Çoğu insan şömineleri rahatlık ve romantik bir atmosferle ilişkilendirir. Bu nedenle birçok insan iç mekanını şık bir şömineyle tamamlamak istiyor. Ancak, kural olarak, bir şömine inşa etmek oldukça pahalı bir zevktir. Bu nedenle, tasarımınızı böyle bir detayla tamamlamak istiyorsanız, maksimum kullanarak ahşaptan kendi ellerinizle taklit etmek oldukça mümkündür. "şömine rafı" raf dahil olmak üzere elemanlar mevcut olmalıdır.

Ahşap bir şömine, boho, country veya modern iç mekanlarda iyi görünen güzel bir detaydır. Ancak, herhangi bir iç mekanın özelliklerine uygun tarzda bir şömine deneyebilir ve seçebilirsiniz..

Ahşaptan yapılmış, çoğunlukla dekoratif olan bir şömine. İçine monte edilmiş özel bir elektrikli cihaz ile desteklenebilir. Küçük bir yerleşik ekranda ateşin çatırdamasını ve alevlerin oyununu simüle eder. Bir başka ve daha uygun fiyatlı seçenek, ahşap bir yüzeye basitçe yapıştırılmış alev şeklindeki bir desendir..

Raflı ahşap şömineler, öncelikle çekici görünümleri için iyidir. Oyma ahşap şömineler, birçok kır evine harika bir ektir..

kendin yap şömine

Kendi elinizle bir ahşap şömine yapmak, özellikle ahşapla çalışma konusunda en azından asgari becerilere sahipseniz oldukça gerçekçidir..

Şöminenin montajı, çok deneyimli olmayan bir kişi için bile oldukça anlaşılır bir süreçtir. Her şeyden önce, cephenin dış hatlarını duvar ve zemin üzerinde ana hatlarıyla belirtmek ve kuruluma devam etmek gerekir. Başlangıçta, metal çerçevenin kendisi inşa edilmiştir..

Ardından, ahşap parçaları sabitlemeye devam edebilirsiniz. Yüksek kaliteli yapıştırıcı veya aynı vidalarla sabitlenebilirler. Taban, kiriş ve ocak zaten kurulduğunda, dekorasyona başlayabilirsiniz..

Çeşitli dekoratif unsurlarla tamamlanan modern şömineler, iç mekanı dekore eder ve daha şık hale getirir. Şömine kapağını, tezgahı veya rafı dekore etmenin en kolay yolu. Ahşap bir taban üzerinde, kalıcı boya ile desenler uygulayabilir, yanlara vidalı metal bağlantı elemanları uygulayabilir veya rafların yüzeyini altın veya gümüş boya ile boyayabilirsiniz..

Bu ne için?

Şömine özel ilgiyi hak ediyor. Çok popüler bir seçenek, sağlam bir ahşap mantodur. Ahşap bir şömine ve taş bir şömine ile desteklenebilir. Şömineyi tamamlar ve daha işlevsel hale getirir. Tüm dekoratif küçük şeyler şöminenin üzerine yerleştirilebilir. İşlevselliği ve pratikliği açısından şömine rafı, duvara monte edilmiş basit raflardan ve raflardan veya bir gardırop olup olmadığı konusunda çok az farklılık gösterir..

Ancak ahşap mantellerin dezavantajları vardır. Her şeyden önce, özel bir bakıma ihtiyaç duyduklarını söylemeden geçemeyiz. Ağacın çekiciliğini kaybetmemesi için, kurulum öncesi özel bir işlemden geçirilmeli ve sonrasında düzenli olarak temizlenmeli ve çeşitli ahşap bakım ürünleri ile silinmelidir..

Nem oranı yüksek odalarda şömine için ahşap raf kullanılması önerilmez. Ahşabın nemi çok hızlı emmesi nedeniyle, böyle bir dekoratif detay hızla kullanılamaz hale gelecektir..

Üretim süreci

Rafların bu kadar basit bir iç detay için genellikle çok pahalı olması nedeniyle, çoğu zaman onları satın almak istemez. Ancak burada, kendi ellerinizle böyle dekoratif bir raf bile yapabileceğiniz akılda tutulmalıdır. Aynı zamanda, bir mağazadan daha kötü olmayacak ve hatta daha da iyi olacak, çünkü bunu misafirlerinize kendi eseriniz olarak gösterebilirsiniz..

Bir mantel yapmak için herhangi bir özel beceriye sahip olmanıza gerek yoktur. Ağacı düzgün bir şekilde işlemek ve ilginç bir şekilde dekore etmek yeterlidir..

Şömineyi tamamlayan raf, doğal ahşaptan veya taklitinden yapılabilir. Her iki seçenek de kendi yolunda iyidir. Böylece ağaç daha uzun süre dayanır ve daha çekici görünür, ancak ikameleri daha ucuzdur. Ek olarak, kusurları her zaman özel bir kaplama ile maskeleyebilirsiniz..

Hemen hemen her iç mekanda şık görünen yaşlı ahşap ile çok popüler bir seçenek. Rafın oluşturulacağı ahşabı boyamak istiyorsanız, bunun için kendinizi tamamen korumak için ısıya dayanıklı bir boya seçmelisiniz..

Ahşabın, ahşabı yaşlanmadan ve nemin etkisinden koruyan özel maddelerle raf için işlenmesi de tavsiye edilir. Böyle bir emprenye, ahşabın hizmet ömrünü uzatır ve malzemeyi yangının etkilerine karşı bağışık hale getirir. Bu, raf alçak yerleştirilse bile herhangi bir tehlikeye maruz kalmayacağınız anlamına gelir. Ek olarak, profesyonel tasarımcılar arasında ahşabı görsel olarak daha pahalı ve şık yapan her türlü emprenye popülerdir..

Ahşap raf, oymalar, hacimsel dövme ekler veya sadece boya ile boyanmış desenlerle süslenebilir. Şöminenin dekoru tamamen sizin seçiminizdir, bu nedenle seçtiğiniz iç mekana uyması için onunla her şeyi yapabilirsiniz..

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, asıl şey, bitmiş şömineyi ve onu tamamlayan rafı sevmeniz ve kır evinizin, kır evinizin veya dairenizin iç kısmına organik olarak uymasıdır. Ve üzerine her zaman en sevdiğiniz kitapları, figürinleri, fotoğraflı veya çizimli çerçeveleri ve diğer detayları yerleştirebilirsiniz. Böylece rafınız sadece iç mekanda dekoratif bir unsur değil, aynı zamanda kalbinize değer veren her şeyi saklayabileceğiniz bir yer haline gelecektir..

Adblock
detector