En yaygın şömine türü açık olanıdır. Bu tür şömineler, filmler ve romanlar sayesinde herkes tarafından bilinir. Açık ateşin yanında güneşlenmeyi mümkün kıldığı için, çoğu insan böyle bir şömineyi sıcaklık ve rahatlık ile ilişkilendirir..

8fotoğraf

Tarih

Bu tür şömineler uzun zaman önce ortaya çıktı. Ortaçağ kalelerinde bile mevcutlardı. Daha sonra bu tür şömineler, çekici görünümleri nedeniyle değil, pratiklik nedenleriyle çok fazla kullanıldı..

Bu tip şömineler, istiflemeleri ve ısıtma için kullanımları kolay olduğu için iyiydi. Bu tür şöminelerdeki duman yukarı doğru yükseldi ve yangın binanın tamamen ısınmasına yardımcı oldu..

Ne iyi?

Açık şöminelerin birçok faydası vardır. Her şeyden önce, bu tip şöminenin çok çekici göründüğünü belirtmekte fayda var. Çoğu zaman, açık şömineler tam olarak bir odayı dekore etmek için kullanılır ve onu gerçekten ısıtmak için değil. Bu şömine, rahat bir atmosfer yaratmanıza ve odaya özel bir lüks vermenize olanak tanır. Isıtıcı olarak işlevlerine gelince, burada kesinlikle diğer seçeneklere kaybeder..

Bu tür bir şöminenin bir başka avantajı, görünüşünün özellikleri nedeniyle, böyle bir şöminenin odanın veya evin herhangi bir yerine yerleştirilebilmesidir..

Son olarak, kalite konusu göz ardı edilemez. İyi bir şömine sizi herhangi bir ısıtıcıdan çok daha iyi ısıtır. Ve yüksek kaliteli bir ısıtma cihazı almayı garantilemek için güvenilir markalara bakın. İyi şömineler yaratan firmalar arasında özellikle ayırt edilebilir. "Anakara".

Dezavantajları

Ancak bu tip şöminelerin bazı dezavantajları vardır. Her şeyden önce, açık ateşi olan bir şöminenin odadan oksijen aldığını unutmamalıyız. Bu nedenle, düzenli olarak havalandırılabilen bir odaya yerleştirilmesi tavsiye edilir. Alternatif bir seçenek, iyi bir havalandırma sistemine sahip bir odadır..

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise bu tür şöminelerin oldukça tehlikeli olabileceğidir. Açık ateş genellikle kazara yangınlara neden olur, bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekir..

Ek olarak, böyle bir şöminenin verimliliği oldukça düşüktür, bu da sizin için tam teşekküllü bir ısıtma sisteminin yerini alamayacağı anlamına gelir. Bu tür şömineler, çok hızlı soğumaları ve odada ısı birikmesine izin vermemeleri bakımından da farklılık gösterir. Bu nedenle, yalnızca ek bir ısı kaynağı olarak kullanılmalıdır..

Ayrıca, birçok tasarımda sözde “taslak efekti” vardır. Bu terim, bacadan havanın üflenmesi ve ardından şöminenin soğutulması anlamına gelir. Bu nedenle, çoğu zaman böyle bir şöminenin eritilmesi zordur ve çok zaman alır..

Görüntüleme

Duvara monte

En popüler ve pratik şömine seçeneklerinden biri duvara monte olanıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, duvarın altında bulunur. Bu şöminenin tasarımı oldukça pratiktir – mevcut bir bacaya kolayca bağlanır ve fazla yer kaplamaz. Duvara monte şömine üç tarafı açıktır ve her iç mekanda çok şık görünür..

Sadece ahşap duvarlı bir eve bu tip şömine takıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu durumda, duvarlarda onları kazara yangından koruyacak bir çeşit kaplama olmalıdır. Çoğu zaman, açık ateşten yalıtım için, yoğun tuğlaların arkasına gizlenmiş bir kil karışımı ile emprenye edilmiş çelik sac veya yoğun keçe kullanılır..

Açısal

Bu tür şöminelerin bir başka popüler türü de köşelerdir. Bu tür modeller önemli ölçüde yerden tasarruf sağlar, bu nedenle küçük bir daireniz veya odanız varsa, köşe şöminelerine daha yakından bakmak mantıklıdır. Kapalı olanlar gibi bu tür şömineler simetrik veya asimetrik olabilir. Genellikle iki taraftan açılırlar..

Şömine kapısı takmanın en popüler yolları

Açık şöminelerde genellikle kapı bulunmaz. Ancak nadir durumlarda, yangını izlemenizi sağlayan şeffaf bir kapı ile desteklenebilirler. Böyle bir kapı, şöminenizi nereye kurduğunuzdan bağımsız olarak genellikle merkezde bulunur..

Açık veya yarı açık bir şöminenin kurulum prosedürü, klasik bir modelin kurulumundan çok farklı değildir..

Kendinizi ateşten nasıl korursunuz

Açık şömineler sıklıkla belirli bir tehlike taşıdığından, kurarken belirli kurallara uymanız gerekir..

Her şeyden önce, böyle bir şömine sürekli izlenmelidir. Özellikle evinizden veya dairenizden çıkarken açık şömineyi uzun süre gözetimsiz bırakmayın..

Şöminenin yanında yangından korunan bir alanın olması da arzu edilir. Böyle bir platform, pirinç, taş, tuğla veya bakır gibi herhangi bir refrakter malzeme ile kaplanabilir. Ayrıca açık şöminenin yakınında ahşap mobilyalar, yumuşak halılar veya önemli ekipmanlar olmamalıdır. Son olarak, yanmadan sonra külün ocakta kalmaması gerektiğine dikkat edilmelidir..

Isıtma işlemi sırasında herhangi bir riskle karşılaşmamanız için sadece yüksek kaliteli kütüklerin kullanılması tavsiye edilir. Her şeyden önce, gürgen, huş ağacı veya kül. En sakin şekilde yanan ve yandıktan sonra çok miktarda kurum bırakmayan bu kütüklerdir. Ayrıca, her bir dolgu maddesinin ocak kutusunun hacminin üçte ikisini geçmemesi gerektiğini unutmayın..

İç mekan için bir şömine seçimi

Evlerini veya dairelerini dekore ederken çoğu, her ayrıntının görünümüne dikkat eder – bir şömine bu kuralın istisnası değildir. İyi seçilmiş bir şömine, odanın genel iç kısmına sığar ve onu tamamlar..

Bu nedenle, minimalizm tarzında yapılmış, pürüzsüz veya hafif pürüzlü bir yüzeye sahip basit bir şömine, Art Nouveau iç mekanına en iyi şekilde uyacaktır. Böyle bir şöminenin klasik renklerde yapılması ve minimal bir şekilde dekore edilmesi en iyisidir. Böyle bir şömine hem verandada hem de yatak odasında harika görünecek..

Herhangi bir iç mekan için evrensel bir seçenek, klasik tarzda bir şöminedir. Kaliteli mermer kaplaması ve nötr tonların kullanılması ile tanınır. Böyle bir şömine hem antika mobilyalarla hem de daha modern olanlarla iyi gider. Klasik tarzdaki şömine, rahat ve aile gibi görünüyor, bu nedenle bir apartman dairesinde ve ülkede kurulum için idealdir..

İngiliz tarzındaki şömineler de popülerdir. Küçük bir ateş kutusu ve sağduyulu tasarımın varlığı ile ayırt edilirler. Bu tip bir şömine, küçük bir ofisin ve lüks bir oturma odasının iç kısmına mükemmel uyum sağlar..

Bir diğer popüler açık şömine seçeneği Yunancadır. Her koşulda harika görünüyor ve odaya rahat ve keyifli bir aile ortamı katıyor..

Şömine için başka bir seçenek de Fransız. Açık ocaklı böyle bir şömine, hazır bloklardan yapılmıştır ve özellikle pratiktir. Bu tür şömineler, ağırlıklı olarak açık mermer ve tuğla renklerinin yanı sıra belirli dekoratif unsurların mevcudiyeti ile de ayırt edilir..

Genel olarak, açık şömineler iyidir çünkü çok şık görünürler ve hangi tarzda yapılırsa yapılsın her türlü iç mekanı tamamlarlar..

11fotoğraf