Şömineler bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor. Ve bu sadece modaya bir övgü değil, her şeyden önce evinizi rahat ve şık hale getirmek için bir fırsat. Şöminelerin çatıyı süslemesinin yanı sıra, bu üniteler sayesinde, doğanın kaprislerini ve kamu hizmetlerinin varlığını unutabilirsiniz..

Bugün o kadar çok şömine modeli var ki onları saymak zor. Ancak özellikle tüm çeşitlilikler arasında, modern evlerde ve apartmanlarda cam şömineler değerlidir.. Ana amaçları, odada bir sıcaklık ve rahatlık hissi, genel olarak hoş bir atmosfer yaratmaktır..

Tasarım ve çeşitleri

Cam şömineler dekoratif olarak sınıflandırılır. Hiçbir şekilde duman çıkarmayan biyoyakıt ile çalıştıkları için baca oluşturmaya ihtiyaç duymazlar, bu nedenle sağlıklarından korkmadan yaşam alanının herhangi bir yerine yerleştirilebilirler. Ve sonuç olarak, konuma bağlı olarak, modern cam şömineler zemin ve duvar, asma, köşe, masa ve duvara bölünecektir..

Ayrıca şömineler kendi aralarında ve tasarım olarak farklılık göstermektedir. Örneğin standart kare şöminelere ek olarak trapez şömineler de var. Olağandışı her şeyi bilenler, özellikle yuvarlak bir cam şömine tarafından onurlandırılır. Merkezde bile odanın herhangi bir yerine kurulabilir. Dar, geniş, iki taraflı, dört taraflı şömine, dairesel – bunların hepsi bir ünitenin çeşitleri.

Boyut olarak da farklılıklar vardır. Şöminenin duracağı dairelerin alanı küçükse, sırasıyla bir mini şömine seçebilirsiniz, büyük bir evde büyük bir ısıtma cihazı kolayca olacaktır..

Aralarında portatif veya küçük bir yazı masası altında tasarlanmış, üç taraflı, güzelce dekore edilmiş duvarlar ve klasik seçeneklerle birçok ilginç cam şömine modeli var..

Kullanılan yakıta bağlı olarak, cam şömineler biyoyakıtla çalışan ve çalışmak için gaza ihtiyaç duyanlar olarak ikiye ayrılır. İkincisi, bu durumda yanma ürünleri eklenmiş olarak ahşap üzerinde çalışmanın taklidi ile yapılır: kül ve kül, bu nedenle her alıcı hileyi hızlı bir şekilde tanıyamaz ve bu, gaz şöminelerinin ana dezavantajıdır. Biyoyakıtla çalışanlar ne koku ne de keskin duman yaymazlar ve bu onların ana avantajıdır..

7fotoğraf

Fonksiyonlar

Şömine denilince akla ilk gelen kırmızı alevler, sıcaklık, ev konforudur. Ancak modern dünyada, bu nesne çoğunlukla iç mekanın ortak bir unsuru olan estetik bir işlevi yerine getirir. Ama sonuçta, günümüzün şömine modelleri farklı bir rol oynayabilir..

Estetik

Burada her şey çok açık – gözleri memnun etmek için bir şömineye ihtiyaç var. Dikkate alınması gereken tek şey, klasik şömine modellerinin açık olması, içlerinde cam kapı olmamasıdır, bu nedenle bu tür birimlerin sahipleri özel bir çit olduğundan emin olmalıdır – evi ve insanları koruyacak bir şömine perdesi yangın fikrinde, istenmeyen olumsuz sonuçlardan önünde oturmak.

Isıtma

Kır evi sahipleri, katı yakıt veya gazla çalışan canlı şömineli şömineleri tercih etme olasılıkları daha yüksektir. Ve bu şaşırtıcı değil, çünkü evdeki ekstra sıcaklık incitmeyecek.

Dekoratif

Bir cam şömine, iç mekanın bir parçası olabilir. Bu, içinde hiçbir şey yanmadığında bile dikkat çeken modern bir ev için harika bir dekorasyon. Ancak şömineyi daha da etkileyici hale getirmek için, şömine kutusunu güzel bir portalla süsleyebilir, şömineyi süsleyebilir ve stile uygun aksesuarlar koyabilirsiniz..

Camdan yapılmış bu tür şömineler de popülerdir, çünkü odayı şartlı olarak birkaç bölgeye ayırmak için kullanılabilirler, orijinal bölme ise çok büyük görünmeyecek ve iç stilden “düşecektir”. Yani, odanın bütünlüğü aynı kalacaktır..

Malzemeler (düzenle)

Refrakter cam alanındaki son gelişmeler sayesinde cam biyo-şömine üretimi gerçek oldu. Modern malzeme, şömineleri tamamen güvenli ve kullanışlı kılan en yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Farklı tonlarda ısıya dayanıklı cam yapılır, renkli seçenekler de vardır, bu tür modellerde yangının bir kişi üzerinde büyüleyici bir etkisi vardır..

Cam şömine tasarımları bir veya iki seçenekle sınırlı değildir. Tasarımcıların hayal gücü, hiçbir şeyin imkansız olmadığını kanıtlıyor. Bu tip şöminelerin tasarımında sadece çelik ve diğer metaller değil, aynı zamanda taş, doğal ahşap ve hatta deri olmak üzere farklı malzemeler kullanılmaktadır..

Cam şömineler kendi içlerinde dekoratiftir, ancak üreticiler genellikle onları özel ek dekoratif elemanlarla donatırlar – ısıya dayanıklı taşlar, gerçek ahşabı taklit eden seramik kütükler olabilirler. Bu tür detaylar sayesinde cam şömine, iç mekanı zenginleştiren bir vurgu olan gerçek bir sanat eserine dönüşüyor..

7fotoğraf

Konfor ve güvenlik

Birçok insan yanlışlıkla bir cam şömineyi sıradan bir dekor unsuru olarak algılasa da, gerçek bir ateşle yandığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle her zaman temel güvenlik kurallarına uymalı ve çocukları şömineden uzak tutmalısınız..

Modern ocakların çoğu kapalı tiptedir, ancak açık modeller de vardır. Güvenlik sorununu çözmek için şömineye ek bir cam damper takılmalıdır. Yalnızca yakındaki nesnelerin yanlışlıkla tutuşmasına karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda alevin büyütülmüş bir görüntüsünü görmenize de olanak tanır. Güzel görünüyor ve başkalarını olası sıkıntılardan koruyacak..

Cam şömine sahiplerinin camın sertliği konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Ateşe dayanıklı malzemeden yapılmıştır ve bu nedenle şöminenin sık kullanımından bile çatlama veya patlama yapmaz..

Çeşitli cam kenarlar ve kapılar odayı ateşten koruyacaktır, şıklık uğruna sağlığınızı, canınızı ve kişisel eşyalarınızı feda etmemelisiniz! Açık şömine, öncelikle güvenlik nedeniyle en iyi seçenek değildir! İdeal bir seçim, cam duvarlı bir şöminedir. Eğer yoksa, ısıtıcı sahipleri zemine veya mobilyalara kıvılcım veya sıcak kömür sıçramamasına dikkat etmelidir. Bu nedenle, gazlı şömineler daha sık satın alınır – tek bir ünitede modern estetiği ve maksimum güvenliği temsil eder..

Bakım ve temizlik

Modern gerçekliklerde, şöminenin cam yüzeylerini neyle temizleyeceğinizi düşünmek zorunda değilsiniz – bu amaçlar için oluşturulmuş çok sayıda özel araç mağaza raflarında sunulmaktadır. Çoğu zaman, cama uygulanan ve kirle birlikte yıkanan bir macun veya spreydir. Karmaşık manipülasyonlar ve bir bezle uzun sürtünme yok. Yüzeye bir peçete ile hafifçe vurmak yeterlidir ve birkaç dakika sonra kuru cam temiz bir bezle parlatılır..

Özel formülasyonların bitmesi ve camın hızlı bir şekilde temizlenmesi gerektiğinde, doğaçlama araçları – kül ve gazeteleri kullanabilirsiniz. Nemli odun külü, batırılmış buruşuk gazete ve kirli alanları dairesel hareketlerle silin, ardından camı tamamen temizlenene kadar yıkayın..

Fabrika ürünlerinin yokluğunda şöminenin camını temizlemenin başka bir yöntemi daha var. Sirke, su, gereksiz gazeteler ve temiz kağıt peçetelere ihtiyacınız olacak..

İlerlemek:

  1. Su, sirke ile eşit oranlarda 1: 1 oranında karıştırılmalıdır..
  2. Elde edilen solüsyonla önceden oda sıcaklığına soğutulmuş tüm cam yüzeyleri nemlendirin..
  3. Birkaç dakika sonra cam parçaları buruşuk gazete kağıdı ile parlatın..

Bu sayede herhangi bir finansal maliyet olmadan cam şöminenin duvarlarını toz ve diğer kirleticilerden ideal bir şekilde temizleyebilirsiniz..