Jak samemu regulować plastikowe okna. Wideo

Okna PCV znajdują się w wielu domach i mieszkaniach, ponieważ są łatwe w obsłudze, chronią przed przeciągami i mają estetyczny wygląd. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wyregulować plastikowe okna?, jeśli chcesz, aby trwały przez długi czas. Możesz to zrobić sam, jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami i użyć specjalnego narzędzia.

Najczęstsze awarie to:

 • podczas zamykania skrzydła w części bocznej i dolnej styka się z ościeżnicą;
 • konieczność wymiany pręta blokującego;
 • słabe dopasowanie skrzydła;
 • zły obrót klamki;
 • awaria lub zablokowanie klamki okiennej;
 • otwarte skrzydło z trybem zablokowanym i otwartym oknem;
 • skrzydło zamknięte, z odryglowanym oknem i niedziałającą klamką.

Jak samodzielnie wyregulować plastikowe okna?

Do regulacji okuć okiennych potrzebne są:

 • specjalny sześciokąt o średnicy 4 milimetrów;
 • "gwiazdki";
 • szczypce;
 • 2 rodzaje wkrętaków (Phillips, płaskie).

Regulacja wszystkich skrzydeł okna plastikowego odbywa się z trzech stron. Umożliwia to uzyskanie pożądanej pozycji na obwodzie, w skrzydle, a także pomaga wzmocnić przyczepność uszczelki. Metod na ustawienie pracy okuć i elementów okien plastikowych jest wiele, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej optymalny dla siebie.

Regulacja wszystkich skrzydeł okna plastikowego odbywa się z trzech stron. Umożliwia to uzyskanie pożądanej pozycji na obwodzie, w skrzydle, a także pomaga wzmocnić przyczepność uszczelki. Metody konfiguracji pracy akcesoriów

Ciekawy artykuł: jak ocieplić balkon własnymi rękami

Jeżeli podczas zamykania okna plastikowego skrzydło dotyka dolnej części ościeżnicy, skrzydło skierowane jest do góry w kierunku zawiasu. Skrzydło otwiera się w celu regulacji. Od lewej do prawej śruba jest obracana z sześciokątem w kilku obrotach (3 – 4), która znajduje się na końcu skrzydła obok górnego zawiasu. Aby wyregulować okucia plastikowego okna w pionie, skrzydło musi być zamknięte. Nasadka ochronna jest zdejmowana z pętli znajdującej się na dole. Wykonaj 3-4 obroty sześciokątem od lewej do prawej.

Jeżeli skrzydło podczas zamykania bocznego dotyka ościeżnicy, skrzydło musi być prowadzone na zawiasach. Boczna część skrzydła stykająca się z dnem ościeżnicy wyprowadzana jest śrubą do regulacji zawiasu od dołu. Regulacja okucia w poziomie jest potrzebna, gdy bok skrzydła styka się z ościeżnicą, w tym przypadku jest on przesunięty do góry w kierunku zawiasu.

Jeżeli skrzydło podczas zamykania bocznego dotyka ościeżnicy, skrzydło musi być prowadzone na zawiasach. Boczna część skrzydła stykająca się z dnem ościeżnicy wyprowadzana jest śrubą do regulacji zawiasu od dołu. Konieczna jest regulacja pozioma okuć,

Po sprawdzeniu zużycia listew otwiera się okno i przeprowadza się kontrolę. Powszechną opcją jest umieszczenie deski obwodowej ze wszystkich stron. Wraz ze zużyciem dowolnego paska pojawia się nierówności na podeście skrzydła okiennego. Aby to naprawić, skrzydło otwiera się, zaślepki są usuwane z górnej i dolnej części śrub w celu regulacji, śruby są poluzowane. Śruba reguluje położenie okna od góry. Regulowana pozycja lewa i prawa, dolna, górna.

Na przedniej części skrzydła od strony klamki znajduje się system mimośrodów (regulatorów). Reguluje stopień dopasowania skrzydła. Rodzaj systemów zależy od firmy instalowanego okna, zasada działania jest zawsze taka sama.

Obejrzyj wideo: Jak samodzielnie dostosować plastikowe okna

Podczas regulacji szpilek mimośrody są przewijane za pomocą sześciokąta. Pomagają w regulacji stopnia kontaktu ramy ze skrzydłem. W upale dopasowanie klapek powinno być osłabione, aw okresie zimnym – wzmocnione. Za pomocą wkrętu w dolnym zawiasie regulujemy stopień styku skrzydła okna z zawiasami.

Zawias na górze służy do regulacji dotyku klapy i klapy obrotowej. Rygiel jest umieszczony na nożyczkach w pobliżu górnego zawiasu. Skrzydło otwiera się. Naciśnięty jest specjalny bloker. Uchwyt należy założyć na wietrzenie. W celu dokładnego dopasowania skrzydła rygiel obraca się od lewej do prawej. Okucia można regulować w pobliżu uchwytu.

Zawias na górze służy do regulacji dotyku klapy i klapy obrotowej. Rygiel jest umieszczony na nożyczkach w pobliżu górnego zawiasu. Skrzydło otwiera się. Naciśnięto specjalny bloker. Uchwyt musi być umieszczony w powietrzu

Dla dobrego dopasowania skrzydła, deskę przesuwa się w kierunku ulicy. Na ościeżnicy znajdują się mechanizmy dociskowe (od strony zawiasów) pozwalające na regulację okucia za pomocą sześciokąta.Stopień styku skrzydła zależny jest całkowicie od stopnia wysunięcia pióra.

Przydatne wideo: Zrób to sam z metalowo-plastikowymi oknami i drzwiami

Aby zapobiec pogorszeniu się mechanizmów, klamka porusza się, gdy okno jest zamknięte. Aby zabezpieczyć przed ruchem klamek w pozycji otwartej okna, przewidziano blokady okien. Znajdują się na końcu skrzydła pod klamką. Przed zdjęciem blokady należy nacisnąć blokadę okna..

Jeżeli skrzydło jest w pozycji zamkniętej, a okna nie można zamknąć, klamka nie przesuwa się, zamek wymaga regulacji. Skrzydło ze śrubą pod zawiasem od dołu przesunięte na blokadę okna. Mocowanie jest słabsze, między blokadę a ramę wstawia się metalową płytkę.

Jeśli uchwyt jest uszkodzony, należy go wymienić. W tym celu podkładka jest delikatnie odciągana, przesunięta o 90 stopni. Śruby są odkręcone. Zepsuty uchwyt jest usuwany. Założony jest kolejny uchwyt. Nakładka jest naprawiona.

Przeczytaj także: zrób to sam, szybkie i niedrogie naprawy domowe

Częstym problemem słabego obracania klamki jest słabe lub zupełny brak smarowania okuć.Aby uniknąć tego problemu, raz w roku mechanizm smaruje się dowolnym smarem w postaci aerozolu. Podczas kontroli nie możemy zapomnieć o przeglądzie gumy uszczelniającej.

Całkiem możliwe jest samodzielne wykonanie wszystkich prac regulacyjnych, jeśli trochę się wysilisz. W razie wątpliwości możesz zadzwonić do specjalisty i skrócić czas, ale wydać pieniądze. Jak samodzielnie wyregulować plastikowe okna, sugerujemy zapoznanie się z samouczkiem wideo. Spróbuj samodzielnie wykonać prace domowe, wtedy możesz zaoszczędzić swój budżet..