Tüm apartman sahipleri, kişisel alanlarını olabildiğince konforlu hale getirmek ister. Genellikle rahatlık, rahatlık, sıcaklık ve sadelik ile ilişkilidir. Yapay bir şömine, böyle bir atmosfer yaratmak için en iyi seçenektir, çünkü bir apartman dairesinde gerçek bir şömine yapmak gerçekçi değildir..

Görüntüleme

Piyasada birkaç çeşit şömine vardır. Ne tür bir ocak satın alacağınız – izlenen hedefe bağlı olarak karar verirsiniz.

Biyo şömineler

Bu tür şömine son zamanlarda çok popüler hale geldi. Tasarımı bacaya ihtiyaç duymaz, çünkü çevre dostu yakıt kullanımı sayesinde duman ve duman oluşmaz, ancak sıcaklık üreten ve konfor ve zevk veren gerçek bir alev vardır..

Çevresel şömineler, kesinlikle herhangi bir odaya, küçük bir daireye veya büyük bir eve kurulabildikleri için, şömine kurmanın zahmeti konusundaki klişeleri kırdı. Şömineyi ambalajından çıkarmanız, bir yer seçmeniz ve oraya koymanız (belki asmanız) yeterlidir..

Böyle bir şömine odanızı süsleyecek, mevcut herhangi bir stil için zevkinize ve renginize göre seçebilirsiniz. Biyo şömineler, özellikle küçük çocuklar bir apartman dairesinde veya evde yaşıyorsa kesinlikle güvenlidir..

taklit şömine

Sahte bir şömine yapmak, kendi ocağınıza başka bir alternatiftir. Böyle bir şömine sadece yüksek kaliteli bir çerçeve gerektirir, bacaya ve ateş kutusuna ihtiyaç duymaz. Sahibinin yalnızca kendi elleriyle bile gerçeğe çevirebileceği sınırsız hayal gücüne sahip olması gerekir..

Alçı, ahşap, metal levhalar ve hatta karton kutular kullanılarak yapay bir şömine yapılabilir. Ocağın boyutu sadece tasarımcısına ve yerleştirileceği yere bağlıdır..

Elektrikli ocak

Elektrikli şömine, teknoloji dünyasında bir yeniliktir. Bir dizi avantajı vardır: bir prizden çalışır, odayı ısıtabilir, her iç mekan için mükemmel bir dekoratif unsurdur, kullanımı kolay ve güvenlidir.!

Bu ocak herhangi bir yere herhangi bir odaya kurulabilir, asıl mesele elektriğe erişim sağlamaktır..

Her elektrikli şömine üreticisi, yapay bir alev oluşturmanın kendi versiyonunu kullanır.. Bu, ürünün maliyetini doğrudan etkiler:

 • Kırmızı ipek. Ateşin hareket ettiği yanılsamasını yaratmak için şöminenin altına küçük bir fan ve kırmızı bir lamba yerleştirilmiştir. Yakacak odunu simüle etmek için koyu kahverengi renkli plastik dikdörtgenler kullanabilirsiniz. Bu tip elektrikli ocak, apartman koşullarında en popüler olanıdır..
 • Başka bir seçenek de yapay blokların altına yerleştirilmiş bir reflektör takmaktır. Yavaş bir hızda döner ve üzerine monte edilen ampuller, alevin yansımalarının ortaya çıkması nedeniyle şöminenin aynalı duvarında parlama oluşturur..
 • Modern modeller daha karmaşık bir tasarıma sahiptir. Parlama, bir buhar bulutunun yardımıyla oluşturulur ve küçük ampuller sürekli olarak renk tonlarını değiştirir. Dahası, LED modu özelleştirilebilir.
 • Bazı şömineler çatırdayan bir alevin sesini yeniden üretebilir, bu ek rahatlık ve rahatlık yaratır..
 • Şömine bir güç kaynağına bağlandığında, ocağın çerçevesine alttan veya üstten monte edilen özel spiraller ısınır. Fan, cihazın aşırı ısınmasını engeller, ancak tüm ısının odaya aktarılmasına yardımcı olur..
 • Tüm modern cihazlarda, ısıtma sıcaklığını ayarlayabileceğiniz uzaktan kumandalar bulunur. Oda istenen sıcaklığa kadar ısınırsa, şömine kendi kendine kapanır. Bu mod beğeninize göre özelleştirilebilir..

Tasarımcılar, bir pencerenin veya aynanın önüne elektrikli şömineler kurmayı önermezler, çünkü bu, şöminenin verimliliğini ve salona kurulum nedenini azaltır, parlaklığını düşürür..

DIY yapay şömine

Kendi elinizle bir şömine yapmak bir takım avantajlar sağlar: ürünlerin mevcudiyeti, ucuzluk ve tasarımı en az her gün ruh halinize göre değiştirme yeteneği. Bu, zamanınızı ve çabanızı alır..

Kullanımı en kolay malzeme, ocağın en hızlı yapıldığı kartondur. Kare bir TV veya buzdolabından büyük bir kutu kullanabilirsiniz..

Kurulum adımları:

 1. İlk önce ocağın yerini belirlemeniz, bir delik açmanız ve kartonu içten dışa bükmeniz gerekir;
 2. Ocağın kesilmesinin konturu, yapının dağılmaması için bant veya inşaat tutkalı ile yapıştırılmalıdır;
 3. Poliüretandan yapılmış süpürgelikleri yapıştırıyoruz ve derzleri 45 derecelik bir açıyla kesiyoruz;
 4. Şöminenin üst kısmı poliüretandan kesilmeli, bir “kaide” oluşturulmalı, yerleştiriyoruz;
 5. Kalan boşlukları macunla maskeleyin, tüm detayları kendi takdirinize göre boyayın.

İlginç seçenekler

Kesinlikle her şeyiyle diğer ocaklardan farklı olacak bir şömine yapabilirsiniz..

Örneğin şömine tabanının altına gereksiz bir cam akvaryum sığabilir. Altına küçük çakıl taşları dökmeniz ve üzerlerine şöminenin kendisinden bir brülör veya küçük mumlar koymanız gerekecek..

Diğer bir seçenek ise hafif, P şeklinde bir karton yapıdır. Herhangi bir dekoratif mağazada, genellikle beyaz renkte satılırlar. Sınırsız bir ilham akışınız varsa, özel boyaları güvenle satın alabilir ve böyle bir şömineyi kendi takdirinize göre boyayabilirsiniz..

Dekor

Şöminenizi nasıl dekore edeceğiniz size kalmış! Yapay kütükler için bir raf yapabilir, özel aynalar takabilir, çeşitli vazolar, mumlar veya heykeller koyabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Her şey hayal gücünüz ve tükenmez enerjiniz, yaratma arzusu, rahatlık yaratma arzusu ile sınırlıdır..