Nawozy do roślin domowych

Rośliny doniczkowe nie mają zdolności pobierania składników odżywczych ze środowiska w takiej ilości, jak naziemne kwiaty i krzewy. Gleba w doniczce wyczerpuje się wystarczająco szybko, dlatego dla zdrowego wzrostu takie uprawy wymagają regularnego stosowania specjalnego nawozu – mineralnego lub organicznego. Harmonogram aplikacji i wybór kompozycji będzie zależeć od cech i preferencji konkretnego kwiatu..

Top dressing kwiatów w pomieszczeniach

Top dressing kwiatów w pomieszczeniach

Prawidłowy dobór terminu karmienia i dawki kompozycji pozwala roślinie w doniczce dobrze się rozwijać, a także bujniej kwitnąć lub owocować. Większość upraw należy uzupełniać około dwa razy w miesiącu. Brak opatrunku wierzchniego może mieć zły wpływ na tempo wzrostu i dekoracyjność kwiatu..

W większości przypadków hodowcy kwiatów udają się do wyspecjalizowanych sklepów po odżywki, ale czasami można również nakarmić roślinę improwizowanymi środkami kupionymi w sklepie spożywczym lub aptece. Zwykle można użyć wyrzuconych muszli, uśpionych skórek herbaty lub bananów, a także niedrogich, ale skutecznych leków..

Ale nie powinieneś zbyt często nawozić roślin domowych. Nadmiar niektórych pierwiastków w składzie gleby może również prowadzić do osłabienia, utraty atrakcyjności lub choroby kwiatu. Częstotliwość i objętość dokarmiania każdej rośliny, a także stosowane do tego środki, należy dobierać indywidualnie, uwzględniając jej potrzeby, a także sezonowe etapy rozwoju.

NAJLEPSZE KARMIENIE DLA KWIATÓW DOMOWYCH! ODŻYWCZE KOKTAJLE NA KAŻDYM PORTFELU!NAJLEPSZE KARMIENIE DLA KWIATÓW DOMOWYCH! ODŻYWCZE KOKTAJLE NA KAŻDY PORTFEL!

Kiedy karmić rośliny?

Większość kwiatów domowych rozwija się nierównomiernie przez cały rok, czasami rosnąc, a czasami spowalniając tempo wzrostu. Znając cechy każdego z tych etapów, możesz wybrać optymalny zestaw składników odżywczych do sadzenia..

Wiosna

Wiosną większość roślin doniczkowych zaczyna się budzić po zimowym okresie odpoczynku. Jest to ułatwione przez wydłużenie godzin dziennych. Bez względu na to, czy krzewy popadły w całkowity spoczynek, czy tylko spowolniły rozwój, w tym czasie zaczynają aktywnie formować młode pędy i mogą składać pąki. Aby to zrobić, będą potrzebować dużo energii i właśnie to powinno dawać karmienie. Rośliny zaczynają nawozić, gdy zauważą oznaki wzrostu. Na początku wiosny krzaki będą szczególnie potrzebowały azotu, co przyczynia się do rozwoju masy liści. Przed kwitnieniem zmniejsza się zapotrzebowanie na azot, zamiast tego należy stosować suplementy potasu i fosforu, aby stymulować rozwój pąków. Najczęściej karmienie odbywa się 2-3 razy w miesiącu do kwitnienia. Nawozy stosuje się zwykle w postaci płynnej, starając się, aby gleba w doniczce była już wilgotna. To ochroni korzenie sadzenia przed oparzeniami. W przypadku roślin, które nie pozwalają na podlewanie gleby, nawożenie często łączy się z podlewaniem.

Lato

Gatunki kwitnące latem są nawożone do jesieni. W tej chwili mają zwiększone zapotrzebowanie na suplementy potasu. Aplikuje się je co kilka tygodni poprzez podlewanie roślin lub opryskiwanie. Ale w przypadku krzewów całkowicie pokrytych kwiatami preferowana jest metoda stosowania korzeni – wnikanie płynnych nawozów na płatki doprowadzi do pojawienia się na nich brązowych plam, co zmniejsza efekt dekoracyjny krzewu.

Jesień

Dokarmianie roślin jesienią

Po bujnym letnim rozkwicie rośliny zaczynają stopniowo zwalniać tempo wzrostu. Wraz z tym należy również dostosować harmonogram pielęgnacji takich nasadzeń. Nieco rzadziej są podlewane i nawożone, co pozwala im przygotować się do zimowego odpoczynku. W tej chwili do opatrunku zaleca się stosowanie preparatów z przewagą fosforu. Stosuje się je mniej więcej raz w miesiącu, starając się zmniejszyć dawkę w porównaniu z latem.

Jeśli okres kwitnienia gatunku przypada dokładnie jesienią, nadal opiekują się nim zgodnie z letnim „harmonogramem”. Można stosować zarówno nawozy konwencjonalne, jak i granulowane, które dłużej rozpuszczają się w glebie i mogą zapewnić sadzeniu odżywianie przez dłuższy czas..

Zima

Reagując na skrócone godziny dzienne, wiele kwiatów odpoczywa, spowalniając rozwój lub całkowicie wysuszając część nadziemną. W ten sposób oszczędzają zasoby odżywcze, czekając na korzystniejszy czas wzrostu. W tej chwili nie można stymulować wzrostu nasadzeń nawozami – tylko dobry odpoczynek może zapewnić roślinom efekt dekoracyjny w następnym sezonie. W większości przypadków zimą kwiaty domowe nie są w ogóle karmione. Podlewanie jest również ograniczone do minimum, zwłaszcza jeśli nasadzenia zostały przeniesione do chłodnego zakątka na zimowanie..

Jeśli okres kwitnienia danego gatunku przypada właśnie na zimę, zasady opieki nad uprawami spoczynku nie mają do niego zastosowania. Takie kwiaty są nawożone związkami potasowo-fosforowymi, dodając je raz na kilka tygodni..

Nawozy domowe

Doświadczeni hodowcy kwiatów mogą uzbroić się w nie tylko zakupione suplementy mineralne, ale także resztki pożywienia. Rozłożone w glebie rozkładają się na substancje odpowiednie do odżywiania roślin. Niewątpliwą zaletą takich dodatków jest ich przyjazność dla środowiska i skuteczność. Ale te metody mają również wady..

Cukier

Cukier jako nawóz

Cukier zawierający glukozę i fruktozę jest doskonałym suplementem diety dla wszystkich rodzajów roślin. Glukoza sprzyja lepszemu przyswajaniu składników odżywczych w glebie i daje siłę sadzenia. Ale aby rośliny szybko go wchłonęły, potrzebny jest dwutlenek węgla. W przeciwnym razie sos cukrowy doprowadzi do pleśni i tylko spowoduje problemy dla hodowcy. Stosowanie leków EM pomoże tego uniknąć..

Do karmienia kwiatów domowych używaj glukozy lub cukru rafinowanego kupionego w aptece (1 tabletka lub 1 sztuka na 1 litr wody). Takie karmienie odbywa się nie częściej niż raz w miesiącu..

Drożdże

Stosowanie drożdży jest nie mniej powszechne. Takie odżywianie dostarcza roślinie hormonów, które pomagają normalizować rozwój komórek roślinnych. Ponadto drożdże są bogate w tiaminę, auksynę i witaminy z grupy B. Dodanie drożdży do podłoża przyspiesza proces przekształcania dodatków organicznych w pierwiastki mineralne, a także stymuluje rozwój różnych korzystnych dla roślin mikroorganizmów..

Pod względem właściwości drożdże są porównywalne do złożonego suplementu mineralnego. Aby przygotować pożywkę w 0,5 litra letniej wody, dodaj 1,5 łyżki. łyżki cukru pudru i 1 g drożdży. Opatrunek górny przeprowadza się raz w miesiącu, stosując kompozycję zarówno do kwitnienia, jak i dekoracyjnych nasadzeń liściastych.

Ziarna kawy

Fusy z kawy jako nawóz

Uśpioną kawę można dodać do podłoża dla roślin preferujących kwaśne środowisko. Najlepszy efekt daje użycie suszonych fusów kawowych podczas przesadzania lub sadzenia rośliny. Do mieszanki gleby dodaje się gęsty proszek jako proszek do pieczenia, poprawiając jej właściwości drenażowe. Ponadto pozwala nasycić glebę składnikami odżywczymi i przyczynia się do rozwoju odpowiedniej dla rośliny mikroflory..

Regularne korzystanie z terenu niesie ze sobą potencjalne wady. Zawarta w nim kofeina może nie aktywować, ale hamować wzrost nasadzeń.

Parzenie herbaty

Oprócz usypiającej kawy, do ubierania się można również użyć liści herbaty. Przyczynia się do poprawy jakości gleby i staje się dodatkowym źródłem pożywienia dla kwiatów. Przed użyciem liście herbaty są również wstępnie suszone, a następnie osadzane w ziemi lub mieszane z podłożem podczas sadzenia lub przesadzania. W takim przypadku suche warzenie nie powinno przekraczać jednej trzeciej całkowitej objętości ziemi..

Wśród upraw, które są szczególnie wrażliwe na takie karmienie, jest Saintpaulia. Po zaparzeniu bardziej aktywnie formują pąki i kwitną dłużej niż zwykle. Liście herbaty można również wykorzystać do mulczowania wierzchniej warstwy gleby w doniczce. Więc ziemia w nim wysycha wolniej. Główną wadą stosowania liści herbaty w doniczkach jest ryzyko masowego pojawiania się sciaridów, małych much, które irytują hodowcę.

Chleb

Krakersy są uważane za jeden z nieoczekiwanych sposobów karmienia. Czerstwy chleb kroi się na małe kawałki i pozostawia do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Aby przygotować roztwór dla roślin, powstałe krakersy wlewa się ciepłą wodą, a pojemnik szczelnie zamyka, kładąc ładunek na wierzchu. Pozostawia się je w tej formie przez około tydzień, pozwalając na fermentację bułki tartej. Oprócz krakersów do przyszłego rozwiązania można również dodać świeże chwasty. Po wyznaczonym czasie mieszaninę filtruje się, rozcieńcza wodą 1:10 i stosuje do nawadniania nie więcej niż 2 razy w miesiącu. To narzędzie jest uważane za uniwersalne..

Skórka banana

Skórka od banana jako nawóz do roślin

Banany bogate w potas mogą być również roślinnym źródłem pożywienia. Istnieje wiele przepisów na używanie skórki od banana, ale szczególnie popularny jest napar. Świeżą skórkę od banana kruszy się i umieszcza w szklanym słoiku, a następnie zalewa wrzącą wodą. Po dniu napar jest filtrowany. Do podlewania rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 3 i stosuje około dwa razy w miesiącu..

Do podłoża można również dodać pokrojone i odpowiednio wysuszone skórki bananów. Przyczynią się do jego rozluźnienia, a także staną się źródłem potasu, który jest szczególnie potrzebny roślinom w okresie wiosenno-letnim do tworzenia większej ilości kwiatów. Ale przed użyciem skórkę od banana należy dokładnie umyć mydłem i wodą sodową..

Skórka cytrusowa

Skórka różnych owoców cytrusowych również zawiera dużo witamin. Oprócz karmienia pomaga również dezynfekować glebę, uwalniając ją od szkodliwych składników. Do przygotowania naparu cytrusowego świeżą skórkę zalewa się wrzącą wodą i przechowuje przez około 12 godzin. Po odcedzeniu kompozycję stosuje się do podlewania lub opryskiwania liści. Takie środki mogą również pomóc chorym roślinom, pomagając w niszczeniu patogenów lub wypędzaniu szkodliwych owadów z buszu..

Skorupka jajka

Skorupka jajka

Skorupki pomagają wzbogacić glebę w wapń, a także służą jako element drenażowy. Co najlepsze, taki opatrunek wpłynie na kwiaty cierpiące na zakwaszenie gleby. Aby przygotować napar do podlewania, zmiażdżone skorupki umieszcza się w słoiku i zalewa wodą (1 litr wody na skorupkę z 6 jaj). Przykrywając słoik gazą, pozostawia się go na tydzień w cieple. Napar rozcieńcza się wodą (1:10) i używa do karmienia.

Przed użyciem muszli ważne jest, aby upewnić się, że karmiona roślina nie boi się nadmiaru wapnia w glebie..

Skórka cebuli

Łuski cebuli są uważane zarówno za suplement diety, jak i sposób na zwalczanie szkodliwych owadów. Aby uzyskać bulion, dodaj 15 g łuski do 0,5 l wody. Mieszaninę gotuje się na małym ogniu przez około 15 minut, a następnie nalega na kolejne 4 godziny. Po odcedzeniu bulion cebulowy służy do podlewania lub opryskiwania. Nadaje się do wszystkich rodzajów roślin.

Rosół ziemniaczany

W procesie gotowania gotowanych ziemniaków w wodzie pozostaje wiele przydatnych substancji, dlatego używa się go również do karmienia roślin. Skrobia ziemniaczana staje się dla nich dobrym źródłem energii i stymuluje wzrost systemu korzeniowego..

Gdy bulion ziemniaczany ostygnie, rozcieńcza się go w stosunku 1:3. Ważne, aby jednocześnie nie był słony. Karmienie to jest szczególnie dobre dla gatunków o grubych i mięsistych liściach..

Obierki ziemniaczane można również wykorzystać do nawożenia. Aby przypadkowo nie wprowadzić do gleby szkodliwych bakterii wraz ze skórką, należy ją zmiażdżyć i wysuszyć w piekarniku lub zamrozić. Środki czyszczące są dodawane do gleby lub używane do tworzenia naparów.

Sok z aloesu

Sok z aloesu

Zaprawianie gleby sokiem z aloesu ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, stymuluje odporność roślin i poprawia ich regenerację, a także sprzyja bardziej aktywnemu rozwojowi krzewów.

Do uzyskania soku używa się krzewu aloesu od 4 roku życia. Odcina się od niego kilka kartek papieru, wkłada do torby i wkłada do lodówki. Takie przetwarzanie zwiększa ilość soku. Po tygodniu liście kruszy się w maszynce do mięsa i wyciska. Do podlewania 0,5 litra wody potrzebna będzie 1/2 łyżeczki powstałego soku. Roztwór nakłada się dwa razy w tygodniu..

Popiół z papierosów

Działanie popiołu z papierosów i pyłu tytoniowego jest porównywalne z karmieniem popiołem drzewnym. Dodaj pół łyżki na 1 szklankę wody. łyżki popiołu i użyj roztworu nawozowego 2 razy w miesiącu.

Podobnie jak popiół, popiół zawiera fosfor i potas, które są ważne dla roślin – najważniejsze pierwiastki w okresie tworzenia pąków i późniejszego kwitnienia. Jesienią takie karmienie pomaga wzmocnić nasadzenia przed zimowaniem. Wśród roślin szczególnie reagujących na tę kompozycję są tak powszechne uprawy jak pelargonie, begonie, a także fuksje i cyklameny..

Używając popiołu papierosowego do opatrunku, ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom. Nowoczesne papierosy zawierają wiele szkodliwych dodatków i impregnatów. Gromadząc się w glebie, mogą nie pomóc, a wręcz przeciwnie, zniszczyć rośliny. Ponadto popiół zmniejsza kwasowość gleby, dlatego nie nadaje się pod uprawy preferujące kwaśne podłoże..

Woda akwariowa

Woda akwariowa jako nawóz dla roślin

Woda akwariowa zawiera również wiele przydatnych substancji do kwiatów domowych. Sprzyja rozwojowi pożytecznej mikroflory, poprawia ogólną jakość gleby i normalizuje poziom kwasowości. Zawarty w takiej wodzie azot aktywuje wzrost i rozwój nasadzeń..

Zaleca się stosowanie wody akwariowej od wczesnej wiosny do połowy lata. Po tym okresie zmniejsza się zapotrzebowanie roślin na suplementację azotem. Woda jest dostarczana nie częściej niż raz w miesiącu – w przeciwnym razie gleba może stać się kwaśna i zielona.

Nawozy z apteki

W aptece dostępnych jest również wiele produktów, które nadają się do poprawy wzrostu kwiatów domowych. Są niedrogie, ale jednocześnie mogą mieć dość silny efekt, więc będą musiały być używane tylko raz na długi czas..

Proszek i pasta do zębów

Proszek do zębów jako nawóz do kwiatów

Proszek do zębów jest częścią domowego środka na próchnicę korzeni. Na 0,5 l wody dodaj 8 łyżek. łyżki popiołu drzewnego i tyle samo proszku do zębów, a także 4 łyżeczki siarczanu miedzi. Powstałą mieszaninę miesza się, aż wszystkie składniki się rozpuszczą.

Chorą roślinę delikatnie podważa się tak, aby delikatnie odsłonić korzenie, a następnie nakłada się na nie i przyległą łodygę mieszankę. Traktowany krzew umieszcza się na tydzień w ciemnym kącie i nie podlewa. Podobna procedura powinna pomóc pozbyć się zgnilizny..

kwas bursztynowy

Tabletki lub proszek kwasu bursztynowego sprzedawane są zarówno w aptekach, jak i w kwiaciarniach. Substancja ta działa stymulująco na sadzenie i pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Przede wszystkim rośliny osłabione stresem lub niewłaściwą pielęgnacją będą potrzebowały takiego dokarmiania. Czasami kwas pomaga ożywić nawet bardzo chore kwiaty..

Dla zdrowych roślin kwas stanie się dodatkowym źródłem składników odżywczych, a także będzie sprzyjał wchłanianiu tych już zawartych w glebie. Do nawadniania 1/2 tabletki dodaje się do 5 litrów wody. Efekt takiego karmienia może wystarczyć na prawie rok, ale w razie potrzeby kwas można stosować nieco częściej. Najważniejsze, aby nie używać go w okresie kwitnienia lub sadzenia..

olej rycynowy

Olej rycynowy przyczynia się do powstawania większej liczby pąków, dlatego w przypadku nasadzeń kwitnących latem opatrunek pogłówny przeprowadza się od wczesnej wiosny do połowy lipca..

Aby przygotować roztwór, 1/2 łyżeczki oleju dodaje się do 0,5 litra wody. Podlewanie odbywa się mniej więcej raz w miesiącu, ale do każdej procedury potrzebny jest świeży roztwór, a nie zapisany od ostatniego razu..

Jod

Jod jako nawóz do kwiatów

W naturze jod jest składnikiem związków kompleksowych i nie występuje w czystej postaci. Jednocześnie odgrywa znaczącą rolę w życiu roślin. Jod wspomaga aktywację wzrostu i świetności kwitnienia, a także służy jako bariera ochronna przed niektórymi chorobami i szkodnikami.

Brak jodu można ocenić na podstawie niezdrowego bladego ulistnienia, słabego kwitnienia, a także silnej podatności na różne choroby. Prawie wszystkie domowe kwiaty potrzebują jodu w różnym stopniu, dlatego jest on zawarty w różnych złożonych suplementach mineralnych, a także jako środek zapobiegający chorobom grzybiczym i wzmacniający odporność nasadzeń. Aby samodzielnie przygotować roztwór, dodaj 1 ml jodu do 350 ml wody. Ta mieszanka służy do dezynfekcji nasion, a także do podlewania i opatrunku dolistnego..

Moje kwiaty i super jedzenie dla wszystkich roślin domowych.Moje kwiaty i super pożywienie dla wszystkich roślin domowych.

Amoniak

Dodatek ten pomaga w dostarczaniu azotu do sadzenia. Amoniak doskonale się wchłania i daje szybki efekt, poprawiając nasycenie kolorów liści i zwiększając ich wielkość oraz przyspieszając proces tworzenia pąków. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na dezynfekcję gleby..

Aby przygotować kompozycję odżywczą na 0,5 litra wody, weź 1/2 łyżki. łyżki alkoholu. Roztwór służy do nawadniania.

Witamina C

Kwas askorbinowy jako nawóz do roślin

Kwas askorbinowy można stosować w przypadku roślin preferujących kwaśne gleby, takich jak hortensje czy azalie. Regularne stosowanie kwasu przy podlewaniu w proporcji 1/2 tabletki na 0,5 l wody pozwoli na dużo szybszy rozwój nasadzeń.

W przypadku innych roślin do składu odżywczego można dodać kwas askorbinowy. Do jego przygotowania dodaje się 1/2 tabletki kwasu do 0,5 litra wody, a także pół łyżki. łyżki suchych drożdży i cukru. Roztwór podaje się w infuzji przez jeden dzień, a następnie rozcieńcza wodą 1:10.

W leczeniu chlorozy pobiera się 10 tabletek kwasu i 5 g siarczanu żelaza na 0,5 litra wody. Roztwór stosuje się systematycznie do podlewania lub opryskiwania.

Nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu zawiera dużo potasu i manganu, dzięki czemu kwiaty lepiej się rozwijają i kwitną obficiej, ale jednocześnie ta kompozycja, przy częstym stosowaniu, zwiększa kwasowość gleby, dlatego zwykle używa się go do podlewania kwiatów preferujących podobne środowisko.

Głównym obszarem zastosowania nadmanganianu potasu dla roślin jest dezynfekcja. Roztwór nadmanganianu potasu stosuje się do uprawy gleby przed sadzeniem, a także do pielęgnacji kwiatów lub walki ze szkodliwymi owadami. Stopień stężenia roztworu zależy od zakresu jego zastosowania. Ze względu na to, że nadmanganian potasu ma charakterystyczny kolor, kolor roztworu może zmieniać się od jasnoróżowego (słabe) do ciemnofioletowego (bardzo bogate). Do nawadniania odżywczego wystarczy różowawy roztwór stosowany raz w miesiącu..