Rozmaryn. Uprawa w domu

Kwiaty domowe są piękne, przyjemne dla oka i korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Kiedy wraz z pelargoniami i saintpaulami rosną w domu różne przyprawy, to bardzo dobrze! A wielu nawet uprawia pomidory i ogórki w doniczkach na parapetach. Ten artykuł zawiera informacje na temat rozmarynu – przyprawy, która jest równie zdrowa, co piękna. Oprócz tego, że rozmaryn ma przyjemny korzenny aromat, ma również wiele właściwości leczniczych i profilaktycznych. Nawet zwykła inhalacja aromatem tej rośliny przydaje się już, a podziwianie jej piękna (zwłaszcza w okresie kwitnienia) to wielka radość..

Oczywiście rozmaryn nie jest rzadką przyprawą, można go łatwo kupić w najbliższym sklepie spożywczym w postaci paczkowanej, ale dla prawdziwego hodowcy o wiele ciekawiej będzie wyhodować taki cud własnymi rękami! A jak wygodnie jest mieć pod ręką świeże kwiaty, które można dodawać do sałatek. i do mięsa, herbaty i deserów, a także do dekoracji różnych potraw. Ponadto rozmaryn jest bardzo piękny w okresie kwitnienia: całkowicie pokryty jasnoniebieskimi kwiatostanami dodaje estetyki swojej kulinarnej misji. Nawiasem mówiąc, rozmaryn nigdy nie choruje, co potwierdza wielu hodowców..

Rosnący rozmaryn

Wyhodowanie nasion rozmarynu z nasion jest dość trudne: mogą nie wykiełkować lub sadzonki nie przetrwają. Dlatego najlepszą opcją byłby zakup małej rośliny w sklepie. Dziś w kwiaciarniach jest ogromna liczba egzotycznych roślin, ale jeśli nagle nie ma wśród nich rozmarynu, możesz po prostu zamówić, aby je przywieźć.

najlepszą opcją byłby zakup małej rośliny w sklepie

Pielęgnacja rozmarynu

Czego więc potrzebuje ta przyprawa, aby żyć długo i szczęśliwie? Tak, niewiele: miejsce oświetlone słońcem (rozmaryn – „śródziemnomorski”) i regularne podlewanie (ale nie zalane). Dobrze jest umieścić rozmaryn na oknie wychodzącym na południe, ale wtedy trzeba go będzie podlewać nieco obficiej niż kwiaty „żyjące” po zacienionej stronie. Aby zapobiec zniszczeniu przez przyprawy suchego powietrza zimą (i letnich upałów), trzeba go czasem spryskać. Kwiat musi być również chroniony przed palącym słońcem..

Jeśli chodzi o glebę, rozmaryn zadowoli uniwersalna mieszanka z dodatkiem garści keramzytu (do drenażu) i darni. Kwaśna gleba jest przeciwwskazana dla tej rośliny, a przepuszczalne dla powietrza mieszanki wapna są tym, czego potrzebujesz. Aby krzew rósł równomiernie, należy go okresowo obracać wokół własnej osi. Można ją trochę przyciąć na wiosnę, a nawet pod koniec lata, ale niekoniecznie – gałęzie rośliny będą więc okresowo odrywać się “na potrzeby”.

Można go trochę przyciąć na wiosnę, a także pod koniec lata, ale niekoniecznie

Gdy tylko nadejdzie lato, rozmaryn należy wynieść na zewnątrz, aby mógł wchłonąć promienie słoneczne, kąpać się w deszczu i obmyć kroplami rosy. Ale jesienią (nawet przed nadejściem nocnych przymrozków) trzeba go ponownie przenieść do domu – nie zapominaj, że rozmaryn nie toleruje zimna.

Rozmnażanie rozmarynu

O dbaniu o pikantną trawę powiedziano już wszystkie najważniejsze rzeczy, ale reprodukcja rozmarynu to osobna rozmowa. Cóż, nie kupuj za każdym razem nowego krzaka! Według ekspertów rozmaryn najlepiej rozmnaża się przez sadzonki. Tak to się robi. Z dorosłej rośliny wycina się łodygę (10 cm), usuwa się z niej dolne liście i umieszcza się w wazonie z ciemnego szkła z osadzoną wodą i rozpuszczonymi w niej 2 tabletkami węgla aktywnego. Łodyga nie jest dotykana przez 12-15 dni. Po 2 tygodniach powinny pojawić się korzenie i roślinę można sadzić w małej doniczce z mieszanką składników odżywczych.

Ale nie możesz osiągnąć formowania korzeni w wodzie, ale spróbuj natychmiast posadzić sadzonkę w ziemi. W ten sposób: odciąć łodyżkę, która pojawiła się w zeszłym roku, obnażyć jej dolną część, przetworzyć w “Kornevin” lub inny stymulator tworzenia korzeni. Zwilżoną mieszankę wermikulitu i torfu należy przygotować wcześniej, w miejscu sadzenia sadzonki.

najlepiej rozmnażane przez sadzonki rozmarynu

Początek. Kwiat powinien teraz stać w jasnym i ciepłym (ale nie gorącym) miejscu. Czasami spryskujemy go i czekamy, aż wyrośnie – za 10-15 dni, jak w wodzie. Kiedy sadzonki zaczynają rosnąć, przesadza się je jeszcze kilka razy, a aby krzew był bardziej bujny, wierzchołki w strefie wzrostu są ściskane. Uwaga! Dojrzałe rośliny potrzebują corocznego (czasami częściej) przeszczepu. O tym, że nadszedł na to czas, świadczy fakt, że wydawało się, że roślina ma mało wody (po podlaniu). Oznacza to, że w starej doniczce korzenie stały się duże i ciasne. Możesz również wykonać następującą procedurę: odciąć korzenie rozmarynu od spodu i boków (nożyczkami) i posadzić go ponownie w tej samej doniczce. Aby system korzeniowy szybko się zregenerował, podczas przeszczepu należy lekko przyciąć koronę kwiatu..

Korzyści z rozmarynu

Rozmaryn był doceniany przez starożytnych Egipcjan, Rzymian i Greków. Uważany był za świętego, według legend służył jako symbol wieczności, obfitości i dobrobytu.

Korzyści z rozmarynu

Roślina ta jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Aby uzyskać skuteczne wywary i inne leki, stosuje się tylko młode pędy i liście zebrane w okresie kwitnienia. A oto przykłady przepisów na produkty lecznicze, które są łatwe do wykonania w domu:

  • Olejek wzmacniający włosy

    Zalej świeże liście (naręcze) ​​olejem migdałowym i trzymaj przez 14 dni. Następnie posmaruj korzenie włosów powstałym produktem i odczekaj 10-15 minut. Aby wzmocnić efekt, zabieg należy przeprowadzać raz w tygodniu przez 2 miesiące..

  • Odwar łagodzący obrzęki nóg

    Liście zalewa się wrzącą wodą, bulion chłodzi się, a następnie moczy się w nim ręcznik i owija wokół nóg.

  • Do leczenia gardła (zapalenie migdałków, zapalenie migdałków itp.)

    Liście (2 łyżki stołowe) wlewa się wrzącą wodą (1 szklankę), nalega, filtruje. Opłucz gardło ciepłym bulionem. Nawiasem mówiąc, jedząc codziennie świeży liść rozmarynu (przeżuwając go powoli), możesz na zawsze pozbyć się problemów z gardłem..

To wszystkie informacje o śródziemnomorskim rozmarynie – zdrowej i pięknej roślinie domowej. Uprawiaj, bądź zdrowy i jedz pyszne posiłki!