Pomidory na parapecie. Jak uprawiać domowe pomidory

Prosty pomidor, powszechnie uprawiany na żywność, jest dość powszechny na parapecie domu. Pomidory bardzo efektownie zaaranżują wnętrze domu. Jednocześnie możesz używać tej rośliny zgodnie z jej przeznaczeniem – do zbierania z niej owoców do celów kulinarnych.

Odmiany o małych owocach nadają się do hodowli w domu. Takich jak gruszka różowa, słodka, dziecięca, duża krem. Istnieje wiele metod uprawy pomidorów. W tym artykule omówimy najczęstszą technikę, która sprawdziła się po dobrej stronie..

Jak uprawiać pomidory na parapecie

Wysiew nasion powinien być wykonany pod koniec stycznia. Mały pojemnik wypełniony jest torfem. A przygotowane nasiona sadzi się w tym torfie. Lekko podlać letnią wodą, przykryć folią lub szkłem na wierzchu i umieścić w ciepłym miejscu. Tydzień później, w temperaturze 22-24 stopni, pojawią się pierwsze pędy. Podlewanie odbywa się raz w tygodniu, tylko trochę.

Gdy tylko pojawią się kiełki, trzeba poszukać chłodniejszego miejsca, w którym temperatura nie przekracza 17 stopni. Odbywa się to tak, aby kiełki nie rosły, ale wzmacniały system korzeniowy. Kiedy pojawią się pierwsze liście, kiełki należy przesadzić. Pobiera się doniczki o objętości 0,5 litra, wypełnione mieszanką torfu i próchnicy.

Jak uprawiać pomidory na parapecie

Nie należy zapominać o drenażu. Na dole musisz umieścić kilka kawałków keramzytu (nie budowlanego!). Jak tylko sadzonki zakorzenią się i wyrosną, będziesz potrzebować lampy fluorescencyjnej, najlepiej 80 watów. Musi być umieszczony na górze, w odległości 30 cm od wierzchołków sadzonek. Do początku marca włącznie młode pomidory potrzebują 6 godzin naświetlania dziennie. Do podlewania zaparz słabą herbatę, ledwo żółtą. Same liście herbaty są używane jako ściółka..

Kiedy pojawiają się pierwsze kwiatostany (zwykle pod koniec marca), należy przenieść (przeszczepić razem ze starą grudą ziemi) do pojemników (plastikowych wiader) o objętości 3-5 litrów i przywiązać je do podpory. Po ustaniu mrozów, w maju można je przenieść na świeże powietrze (loggia, balkon). Ale jeśli zostawisz je na parapecie, w towarzystwie innych kwiatów, też będą się dobrze czuć..

W 8-10 dniu przeszczepu zaczną pojawiać się pasierbowie (procesy w kątach liści). Muszą zostać usunięte, ponieważ pobierają składniki odżywcze z rośliny. Młodych pasierbów można łatwo usunąć. Jeśli stracono czas, a pasierbowie stwardnieli, należy je usunąć nożyczkami, pozostawiając około centymetra. Jeśli oderwiesz stwardniałego pasierba, powstaje rana, która będzie się goić przez długi czas (jeśli w ogóle się zagoi). Nawiasem mówiąc, usunięcie pasierbów również doda piękna roślinie, a jednocześnie zwiększy plon. Musisz także usunąć dolne liście, gdy zaczną obumierać..

Pomidor, podobnie jak porzeczka, wytwarza gałązki porośnięte owocami. Na każdej gałęzi pomidorów rośnie około 16 małych owoców o średnicy 1 cm. Walory smakowe odpowiadają zwykłym, „ulicznym” pomidorom. Może być stosowany do sałatek i dań na ciepło.

Wskazówki i porady dotyczące uprawy pomidorów na parapecie w domu

Z historii… Na początku XVI wieku Hiszpanie przywieźli pomidora z Ameryki Południowej. Przez długi czas pomidor był uważany za śmiertelnie trujący. Z tego powodu pojawiła się nawet ciekawość historyczna. W 1776 roku George Washington chciał zostać zabity przez własnego kucharza, który gotował mięso w sosie pomidorowym. Waszyngton docenił to danie, ale dla kucharza historia zakończyła się łzami – popełnił samobójstwo, obawiając się zemsty. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej nazywali tę roślinę – tomatil. Stąd współczesna nazwa. Pomidor był również nazywany “jabłkiem miłości” (“pom d’amur” – stąd “pomidor”).

Pomidory posadzono wyłącznie dla urody. Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku pomidory zostały jednak uznane za uprawę warzyw i pojawiły się na półkach Paryża. Dopiero potem, już uznane za jadalne, pomidory trafiają z osadnikami do ich historycznej ojczyzny – Ameryki.