Sağlıklı bir yaşam tarzı her zaman alakalı kalır. Aynı zamanda, temel yönü doğru beslenmedir. Ancak doğal taze meyve suları olmadan ne tür bir beslenme tamamlanır? Zamanımızda, üretimlerinin görevini kolaylaştıran tamamen ayrı bir özel teknoloji alanı olması şaşırtıcı değildir. Tabii ki, meyve sıkacaklarından bahsediyoruz..

İyi bir meyve sıkacağı genellikle mutfakta vazgeçilmez bir ekipman parçasıdır. Modern modeller, sadece meyvelerden veya narenciye meyvelerinden değil, havuç, elma, lahanadan bile meyve suyu hazırlamanıza izin verir..

7fotoğraf

Tabii ki, meyve sıkacaklarının favorileri var. Örneğin, tanınmış Alman üretici Bosch’un ekipmanı çok popüler. Ana marka modellerine bir göz atalım.

7fotoğraf

MES25A0

Meyve sıkacağı, bazı iyileştirmelerle serideki öncekilerden farklıdır. Bu merkezkaç tipi bir modeldir. Ana gövde parçaları alüminyumdan yapılmıştır, bu nedenle ekipman boyutlarına göre yeterince hafiftir ve alaşım kalitesi işlevlerine oldukça uygundur..

Her şeyden önce, 700 watt’lık artan güce dikkat etmek gerekir. Bu, özellikle üzüm veya narenciye gibi yumuşak gıdalar söz konusu olduğunda, meyve suyu çıkışını biraz artırdı. MES20A0 serisinin modeli çıktıda ürün kütlesinin yaklaşık %50’sine sahipse, MES25A0 bu rakamı %70’e yükseltti ve bu da kullanımı daha karlı hale getiriyor..

Boynun çapı 70 mm’nin üzerindedir, bu da neredeyse bütün elmaları ve armutları yüklemenize izin vererek onları kesme ihtiyacını ortadan kaldırır. Daha önce bahsedildiği gibi sıkma çok daha güçlü hale geldi, bu nedenle kullanılan ürünlerin geri kalanı pratik olarak kuru. Ağ pratik olarak tıkanmaz, yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapılmıştır. Model ayrıca çok stabildir, çünkü içindeki lastik ayaklar, üretilen titreşim ve gürültünün de azalması nedeniyle tam teşekküllü vantuzlarla değiştirilir..

Meyve sıkacağı plastik elemanlarının bazı değişikliklere uğradığını da belirtmekte fayda var. Kullanılan malzeme daha kaliteli hale geldi. Örneğin, aynı meyve sıkacakları MES20A0 ve MES20CO, plastik yüzeyler hızla renk kaybettiğinden ve bir süre sonra belirli bir kokuyla meyve suları elde edildiğinden, genellikle olumsuz eleştiriler aldı..

Ürün seti, elde edilen meyve suyu için 1250 ml hacimli bir kap, bunun için bir kapak ve ayrıca ağın temizlenmesi için özel bir fırça içerir. MES25A0 meyve sıkacağı modelinin toplam fiyatı, bu seviyedeki ekipman için oldukça makul olan yaklaşık 5500 ruble. Tabii ki, kusurları olmadan değil. Olumsuz incelemelerin çoğu, kek bölmesinin temizlenmesi sırasındaki rahatsızlıkla ilgilidir. Yumuşak meyve ve sebzelerin kötü işlenmesinin yanı sıra.

MES3500

Serinin yeni modelinin ayırt edici bir özelliği, plastiğin reddedilmesidir. Boyundan meyve suyu çıkış ağzına kadar tüm parçalar alüminyum ve paslanmaz çelikten yapılmıştır. Aynı zamanda, modelin ağırlığı bu boyut için oldukça küçük, sadece 5,35 kg.

İşin verimliliğine gelince, bu, santrifüjlü meyve sıkacaklarının bir başka temsilcisidir. Seri için standart 700 watt güce sahiptir. Meyve suyu verimi, ürünlerin kütlesinin %50’sinden az değildir ve kek yeterince kurudur. Önceki modelde olduğu gibi, yumuşak sebze ve meyvelerde nispeten düşük bir verim gözlenir, ancak bu hemen hemen tüm santrifüjlü meyve sıkacakları için geçerlidir..

MES3500’ün teknik kısmı oldukça güvenilirdir. Meyve sıkacağı, yerleşik 1,25 litrelik meyve suyu haznesine ve 2 litrelik posa haznesine sahiptir. Paslanmaz çelik ağ, birlikte verilen fırça ile kolayca temizlenebilir. Genel olarak, meyve sıkacağı kurutma için sökülmesi kolaydır. Özel bir şema, yanlış monte edilmesi durumunda tekniği açmanıza izin vermez. Kapağı açarsanız motoru otomatik olarak kapatan bir “SafetyStop” modu da vardır..

Trendlere ayak uyduran yeni model, ergonomi ve rahatlık sergiliyor. Geniş boyun, yiyecekleri kesme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ve çalışan ekipmanın artan gürültüsünden her zaman rahatsız olduysanız, buna bir ara verebilirsiniz. MES3500 meyve sıkacağı, lastik pedleri vantuzlarla değiştirerek daha stabildir ve neredeyse hiç titreşim üretmez..

Model hakkındaki yorumlar genellikle olumludur. Mağazalardaki ortalama fiyatı yaklaşık 7.000 ruble. Bu bir meyve sıkacağı için ciddi bir miktar gibi görünebilir, ancak bu model oldukça yüksek bir kalite ve dayanıklılık varsaymaktadır. Dezavantajlardan biri, narenciye meyvelerini sıkma yeteneğinin olmamasıdır..

Bosch MCP-3000 modeli

Bosch’un narenciye suları sevenler için tasarlanmış bir başka tanınmış serisi. MCP-3000 modeli, sınırlı işlevsellik, uygun fiyat ve uygun boyutlarla karakterizedir..

Meyve sıkacağı bu versiyonu için oldukça kabul edilebilir olan yüksek kaliteli plastikten yapılmıştır. Ağırlık sadece 830 gramdır ve boyutları, ekipmanı masanın herhangi bir boş alanına yerleştirmeyi ve dolap rafında kolayca saklamayı kolaylaştırır. MCP-3000’in kullanımı kolaydır ve hızlı ve verimli sonuçlar verir.

Yaklaşık 1000 ruble fiyatı ile böyle bir meyve sıkacağı herkese açıktır ve narenciye suları sevgilisi için harika bir hediye olabilir. Sessiz, kompakt, kullanışlı – Bosch MCP-3000 meyve sıkacağı hakkında zaten denemiş olanlar budur. Pratik olarak hiçbir kusuru yoktur ve uzun süre dayanır..

Doğru olanı nasıl seçilir

Bosch kalitesi ve uzun yıllara dayanan tecrübesi ile garanti altına alınan birçok model bulunmaktadır. Tabii ki, birçok meyve sıkacağı pahalıdır.. Bu nedenle, böyle bir teknik satın almadan önce, tüm ana seçim kriterlerini kendiniz belirlemelisiniz:

  • Tekniğin gücüne en çok dikkat edin. Yüksek güç değerlerine sahip model, yüksek performansı garanti edebilmektedir. Meyve suyu ekstraksiyonu çok daha yüksek olacak, bu nedenle ürün israfı azalacaktır. Öte yandan, böyle bir teknik, düzenli kullanımda çok fazla elektrik tüketecek ve bu da daha sonra cebe ciddi şekilde çarpabilir;
  • Meyve sıkacağı üretiminde hangi malzemenin kullanıldığını açıklamayı unutmayın. Plastiğin varlığı endişe verici olabilir. MES20A0 gibi önceki modeller, renklerini kaybeden ve meyve sularına hoş olmayan bir koku veren plastik elemanların kalitesizliğinden dolayı çok eleştiri aldı. İyi bir seçenek, örneğin, tüm elemanların alüminyum ve paslanmaz çelikten yapıldığı MES3500 modelidir;
  • Çalışma mekanizması tipi. Meyve sıkacaklarının santrifüj versiyonları çok popülerdir, ancak presler, burgular ve en basit narenciye sıkacakları da vardır. Tüketilen güç ve elektriği hesaba katmanın yanı sıra isteklerinize göre seçim yapmalısınız;
  • İşlevsellik önemli bir rol oynar. Bu durumda, çok şey kişisel gereksinimlerinize bağlıdır. Fonlar izin veriyorsa, bir meyve sıkacağının tüm işlevlerine sahip tam teşekküllü bir mutfak robotu gibi evrensel ekipman satın alabilirsiniz. Ve narenciye suyu sizin için yeterliyse, maliyeti sadece yaklaşık 1000 ruble olan Bosch MCP-3000 modeli en iyi seçim olacaktır ve kalite ve rahatlık hoş bir sürpriz olacaktır..

Sökme kuralları

Bosch’tan meyve sıkacaklarının kullanımı oldukça basittir, çünkü yapıları bu tür ekipman için standarttan pratik olarak farklı değildir. Her durumda, bunları sökmek için sadece birkaç dakikaya ihtiyacınız var..

  1. İlk önce ekipmanın enerjisini kesmeniz gerekir.
  2. Bundan sonra, eğer kullandıysanız, yiyecek iticiyi boyundan çıkarın ve ardından kek bölmesini kapağın altından dışarı doğru çekin. Çoğu modelde ek bağlantı elemanları ile ana gövdeye takılabilir..
  3. Ayrıca tüm yerleşik sıvı haznesini boşaltmayı unutmayın. Bunu yapmak için, biriken meyve suyunun dışarı akması için meyve sıkacağını hafifçe eğin..
  4. Bundan sonra filtre ağını ve kabın kendisini çıkarabilirsiniz. Kenarlar keskin olabileceğinden özellikle filtreye dikkat edin..
  5. Meyve sıkacağı elemanlarını manuel olarak yıkayabilir ve kurutabilirsiniz..

Bazı modeller bulaşık makinesinde yıkanabilir. Örneğin, tamamen alüminyum ve paslanmaz çelikten yapılmış Bosch MES3500 meyve sıkacağı.

İncelemeler

Bosch meyve sıkacakları hakkında bir bütün olarak konuşursak ve bireysel modelleri dikkate almazsak, bir takım avantajlar not edilebilir. Bu alandaki bir dizi ürün sürekli gelişiyor, bu yüzden şimdi sadece yeterince yüksek kalite ve üretim teknolojisine deneyimli bir yaklaşım nedeniyle bile dikkatini hak ediyor..

Meyve sıkacağı fiyatları doğrudan teknik özelliklerine ve gövde malzemesine bağlıdır. Makalede, şu anda en popüler modelleri ayrıntılı olarak inceledik, ancak her zaman sizin için doğru olan Bosch ekipmanını mağazada bulabilirsiniz..

7fotoğraf

Modellerin çoğunun görünümü de oldukça hoş. Ergonomik şekillidirler ve renk varyasyonları o kadar çeşitlidir ki, yeni meyve sıkacağınız sadece sıradan bir cihaz değil, aynı zamanda mutfağınızdaki başka bir tasarım öğesi haline gelebilir. Bir Bosch meyve sıkacağı seçerek, her sabah en sevdiğiniz taze meyve suyunun keyfini fazla çaba ve maliyet olmadan çıkarma fırsatını elde edersiniz..