Bir kır evi düzenlemeye ilk karar veren kişi, muhtemelen bir şömine kurma seçeneğini düşündü. Ancak, pek çoğu bir tuğla fırın inşa edecek kadar şanslı değil. Çok yer kaplar, bu nedenle evin alanı izin veriyorsa, böyle bir yapı kurabilirsiniz. Ancak fazladan alan yoksa veya ev fakir, yüzen toprak üzerine inşa edilmişse ve soba için bir temel oluşturmak gerçekçi değilse – bu durumda ne yapmalı? Ne de olsa insan çok fazla rahatlık, sıcaklık ve canlı ateş istiyor. Bir çıkış yolu var – bu, kendi ellerinizle inşa edilmesi kolay olan bir demir şöminedir..

8fotoğraf

özellikler

Metal şömineler içeren orijinal yapıların üretimi için metal levhalara ihtiyaç vardır, bakır.

Levhalar kaynak dikişleri veya metal perçinlerle birbirine sabitlenir. Levhaların şekli, tasarımları, derzlerin deseni – tüm bunlar şömineyi dekore etmek için ayrı bir konuyu ifade eder..

Ancak demir şöminelerin temel mimari tasarımı davlumbazların şekli ve ünitenin tavana sabitlenmesidir..

Çeşitler

Şöminelerin uzun süre varlığı boyunca tasarımlarının şekli yüzlerce kez değişti. Bugün, herhangi bir iç mekanı süsleyebilecek en inanılmaz ısıtma üniteleri modellerini görebilirsiniz..

Ev için demir şöminelerin kurulum yerine bağlı olarak, aşağıdaki seçenekler ayırt edilir: köşe şömineleri; duvara monte ve menteşeli, merkezi ve yerleşik. Asılı bir şömine özellikle popüler ve talep görüyor..

Isıtma cihazları, odun yakma odasının şekli ve boyutunda farklılık gösterir. Ateş kutusu konik, silindirik, paralel yüzlü ve diğer geometrik şekiller olabilir..

Ayrıca, ahşap üzerine demir şömineler geleneksel olarak iki türe ayrılır:

 1. kapalı – ateş kutusu, cihazın verimliliğini artıran ve güvenliği hakkında herhangi bir soru olmayan ısıya dayanıklı camla kapatılmıştır;
 2. açık – ateş kutusu hiçbir şeyle kaplı değil.

Kurulum yeri

Herhangi bir ısıtma cihazı gibi, çok küçük olsa bile, bir demir şömine oldukça geniş bir odaya kurulmalıdır..

Bu ürün en çok yazlık evlerde, banliyö binalarında kullanılır. Bir biyoyakıt modeli satın alındıysa, daireye sorunsuz bir şekilde kurulabilir..

Metal bir şömine tuğladan çok daha hafiftir, ancak ağırlığı hala 100 kg’ı aşmaktadır. Böyle bir sobayı ahşap bir zemine yerleştirmek döşeme tahtalarının eğilmesine neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar, fırın yapısının kurulum alanını ek olarak güçlendirmeyi tavsiye ediyor..

Ayrıca demir şöminenin çevresinde kalay veya asbest şeklinde yangın yalıtımı gereksiz olmayacaktır..

Avantajlar ve dezavantajlar

Demir şöminenin en önemli dezavantajı, çabuk soğumasıdır, sonuç olarak, özellikle ocak küçükse, çok sık yakıt eklemeniz gerekir. Ayrıca böyle bir ocakta kendinizi kolayca yakabilirsiniz, vücudu çok ısınır ve yanmamak için son derece dikkatli olmanız gerekir..

Metal bir ısıtma yapısının avantajları, böyle bir ünitenin herhangi bir bina ve odaya monte edilebilmesidir. Ek olarak, bir demir şöminenin avantajları şunları içerir:

 1. yüksek verim;
 2. nispeten düşük ağırlık;
 3. Kurulum kolaylığı;
 4. odanın hızlı ısınması.

Demir şömineler tuğla ile karşı karşıya kalabilir. Bu, daha uzun süre sıcak tutmak için yapılır. Bu tür işler için çizimlere gerek yoktur. Tuğla bir boşlukla döşenir, çünkü ısıtıldığında demir fırını genleşme eğilimindedir..

Ana yakıt olarak odun kullanıldığında, özellikle estetik açıdan iyi olan metal şöminelerde farklı bir alev rengi elde edilebilir. Mavi alev kavak ağacı, meşe – parlak kırmızı ile sağlanacaktır..

Hangi yakıt kullanılacak?

Uygulamanın gösterdiği gibi, yakacak odundan (kuru) daha iyi bir şey yoktur. İdeal türler meşe, titrek kavak, küldür. Bu tür kütükler uzun süre yanar, böylece alev dillerinin dansının ve onlardan yayılan sıcaklığın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca peletler metal kazanlar için uygundur – sıkıştırılmış kereste atıkları. Gerekli miktarda (ısıtma cihazının boyutuna bağlı olarak) fırına yüklenirler ve ısıtma yoğunluğu manuel kontrol ünitesi kullanılarak kontrol edilir..

Kozalaklı ağaçlardan çok fazla kurum çıkıyor, bu nedenle soba üreticileri onları yakıt olarak kullanmanızı önermez. Ve huş türleri yüksek ısı transferine sahiptir, bu nedenle onlar sayesinde odayı istediğiniz sıcaklığa hızla ısıtabilirsiniz..

Ayrıca, bazı demir ünite modelleri gazla çalışır. Bu tür cihazlar daha güvenlidir, ancak bunları kendi ellerinizle yapmak imkansızdır..

Düzenleme önerileri

Kendi elinizle demir bir şömine yapmak kolay bir iş değil, yapılabilir. Belli bir tecrübe, beceri ve belli noktaları dikkate almayı gerektirir. Sonuç, yalnızca çizimler hazırlandığında ve tüm noktalarına kesinlikle uyulduğunda tahmin edilebilir olacaktır..

İlerlemek

Öncelikle ürünün duracağı yere karar vermelisiniz. Kimseye müdahale etmemelidir, bu nedenle uç duvarın yanına kurmak daha iyidir. Pencere koltuğu uygun değildir, çünkü özellikle pencereler eski ve yetersiz sıkılıktaysa, odada istenmeyen cereyanlar görünebilir..

 1. Konum seçildiğinde, hesaplamalara ilerleyebilirsiniz. Yapının boyutları, ısıtılmış mahfazanın alanına bağlıdır..
 2. Demir şömine üretimi için sac, çeşitli destekler, bağlantı elemanları, paslanmaz çelik dirsekler gereklidir..
 3. Ateş kutusunu genişletmek daha iyidir, ancak çok derin değil. Isı transferini arttırmak için duvarları odaya doğru artmalıdır..
 4. Duman deliği fırın alanından 8 ila 15 kat daha az olmalıdır..
 5. Borunun yüksekliği en az dört metre olmalıdır (çatı yapısının özelliklerine bağlı olarak).
 6. Yalıtım çok önemlidir. Duvarları yalıtmak ve bacanın tüm bağlantılarını korumak gerekir..
 7. Böyle bir cihazda çok fazla çekiş olmayacaktır, bu nedenle dumanın birikeceği bir depolama şaftı yapmak ve ardından borudan sokağa akmak gerekir..
 8. Şöminenin içi için bir ön koşul, bir gaz eşiğinin varlığıdır. Üniteyi basınç düşüşlerinden koruyacak ve kıvılcım oluşmasını önleyecektir..
 9. Kıvılcımları söndürmek için ek bir ızgaraya da ihtiyaç vardır ve ayrıca dövme aletlere de ihtiyaç vardır..

Doğal olarak, her şeyi kendi elinizle yapmak imkansızdır ve ne söylenirse söylensin, ustaya gerekli boyutlarda çizimler sağlayarak birçok elemanın bir uzmandan sipariş edilmesi gerekecektir..

8fotoğraf