Jak prawidłowo sadzić truskawki - 4 metody sadzenia

Decydując się na przydzielenie łóżka do sadzenia truskawek na działce ogrodowej, musisz nauczyć się kilku niezawodnych metod sadzenia. Zależy to od tego, jak dobre będą zbiory jagód i jak często będziesz musiał uciekać się do dodatkowych środków, które pomogłyby zwiększyć żyzność krzewów..

Sadzenie truskawek w krzakach wolnostojących

Sadzenie truskawek w krzakach wolnostojących

Krzewy truskawek ogrodowych (prawdziwa nazwa truskawek) znajdują się w odległości około 45-60 cm Rosnące wąsy należy regularnie usuwać, a krzaki nie powinny być ze sobą przeplatane. Przy takiej pielęgnacji zapewniony jest intensywny wzrost krzewów, rozwój dużych jagód i wysokie plony..

Zalety: dobra wentylacja roślin, zapobieganie szarej zgniliznie, oszczędność materiału sadzeniowego.

Niedogodności: rośliny wymagają częstego pielenia, spulchniania, ściółkowania, obcinania wąsów.

Sadzenie truskawek w rzędach

Sadzenie truskawek w rzędach

Rzędy ułożone są w odległości 40 cm, aby ogrodnik mógł wygodnie podchodzić z każdej strony, dbać o sadzenie i zbiory. Krzewy są sadzone od siebie, cofając się o 15-20 cm, potrzebują pielenia, rozluźnienia i pozbycia się wąsów.

Zalety: Tak posadzone truskawki są w stanie długo owocować. Przez 5-6 lat da dobre zbiory..

Niedogodności: pracochłonna opieka.

Sadzenie truskawek w gniazdach

Sadzenie truskawek w gniazdach

Gniazda są ułożone w sześciokąt: jedno siedzi pośrodku, pozostałe 6 sztuk wokół niego, cofając się o 5-6 cm. Gniazda rosną w rzędach, odległość między nimi wynosi około 40 cm, w rzędach również należy przestrzegać kolejności i umieszczać sześciokąty w odległości 30 cm od siebie.

Zalety: możliwość posadzenia dużej ilości krzewów na niewielkiej powierzchni i zebrania wysokiego plonu.

Niedogodności: znaczne zużycie materiału do sadzenia.

Sadzenie dywanów truskawek

Sadzenie dywanów truskawek

Ta metoda jest jedną z najtańszych i najłatwiejszych. Pielęgnacja nie przewiduje obcinania wąsów, co przyczynia się do samodzielnego wzrostu ogrodu. Dzięki specjalnemu mikroklimatowi i naturalnemu ukształtowaniu ściółki krzewy nie zarastają chwastami i nie wymagają częstego spulchniania..

Zalety: metoda jest wybierana przez letnich mieszkańców, którzy nie mają okazji regularnie przyjeżdżać i dbać o witrynę. Wilgoć zgromadzona pod krzakami pozwala truskawkom rosnąć i owocować bez częstego podlewania.

Niedogodności: po kilku sezonach można zmielić jagody.

Wybierz metodę sadzenia, którą lubisz najbardziej i najwyższe plony!