Sabit blender

Sabit blender, birçok ev hanımı için mutfakta sadık bir yardımcı oldu. Günlük görevlerle kolayca başa çıkmanızı sağlar, boşlukları hazırlamayı kolaylaştırır, tanıdık yemeklere yeni bir bakış atmanıza yardımcı olur. Denemeyi seviyorsanız, ancak uzun süre uğraşmak istemiyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir blender.!

Avantajlar ve dezavantajlar

İyi bir sabit karıştırıcıya genellikle profesyonel denir, Sovyet kadınlarının hayalini kurduğu mutfak robotlarına benzer. Daha az işlevi olacak, ancak mutfak işlerinin çoğunda – öğütme, öğütme, çırpma – harika bir iş çıkarıyor.. Tabii ki, dezavantajlar var:

 • Belirli bir miktar alan gerektirir (bir biçerdöverden daha az, ancak bir el blenderinin ihtiyaç duyduğundan daha fazla);
 • Çalışma sırasında gürültü çıkarır (evde çocuk varsa dikkate alınmalıdır);
 • Manuel karıştırıcılardan daha pahalı.

Ama çok daha fazla avantajı var!

 • Profesyonel modeller, karıştırıcıların ve kıyma makinesinin yerini alabilir, birçok işlevi yerine getirebilir, hem küçük ürünleri (fındık) hem de sert ürünleri (sebzeler, buz) kolayca idare edebilir;
 • Kullanımı rahat, eller serbest – çalışırken başka bir şey yapabilirsiniz;
 • Epeyce zaman kazandırır;
 • Böyle bir blender her gün kullanılabilir, parçaları yıkamak kolaydır (bulaşıkları yıkamaktan ve bir pürede elle sildikten sonra işleri sıraya koymaktan çok daha kolaydır).

Deneyimli şefler, bir blenderin herhangi bir yemeğin hazırlanmasına yardımcı olabileceğine inanıyor, mutfakta yeri doldurulamaz. Ancak ideal yardımcınızı seçerken ne sıklıkta ve hangi amaçlarla sizin için faydalı olacağını net bir şekilde anlamalısınız. Sadece partilerden önce kokteyl hazırlarsak, çalkalayıcı işe yarayabilir. Ve dayanıklı ve çok görevli bir cihaza ihtiyacınız varsa, mutfakta yeterli alan var, o zaman sabit modellere daha yakından bakmalısınız..

Ana kriterler

Bir blender satın alma kararı, genellikle küçük çocukların görünümüyle, püresi sebze ve meyve yapmakla ilişkilendirilir. Bebek maması hazırlamak için sessiz bir asistan aramak daha iyidir. Bu kriter genellikle 800 watt’a kadar olan karıştırıcılar tarafından karşılanır. Dışında. sebzeler için uygun buzla baş ederler.

Ancak daha ciddi işler için – et, kıyma – 1000 watt’tan güçlü modellere ihtiyaç vardır. Mükemmel bir şekilde başa çıkacak olan seçilen modda uzun süre (birkaç dakika) çalışabilecekler. Bunları hemen ataşmanlar ve bir cam şişe ile aramak daha iyidir; bu, blender çalışırken patates püresi ve diğer yiyeceklerin mutfağa sıçramasını önleyecektir..

Güç ne olursa olsun, bir asistana ne tür bir işin emanet edilebileceğini anlamak için konfigürasyona daha yakından bakmaya değer. Çırpma için çırpma teli olan modeller, beyazları köpürtmeye yardımcı olacak, et ve sebzeler için bir kıyıcı ile zor bir yükten sonra başarısız olmayacak.

Orta ve küçük güçlü karıştırıcılar, küçük porsiyonlarda yiyeceklerle çalışmaya odaklandıkları için sette mini bardaklar ve küçük doğrama bıçakları olmalıdır. Güçlü üniteler için mini kaselere de ihtiyaç duyulabilir, ancak iş için tam boy kaselere ve şişelere de sahip olmaları gerekir..

Blenderi ne kadar sık ​​kullanmayı planlıyorsanız, güç ve yük ne kadar ciddi olursa, ek faydalı işlevler için o kadar fazla dikkat etmeniz gerekir (örneğin, sızıntılara ve aşırı ısınmaya karşı koruma, kendi kendini temizleme). Sadece olayları önlemekle kalmayacak, aynı zamanda mutfak işini ve blenderin bakımını da büyük ölçüde kolaylaştıracaklar..

Size kolaylık sağlamak için, kontrol türüne (dokunma, mekanik), yerleşik programların varlığına, hız sayısına göre cihazları seçebilirsiniz. Bu “küçük şeyler” bir ruh hali yaratır ve ilk başta onları hesaba katmadıysanız, yemek pişirmeyi ya tam bir zevke ya da gerçek bir ıstıraba dönüştürür..

Güç

Bir ev sabit cihazı için güç çok şey söyleyecektir. Bu, beyan edilen işlevsellik ile bir tür eşdeğer yetenek ve kalite uyumudur.. Satışta 180 – 2270 W kapasiteli karıştırıcılar bulabilirsiniz, bu geniş bir yelpazedir, ev ve profesyonel mutfak modelleri buna girer:

 • 180 – 300 W – Bu güç, yumuşak ve sıvı içeriklerden hafif bir kokteyl hazırlamak için yeterlidir. Cihaz en az 300 watt buzu işleyecektir. Bu tür makinelerden daha uzun çalışma veya katı ürünlerin öğütülmesi beklenmemelidir..
 • 300 – 650 W – yumuşak veya önceden hazırlanmış sebze ve meyvelerin (örneğin pişmiş) hızlı öğütülmesi için orta dereceli cihazlar. Bebek püresi ve kokteyl hazırlamaya yardımcı olun.
 • 650 – 1000W – çeşitli ürünleri (“zor” – fındık, kuru meyveler, bazı tahıllar ve tahıllar, filmsiz et filetoları, sert sebzeler dahil) doğrayabilen mükemmel bir karıştırıcı. Ev yemekleri için – harika bir seçim!
 • 1000 W üzerinde – Kısa sürede büyük hacimli herhangi bir ürünle çalışmak için profesyonel bir birim. Sadece beyazları ve kremayı kalın bir köpük haline getirmeyi değil, aynı zamanda yoğurma hamuruyla da başa çıkmayı bilir (bunun için özel ataşmanlar olmalıdır). Maliyeti çok daha yüksek olsa da, bu bir “tüm işlemlerin krikosu” dur. Bu tür “beceriler” için ödeme yapmaya gerek yoksa, daha az güçlü, yüksek kaliteli karıştırıcılar arayın..

Kaselerin hacmi ve malzemesi

Hazne kapasitesi 0,4 – 2 l arasında değişir, blenderin tek seferde işleyebileceği yiyecek miktarını gösterir. Ünitenin çalışması için, hazne tam olarak yüklenemediğinden, %15-25’lik bir hacim rezervi bırakılır. 2 kişilik kokteyl yapmak için uygun 1 litrelik çanak çömlek, 4 kişilik – 1,5 litre.

Kasenin malzemesi sadece estetik değil, aynı zamanda servis ömrü, pişirme olanakları ve güvenliğidir. Bardaklar genellikle plastik, cam, metal veya kompozit malzemelerden yapılır.. Bu malzemelerin kendine has özellikleri vardır:

 • Ultra hafif plastik dayanıklı, ucuzdur ve kolayca değiştirilebilir. Ve şeffaf plastik daha sık değiştirilmelidir: bulanıklaşır ve çizilir, hoş olmayan kokuları emer ve bunları yiyeceklere aktarır. Plastik, yüksek sıcaklıktaki yiyecekleri işlemek için uygun değildir.
 • Şeffaf kompozit bu malzemelerden yoksundur, ancak değiştirilmesi zordur ve ucuz değildir..
 • Metal tabaklar aynı dezavantajlara sahiptir, ayrıca kasede neler olduğu görünmez, süreci kontrol etmek daha zordur.
 • Cam kaseler ağırdır ve nispeten kırılgandır. Ancak diğer her şeyle birlikte – yüksek sıcaklıklar, kokular, maliyet, değiştirme kolaylığı, oksidasyon direnci vb. – kolayca halledebilirler.

Bu nedenle plastik ve cam daha sık tercih edilenler arasındadır. Kompozit kaplar dayanıklı ve hafiftir, ancak blenderin maliyetini önemli ölçüde artıracaktır..

Teçhizat

Bir blenderin işlevselliği ve kullanışlılığı büyük ölçüde konfigürasyonuna bağlıdır.. Sadece farklı markaların sabit cihazlarında değil, aynı markanın farklı modellerinde de farklılık gösterebilir. Ve burada sadece kişisel zevklere ve uzman tavsiyelerine odaklanmaya değer:

 • Ana çalışma kasesi – malzemesi ve hacmi yeteneklerinizi belirleyecektir;
 • Ek kapasiteler: küçük tabaklar, doğrayıcı, mühürlü cam, değirmen, kase seti. Küçük porsiyonlarda yemek pişirmek için daha küçük bir kaseye ihtiyaç vardır. Doğrayıcı, katı olmayan gıdaların (örneğin yeşillikleri doğramak) hızlı hazırlanması için uygundur, ancak değirmen, “karmaşık” malzemeleri (kahve çekirdekleri, buz vb.) öğütmek için özel bir bıçakla donatılmıştır. Mühürlü cam: Smoothie yaptım ve yanıma aldım. , dökmenize bile gerek yok. Daha fazla bardak, daha iyi gibi görünüyor, ama sonuçta, bir yerde saklanmaları gerekiyor, bu yüzden sette en az 2 kase olmalı.
 • Mutfakta fazla yer yoksa, kase sayısına değil, bir dizi bıçak ve ataşmana dikkat edin: evrensel, katı bileşenler, et için. Büyük ve küçük kaseler için bu bıçaklar tekrar edilebilir. Maket bıçağı düz bıçaklı olabilir, ancak kavisli şekli pürenin daha iyi doğranmasını ve karıştırılmasını sağlar. Genellikle set, proteinleri veya hafif yiyecekleri işlemek için bir çırpma teli içerir. Blenderin hızı ve normal bir çırpma teli hamur için uygun değildir..

Bıçakların şekli de önemlidir – standart bir blender bıçağında 2 bıçak vardır, ancak bunlardan 4 tane varsa, doğrama homojen ve hızlı olacaktır. Bu özelliğin cihazın nihai fiyatı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur..

Hız modları

Farklı yiyecekler (fındık, yumurta akı, buz, et, sebze) belirli hızlarda öğütülür. Üreticiler basit modeller (tek hız) veya geliştirilmiş modeller (20’ye kadar) sunar. Pratikte, mutfak becerilerinize ve tercihlerinize bağlı olarak 5-10 mod yeterlidir. Smoothie ve kokteylleri sevenler için 10’dan fazla hız kullanışlı olacaktır..

Hız ne kadar yüksek olursa, sabit karıştırıcının ürünü o kadar hızlı karıştıracağına inanılmaktadır. Burada talimatlara güvenmek daha iyidir, çünkü katı bileşenlerin öğütülme hızları sınırlıdır ve bu kurallara uyulmalıdır..

hoş önemsiz şeyler

İnce düşünülmüş detaylar mutfakta blender kullanımını rahat hale getirir. Piyasada iki tür model vardır: mekanik veya dokunmatik kontrol. Modern elektronik paneller, mekanik için güvenilirlik açısından daha düşük değildir, aksine, daha rahat ve kullanımı kolay oldukları ortaya çıkar, bu nedenle fiyat farkı kolayca ödenir.. Soru, yalnızca sınırlı bir bütçeyle veya temel bir mekanik sevgisiyle önemlidir. Markalar size kolaylık sağlamak için başka neler sunuyor??

 • Sabit karıştırıcının veya ayakların kaymaz alt kısmı onu sabit tutacaktır. herhangi bir yüzeyde herhangi bir hızda.
 • Ürünlerin ek beslenmesi. – Haznenin kapağında, işi kesintiye uğratmadan yeni bir porsiyon yüklemek için bir kepenk varsa, bu zaman kazandırabilir. Alıştıktan sonra takdir edeceksiniz – blenderi durdurmanıza, açmanıza, yeniden kapatmanıza ve programı yüklemenize gerek yok.
 • Dağıtım musluğu – sıvı ürünler için kullanışlı küçük bir şey, dökerken faydalı.
 • Kokteyl hazırlıyorsanız, özel musluğu ve “köpürme” modunu da seveceksiniz: hassas bir köpük başlığına sahip hazır karışım, bardaklara kolayca dökülebilir..
 • Aşırı yük koruması, blenderi hasardan koruyacaktır. Yiyecekleri gözle ölçerseniz, yanlış modu seçerseniz veya motor yükten aşırı ısınırsa, cihaz basitçe kapanır. Birkaç dakika içinde tekrar gitmeye hazır..
 • Kendi kendini temizleme, birçok ev hanımına da hitap edecek: su ve bulaşık deterjanı ekleyin, kapağı kapatın ve modu açın. Suyu boşaltın ve kaseyi kurulayın. Bu fonksiyona sahip olmayan blenderler şu şekilde temizlenir: kase ve bıçaklar musluğun altında yıkanır veya bulaşık makinesine gönderilir. Bunu pişirdikten hemen sonra yaparsanız, yemek artıkları zahmetsizce yıkanır..

Popüler modellerin gözden geçirilmesi

Bazen bir satın alma kararı vermek için özellikle popüler olan modellere bakmakta fayda var.. Ve burada hemen kategorilere ayırmanız gerekiyor:

 • Uzmanlaşmış “mutfak markaları” (örneğin, Kitfort, KitchenAid, Caso, Smeg);
 • Çeşitli ev aletlerinin ünlü markaları (Panasonic, Tefal, Zelmer, Binatone, Bosch, Braun, Philips);
 • Mevcut markalar (Satürn, Centek, Galaksi, Gizem, Supra, Sinbo, Polaris, Vitek, Scarlett);
 • Çinli üreticilerin bütçe seçenekleri.

Adlı markalar her zaman beklentilerinizin bir adım ötesinde bir teknik sunar.. KitchenAid ve Smeg dayanıklılığa, tasarıma ve ergonomiye güveniyorlar, sizi şık renklerle memnun edecekler ve cihazı mutfağın dekorasyonu haline getirecekler. Dıştan ve parametreler açısından, teknik benzerdir – buz kırma, et doğrama işlevleriyle, sürahiye uygulanan bir ölçüm ölçeğiyle, yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış çok güçlüdür. Bu sadece blender yardımcıları değil, aynı zamanda aile mutluluğu ve sağlığına yapılan bir yatırımdır. Fiyatlar karşılık geliyor.

Güvenilir ekipmanlar da tanınmış markalar tarafından üretilmektedir. Tefal, Zelmer, Binaton. Hem uygun fiyatlı, basit işlevsellik modelleri hem de gelişmiş gelişmiş modeller sunarlar. Blenderler, kullanım kolaylığı, ergonomi ve işlevsellik ile sizi memnun edecek. Bu tür satın alımlar nadiren pişman olur ve yakında değişmez. Markaların bütçesine ve kişisel tercihlerine göre seçim yapabilirsiniz – yanlış gidemezsiniz.

Mevcut markalar, çoğunlukla Rus veya ortak yapım üreticilerinden oluşan geniş bir pazardır. Kişisel tercihlere göre de seçilebilirler, hizmet ömrü kullanım sıklığına ve talimatlara uyulmasına bağlıdır. Cihazın gücüne, bu teknik şartnamenin beyan edilen yeteneklere uygunluğuna odaklanın. Bu tür üreticiler, geniş bir kase-bıçak seti sunan, ancak tasarımda her zaman başarılı olmayan “evrensel” seçenekler sunar. Aynı zamanda blenderı amacına uygun kullanacaksanız ev için de iyi bir çözümdür..

Çinli üreticilerden bahsetmişken, süper ucuz kopyalar ve sahte ürünlerden sıklıkla bahsedilir. Gerçekten nadiren uzun bir hizmet için tasarlanırlar ve çeşitli ürünlerle çalışmaktan ziyade kokteyl yapmak, süslemek için daha uygundurlar. Adalet adına, birçok dünya liderinin daha ucuz hale getirmek için Çin’de (aynı Büyük Britanya veya Çek Cumhuriyeti) ekipman yapmayı tercih ettiğini belirtmekte fayda var, ancak bu kaliteyi etkilemiyor. Ama yine de bunlar farklı fiyat aralıkları.

Sahip yorumları

Satın almadan önce bilmeniz gerekenler: Bir blender ile patates püresi yapmamak daha iyidir, çünkü herkes bu kıvamı sevmez. Ve yumurta, krema, süt çırpmak için bir maket bıçağı değil, bir çırpma teli daha uygundur.

Herhangi bir mutfakta bir blender için iş var – ferahlatıcı bir kokteyl veya vitaminli smoothie hazırlayın, mevsim meyvelerini reçel için öğütün, bebek için sağlıklı püre yapın … Ancak yüksek kaliteli performanstaki ek işlevler çok paraya mal olacak veya onları bırakacak başka bir cihaz için (örneğin kıyma makinesi, karıştırıcı). Ve bir karıştırıcıdan neye ihtiyacınız var, bir satın alma işleminden ne bekleyeceksiniz – artık biliyorsunuz!

Adblock
detector