Siedem sekretów dobrego zbioru truskawek

Każdego lata mieszkaniec lub ogrodnik marzy o takim zbiorze truskawek, abyś mógł cieszyć się tymi jagodami przez całe lato i zbierać je codziennie przynajmniej do małego wiaderka. Wskazane jest również, aby nie używać nawozów mineralnych i pestycydów. Doświadczeni ogrodnicy oferują wykorzystanie ich rosnących tajemnic. Podkreślają siedem głównych sekretów.

Sekret 1. Różnorodność odmian truskawek

aby truskawki przynosiły plony przez całe lato, należy wybrać co najmniej 5-6 różnych odmian truskawek

Spędziwszy ponad rok na swojej działce lub w ogrodzie, wybierając i degustując wiele odmian truskawek, niektórzy zatrzymują się na jednym rodzaju jagód. Wydaje się, że ta odmiana jest idealna na wybrany przez Ciebie teren. Ale nie rozpamiętuj tylko jednej odmiany.

Aby truskawki przyniosły plony przez całe lato, musisz wybrać co najmniej 5-6 różnych odmian truskawek. Dwie z nich muszą być wcześnie dojrzewające, jedna lub dwie średnio dojrzewające i co najmniej jedna późna. Każdą odmianę jagód (lub dwie odmiany w zależności od czasu dojrzewania) należy sadzić na oddzielnym grządce. Pozwoli ci to zaobserwować każdą odmianę i zidentyfikować wszystkie jej pozytywne i negatywne strony. Taka taktyka pomoże w przyszłości dokonać właściwego wyboru między różnymi odmianami..

Istnieją również takie uniwersalne (remontujące) odmiany truskawek, które mogą wielokrotnie kwitnąć i owocować przez cały ciepły sezon. To prawda, że ​​potrzebuje szczególnej opieki i zasad uprawy..

Sekret 2. Mulczowanie truskawek

Jako materiału do mulczowania można użyć skoszonej trawy lub słomy.

Ponieważ krzewy tej jagody uwielbiają wilgotną glebę, musisz stworzyć dla niej takie warunki, nawet jeśli nie ma możliwości ciągłego podlewania w łóżkach. Na ratunek przyjdzie ściółkowanie gleby.

Jako materiał do mulczowania można użyć skoszonej trawy lub słomy, wyrwanych chwastów lub wiórów drewnianych. Ale idealną ściółką na truskawki będą igły. Swoim aromatem odstraszy szkodniki i uchroni przed chorobami. Igły są w stanie długo zatrzymywać wilgoć w glebie, a po zgniciu stają się doskonałym nawozem.

Aby krzaki truskawek były chronione w zimie, pod koniec owocowania należy przykryć łóżka opadłymi liśćmi. Przy takiej ściółce jagody nie boją się nawet silnych mrozów..

Sekret 3. Usuwanie pąków z młodych truskawek

Usuwanie pąków z młodych truskawek

Krzewy truskawki w pierwszym roku życia zachwycają swoich właścicieli dobrym kwitnieniem. Każdy kwiat jest oczekiwaniem wzrostu plonów. Ale w rzeczywistości młode krzewy muszą być przygotowane na przyszłe obfite zbiory. Każdy krzew powinien dobrze się zakorzenić i rozwinąć własny system korzeniowy. Nie ma na to jeszcze siły..

W pierwszym roku może tylko jedną z dwóch rzeczy – dać dobre zbiory lub dobrze się zakorzenić. Jeśli kwiaty, które się pojawiły, nie zostaną usunięte na czas, wszystkie siły pójdą na owocowanie, a nierozwinięty system korzeniowy nie ochroni rośliny w zimowym mrozie. Dlatego bądź cierpliwy do następnego lata i bezlitośnie usuwaj wszelkie wschodzące kwiaty. Taki krzew stanie się wystarczająco silniejszy, ponieważ cała jego siła zostanie przeznaczona na rozwój korzeni. A w przyszłym roku z pewnością podziękuje ci dobrymi zbiorami..

Sekret 4. Terminowe podlewanie truskawek

Truskawki bardzo lubią wodę. Nawet jeśli łóżka są pokryte ściółką, nadal konieczne jest utrzymywanie wilgotnej gleby. Dzięki materiałowi do mulczowania ilość podlewania jest znacznie zmniejszona. Ale roślina potrzebuje wody we wszystkich okresach wzrostu i rozwoju..

W klimacie umiarkowanym wystarczy podlewać krzewy jagodowe raz w tygodniu, latem – dwa razy w tygodniu, aw dni suche i gorące – codziennie. Jeśli pogoda daje obfity deszcz, podlewanie nie jest konieczne. Czasami wraz z podlewaniem do gleby wprowadzane są różne opatrunki..

Sekret 5. Karmienie truskawek

truskawki bez dressingu będą trudne

Każdy ogrodnik musi sam zdecydować, jakimi nawozami karmi truskawki – mineralne lub organiczne. Ale z pewnością trudno będzie o truskawki bez dressingu. Proces ten należy powtarzać co najmniej trzy razy w ciągu całego sezonu: przed kwitnieniem, podczas dojrzewania jagód i pod koniec owocowania (możliwe na początku jesieni). Ale ci, którzy wybrali powtarzające się truskawki, będą musieli ciężej pracować. Te rodzaje jagód wymagają cotygodniowego karmienia. Tylko z nimi możesz spodziewać się obfitych i długotrwałych zbiorów..

Jeśli jesteś za nawozami organicznymi, skorzystaj z dostępnych środków: napar z popiołu lub ziół. Popiół dodaje się do gleby jesienią i po każdym zbiorze jagód. Należy go wylewać bezpośrednio pod każdy krzak truskawkowy. Napar ziołowy jest przygotowywany przez trzy dni. Pojemnik jest wypełniony do góry trawą i zalany ciepłą wodą.

Możesz karmić krzaki naparem z wermikompostu. Jedna szklanka tego leku jest rozcieńczana w dziesięciu litrach wody i przechowywana przez jeden dzień. Następnie wymieszaj równe części wody i naparu i podlej rośliny.

Sekret 6. Usuwanie wąsów z owocujących truskawek

Do wzrostu i rozwoju wąsów roślina zużywa dużą ilość składników odżywczych, które byłyby bardziej potrzebne do dojrzewania jagód. Jeśli wąsy nie zostaną usunięte na czas, jagody będą małe i stracą smak. Będą miały dużo wody, ale mało słodyczy i trudniej będzie je utrzymać. Dlatego terminowe usuwanie wąsów jest kluczem do dobrych zbiorów..

Sekret 7. Ochrona truskawek przed szkodnikami

Ochrona truskawek przed szkodnikami

Jeśli sprzeciwiasz się stosowaniu chemikaliów w swoim letnim domku lub ogrodzie, powinieneś wcześniej zadbać o to, aby szkodniki nie dostały się do grządek truskawek. Zapobieganie to wielka siła, stosuj sprawdzone metody.

W okresie formowania liści na krzakach, wczesną wiosną stosować dowolny biostymulator. Musi przetworzyć każdy krzak truskawkowy. A po kolejnych dwóch tygodniach napraw wynik za pomocą środków „Letni mieszkaniec”. Ten biologiczny produkt nie dopuści do rośliny swojego najważniejszego szkodnika, wołka..

Posadź cebulę i czosnek, kwiaty nagietka lub nagietki obok grządek truskawek. Zapach tych roślin odstraszy wszelkie szkodniki..

Możesz zamknąć dostęp szkodników do truskawek za pomocą materiału pokryciowego. Łóżka można przykryć folią i pozostawić do początku okresu kwitnienia..