Planet mikser, çok yönlü modern bir mutfak aletidir. Bu cihaz, aynı anda hareket eden nozül ve kasenin dönme prensibi nedeniyle bu isme sahiptir. Bu, hem sıradan bir ev hanımı hem de profesyonel bir şef için harika bir araçtır. Böyle bir cihaz, mutfakta yemek pişirme işlemini daha kolay ve rahat hale getirebilir..

sınıflandırma

Daha önce, planet mikser modelleri yalnızca bu cihazın yüksek performansının önemli olduğu kafe ve restoranlara yönelikti. Ancak daha sonra üreticiler, sıradan ev kullanımı için de uygun olan benzer bir döndürme teknolojisiyle karıştırmak için bir mutfak aleti çıkardılar. Bunlar, amaçları ve teknik özellikleri bakımından çok farklı olan profesyonel, yarı profesyonel ve ev aletleridir..

  • Profesyonel. Bu modeller genellikle büyük zincir catering işletmelerinde kullanılmakta olup özellikle pastane ve pastaneler ile pastane satışı yapan diğer işletmeler için de uygundur. Böyle bir cihazı kullanmak için özel bilgi ve beceriler gereklidir, çalıştırılması ve kontrol edilmesi oldukça zordur. Kural olarak, böyle bir kombine mikser, yaklaşık yüz litre olan büyük bir kase hacmine sahiptir. Profesyonel bir planet mikser genellikle yerde durur. Bu oldukça büyük ve ağır bir yapıdır. Hamur yapmak için harikalar..

  • yarı profesyonel. Onlara profesyonel ve günlük çeşitler arasında bir ara model diyebilirsiniz. Bu cihazlar aynı zamanda kuruluşlar için de yaygın olarak kullanılır, ancak daha az müşteri trafiği ve daha az performans gerektirir. Yarı profesyonel modeller, barlar, kafeler veya mutfaklı küçük oteller için mükemmeldir. Böyle bir cihazı kullanmak için, çalışmalarının temellerini de bilmeniz gerekir, ancak profesyonel modelin aksine çalıştırılmaları daha kolaydır. Bu cihazla her türlü hamuru kolayca yoğurabilirsiniz, üstelik çok gür olacak..

Kural olarak, bunlar zeminde duran modellerdir, ancak masaüstü yarı profesyonel cihazlar da vardır. Kaselerinin ortalama hacmi on litredir. Küçük bir hamur işi ve diğer yemekleri hazırlamak için mükemmeldirler..

  • Ev. Bu model ev kullanımı için tasarlanmıştır. Herhangi bir mutfak için mükemmeldirler. Amaçları, unlu mamuller yapmak için yaygın ev kullanımıdır. Bu bir kase ile çok iyi bir karıştırıcı. Kullanmak için özel becerilere ihtiyacınız yok, her zamanki ekli talimatlara aşina olmanız yeterli olacaktır..

Tipik olarak, bir ev tipi planet mikserin haznesi 5L’lik bir hacme sahiptir. Sabit bir cihazın aksine bir tezgah üstü cihazdır. Kullanımı çok kolay ve kullanışlıdır. Kıyma makinesine sahip ev modelleri çok pratiktir. Bununla ev yapımı pirzolaları çok hızlı ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz..

Avantajlar ve dezavantajlar

Çift devirli karıştırıcılar çok farklıdır, her çeşidin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Profesyonel modeller sadece seri üretim için gereklidir, ev içi amaçlar için kullanılamazlar, boyutları çok büyüktür. Bu nedenle, geniş kullanım alanı nedeniyle küçük kafeler için uygun değildir. Yarı profesyonel cihazlar ise daha kompakttır, ancak boyutları performanslarını ve tükettikleri elektrik miktarını azaltmaz. Böyle bir cihazı kurmak için ayrı bir çıkış kurmalısınız, bu bu tasarımın küçük bir dezavantajıdır. Ancak böyle bir cihaz, kısa sürede en karmaşık tarife göre bile hamuru kolayca yoğurur..

Herhangi bir ev hanımı için en uygun olanı, ev tipi bir planet mikserdir. Çok sayıda işlevi vardır ve hostesin mutfaktaki işlerini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu cihazlar, ev içi kullanım için tasarlandıkları için en güvenli tasarıma sahiptir. Genellikle üreticiler bu cihazın tasarımına odaklanır. Kural olarak, bu modeller çok şık ve özlü görünüyor, bu nedenle herhangi bir modern mutfağın iç kısmına mükemmel uyum sağlayacaklar..

Hemen hemen tüm ev tipi planet mikser modelleri, her biri belirli bir işlevi yerine getirmek üzere tasarlanmış çok çeşitli ataşmanlara sahiptir. Meyve, sebze, baharat ve hatta kahve öğütmek için kullanılabilir. Kıyma makinesi ve yoğurucu yerine kullanılabilirler. Bu çeşitlilik, diğer türlerle karşılaştırıldığında oldukça kompakt olmasına rağmen, küçük bir mutfak için çalışmayacaktır, kural olarak, böyle bir cihaz oldukça fazla yer kaplar. Böyle bir modelin bir başka dezavantajı, yüksek maliyeti olarak kabul edilebilir, planet mikserler, geleneksel modellere kıyasla çok pahalıdır..

Temel özellikleri

Planet mikser, teknik özelliklere bağlı olarak çok sayıda işlevi yerine getirebilir. Bunlara şunlar dahildir: hem sıvı hem de kalın herhangi bir kıvamda hamur yoğurmak, büyük hacimli mus ve smoothie yapmak, krema ve proteinleri köpük haline getirmek, doğal soslar yapmak, et doğramak ve diğer birçok işlev. Onların yardımıyla hemen hemen her yemeği pişirebilirsiniz. Tüm bu olanaklar, bu tür karıştırıcıların her türü için mevcuttur..

20 litreden 120 litreye kadar kase hacmine sahip profesyonel cihazlar kesinlikle ev için uygun değildir, tasarımları çok büyüktür ve cihaz karmaşıktır.

Ev modelleri ev hanımları arasında büyük talep görüyor, böyle bir mikser daha sessiz ve daha kompakt, bu da popülaritesini belirliyor. Bu yüzden ambalajını dikkate almak gerekir..

İmalat malzemesi

En güvenilir paslanmaz çelik planet karıştırıcılardır. Bu tür modeller, diğer malzemelerden yapılmış diğer mikserlere göre daha yüksek bir maliyete sahip olsa da, daha güvenilir ve kalitelidir. Paslanmaz çelik çok dayanıklıdır ve size uzun yıllar dayanır. Bu cihazın diğer aksesuarlarının paslanmaz çelikten yapılmış olması en iyisidir..

Plastik planet mikserler satın almamaya çalışın. Düşük kalitededirler ve bazı gıdalarla reaksiyona girebilirler. Yapının bu kısmı kural olarak gıda ile temas etmediğinden, yalnızca plastik gövdeli planet mikserlerin satın alınmasına izin verilir..

Metal veya cam kaseli modeller çok popüler. İkincisi daha fazla ağırlığa sahiptir, ancak daha güvenilirdir. Bu malzemelerin her ikisi de planet mikserlerin üretimi için uygundur..

Teçhizat

Kural olarak, dikkate alınan cihazın ana ve ek ekleri vardır. İşlevselliğini artırmak için gerekli ekleri satın almak gerekecektir, bu nedenle başlangıçta iyi bir eksiksiz sete sahip cihazları satın almak daha iyidir. Amacı, doğrudan cihaz kitinde nelerin bulunduğuna bağlı olacaktır. Böyle bir cihazın eksiksiz bir seti blender, mikser, kıyma makinesi, doğrayıcı ve meyve sıkacağı olarak kullanılabilir..

Bu cihazı seçerken kitte bulunmayan birkaç ek nozul soketinin bulunduğundan emin olmalısınız. Kural olarak, üreticiler nozullar için iki veya dört ek delik sağlar. Ev ihtiyaçları için bu tür iki yuva yeterlidir..

Klasik ev tipi planet mikser üç bileşen içerir: kase adı verilen oval şekilli bir kap, bir karıştırma eki ve cihazın bu bölümünün çalışmasını sağlayan özel bir mekanizmaya sahip bu ek için bir tutucu. Gezegensel aygıtın gücü, bileşenlerin, işlevlerin sayısına ve ayrıca kullanılan hızların çeşitliliğine bağlı olacaktır. Bu rakam yaklaşık 2000 W olabilir.

Planet mikserin standart donanımı üç ataşman içerir. Bunlara çırpma teli, kanca ve kürek kemiği dahildir. Aşçılar ve ev hanımları, ürünleri çırpmak için ilk eki kullanırlar. Bir çırpma teli, kabarık köpük, sufle veya krem ​​şanti yapmanıza yardımcı olabilir..

Kanca ucu kalın bir hamur yapmanızı sağlar. Dik bir yapıya sahip puf böreği yapmak için mükemmeldir. Kürek, daha az havadar ürünleri hem yoğurmak hem de dövmek için tasarlanmıştır. Unlu mamüller için buzlanma veya dolgu yapmak için kullanılabilir veya lezzetli bir püre yapmak için bir spatula kullanabilirsiniz..

Ayrıca ek ekler satın alabilirsiniz. Karıştırıcınızın sebze kesici veya meyve sıkacağı görevi görmesi için döner yapıya sahip özel bir ek şaft satın alabilirsiniz..

  • zamanlayıcı. Cihazın tasarımında bir zamanlayıcı içermesi çok önemlidir. Tipik olarak, maksimum sınır bir saat olabilir. Bazı modellerde, ayarlanan modun sonunda otomatik zamanlayıcı kapatma işlevi bulunur. Kabarık bir hamur hazırlamak için maksimum yarım saatlik bir zamanlayıcı sizin için yeterli olacaktır..

  • kase hacmi. Bu gösterge doğrudan cihazın gerekli performansına bağlıdır. Ev kullanımı için 3-5 litre hacimli kaseler mükemmeldir, ancak işletmelerde profesyonel kullanım için 10 litre ve üzeri kase hacmine sahip bir planet mikser satın almak daha iyidir..

  • Boyutlar (düzenle). Cihazın bu göstergesi türüne bağlıdır. Profesyonel bir planet mikser en büyük boyutlara sahiptir, yüksekliği bir metreden fazla olabilir. Ev kullanımı için yarı profesyonel veya ev aletleri satın almak daha iyidir. Bu iki çeşit arasındaki seçim, mutfağınızın büyüklüğüne ve onu saklamak için dolapların bulunup bulunmadığına bağlı olarak yapılmalıdır. En eski ev tipi planet mikser bile büyük boyutlara sahiptir, bu nedenle nereye yerleştireceğinizi önceden tahmin etmeniz gerekir..

  • Kontrol Paneli. Planet mikserin bu bileşeni oldukça önemlidir. Kontrol panelleri iki tiptir: mekanik veya dokunmatik ekran. İlk çeşit daha klasiktir, aynı zamanda çok pratiktir, çünkü böyle bir paneldeki normal düğme, ıslak ellerle bassanız bile çalışacaktır. Mekanik kontrol paneli daha dayanıklı olmasına rağmen çok pratik olmadığı düşünülmektedir..

Dokunmatik kontrollü planet mikser modelleri çok şık görünüyor. Çok modern ve ergonomiktirler. Bu mikser modeli, ileri teknoloji mutfaklara mükemmel uyum sağlar. Ek olarak, onlara bakmak çok kolay ve kullanışlıdır, ancak üzerine nem girerse böyle bir panel çalışmayabilir..

Modele genel bakış

Planet mikserler Amerika Birleşik Devletleri’nde daha popülerdir, bu nedenle mutfak ev aletleri pazarında bu tür Rus yapımı modeller çok daha azdır. Ayrıca, Amerikan planet mikseri, Rusya’da yapılan cihazlardan daha bütçelidir. Aynı şirketin gezegen cihazının aynı modelini düşünsek bile, cihazın Rusya’daki ve yurtdışındaki fiyatındaki fark önemli olacaktır..

Isıtmalı karıştırma sistemine sahip modeller çok ilginç..

Bu tür cihazlardaki kase, dönerken eşit şekilde ısınır. Bu işlev, hamur işleri yaparken malzemeleri gerekli kıvama getirmenize ve hamurdaki topaklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu planet mikser modeli ile çok kalın tereyağını ısıtabileceği için homojen bir hava kremini kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu yüksek kaliteli profesyonel modeller İtalya’da üretilmiştir..

Çok ünlü ve popüler bir model, marka planet mikserdir. Stadler Formu. Bu, ev kullanımı için mükemmel olan çok kullanışlı bir ev aletidir. Bu mutfak cihazının tek dezavantajı ağırlığıdır, bu model yaklaşık on kilogramdır. Bu nedenle bu ağır yapıyı düzenli olarak almak ve kaldırmak çok sorunlu olduğu için kalıcı bir yer tahsis etmek gerekir..

Cihaz Stadler Formu dahil dört nozul vardır. Bunlara bir çırpma teli, iki farklı bıçak (biri standart düz ve diğeri sıyırıcı model) ve normal bir kanca dahildir. Hazne 4 litre hacme sahiptir, ayrıca içindekileri korumak için özel bir kapak ile desteklenir ve kapakta ürün yüklemek için bir açıklığa sahiptir. Stadler Formunun ana gövdesi metalden, büküm mekanizması ise yüksek mukavemetli paslanmaz çelikten yapılmıştır..

Bu model bir LCD ekrana ve iki düğmeye sahiptir..

Ekranda zamanlayıcının hangi süre için ayarlandığını ve ayarladığınız dönüş hızını görebilirsiniz. Ekranın altında, kaseye yiyecek eklerken çok gerekli olan cihazın çalışmasını duraklatabileceğiniz başka bir ek düğme var. Bu düğmeye tekrar basarak cihazın çalışmasını yeniden başlatmış olursunuz..

En iyi marka planet mikserin özelliği Stadler Formu yumuşak bir başlangıç ​​ile açılma yeteneğine sahip olmasıdır. Yani cihaz hızı kademeli olarak kavrayarak henüz karıştırılmamış malzemelerin sıçramasını ve dökülmesini ortadan kaldırır. Ayrıca, bu cihaz, zamanlayıcıda ayarlanan sürenin sona ermesi durumunda otomatik kapanma işlevine sahiptir..

Markanın planet mikseri çok popüler Mutfak yardımı, Amerikan üreticileri tarafından üretilmektedir. Cihazı çok güvenilir ve dayanıklıdır, bu marka ağırlıklı olarak yarı profesyonel ve profesyonel modeller üretir. Kitchen Aid cihazlarının görünümü özellikle vurgulanmalıdır, çok çeşitli tasarım ve renklerde sunulurlar, her mutfak iç mekanı için kolayca seçilebilirler. Metal bir gövdeye ve paslanmaz çelik bir kaseye sahip olan bu cihaz, ayrıca üç klasik ataşman içerir. Bu model birçok profesyonel şefin ve yetenekli ev hanımlarının tercihidir..

Marka modelleri, büyük kuruluşların sahipleri arasında popülerdir. Kocated, Kore Malı. Üreticinin açıklamasına bakılırsa, çok güvenilir bir tasarıma sahipler, ancak ağırlıkları çok büyük ve 150 kg’a ulaşıyor..

Planet mikser, Rus üreticiler arasında en iyilerden biri olarak kabul edilir. Konfor. Kural olarak, bu modeller çok bütçelidir, fiyatları yabancı üreticilerin cihazlarından çok daha düşüktür. Comfort markası, kullanımı çok kolay olan ev tipi planet karıştırıcılar üretir. Bu tür cihazlarda nozulları değiştirmek çok kolaydır, bu tasarımlar mümkün olduğunca uygundur..

Çin’de üretilen planet mikserler arasında en popüler markalar Gemlux, VFM, Gastrorag. Çinli üreticiler çok sayıda farklı çeşitte model üretiyor. Ayrıca, bazıları çok ucuzdur..

Sahip yorumları

Büyük catering işletmelerinin çoğu sahibi, profesyonel ve yarı profesyonel planet mikserler satın alır. Bu alıcılar, bu cihazın aşçıların işini büyük ölçüde kolaylaştırdığını, ayrıca tasarımların yüksek verimliliğe sahip olduğunu ve ürünleri kendiniz karıştırarak insan emeğinden tasarruf etmenizi sağladığını belirtiyor. Şekerleme ve fırın fabrikalarının sahipleri ve çalışanları bu cihazın vazgeçilmezliğine dikkat çekiyor. Alıcılar, kesinlikle herhangi bir karmaşıklıkta hamur yapmak için kullanılabileceğini belirtiyor..

Mutfağı için ev tipi planet mikser satın alan ev hanımları, bunun hayatlarını kolaylaştırdığını belirtiyor..

Müşteriler incelemelerinde, böyle bir karıştırıcının elle hazırlanması çok zor olan çok gür ve havadar kremler yapmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Hamur, krema veya sır ve diğer ürünlerde istenilen doku ve kıvamı elde etmenizi sağlar..

Temel olarak, gezegen karıştırıcılar, tatlı dişe sahip çocukların olduğu büyük aileleri olan alıcılar tarafından ev için satın alınır. Tüketiciler, bu cihazların bir fırından veya fırından satın alınanlardan ayırt edilemeyen harika pişmiş ürünler ürettiğini bildiriyor..

Birçok pasta şefi, bu tasarım olmadan pek çok kremalı kek ve hamur işi hazırlamanın imkansız olduğunu belirtiyor..

Birçok müşteri, kaseyi döndürerek ısıtma işlevini takdir eder. Ev hanımları, bu işlevin tereyağı pıhtılarını düzeltmenize ve kremleri ve hamurları daha homojen hale getirmenize izin verdiğini belirtiyor. Şefler, bu cihazın, otomatik çırpma sırasında diğer malzemelerin hazırlanmasına olanak tanıdığını ve bu sayede planet mikser ile pişirme için harcanan zamandan büyük ölçüde tasarruf edildiğini belirtiyor. Bu modern cihazla ilgili incelemelerin bir analizi, ister sıradan ev hanımları, ister profesyonel şefler veya catering işletmesi sahipleri olsun, alıcıların bu cihazlara karşı son derece olumlu bir tutum sergilediğini gösterdi..

8fotoğraf