imar görevleri

Mutfağın ve oturma odasının imar edilmesi, katı duvarlar ve bölmeler kullanmadan, binadaki ayrı fonksiyonel alanları vurgulamak için kullanılır. Böylece, daha fazla görsel hacim elde edilir, iç mekan özgünlük kazanır. Bölgelerle ilginç tasarım fikirleri geliştirmek ve projeyi hayata geçirmek her zaman ilgi çekicidir..

Küçük odalarda, stüdyo dairelerde, kıt alandan en iyi şekilde yararlanmak ve eksikliğinden rahatsızlık duymamak için tek kişilik bir oda imar alınır. Geniş odalarda da şık ve konforlu olmaları için bu yönteme başvururlar..

Tasarımcılar imar görevleriyle başa çıkabilir, ancak tüm sorunları kendiniz çözebilirsiniz. Bu, biraz hayal gücü, mekansal hayal gücü, mevcut yapı malzemeleri ve iç dekorasyon yöntemleri gerektirecektir..

Fonksiyonel alanlar

Herhangi bir mutfakta ana fonksiyonel alanlar ayırt edilebilir:

 • çalışma – yemek pişirmek için;
 • yemek için;
 • bar;
 • Yeniden yapılandırma alanı.

Küçük bir mutfakta bile, basit yöntemler kullanarak iki bölge oluşturabilirsiniz: yemek masası olan büyük bir alan ve ocak, tezgah ve lavabonun kompakt bir şekilde yerleştirildiği daha küçük bir çalışma alanı. Ve 15-18 m2 alana sahip geniş odalarda. m. ve daha fazlası, birkaç fonksiyonel alanı organize etmek basitçe gereklidir.

Oturma odasında aşağıdaki bölgeler ayırt edilebilir:

 • özellikle odanın ortasında, sandalyeli birkaç kişilik yemek masası, ancak başka seçenekler de olabilir;
 • geniş kanepe, sehpa ile tamamlanabilir;
 • kanepenin karşı tarafına en uygun şekilde yerleştirilmiş bir TV, mutfaktan görülebilmesi için başka bir konum seçeneği;
 • depolama dolapları, kitaplık, hediyelik eşya rafları.

Mekanı sınırlandırmanın başka bir yöntemi, mutfak ve oturma odası alanlarının, aslında bölünmez bir oda olduklarında, ancak görsel sınırları açıkça görülebildiğinde ayrılmasıdır..

Etkili imar türleri

Bir mutfaktaki en basit imar türü tavanlıdır. İç mekanın bu detayı, içeri girer girmez hemen göze çarpıyor, böylece bölme net bir şekilde görülebiliyor. Aynı zamanda, odadaki mobilyaların karmaşık montajı ve yeniden düzenlenmesi için para harcanmaz. Ve alanı 10 metrekareden fazla olmayan küçük mutfaklar için. m. bu genellikle ideal bir seçenektir. İmar yaparken, iki seviyeli bir tavanın kurulumunu kullanırlar. Alçıpan bu amaç için en uygunudur..

Alçıpan levhalar, metal profilden yapılmış sert bir çerçeveye monte edilir. Alanda daha küçük olan seviye, ana seviyeye göre 10-15 cm alçaltılacaktır – bu, tek seviyeli tavanlar için genel bir kuraldır. Alçıpan bir taban takarken, çerçevenin duvarlardaki çevre etrafındaki konumunu işaretleyin, tavandan 5-10 cm geri çekilmelidir, daha sonra ortaya çıkan nişte kablo tellerini, yerleşik lambaları ve diğer iletişimleri gizleyebilirsiniz. . Orada ayrıca ek bir ısı yalıtımı katmanı, gürültüye veya sızıntılara karşı koruma da kurabilirsiniz..

Çalışma alanının üzerine daha küçük, daha düşük bir tavan seviyesi kurulur. Geçiş düz, hafif kavisli ve hatta dalgalı olabilir. 3-4 küçük LED veya flüoresan lamba genellikle içeride bulunur. Ana ve çalışma alanının üzerindeki tavan farklı renklerde boyanabilir veya farklı duvar kağıtları kullanılabilir. O zaman geçiş daha zıt olacak.

Geniş mutfaklarda, bölgeleri ayırmak için genellikle ada tezgahları kullanılır. Sadece yemek kesmek için yerler değil, aynı zamanda ocak, lavabo, fırın da olabilir. Doğru, o zaman sıcak sobanın üzerine asma bir davlumbaz takmak gerekebilir. Hazır dolap mobilyalarından bir ada arsası düzenlenebilir veya projenize göre doğaçlama araçlardan yapılabilir. Mutfakta, örneğin yemek masası bulunan bir yemek alanını ve bulaşıkları ve yiyecekleri saklamak için dolapları bölebilir..

Merkezi bir mobilya düzenlemesi ile daha basit bir seçenek, imar için bir bar tezgahıdır. Bir tarafında çalışma alanı, ocak, buzdolabı, diğer tarafında ise sandalyeli veya kanepeli oturma alanı bulunmaktadır. Daha sonra mutfaktan bulaşık tezgahından içecek servisi yapmak uygundur ve bir bütün olarak iç mekan çok etkileyici görünecektir. Benzer bir tasarımı kendi elinizle yapabilir veya hazır zarif modeller satın alabilirsiniz..

Dairenin bitişiğinde bulunuyorlarsa, bar tezgahının mutfak ve oturma odası arasında bölünmesi mümkündür. Aynı zamanda mevcut açıklıklar sökülerek tavana yeni şık bir yapı dikiliyor. Bir masa üstü ve odadan odaya açık bir geçiş ile küçük yükseklikte olabilir. Veya mutfağı ve oturma alanını, bir bar penceresi için figürlü bir açıklığın sağlandığı alçıpan bir duvarla bölebilirsiniz. Alçıpan levhaların ve alüminyum profillerin basit işlenmesi ve montajı, aile üyelerini uzun süre memnun edecek gerçekten benzersiz bir proje yapmanızı sağlar..

Bar tezgahının üst nokta aydınlatması ile donatılması iyidir. 1.5-3 m’lik geniş bir açıklık için 3-4 küçük lamba yeterlidir, iç kısım hemen dikkate değer bir şekilde dönüştürülür. Bunları kapatmak için dokunmatik sensörleri kullanabilirsiniz, bu verimli bir şekilde elektrik tüketecektir..

Bir iç kemer, mutfak ve oturma odası imarının yaygın bir örneğidir. Aynı zamanda, işlevsel alanların net bir sınırı olarak hizmet eder ve özgür bir görünüm verir, alanı karıştırmaz ve binaların tek bir görüntüsünü oluşturur. Kemer çeşitli şekillerde olabilir, farklı malzemelerden yapılabilir.

8fotoğraf

Dar açıklıklar için, yarım daire biçimli bir tepeye sahip kemerlerin dikey kenarlara dönüşmesi tavsiye edilir. Çerçeve için metal profil, kontrplak veya sert plastik ile alçıpan kullanmak en iyisidir. Tabanı kurduktan sonra, böyle bir kemer macunlanır ve çeşitli dekor seçenekleriyle işlenir..

Bitirme aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

 • Akrilik, silikon veya su bazlı boyalarla boyama. Basit ve güvenilir bir seçenek, ancak işten önce çevredeki alanı damla girişinden güvenilir bir şekilde kapatmalısınız..
 • duvar kağıdı. Çevredeki duvarların rengine veya yüksek kaliteli vinil duvar kağıdına uyması için normal kağıt duvar kağıdı kullanabilirsiniz. İpek sıva (sıvı duvar kağıdı) dekoratif bir kemer üzerinde iyi görünecek. Bu malzeme nispeten pahalıdır, ancak küçük bir yapı için biraz zaman alacaktır..
 • Dekoratif fayanslarla kaplama. Hafifliği için iyi olan köpük veya diğer polimerik malzemelerden alınabilir. Sabitleme için polimer yapıştırıcı uygun olabilir. Dekoratif bir taş gibi görünen bir karo çerçeve iyi bir yol olacaktır..
 • Kemeri süslemek için çeşitli dokulara sahip kendinden yapışkanlı film veya fotoğraf baskısı kullanabilirsiniz.. Sonuç, birkaç yıl boyunca sorunsuz bir şekilde duvarda tutulabilen uygun fiyata özgün bir tasarımdır..

Mutfak ve oturma odası arasındaki geniş açıklıklarda, genellikle asimetrik figürlerden oluşan karmaşık kemer tasarımları yapılır. Birkaç seviye ve geçişe sahip olabilirler ve pratik nişler, raflar ve dekoratif elemanlar genellikle yanlara monte edilir. Bu tür kemerlerin duvarlarında anahtarlar, prizler, termometreler ve diğer yerleşik ekipmanlar bulunur. Alçıpan nişlerin içinde elektrik ve dağıtım makineleri için kablolama yapmak uygundur.

Daha pahalı projelerde, geniş kemerler doğal ahşap masiflerle donatılmıştır. En yaygın kullanılanlar meşe, dişbudak, huş ağacı, kozalaklı ağaçlardır. İşlemeden önce ahşap uzun süre tutulur ve antiseptik, kuruyan yağlar, vernikler ile işlenir. Sonuç, büyük bir izlenim bırakan prestijli bir apartman tasarımı için muhteşem detaylardır..

Sahte duvarlar, modern iç imarda çok popülerdir. Evdeki destekleyici yapılardan farklı olarak, maksimum güç gerektirmezler, bu nedenle mevcut malzemelerden kendiniz yapmak kolaydır. Bu tür duvarların ana görevleri şunlardır: bölgelerin ayrılması, ek dekor ve raflar, askılar, nişler nedeniyle pratik kullanım. Asma duvarlar genellikle tavandan biraz kısa yapılır. Böylece daha iyi bir hava değişimi, bitişik odalara ısı girişi, genel aydınlatma sağlanır..

Sabit asma duvarlar yerine, bölgeleri ayırmak için taşınabilir elemanlar kullanılabilir: sürgülü ekranlar, bölmeler, perdeler, mobilyalar. Bu yöntemin avantajları, iç mekanı kolayca değiştirebilmeniz ve oturma odasındaki alanları sınırlandırmak için karmaşık bir kurulum gerekmemesidir..

Çok etkileyici, ancak kurulumu zor, farklı zemin seviyeleri kullanılarak odadaki bölgelerin bölünmesidir. Kaplamaları, tavanın aksine, mobilyalardan, duvarlardan ve üzerinde yürüyen insanlardan gelen tüm ağırlığı alır. Bu nedenle, çok seviyeli zemin yapıları özel çerçeve mukavemeti gerektirir. Metal kaynaklı parçalardan veya daha sonra bitirme ile yoğun ahşap kirişlerden yapılır. Ancak sonuç olarak, güzel ve pratik bir iç mekan elde edebilirsiniz..

Ortak bir seçenek, odanın ortasında bir yatak veya kanepenin bulunduğu bir podyumdur. Aksine, odanın ortasını derinleştirebilir ve çevre etrafındaki zemin seviyesini yükseltebilirsiniz. Oturma odasındaki geçişler çok yüksekse özel basamaklar monte edilir. İşin karmaşıklığına rağmen, çok güzel görünüyorlar.

İlginç imar seçenekleri

Mutfak ve oturma odası arasında çok ilginç bir imar örneği, bir tarafta zarif bir bar tezgahı ve diğer tarafta dekoratif raflar olabilir. Sınırlar net bir şekilde ayrılmıştır ve görsel olarak geniş bir odanın tek bir görüntüsü oluşturulmuştur..

İki seviyeli tavan, asimetrik kemer ve cam bölme ile çeşitli fonksiyonel alanlara harika imar. Aynı zamanda, hala geniş bir boş alan var..

Oturma odasının kitaplıklarla iki bölgeye ayrılması sadece güzel değil, aynı zamanda pratiktir..