Persymona. Uprawa w domu. Dbanie o persimmon w domu

Uprawa egzotycznych roślin w domu w naszych czasach nie jest wyjątkiem, ale normą. Wielu jest w to zaangażowanych, ale niewielu wie, jak sobie z nimi radzić, aby rozwijały się normalnie, a nawet dały przynajmniej jakiś plon. Pielęgnacja persimmon nie różni się niczym od pielęgnacji cytryn, feijoa, fig, granatów itp..

Uprawa w domu

Do normalnego rozwoju tej rośliny konieczne jest wytrzymywanie wymaganej temperatury i wilgotności, zarówno latem, jak i zimą. Dotyczy to zwłaszcza okresu zimowego. Do zimowania konieczne są pewne warunki: temperatura nie przekracza +10 stopni, światło nie jest wymagane, ale konieczne jest regularne, choć niezbyt obfite podlewanie. W tym celu odpowiednia może być piwnica lub piwnica, jeśli ich nie ma, możesz zaizolować balkon lub loggię lub użyć nieogrzewanego pomieszczenia do przechowywania. Okres ten rozpoczyna się pod koniec października i kończy w lutym. Jeśli chodzi o resztę roku, przynosi jej to tylko korzyści, łącznie z wysokimi letnimi temperaturami. W tym czasie dobrze czuje się na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo ciepła i światła..

Persymona bez pestek. Istnieje opinia, że ​​nasiona persimmon nie kiełkują dobrze i wymagają specjalnego przetwarzania przed sadzeniem. W tym celu napisano wiele instrukcji i życzeń. Ale jeśli zdecyduje się posadzić kość świeżo zjedzonego owocu, nic z tego nie jest wymagane. Ich zdolność kiełkowania gwałtownie spada podczas długotrwałego przechowywania i dopiero wtedy konieczne będzie przeprowadzenie działań „resuscytacyjnych”, aby nasiona mogły kiełkować. I tak pobiera się kość, posypuje ziemią, regularnie podlewa i najwyżej po dwóch tygodniach widać mocne pędy.

Persymona bez pestek

Top dressing i podlewanie. Aby młode drzewo, które dopiero co się pojawiło, rosło z powodzeniem w domu, należy je podlać i nakarmić. Należy pamiętać, że jest to roślina tropikalna i potrzebuje tropikalnych warunków. Tylko w tym przypadku możesz liczyć na plony. Mimo to zwykła persimmon może wytrzymać mrozy do 20 stopni, a jej dziewicza forma ma nawet ponad -40 stopni. Najlepiej jest podlewać miękką (deszczową) wodą, ale jeśli się tym przecedziłeś, możesz zmiękczyć zwykłą, biorąc garść torfu, zawinąć w szmatkę i włożyć do miski z wodą na noc.

Persimmon preferuje lekkie i trudne do tolerowania ciężkie gleby – należy o tym pamiętać przy uprawie w domu. Jeśli chodzi o górny opatrunek, persimmon dobrze czuje się na ubogich glebach. Dlatego lepiej nie karmić jej niż przekarmiać. Dotyczy to zarówno nawozów mineralnych, jak i organicznych..

Przenosić. W procesie wzrostu drzewo to musi być kilkakrotnie przesadzane, aby zwiększyć objętość systemu korzeniowego. W pierwszym roku, gdy sadzonka szybko rośnie, będzie musiała być przesadzana 2-3 razy, w następnym roku i do 3 roku życia – co sześć miesięcy; po 3 latach – co roku, a po 5 latach życia – po roku. Podczas przeszczepu nie zaleca się natychmiastowego znacznego zwiększenia objętości pojemnika. Z każdym przeszczepem średnica doniczki wzrasta nie więcej niż o 3-4 cm.

Uprawa w domu

Formacja korony. Persimmon to drzewo i może rosnąć w domu do dużych rozmiarów. Aby temu zapobiec, konieczne jest kontrolowanie jego wzrostu, tworząc zwartą koronę. Zwykle powstaje kulista korona. Aby to zrobić, osiągając 35-40 cm wzrostu, uszczypnij jego wierzchołek pędami bocznymi. Odbywa się to również w celu ograniczenia wzrostu tego drzewa, w wyniku czego małe, zwarte drzewo o kulistej koronie.

Owocowanie i szczepienie. Istnieją mity, że \u200b\u200bnie można uzyskać owoców z persimmon, uprawiając je w domu, a zatem dlaczego to robisz. Ale jeśli znasz niektóre niuanse jej technologii rolniczej, to zadanie nie staje się już tak trudne. Główne warunki uzyskania plonu:

  • Prawidłowa organizacja zimowania. To właśnie w czasie zimowania persimmon składa żniwa w przyszłym roku. Wymaga mroźnego zimowania, mimo że jest rośliną bardzo ciepłolubną. Optymalna temperatura to 0..+5 stopni. Jak wiadomo, spokojnie toleruje zimę z mrozami do -20 stopni.
  • Trwałe zahamowanie wzrostu poprzez skrócenie szybko rosnących pędów.
  • Trzymaj go na “diecie”. W żadnym wypadku nie należy przekarmiać, ponieważ spowoduje to tylko jego szybki wzrost..
  • Zaszczep sadzonki z już owocującej persimmon. Przyspieszy to początek owocnikowania..
  • Uprawa drzewa w niewielkiej ilości gleby ogranicza rozwój dużego systemu korzeniowego. Nieproporcjonalny system korzeniowy przyczyni się do przedawkowania składników odżywczych, a zatem drzewo będzie rosło chorowicie i kruche.
  • aby przyspieszyć pojawianie się pąków owocowych można opasywać poszczególne gałęzie, ale w żadnym wypadku – opasywanie pnia.

z czasem możesz cieszyć się pojawieniem się pierwszych kwiatów

Jeśli zastosujesz się do takich zaleceń, z czasem możesz cieszyć się pojawieniem się pierwszych kwiatów, a wraz z nadejściem zimy zbierać pierwsze owoce. Ten cud może się wydarzyć już w trzecim roku życia..

Przydatne zastosowania persymony

Persimmon zawiera wiele witamin (C, PP, E, A), a także dużą ilość pierwiastków śladowych (potas, fosfor, jod, miedź, mangan, żelazo, wapń). Co z kolei pomaga w niedoborach witamin, szkorbutu, zwiększa liczbę czerwonych krwinek.

Ponadto ma właściwości antybakteryjne i jest w stanie neutralizować różne bakterie E.coli i Staphylococcus aureus. Przy złej czynności serca kardiolodzy przepisują go w celu usunięcia nadmiaru płynu z organizmu. Aby zmniejszyć obciążenie nerek, zaleca się picie go z mlekiem. Nie można go stosować w leczeniu miażdżycy – dzienna dawka ok. 100 g. Wspomaga uspokojenie układu nerwowego, zwiększa wydolność, pomaga przywrócić pracę mózgu w przypadku zmian chorobowych i krwotoków. W przypadku dysfunkcji tarczycy wspomaga organizm uzupełniając brak jodu.

Jej owoce z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako źródło wartościowej sacharozy i są polecane w diecie „kremlowskiej” i wegetariańskiej. Persimmon jest integralną częścią sałatek, dań mięsnych oraz przy przygotowywaniu różnych deserów i napojów..

Persymony zawierają wiele witamin

Główne odmiany

Istnieją trzy rodzaje persimmonów:

  • Persimmon Verginsky. Można go znaleźć głównie w zachodnich Stanach Zjednoczonych i na Morzu Śródziemnym. Owoce tej odmiany charakteryzują się wysoką (ok. 45%) zawartością cukru i wyróżniają się wysoką wartością odżywczą, pomimo średniej wielkości (od 2 do 6 cm średnicy). Drzewo ma do 25 metrów wysokości, jest bardzo mrozoodporne (do -35 stopni) i w naszych warunkach można je łatwo hodować, bez schronienia.
  • Persymona Kaukaska. Polubiła strefę podzwrotnikową od Japonii po Hiszpanię. Owoce nie są duże (około 2,5 cm średnicy) i sprzedawane są na targach jako pospolita persymona. Odporność na mróz nie niższa niż -25 stopni.
  • Japońska persymona. W porównaniu z poprzednimi gatunkami ma małe, zwarte drzewo o wysokości nie przekraczającej 10 metrów. Oprócz Japonii jest szeroko rozpowszechniony w USA, Hiszpanii, Korei, Chinach, Izraelu. Owoce persymony japońskiej są największe i mogą ważyć do 0,5 kg, a jednocześnie z jednego drzewa można zebrać do 500 kg owoców.

Adblock
detector