Zbieranie pomidorów: jak i kiedy to zrobić

Wielu letnich mieszkańców zadaje sobie pytania: jak prawidłowo szczypać rośliny, czym są pasierbowie i gdzie się znajdują? Trawienie pomidorów nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla początkującego. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć tak trudny proces i znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania..

Dlaczego potrzebujesz uszczypnięcia

Pasierbowie pojawiają się, gdy tylko roślina zaczyna kwitnąć i wyrastają z okolicy zatok liściowych

Pasierbowie – są to dodatkowe pędy, które wystają z głównej łodygi. Pasierbowie pojawiają się, gdy tylko roślina zaczyna kwitnąć i wyrastają z obszaru zatok liściowych. Te pędy mają również liście, kwiaty, a czasem nawet małe owoce są wiązane. Duża liczba pasierbów prowadzi do dużej liczby jajników, co nie zawsze jest dobre dla samej rośliny..

Jeśli nie wykonasz szczypania, mały krzew rośliny zacznie przypominać „zarośla lasu”, a z powodu zaniedbania nasadzeń mogą wystąpić choroby grzybowe, które są bardzo trudne do usunięcia. Duża ilość owoców powoduje, że będą one małe, a niektóre odmiany ze względu na brak przycinania mogą generalnie spóźnić się z owocnikowaniem.

Kradzież nie jest procesem łatwym i wymaga odpowiedzialnego podejścia. Jeśli praca nie zostanie wykonana poprawnie, możesz na ogół pozostać bez przycinania. Zasadniczo pierwsi pasierbowie pojawiają się wraz z pierwszym pędzlem kwiatowym, są uważane za najpotężniejsze. Wszyscy pasierbowie, którzy będą znajdować się poniżej pierwszego, muszą zostać usunięte. Ta zasada dotyczy szczególnie pomidorów rosnących na otwartym polu. Sam proces szczypania zależy przede wszystkim od odmiany pomidorów..

Jakie pomidory należy przypiąć

  • Determinant, podobnie jak standardowe pomidory, nadają się do przypinania, ale nie wszystkie procesy są usuwane. Lepiej jest formować takie odmiany w trzy lub cztery łodygi, a czasami ogrodnicy na ogół odmawiają tego procesu. Ale dotyczy to tylko tych gatunków.
  • Pomidory determinujące średniej wielkości tworzą się w dwóch łodygach. Oznacza to, że został tylko jeden, ale najlepszy, pasierb. Dozwolone jest pozostawienie jeszcze jednej dodatkowej, która będzie jak trzecia beczka, ale nie więcej.
  • Nieokreślone pomidory. Są uważane za wysokie odmiany, które tworzą skupiska kwiatów, nawet jeśli nie osiągnęły niskich wysokości. Formacja odbywa się zwykle w jednym pniu, a to oznacza usunięcie wszystkich pasierbów.

Jak przebiega proces szczypania pomidorów

Istnieją dwa sposoby na usunięcie pasierbów.

Istnieją dwa sposoby na usunięcie pasierbów:

  • Sposób ręczny – pasierbowie odrywają się z rękami na bok. Proces nie jest skomplikowany i nie wymaga dużego wysiłku, ale wymaga uwagi.
  • Metoda mechaniczna – pasierbowie są cięte nożycami ogrodowymi, które są wstępnie traktowane roztworem nadmanganianu potasu. Zabieg ten zalecany jest po każdym przycięciu rośliny..

Kiedy odciąć pasierbów

Zaleca się zbieranie pomidorów co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, aby pasierbowie nie mieli czasu na pobranie dużej ilości składników odżywczych z rośliny. Nie bądź chciwy i prowadź swój ogród – wszystko to może prowadzić do złych zbiorów. Jeśli proces szczypania odbywa się jednocześnie, może to prowadzić do choroby i śmierci krzaka pomidora..

Lepiej jest odbierać rano, przy słonecznej pogodzie. Wtedy rana będzie miała czas na zagojenie w ciągu dnia, a roślina ożyje wieczorem. Jeśli szczypanie spadło w pochmurne dni, świeże rany należy posypać popiołem. Przede wszystkim pasierbowie odrywają się na zdrowych i dużych krzakach. Lepiej uszczypnąć chore rośliny innego dnia, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia zdrowych roślin..

Jeśli po usunięciu pasierba w tym samym miejscu powstaje nowy proces, proces się powtarza. Kiedy pasierb powstaje na samym dole, gdy od dawna powstaje kilka szczotek, są one usuwane i cały krzew jest dokładnie badany. Warto również usunąć pasierbów, którzy wyrastają z pędzla kwiatowego, ponieważ może to prowadzić do opóźnienia owocowania głównej rośliny..

Oprócz procesu szczypania nie zapomnij o leczeniu buszu przed chorobami, które mogą całkowicie pozbawić cię zbiorów. Przetwarzanie odbywa się od końca maja do początku czerwca. Warto też pamiętać dla każdego ogrodnika, aby pod pędzlem nie było ani jednego liścia z niedojrzałymi jeszcze pomidorami. Konieczne jest zdejmowanie dolnych arkuszy raz w tygodniu. Jeśli tego nie zrobisz, roślina ulegnie stagnacji, a to doprowadzi do utraty plonu. Liście należy odłamywać na bok, a nie w dół. To oderwanie zapobiega przypadkowemu oderwaniu się łodygi rośliny..

Trawie pomidoryTrawie pomidory