Pędzenie pietruszki, selera, buraków w domu

Mieszkańcy lata, przyzwyczajeni do spędzania całego ciepłego sezonu na swojej ziemi, zimą bardzo tęsknią za łóżkami. Ale zagorzali ogrodnicy, nawet w chłodne i mroźne dni w zwykłym mieszkaniu, znajdą coś dla siebie. W końcu, jeśli chcesz, możesz wyhodować świeże zioła na parapecie lub balkonie. Aby to zrobić, musisz poznać sekrety zmuszania roślin do zieleni, czyli sposoby wpływania na różne uprawy, które zaczynają rosnąć o każdej porze roku..

5 podstawowych zasad uprawy zieleni zimą

1. Nawet w miesiącach jesiennych musisz zadbać o przygotowanie materiału do sadzenia. Musi być nieuszkodzony i absolutnie zdrowy. Kupując materiał do destylacji w sieci detalicznej lub na rynku, dokładnie zbadaj każdy egzemplarz.

2. Cały materiał do sadzenia należy przechowywać w wilgotnej i chłodnej piwnicy lub piwnicy. Przed użyciem należy ponownie przeprowadzić dokładne badanie wszystkich roślin okopowych i kłączy oraz uporządkować zepsute..

3. Posadzone rośliny należy przechowywać w chłodnym, ale zaciemnionym miejscu, aż do pełnego ukorzenienia. Zaleca się podlewanie tylko ciepłą wodą.

4. W okresie formowania i zbierania zieleni rośliny powinny znajdować się w miejscu regularnie wentylowanym. Podlewanie powinno odbywać się z umiarem, ale regularnie.

5. Aby witaminy w postaci zieleni były na twoim stole przez całą zimę, musisz sadzić rośliny okopowe do destylacji 2 razy w miesiącu, co 15 dni. Najpierw należy sadzić małe rośliny okopowe, a potem całą resztę.

Pędzenie pietruszki i selera

Pędzenie pietruszki i selera

Rośliny okopowe i kłącza tych roślin są w stanie wyprodukować dużo zieleni w domu, ponieważ są uważane za rośliny dość bezpretensjonalne. Odmiany okopowe będą zachwycać zielenią przez kilka miesięcy, ale w niewielkich ilościach. Odmiany liściaste wytwarzają dużo zieleni, ale w bardzo krótkim czasie.

Bardzo często do sadzenia pozostawia się najmniejsze okazy. Chociaż wszyscy wiedzą, co sadzisz, to co zbierzesz. Dlatego doświadczonym mieszkańcom lata zaleca się pozostawienie roślin okopowych do destylacji o wadze od 30 do 80 gramów (pietruszka) i od 60 do 200 gramów (seler).

Wymuszanie zieleni może rozpocząć się w dowolnym miesiącu, ale lepiej, gdy zaczną rosnąć godziny dzienne. Najodpowiedniejszym terminem jest luty lub marzec, aw pozostałych miesiącach wymagane będzie dodatkowe doświetlenie roślin..

Wszystkie pojemniki, które będą używane do sadzenia roślin okopowych, należy dokładnie umyć i potraktować słabym roztworem manganu. Wymagane są otwory drenażowe i warstwa drenażowa. Po warstwie keramzytu należy wylać niewielką warstwę piasku, a po nim próchnicę lub ziemię torfową.

Wielkość doniczek powinna wynosić co najmniej 25-30 centymetrów wysokości i co najmniej 20 centymetrów kwadratowych powierzchni. Warstwa gleby do sadzenia korzenia pietruszki wynosi około 15 centymetrów. Umieszczone są pod ostrym kątem w stosunku do gleby. Zbyt długi ogon można skrócić.

Korzenie pietruszki są prawie całkowicie posypane ziemią, pozostawiając na powierzchni około jednego centymetra główki. Bezpośrednio po posadzeniu zaleca się obficie podlać ciepłą wodą..

Wymagania dotyczące sadzenia selera są dokładnie takie same, z wyjątkiem rozmiaru pojemnika do sadzenia. Garnek do pędzenia selera powinien mieć około 20-25 centymetrów wysokości i około 50 centymetrów kwadratowych powierzchni.

Zasady pielęgnacji pietruszki i selera

Zasady pielęgnacji pietruszki i selera

Natychmiast po posadzeniu materiału do sadzenia w doniczkach nie spiesz się, aby umieścić je na parapecie z jasnym oświetleniem. W ciągu dziesięciu do piętnastu dni rośliny powinny zakorzenić się w ciemnych i chłodnych warunkach. Korzystna temperatura dla selera to około 10 stopni Celsjusza, a dla pietruszki 12-13 stopni.

W początkowej fazie ukorzeniania nie zaleca się podlewania, z wyjątkiem jednego podlewania bezpośrednio po posadzeniu. Nadmiar wilgoci może powodować gnicie wciąż słabo rozwiniętego systemu korzeniowego roślin. Nawiasem mówiąc, zbyt głębokie sadzenie rośliny okopowej może przynieść ten sam rezultat..

Pojawienie się pąków wierzchołkowych to optymalny czas na przeniesienie roślin na lekkie parapety w pomieszczeniu o temperaturze powietrza 18-20 stopni Celsjusza. Od tego czasu zaczyna się podlewanie roślin..

Stagnacja powietrza i podwyższona temperatura w pomieszczeniach są uważane za niedopuszczalne, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na wzrost zieleni. Regularne wietrzenie i utrzymywanie stałej temperatury to doskonałe warunki do pędzenia pietruszki i selera..

Prawidłowe podlewanie jest niezbędne. Woda do nawadniania powinna mieć temperaturę co najmniej 20 i nie wyższą niż 25 stopni. Podlewanie powinno odbywać się tylko na glebie, a nie na zieleniach lub roślinach okopowych. W przeciwnym razie mokre części rośliny mogą zacząć gnić. Zimą ilość wody dla systemu korzeniowego powinna być minimalna, a wymiana powietrza powinna być zmaksymalizowana..

Dobry wzrost zieleni ułatwia terminowe karmienie w postaci płynnych nawozów ziołowych (na bazie opadłych liści roślin domowych) lub zakupionych specjalnych preparatów. Na przykład superfosfat lub opatrunek „Idealny”.

Pierwsze zbiory można rozpocząć około 15-20 dni po posadzeniu. Wskazane jest, aby najpierw odciąć zewnętrzne liście roślin..

Z zastrzeżeniem wszystkich zasad opieki, korzenie selera dadzą zielone witaminy przez dwa miesiące, a pietruszka – półtora miesiąca.

Wymuszanie zieleniny buraków i boćwiny

Wymuszanie zieleniny buraków i boćwiny

Buraki w zimie nie tylko dodadzą sałatce wielu witamin i różnych składników odżywczych, ale także staną się jej ozdobą. W przeciwieństwie do pietruszki i selera, materiał do sadzenia tego warzywa powinien być mały, a nawet niewielki – ważyć od 40 do 60 gramów. Im mniejsze warzywo korzeniowe, tym więcej zieleni. Wszystkie wybrane główki buraków muszą być gładkie, jędrne i wolne od uszkodzeń..

Korzenie buraka ćwikłowego – boćwina – przed sadzeniem należy dokładnie wypłukać i zdezynfekować w roztworze manganu.

Dobra gleba do pędzenia buraków to mieszanka trzech składników – ziemi ogrodowej (1 kg), gleby składającej się z gnijących roślin i zwierząt (2 kg) oraz gleby torfowej (3 kg).

Pędzenie buraków zaczyna się od ukorzenienia się w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza przez 10 dni. Następnie rośliny rozwijają się w domu przy stałej temperaturze co najmniej 18 stopni..

Raz w miesiącu zaleca się stosowanie nawozów składających się z siarczanu amonu (10 gramów na 2 litry wody) i chlorku potasu (4 gramy na 2 litry wody).

Pierwszy plon można zbierać 20-25 dni po posadzeniu..

Wymuszanie rabarbaru

Wymuszanie rabarbaru

Kłącza rabarbaru w wieku 3-4 lat służą do wymuszania w całkowitej ciemności. Jest to niezbędne do tworzenia delikatnych i przyjemnych w smaku łodyg..

Nie zaleca się rozpoczynania pędzenia rabarbaru w okresie jesiennym. Optymalny czas na to to druga połowa grudnia. Od tego miesiąca aż do wiosny rabarbar będzie przynosił pyszne i zdrowe owoce..

Podczas sadzenia kłącza rabarbaru są posypywane ziemią o około dziesięć centymetrów.

Nieudane forsowanie rabarbaru może czekać na tych, którzy nie stworzyli specjalnego reżimu temperaturowego dla rośliny. Roślina nie toleruje wysokich temperatur. Potrzebuje tylko pięciu do sześciu stopni ciepła i wysokiej wilgotności. Kiedy takie warunki zostaną stworzone, aktywny wzrost ogonków rozpocznie się za tydzień..

Łodygi rabarbaru będą gotowe do spożycia, gdy osiągną wysokość dwudziestu centymetrów.

Rosnąca zieleń na parapecie. Wskazówki dotyczące siewu i pielęgnacji (wideo)

Rosnąca zieleń na parapecie. Wskazówki dotyczące siewu i pielęgnacjiRosnąca zieleń na parapecie. Wskazówki dotyczące siewu i pielęgnacji