Bir ev içi yaratırken, herkes onun rahat ve zarif olmasını ister ve bileşenleri fazla yer kaplamaz ve alanı süslemez. Bir evi ısıtmak söz konusu olduğunda, birçok kişi şömineli sobayı tercih eder. Sadece güzel değiller, aynı zamanda ana ısıtma işleviyle de başarılı bir şekilde başa çıkıyorlar. Ancak ne yazık ki bir dezavantajı var – büyük. Oda, bunun için odanın yeterince büyük bir bölümünü vermenize izin veriyorsa iyidir, ancak durum böyle değilse, o zaman modern ve zaten popüler bir çözüm kurtarmaya gelecektir – cam kapılı bir şömine sobası.

özellikler

Şömine sobasının herhangi bir tasarımını seçebilirsiniz, hepsi odanın genel tasarımına bağlıdır. Cam kapı da ek bir dekorasyon olabilir, ancak işlevselliğini ve güvenliğini unutmayın.. Kapı standart olarak metal çerçeve ve menteşelerle birbirine bağlanan cam üniteli ve aralarına sızdırmazlık için özel bir conta yerleştirilmiş bir kapıdan oluşur. Kapıdaki ek elemanlar şunlardır:

 • Kilitleme mekanizması – kanatta gömülü bir panjur.
 • Sap, kontrol etmek için dışarıdan sabitlenmiş cıvata mekanizmasının bir parçasıdır..
 • Havalandırma kanalları – çerçevedeki havanın ateş kutusuna girmesine izin veren delikler.
 • Havalandırma kanallarında plaka şeklinde panjurlar, hava akışını kontrol etmenizi sağlar..

Taş fırın kapağının boyutu, ocak boyutuna göre seçilir. Genel parametreler 15 ila 20 cm genişliğinde ve 80 ila 120 cm yüksekliğindedir. Kapı için cam seçimi de sorumlu bir konudur. Birkaç çeşit cam vardır: düz – bir ön cam, segment – prizmatik, üç cam ve dairesel.

Isıtıldığında doğrusal genleşmesi minimum olan kuvars camı tercih edilmelidir. Isıya dayanıklı cama aittir, yüksek şeffaflığa ve sarı veya kahverengi bir renk tonuna sahiptir. Birkaç kat daha ucuz olmasına rağmen, refrakter cam seçmemelisiniz, çok daha düşük bir sıcaklığa dayanabilir ve genellikle ilk çıra üzerine çöker..

Fiyat

Tam setli termal camlı kapılar pahalıdır, ancak daha uzun süre dayanırlar. Bu, hammaddelerin kalitesi ve üretimin karmaşıklığı ile açıklanmaktadır. Isıya dayanıklı camların üretimi üç aşamadan geçer:

 1. Parti veya sürekli cam eritme fırınında üretim.
 2. Yüksek sıcaklıkta parlatma veya sertleştirme. Yüzeye kullanım sırasında camın çözülmesine yol açabilecek çatlak ve talaş olmadan mükemmel bir pürüzsüzlük kazandırmak amacı ile gerçekleştirilir..
 3. Mukavemeti ve aşınma direncini artıran özel kimyasal reaktiflerle cam yüzey işlemi.

7fotoğraf

Maliyet, örneğin lamine ve renkli cam montajı gibi diğer teknolojilerin kullanımıyla da artar. Kapılar ayrıca çeşitli basit veya kombine çelik veya dökme demir ve cam olarak, yatay, dikey yönde açılma veya sürgülü mekanizma ile mevcuttur. Fiyat dalgalanmalarının bir başka nedeni de menşe ülkedir. Bu nedenle, 10 ila 30 bin ruble arasında en düşük maliyetli basit geleneksel kapılar, örneğin Kratki ve AITO gibi Polonya ve Fin şirketleri tarafından sunulmaktadır. Bununla birlikte, sette bir dökme demir çerçeve ve prizmatik veya “egzoz” camı, iki kanat veya alışılmadık bir açma mekanizması varsa, maliyet 40-45 bin’e yükselecektir..

Ürün, Adbar kataloglarında olduğu gibi SCHOTT ROBAX ısıya dayanıklı cam ve ısıtmasız kulplarla donatılmış Almanya’da yapılırsa, bu kalitenin maliyeti 55 bin ruble ve daha fazla olacaktır..

Şömine cam kapılar bir dizi kullanışlı özelliğe sahiptir. Onlar:

 1. Ocağın evde güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlayın, aleve hayran kalmanıza izin verin, ancak köz ve kıvılcımların ocaktan dışarı çıkmasına izin vermeyin..
 2. Yakıtın yanmasından kaynaklanan kokunun yayılmasını önler. Cam ve kapının kendisi güvenilir ve hermetik olarak birbirine bağlı olduğundan ve hoş olmayan kokular ocak ile odaya girmediğinden, tüm kapıların bir üfleme sistemine sahip olması da bunu kolaylaştırmaktadır..
 3. Şömine sobası yatak odalarına kurulduğunda şüphesiz bir avantaj olan çatlama odun seslerinden alanı ses geçirmez hale getirin.
 4. Kapı kapalıyken ısının ocak kutusunun içinde yoğunlaşması ve çekişin artması nedeniyle ısı transferini artırın.

7fotoğraf

Cam kapıların tek dezavantajı ne kadar kirli olduklarıdır. Üreticiler, üretim sırasında cam yüzeyine ince bir demir oksit tabakası uygular, bu da temizliği kolaylaştırır, ancak yine de düzenli bakım ve bazı kurallara uyulması gerekir. Örneğin, iğne yapraklı ağaçlardan, özellikle ıslak olanlardan yakacak odun kullanılması tavsiye edilmez, bu kurum oluşumuna yol açacaktır. Temizlemek için sadece özel araçlar almak gerekir, koruyucu tabakalara zarar verebilecek agresif bileşenler içermemelidirler. Ayrıca, camın tamamen soğumasını beklemek zorunludur ve bir fırça veya süngerle silerken kıskanç olmayın..

Cam kapılı bir şömine sobası, dilerseniz ve nasıl yapılacağını biliyorsanız, evde kendiniz katlanabilir. Evde zaten hazır bir şömine sobası varsa, ancak kapısı iç mekana uymuyorsa, daha önce istediğiniz cam ve çerçeve tasarımını seçerek kendi ellerinizle de değiştirebilirsiniz..