Jak prawidłowo wyhodować koperek na parapecie w mieszkaniu

Bardzo wygodne jest posiadanie „zielonego” łóżka na parapecie lub balkonie. Robią to praktyczne gospodynie domowe, ponieważ koperek jest dobry zarówno jako składnik każdej sałatki, jak i przyprawa do gorących potraw. Zimą pachnące zielenie przypominają o ciepłym lecie i uzupełniają zapas witamin..

Tak pozornie prosta sprawa jak sadzenie kopru na parapecie ma też swoje własne niuanse, bez których pierwsze doświadczenie może się nie udać. W tym artykule ujawnimy wszystkie subtelności i sekrety uprawy jasnej, bujnej i wielu ukochanej zieleni..

Cechy rosnącego kopru

Wiele osób uważa, że ​​uprawa kopru w domu na parapecie jest bardzo łatwa. W sumie wrzuciłem nasiona do ziemi i gotowe, od czasu do czasu podlewam i czekam na żniwa. Dzięki takiemu podejściu, zamiast pachnących zarośli zielonego kopru, w skrzynce wystają nędzne, żółto-zielone źdźbła trawy na cienkiej, długiej nodze z rzadkimi liśćmi w jodełkę. Ale jeśli zastosujesz elementarną wiedzę z zakresu techniki rolniczej i odpowiedzialnie podejdziesz do zakupu materiału do sadzenia, wybierzesz odpowiednią glebę do sadzenia i poświęcisz część czasu na pielęgnację roślin, wynik nie potrwa długo..

Selekcja i przygotowanie nasion

Selekcja i przygotowanie nasion

Aby wybrać odpowiednie nasiona kopru do swojego przydomowego ogrodu, musisz znać charakterystykę odmian.

  • Wcześnie dojrzewające odmiany: Gribovsky, Richelieu i Grenadier. Są dość bezpretensjonalne, zdolne do uzyskania dobrych plonów i odporne na niektóre choroby. Po maksymalnie 45 dniach możesz go pokroić na zielenie. Ale mają też znaczną wadę, szybko się rozciągają i tworzą kolorowe rozety, a liści na wczesnych odmianach jest znacznie mniej niż na pozostałych..
  • Odmiany długo dojrzewające: Alligator, Salute, Amazon. Istotną wadą jest to, że pierwsze cięcia można wykonać dopiero po 65-70 dniach. Ale jeśli masz cierpliwość i czekasz, nagrodą będą mocne krzewy z puszystymi liśćmi i niesamowitym aromatem. Ze względu na to, że rosną wystarczająco długo, na łodydze cały czas tworzą się nowe pędy..
  • Niektórzy hobbyści eksperymentują z południowymi odmianami kopru. Mają jasny smak, bardzo aromatyczny, ale niezwykle wybredny. Zimą ich uprawa jest prawie niemożliwa..

Z natury nasiona kopru kiełkują bardzo długo, ponieważ zawierają dużą ilość olejków eterycznych. Dlatego przed sadzeniem należy je moczyć w ciepłej wodzie przez 5-8 godzin. Wysokiej jakości nasiona opadną na dno, a puste i nie wschodzące będą unosić się na powierzchni. Po określonym czasie spuść wodę i umieść nasiona w lekko różowym roztworze manganu w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny. Pomoże to zdezynfekować nasiona i zapobiec możliwym chorobom..

Co jest potrzebne do lądowania

Gleba do sadzenia musi być żyzna. Możesz go kupić w sklepie lub sam ugotować jesienią. Aby to zrobić, musisz wziąć miękką glebę ogrodową i wymieszać z zakupioną ziemią sadzonek, jeśli to możliwe, dodać trochę popiołu drzewnego. Jeśli używany jest tylko zakupiony substrat, to w jego skład musi znaleźć się wermikompost, przydatny będzie również dodatek włókna kokosowego..

Donice balkonowe idealnie nadają się jako „łóżka”, w przypadku braku takich nadają się również donice. Ale w małym pojemniku koperek będzie ciasny i będzie się pogarszał. Nie zapomnij o drenażu i otworach na dnie pojemnika do sadzenia. Połamane kawałki cegły lub drobne kamyki umieszcza się na dnie doniczki, aby nadmiar wilgoci podczas podlewania miał wyjście.

Jak siać sadzonki

Jak siać sadzonki

Nasiona wstępnie wysuszone na ręczniku papierowym można wysiewać bez wgnieceń, posypując cienką warstwą suchej ziemi. Możliwe jest również lądowanie w rowkach o głębokości około 1-2 centymetrów. Po uprzednim zwilżeniu gleby wyłóż nasiona na dno i posyp je torfem lub luźnym podłożem.

Koper można sadzić w dowolnej kolejności, ale rośliny nie powinny „tłoczyć się” na małym grządce. Aby temu zapobiec, nasion nie należy wysiewać szczyptą, ale układać pojedynczo, zaczepiając wstępnie zwilżoną wykałaczką lub zapałką. Oddzielnie rosnące krzewy są mocniejsze i bardziej rozgałęzione. Po wysiewie posyp wierzchnią warstwę ziemi z butelki z rozpylaczem i zamknij ją folią spożywczą, tworząc wewnętrzną mini szklarnię.

Skrzynki nasienne są umieszczone po słonecznej stronie. Gdy gleba wysycha, sadzonki wymagają ostrożnego podlewania. Korzystna temperatura do kiełkowania nasion to 17-18 stopni. Dopóki koperek nie wyjdzie z ziemi, obniżenie temperatury tła nie jest pożądane.

Pierwsze pędy pojawią się za tydzień. Bardziej przyjazne pędy będą za około 10-12 dni.

Jak dbać o kiełki kopru

Jak dbać o kiełki kopru

Siew i czekanie na pierwsze greeny to połowa sukcesu. Najtrudniejszym zadaniem jest uratowanie i wyhodowanie przyzwoitych zbiorów, ponieważ małe źdźbła trawy są dość kapryśne i wymagają stałej uwagi..

Po pojawieniu się zielonych pędów folię należy wyjąć z pudełka. Jeśli koperek jest uprawiany podczas długich godzin dziennych, opieka polega na terminowym podlewaniu, usuwaniu chwastów, spryskiwaniu i okresowym obracaniu „łóżka” o 180 stopni, aby kiełki nie pochylały się w kierunku słońca i rosły równomiernie.

Po pocięciu koperek nie odrasta i aby na stole zawsze była pachnąca przyprawa, należy go okresowo wysiewać.

Koper rosnący zimą nie różni się zbytnio od uprawy wiosennej. Prace przygotowawcze i pielęgnacja młodych pędów pozostają bez zmian. Ale w chłodne dni jest bardzo mało słońca, a bez promieniowania ultrafioletowego rośliny będą słabe, karłowate i całkowicie nieapetyczne. Dlatego będą potrzebować dodatkowego oświetlenia. Jeśli sadzonki znajdują się w oknie, można je oświetlić tylko rano, włączając specjalną lampę na 5-6 godzin. Jeśli pojemniki z sadzonkami znajdują się z dala od naturalnego światła, podświetlenie powinno trwać przez cały dzień, około 15 godzin.

Zaleca się okazjonalnie, około 2 razy w miesiącu, karmić złożonymi nawozami, dobrze będzie podlewać mocznikiem, przygotowując roztwór zgodnie z załączoną instrukcją. Właściwa temperatura dla dobrego wzrostu zieleni to 17-19 stopni. Ale niekrytyczna obniżka też nie zaszkodzi..

Dill rośnie w domu o każdej porze roku. W okresie od marca do września może to nie powodować szczególnych problemów. A zimą i późną jesienią taki biznes będzie dość kłopotliwy i pociągnie za sobą dodatkowe koszty gotówkowe. Okresowe oświetlenie fluorescencyjne zwiększy zużycie energii.

Jak uprawiać koperek w domu zimą (wideo)

Jak uprawiać koperek w domu zimą?Jak uprawiać koperek w domu zimą?

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org