Cam şömine kapıları – güzellik, konfor ve güvenliğin uyumlu bir kombinasyonu.Büyüleyici bir alev dansı olan bir şömine, yanlarında sevdikleriniz, çocuklar – muhtemelen birçokları için bu, işte zor bir günün ardından ideal bir aile tatilinin resmidir. Güzel, sakin, rahat … Ama her zaman güvenli değil! Ateş güzel olduğu kadar korkunçtur. Uçan kıvılcımlar yangına neden olabilir, küçük çocuklar her zaman ateşin yakınında olmanın tehlikesini fark etmezler, açık bir ocakta yanan odunlardan odada duman oluşabilir, oksijen yanar.

Şömine için özel bir kapı satın alıp takarsanız bu sorunu çözebilirsiniz..

Gereklilik veya gereksiz atık

Bu ürünü satın alarak belirtilen sorunları ortadan kaldıracak, evinizi daha da güvenli ve konforlu hale getireceksiniz.. İhtiyaçlarınızı karşılayan doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmaya çalışalım. Seçimi belirleyen ana faktörler güvenlik, stil ve kullanım kolaylığıdır..

Modern pazarın bu malların geniş bir yelpazesini sunduğuna dikkat edilmelidir: metal, seramik, cam veya kombine ısıya dayanıklı kapılar mevcuttur.

Sağır metal ürünler, cam ürünlere göre daha güvenilir görünmektedir. Elbette şömineyi güvenli hale getirecekler, ancak ocağın tefekkürine erişimi kapatacaklar. Bu tür kapılar, şöminenin yalnızca bir ısıtma cihazı olarak hizmet ettiği evlerde kabul edilebilir..

Zamanımızda ideal ve en çok talep edilen şömine için camlı kapılardır., her seferinde ateş kutusunu açmadan yanmayı kontrol ederken, oynayan alevin güzelliğini gözlemleme fırsatı verir. Şömine kapıları, duman ve yanıcı ürünlerin yaşam alanına girmesini engeller, plak, is oluşumuna karşı korur, oksijenin yanmasını engeller. Ayrıca cam, alevin ağrılı ve güvensiz termal etkilerine karşı koruma sağlayacaktır. Aynı zamanda oluşturulan ses yalıtımı, yanan odunların can sıkıcı çatırtısını ortadan kaldıracaktır. Ve en önemlisi: böyle bir kapıya sahip bir şömine, açık bir ocaktan çok daha güvenli ve hatta daha ekonomiktir..

Malzemeler için gereksinimler

Şömine kapıları için özel sertleştirme ve işleme tabi tutulmuş, yüksek mukavemetli ve ısıya dayanıklı termal cam kullanılmaktadır.. Birkaç bin saatlik doğrudan kullanım için 10.000 C’ye kadar dayanabilir.. Bu cam ısıya dayanıklı kuvars, şeffaf kristal seramik gibi elementler içerir. En popüler olanı, ısıtıldığında en küçük genleşmeyi gösterdiği için kuvars camdır. Gücü açısından, bu tür malzeme metal ürünlerden bile daha düşük değildir. Sıradan termal cam kullanımı (paradan tasarruf etmek için), 1500 C’nin üzerindeki sıcaklıklara dayanmadığı ve ilk kullanımda çatlayabileceği için pratik değildir..

Şöminenin parametrelerine, çeşitli geometrik şekillere ve eğriliğe bağlı olarak cam çeşitli boyutlarda olabilir..

Alevin parlak ışığını azaltacak renkli cam kullanmak mümkündür. Takılan çift veya lamine cam, daha da güvenli kullanıma katkıda bulunacaktır..

Bir bardak seçerken şunları dikkate almak gerekir:

  • yakıt türüne dikkat ederek ısı direnci;
  • ömür,
  • cam ekran kalınlığı (3,5 – 4 mm’den az değil).

Refrakter camın bir dezavantajı vardır: oldukça ağırdır. Kapıların sabitlenmesi ve işleyiş yöntemleri seçilirken bu, bu cihazın kullanımı için en rahat koşulları yaratarak dikkate alınmalıdır..

Kapı dekorasyonu

Şömine kapıları için iki çalışma prensibi vardır: mekanik veya otomatik.. Mekanik bir çalışma prensibi ile yapı, otomatik olarak kontrol edilen özel bir elektrik motoru yardımıyla otomatik olanla manuel olarak açılır. Cihazların oldukça ağır ağırlığı göz önüne alındığında, yanıklara karşı ek koruma sağlayan otomatik mekanizmalar önerilir..

Cam kapılar çeşitli şekillerde kapatılabilir. Kaldırma ve sürme seçenekleri vardır. En yaygın olanları, her iki kanadın da merkeze sabitlendiği, yan menteşelere asıldığı çift menteşeli kapılar ve kanatlardan birinin yan menteşelere tutturulduğu döner kapılardır; kapılar yukarı doğru kapanır. Modern tasarımcılar, şöminenin hem kapalı hem de açık ocak ile çalıştırılmasına izin veren giyotin prensibine göre açılan bir model geliştirdiler. Mıknatıslar kullanılarak kapıların yakınsaması mümkündür. Manyetik kapılar eksik kapanmayı veya yanlışlıkla açılmayı önler.

Bir binek seçerken, karmaşık yapıların basit olanlardan daha pahalı olacağı gerçeğine dikkat etmelisiniz..

Baca kapısı, çelik veya dökme demir çerçeve çerçevesine özel menteşelerle sabitlenir. Kulplar ısınmayan malzemeden yapılmıştır. Çelik ve dökme demir çerçeveler arasındaki seçim, müşterinin dekoratif tercihlerine bağlıdır. Bununla birlikte, son yıllarda, yüksek sıcaklıklara dayanıklı dökme demir fiziksel aşınmaya maruz kaldığı için çelik çerçeveler hala tercih edilmektedir..

Kapı, herhangi bir şöminenin ön bileşenidir, bu nedenle, onu seçerken sadece işlevsel değil, aynı zamanda estetik parametreler de önemlidir.. Tasarım, hem şöminenin işlevlerine hem de alıcının isteklerine bağlıdır. Metal çerçeveli bir çerçeve ve dekoratif dövme elemanlar, süslemeler, vitray pencereler kullanan bireysel seçenekler dahil olmak üzere standart bir konfigürasyon olarak mümkündür..

Bakım ve Kurulum İpuçları

Cam şömine kapılarının bakımını yaparken belirli kurallara uyulmalıdır:

  • sadece tamamen soğuduktan sonra temizleyin;
  • ek bir koruyucu film oluşturan ve sonraki bakımı kolaylaştıran özel bileşikler kullanın.

Bakım kolaylığı için, artan sıcaklıkla çöken kurumun tamamen yanmasına katkıda bulunan görünmez bir metal oksit tabakası ile kaplanmış kendi kendini temizleyen bir refrakter cam satın alabilirsiniz..

Uzmanlar, bitmiş bir ocak için bir kapı bulmak oldukça zor olabileceğinden, tuğla işi başlamadan önce kapı satın almanızı tavsiye ediyor..

Şöminelerin ve ilgili aksesuarların satın alınması ve montajı, yaşam alanlarının modern tasarımında bir trend. Ve sertifikalı cam şömine kapıları satın alırken, evinizi sadece rahat değil, aynı zamanda güvenli hale getirdiğinizden emin olabilirsiniz..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org