarım planına uymuyorsa, çeşitli asma dolaplar, dekoratif elemanlar, kaplama malzemeleri ve elbette hayal gücü kapsamı ile gizlenebilir..

Bir egzoz cihazı seçerken ve bir mutfağın genel tasarımına girerken en önemli kural güvenlik kurallarına uymaktır. İç mekanın güzelliği, haksız yere mülk, sağlık ve yaşam kaybetme riskine değmez..

12fotoğraf