Kendi eviniz size tasarım çözümleri için birçok fırsat sunuyor ve hayal gücünüz mutfakta değilse nereye gidiyor? Alan müsait olduğunda mutfağı sadece yemek hazırlamak için değil, aynı zamanda aileniz, arkadaşlarınızla bir araya gelip keyifli akşamlar geçirebileceğiniz bir yemek odasına da dönüştürebilirsiniz. Mutfağın düzenini ve tasarımını özel bir evde yemek-oturma odası olarak doğru düşünürseniz, burası evinizin gerçek “kalbi” olacaktır.!

Oda imar

Birleşik oturma odası ve mutfak sadece küçük stüdyo dairelerin ayrıcalığı değildir. Yeterince geniş bir odada modern, şık ve pratikte çok uygun görünüyor.. Mutfak-oturma odası hakkında iyi olan nedir?

  • yerden tasarruf. En önemli üç oda bir odada toplanmıştır. Büyük olasılıkla, bu amaçlar için evdeki en büyük odayı ayırmanız gerekecek, ancak buna değecek..
  • Geniş bir aile için uygun. Yemek pişirirken anne, oturma odasında oynayan çocuklara göz kulak olabilir. Daha büyük çocuklar aynı anda yemek alanında yemek yiyebilir ve örneğin aile reisi TV karşısında dinlenebilir. Herkes kendi işiyle meşgul ve aynı zamanda tüm aile bir arada.
  • Misafir alırken ideal. Ev sahipleri, arkadaşlarla sohbet ederken servis yapmak için yemekler hazırlayabilir.
  • Özel bir yemek alanına sahip mutfak-oturma odası şuna benzer: şık ve modern.

Aynı zamanda, örneğin oturma odası ile mutfağın kendisi arasında duvarların olmamasının Batılı bir fenomen olduğu anlaşılmalıdır. Orada büyük ölçekli yemekler pişirmek genellikle geleneksel değildir – pancar çorbası, pilav vb. Buna göre, mutfakta olan her şey misafirler tarafından görülecektir. Ek olarak, birleşik mutfak mükemmel bir düzenin korunmasını gerektirir..

Mobilyaları düzenlemeden ve stil hakkında düşünmeden önce, odayı net bir şekilde bölgelendirmeniz gerekir. İmar, bir bölgeyi diğerinden görsel olarak ayıracaktır.

Bu ayrım, bölümleri yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Aksine, çoğu zaman odayı herhangi bir ek duvar olmadan bölmek mümkündür..

Yani tek bir odada mutfak, yemek odası ve oturma odası alanlarını öne çıkarmak için perdeler, tavan dekorasyonu, duvar dekorasyonu ve zemin dekorasyonu kullanabilirsiniz..

Ekranlar çok büyük bir oda için çok uygundur. Ekran, genellikle depolama sisteminin bulunduğu oldukça hacimli bir bölümdür. Yani bu küçük “duvar” yükü de taşıyacak..

Tavanın farklı kısımlarını vurgulayarak imar çok daha ilginç. Oda birleşik kalır, içinde daha fazla hava ve ışık kalır. Örneğin mutfağın çalışma alanının üstünde, tavan genellikle daha alçak yapılır. Yarım daire veya kare olabilir. Böyle bir tavan, bir egzoz sistemine ve ek spot aydınlatmaya sahiptir. Yemek ve yaşam alanları arasında görünmez bir sınır oluşturacak bir kiriş olabilir..

Farklı duvar kaplamaları da odanın ayrı bölümlerine yardımcı olur. Aynı zamanda işlevseldir – örneğin, duvar kağıdı veya yeni bitmiş duvarlar yemek odası ve oturma odasında iyi görünür, ancak mutfak alanında plastik bir panel veya fayans oldukça uygun olacaktır. İdeal olarak, tüm bu kaplamalar renk ve tarz olarak birbiriyle birleştiğinde.

Mutfak zeminini fayans, laminat veya temizlenmesi kolay başka bir yüzeyle kaplamak en iyisidir. Yaşam alanı genellikle ondan bir halı veya parke ile ayrılır..

Düzen

Aletlerin bulunduğu mutfak çalışma alanı, lavabo, dolaplar ve çalışma masası genellikle duvarlardan birine yerleştirilmiştir. Mutfak-oturma odası için iki popüler seçenek vardır: üst üste veya köşe. Bir kır evi için, çalışma alanının geniş bir pencere ile konumu uygundur. Böyle bir pencereyi çift kanat yapmak iyidir: sıcak havalarda onu açıp çalışabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz..

Çalışma alanı üst üste yerleştirilmişse, ondan 2 metre mesafeye bir masa ve sandalyeler yerleştirilebilir. Sandalyelerin serbestçe hareket etmesi için yeri hesaplamak gerekir, masadan kalkmak, bulaşıkları toplamak vb. Masanın üzerinde ek aydınlatma yapılması tavsiye edilir. Sırtı masaya dönük bir kanepe, yemek odasından sonra yaşam alanının başladığı yerden bir sınır görevi görebilir..

“Ada” ve “yarımada” olan varyantlar bugün çok popüler – ve özel bir evde büyük bir mutfak-yemek-oturma odası için harikalar..

“Ada”, mutfak-yemek odasının ortasındaki devasa bir mobilya parçasıdır. Kulaklıkla aynı tarzda yapılır ve içeriği çok farklı olabilir. Dolu bir masa veya kahvaltı ve hızlı atıştırmalıklar için bir yer olarak hizmet verebilir. Ek olarak, bulaşıklar için bir lavabo ve bir çalışma yüzeyi, ocak, fırın, bar ile donatılabilir..

“Yarımada”, kendi başına durmayan, ancak mutfak takımının çalışma yüzeyini devam ettiriyormuş gibi, odanın ortasına giden daha hafif bir yapıcı unsurdur. Genellikle yanına bar tabureleri yerleştirilir ve bir yemek alanı veya yiyip içebileceğiniz bir yer alırsınız. Bu arada, uygulama, küçük çocukları böyle bir masada bar tabureleri ile beslemenin çok uygun olduğunu gösteriyor. “Yarımada” iyidir çünkü kendisi bir imar unsuru olabilir ve mutfak alanını yemek odası veya oturma odasından ayırabilir..

Böyle bir oda planlarken, aşağıdakileri dikkate almak çok önemlidir:

  • İnsanların oturacağı sandalyelerin mutfak ünitesine uzaklığı – en az bir metre olmalıdır. İdeal olarak, iki metre herkesin sakin hissetmesini sağlayacaktır..
  • Hareket eden insanlar. Bu, büyük bir ailede veya misafir alırken önemli olacaktır. Masaya sıcak tabakları taşıyan hostes veya kirli bulaşıkları lavaboya atmak isteyen misafirler oyun oynayan çocuklar vb. ile kesişmemelidir..
  • Hava sirkülasyonu ve egzoz sistemi. Evde bir oturma odası ile bir mutfak olduğunda, kokuların ortaya çıkmasını önlemek imkansızdır, ancak bunları en aza indirmeniz gerekir..
  • gün ışığı. İdeal olarak, her bölgenin kendi penceresi olmalıdır, ancak bu mümkün değilse, oturma odasını pencerenin yanına yerleştirmek elbette daha iyidir..

Bir mutfak-oturma odası planlarken kır evlerinin sahipleri sadece evin alanı ile sınırlı olmayabilir. Bahçeye açılan duvarlardan birinde yer alan büyük bir kapı hem görsel hem de fiziksel olarak alanı genişletecektir..

Stiller ve tasarım

Kendi mutfağınızı herhangi bir tarzda dekore edebilirsiniz: imkanınız varsa. Ancak yemek-oturma odası söz konusu olduğunda tasarıma özel önem verilmelidir. İlk olarak, bu evinizdeki ana alan olacaktır. İkincisi, böyle işlevsel bir mutfakta, pişirmesi, temizlemesi ve rahatlaması uygun ve kolay olmalıdır..

Genellikle “modern” kelimesi olarak adlandırılan gerçek tasarım – yüksek teknoloji, çatı katı, endüstriyel tarzın bir karışımıdır.. Bu minimalizm, çizgilerin netliği, nihai basitlik. Geçen yıl, aksesuarların reddedilme eğilimi inanılmaz derecede modaydı – kulpsuz, tamamen pürüzsüz cephelere sahip kulaklıklar. Trend bugün hala popüler..

Modern bir mutfakta mutfak küçük şeyler meraklı gözlerden gizlenir. Mobilya, sıhhi tesisat ve ev aletlerinin işlevselliği önce gelir.

Bugünün ana akımı eklektik, stillerin bir karışımı, ancak çok ölçülü miktarlarda. Örneğin, çatı katı tarzında bir tuğla duvarın arka planına karşı oldukça sakin ve basit bir set. Ya da ahşap mobilyalarla sıcak bir ev mutfağını süsleyen “çıplak” ve soğuk beton bir tavan. Farklı zamanlardan oda veya ev eşyalarının dekorasyonunu birleştirmek oldukça moda ve cesur. Örneğin, son teknoloji bir ocak ve mikrodalga, yapay olarak eskitilmiş, eski püskü dolaplara yerleştirilmiştir. Veya modern bir mutfağın diğer detaylarıyla uyumlu bir retro lamba.

Popülerliğin zirvesindeki malzemeler arasında doğal. İç mekanda ahşap, taş, mantar, deri – tüm bunlar modaya uygun ve elbette pahalı. Bu tür malzemeler dayanıklı, yüksek statülü ve en önemlisi asla modası geçmeyecek..

Renk şeması herhangi biri olabilir, ancak tasarımcıların ana renk olarak hafif bir gölge seçmeleri önerilir.! Kombine mutfak-oturma odasının alanı ne kadar geniş görünüyorsa, o kadar rahat olacaktır..

Tartışmasız lider beyazdır. Ahşap yüzeylerle başarılı bir şekilde birleştirilebilir ve yüksek teknolojiden ülkeye her tarza uyar. Beyaz, herhangi bir parlak vurguyla birleştirilebilir, örneğin kırmızı, koyu mavi, yeşil, sarı.

Bu yıl çok başarılı bir trend açık raflar. Bu teknik, özellikle küçük alanlarda iyi çalışır ve onu genişletmeye yardımcı olur. Genellikle üst dolaplar yerine raflar asılır. Üzerlerine küçük ev aletleri, tabaklar, kitaplar, süs eşyaları vb. konulur..

Gerçekten oyalanmak ve tasarımı en küçük ayrıntısına kadar düşünmek istemeyenler için, uzmanlar iki iç detaya – lambalar ve sandalyelere – dikkat etmelerini tavsiye ediyor. Günümüzde çok popüler olan bar tabureleri o kadar özgün olabilir ki, istenilen stili kendi kendine odaya “çekebilir”. Aydınlatma armatürleri benzer şekilde “çalışır”. Bunları aynı tarzda seçin ve en basit mutfak bile yemek-oturma odası şeklinde yüzünü alacaktır..