Kendi geniş evlerinde, oturma odasına genellikle sıcaklığı ve gerçek bir rahatlık yaratan gerçek aromasıyla keyfini çıkarmanızı ve sıcak tutmanızı sağlayan açık tip bir şömine kurulur.. Açık tip şömineler hakkında konuşalım: çeşitleri ve özellikleri, avantajları ve dezavantajları, şömineli iç tasarım ve biraz daha detay..

özellikler

Açık tip şöminelerin sadece özel bir evde kurulmasına izin verilmesine rağmen, ilgileri ivme kaybetmez..

  • Açık şömineler genellikle en az bir oda için ana ısı kaynağı olarak kullanılmak ister, ancak durum böyle değildir. Açık bir şömineden gelen termal buharlar odada sadece %15-20 oranında kalır ve yetersiz ısı sağlar..
  • Şöminenin gücünü ve “açık” modelin yanma oranını ayarlamak neredeyse imkansızdır ve tek yol bacada bir dökme demir panjur kullanmaktır – onu kapatmak veya daha fazla açmak, bu size izin verecektir. en azından biraz sıcak tutmak için..
  • Açık bir şömine kurarken, değerli ısının zemini ısıtabilmesi ve soğuk havanın ılık hale gelebilmesi için şöminenin sobasını mümkün olduğunca düşük ayarlamaya değer..
  • Açık bir şömine kurmak, düşünceli olmayı gerektirir ve yalnızca deneyimli bir usta tarafından mümkündür. Şöminenin doğru montajı, modelin güvenliği, uzun hizmet ömrü ve işlevselliği anlamına gelir..
  • “Evin” doğru çalışmasını sağlamak için sadece bir baca takma (veya kullanma) olasılığı olan özel bir evde açık tip bir şömine kurmak mümkündür..

7fotoğraf

Çift taraflı

Çift taraflı şömine modeli, iç mekanına özgünlük ve rahatlık getirmek isteyenler arasında giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Çift taraflı bir şömine, boş bir arka duvarı olmayan bir modeldir, yani ocak kutusunun kendisi şeffaf ve şeffaftır. Böyle bir şöminenin tasarımının şeffaflığı, yanan dilleri iki taraftan gözlemlemeyi mümkün kılar: şöminenin konumuna bağlı olarak aynı odada veya farklı odalarda.

Geniş bir odayı başka bir şekilde bölmek istediğinizde çift taraflı bir şömine çıkış yolu olacaktır. Farklı odalar arasındaki portala iki tarafı olan bir şömine modeli yerleştirmek uygundur, bu da iki modelin kurulumundan önemli ölçüde tasarruf sağlayacak ve bu sorunu basitçe çözecektir..

İki kapı arasına çift taraflı bir şömine yerleştirebilirsiniz, bu da her iki odaya da bir iç eşya yerleştirmenizi sağlar..

Çift taraflı bir şöminenin dezavantajları arasında, düşük işlevselliğine dikkat etmek önemlidir: böyle bir şömine, ısıtıcıdan ziyade iç mekanınız için bir dekorasyon görevi görecektir.. Böyle bir şömineyi açarken, odada duman ve daha yüksek oksijen tüketimi daha olasıdır..

Üstelik çift taraflı şömine modeli daha tehlikelidir yani şömine tamamen açıksa yangın riski iki katına çıkar. Bu durumda, alevin kaçmasına izin vermeyecek şekilde bir veya iki tarafa koruyucu bir cam takılabilir..

Üçlü

Daha da açık bir şömine türü “üç taraflı” olarak adlandırılır ve kırmızı alevin tadını sonuna kadar çıkarmanızı sağlar. Üç taraflı şöminenin tasarımı, mümkünse koruyucu camla donatılabilen üç açık bölmeli geleneksel şöminenin şık ve orijinal bir versiyonudur..

Üç taraflı bir şömineden bahsetmişken, benzersizliğini ve yeniliğini not etmekte başarısız olamaz ve özellikle bu tür “ocak”, “minimalizm” tarzında modern bir iç mekana kısaca uyacaktır. Genellikle, kalın bir duvara üç taraflı bir şömine kurulur veya üç tarafının net bir şekilde izlenebilmesi için yapay olarak oluşturulur. Üç taraflı şömine sayesinde, geniş bir alanı orijinal olarak imar etmek, yaşam alanını mutfaktan ayırmak, örneğin zaten geniş bir oturma odasını bölmek kolaydır. Misafir odasını ve ev kütüphanesini üç taraflı bir şömineyle imar etmek harika bir fikir olabilir ve “ocağın” yanında büyüleyici bir kitapla oturmak gerçek bir zevktir..

Üç taraflı bir şöminenin önemli dezavantajlarından biri, “tek taraflı” bir şömineye veya iki taraflı bir modele kıyasla yüksek maliyeti olacaktır.. Üç taraflı formatlı şöminelerin tümü, ısıya dayanıklı camlar şeklinde kurulumlara sahiptir, bu nedenle böyle bir modeli “açık” olarak adlandırmak pek mümkün değildir..

Birinci sınıf şömineler (her tür “üç taraflı”) benzersiz bir kendi kendini temizleme sistemine sahiptir, bu onların büyük avantajıdır.

Tek taraflı

Bu açık şömine modeli, yukarıda bahsedilen modellerin aksine geleneksel ve popülerdir. Ek olarak, şömine ve kurulumunun fiyatı “kozmik” görünmeyecek ve ürünün bakımı minimum çabaya indirgenecektir..

Tek taraflı açık şöminenin özellikleri ve faydaları hakkında konuşalım:

  • Bu şömine iyi ısıtma özelliklerine sahiptir ve başka bir ısı kaynağı olarak hizmet edebilir.. Ne yazık ki, bütün evi ısıtamıyor.
  • Oturma odasına sıcaklık sağlamak ve onu kaybetmemek için odanın iç duvarına klasik bir şömine yerleştirmek daha iyidir..
  • İki pencere arasına geleneksel bir şömine modeli yerleştirmeye karar verirseniz, bu mükemmel bir tasarım çözümü olarak hizmet edecek ve oturma odanıza sıcaklık ve konfor katabilecektir. İki kapı arasına bir şömine yerleştirmek, iç mekanınızı çeşitlendirmenin bir başka nedenidir..

7fotoğraf

Şömine seçimi bütçenize ve iç mekan tercihlerinize bağlıdır. Açık şömine modelinin önemli dezavantajlarından biri, bakımının yüksek maliyeti – yakacak odun alımı ve böyle bir şömineyi ısıtmanın elektrikli veya ekolojikten çok daha uzun sürmesi olacaktır. Ancak açık şömine, sahiplerine ve misafirlerine, bazen çok eksik olan o değerli konforu ve gerçek ev ortamını verecektir..