Ateş alevinin güzelliği büyüler ve cezbeder. Saatlerce durmadan bakabilirsiniz. Ve nadiren evde bir şömine kurmayı hayal etmeyen biriyle tanışırsınız. Ama ya bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve içine bir şömine kuramazsanız? Burada dekoratif bir alçıpan şömine kurtarmaya gelecek..

7fotoğraf

Avantajlar

Dekoratif şömineler her geçen gün daha popüler hale geliyor. Daha önce zenginliklerini vurgulasalar, şimdi sıklıkla karşılaşılan bir dekoratif unsurdur. Çünkü bu tür şömineler eve uyum getirmekte ve bir takım olumlu yönleri bulunmaktadır..

 • Dekoratif bir şömine, içinde ana vurgu görevi gören herhangi bir iç mekana şıklık katacaktır..
 • Sahte bir şömine sadece dekoratif bir unsur değil, aynı zamanda evinize sıcaklık ve rahatlık katacak bir ısıtma cihazıdır..
 • Çevresinde sevdikleriyle vakit geçirmek keyiflidir..
 • Çocuklar için tehlikeli değil.
 • Kendin yap dekoratif alçıpan şömine büyük yatırımlar gerektirmez.

Ve bunlar sadece evde sahte bir şömine kurmanın ana avantajları..

7fotoğraf

Şömine için yer

Evde bir flaş şömine kurmaya karar verirseniz, önce yeri belirlemeniz gerekir. Şöminenin oldukça gerçek olduğu yanılsamasını niteliksel olarak yaratabilmeniz için konumunun seçimi çok önemlidir..

 • İlk olarak, böyle bir şömine kurmayı planladığımız odayı belirliyoruz. Burada her şey basit. Büyük olasılıkla, bir oturma odası veya salon olacak. Daha az sıklıkla, yatak odasına dekoratif şömineler kurulur..
 • İkincisi, yerleşimini planlıyoruz. Genellikle uzunlamasına bir duvarın ortasına kurulur. Ancak burada her şey isteklerinize ve odanın projesine ve teknik özelliklerine bağlıdır..

Ancak en küçük odaya bile bu tip şömineler kurabilirsiniz. Burada dekoratif bir baca olmadan bir köşe şöminesine mükemmel bir şekilde uyabilirsiniz. Fazla yer kaplamayacak ve oldukça uygun görünecek.

Şömineyi müdahale edeceği yerlere yerleştirmemelisiniz. Örneğin, dolapların, kapıların ve pillerin yakınında. Bu sadece kurulum işini zorlaştırmakla kalmayacak, daha sonra şömine zarar görebilir..

Nasıl yapılır

Dekoratif bir şömine yapmak için, alçıpanla çalışma konusunda küçük becerilere, yaratma yeteneğine ve arzusuna ve elbette bir alete ihtiyacınız olacak..

Başlangıçta, çizimler yapmanız gerekir. İlk önce, gelecekteki şöminenin veya hatta birkaçının konumunun bir diyagramını çizin ve ardından şömineyi iki projeksiyonda çizin, gerekli tüm boyutları uygulayın. Duvarda denemeyi kolaylaştırmak için çizimi tam boyutta yapmak daha iyidir. En küçük ayrıntısına kadar bir eskiz geliştiriyoruz, böylece daha sonra hiçbir şeyi yeniden yapmanıza gerek kalmıyor.

Çizime dayanarak, karton kutulardan veya köpükten gelecekteki şöminenin bir modelini yapıyoruz. Şöminenin tüm detaylarını oluşturmanız ve bunları bu dekor elemanını yerleştirmeyi planladığınız yapışkan bant üzerine yerleştirmeniz gerekir. Hataları önceden analiz etmek ve ortadan kaldırmak için yerleşimi dikkatlice, tamamen projeye uygun olarak gerçekleştirin..

Yapının inşaatına devam ediyoruz. İnşaat sırasında ihtiyacımız olan:

 1. Bulgarca;
 2. zımba;
 3. Tornavida;
 4. kesici;
 5. macun bıçağı;
 6. kırtasiye bıçağı;
 7. metal için makas;
 8. rulet;
 9. bina seviyesi;
 10. kalem.

Başlangıçta, gelecekteki şöminenin tüm detaylarını alçıpan levhalara aktarıyoruz ve bir öğütücü ile kesiyoruz. Şöminenin tüm parçalarını duvarda işaretliyoruz, net bir yatay ve dikey çizgi sağlamak için bina seviyesini kullanıyoruz. Sahte şömineyi yerleştirmenin planlandığı duvara kılavuzlar yerleştiriyoruz. Bunu bir zımba ve dübel ile yapıyoruz..

Sahte bir baca kurmayı planlamıyorsanız ve üstte fotoğraf ve figürinler için bir raf düzenlemeyi düşünüyorsanız, yapısal güvenilirlik için yan rafları hemen güçlendirmeniz gerekir. Yapıya elektrikle bir kablo çekin, böylece daha sonra portala bir elektrikli şömine veya LCD TV takıp bağlayabilirsiniz. Çerçeveyi ayrı olarak monte edebilir ve ancak o zaman duvara monte edebilirsiniz. Şömineniz bir duvara yakınsa bu seçenek daha uygundur..

Şimdi çerçeveyi alçıpan ile kaplıyoruz. Birkaç milimetrelik bir sapmanın tüm resmi bozabileceğini ve gelecekte portalı doldurmayı imkansız hale getirebileceğini hatırlayarak her şeyi dikkatlice yapıyoruz. Sahte şöminenin yüzünün büyük ve ağır olması gerekiyorsa, gelecekteki şömineyi iki kat alçıpanla kaplamak gerekir. Şömine kaplamak için en az 1,2 cm kalınlığında alçıpan levhalar uygundur.

Ardından macuna geçiyoruz. Alçıpanın kenarlarını aşındırıcı ile işlemek neden gereklidir, astarlayın ve şömineyi tamamen doldurun. Ayrıca içte ve dışta macun üretiyoruz. Levhaları birbirine bağlamak için bant ve delikli köşeler kullanıyoruz, böylece harç iyi yapışır ve yüzey mükemmel bir şekilde düzleşir..

Bir sonraki aşama sahte şömineyi bitirmek. Herhangi bir malzeme ile süsleyebilirsiniz. Fayans, suni taş, alçı kaplama, granit, mermer, basit boyama ve çok daha fazlası burada uygundur. Her şey hayal gücünüze ve bir bütün olarak odanın stilistik çözümüne bağlıdır..

Ancak önce, özellikle içine bir ısı cihazı takılacaksa, dekoratif bir şöminenin içini bitirmeniz gerekir. Bu durumda ısı yalıtımı gereklidir. Portalı manyezit ile kesip üstüne folyo ile kaplıyoruz. Böyle bir katman ısıyı yansıtacak ve şöminenin iç duvarlarının ısınmasına izin vermeyecektir..

Sahte şöminede ısıtıcı sağlanmazsa, içinde bir ayna ile kesilebilir..

Şömine yapay taş veya mermer ile bitirilirse, macun şeklinde bitirme işleri atlanabilir. Bu durumda, alçıpanı astarlamanız ve ardından taşı özel yapıştırıcı ile yapıştırmanız yeterlidir. Tutkalın iyice kurumasını sağlayın ve taş arasındaki tüm dikişleri özel bir harçla işleyin..

Alçıpan şömineyi dekore etmenin bir başka harika yolu da dekoratif sıvadır. Şöminenin üzerine uyguluyoruz ve kaplamanın kurumasını beklemeden bir spatula yardımıyla tuğlaları taklit ediyoruz..

Uygun bir desen seçilerek dekoratif folyo ile yapıştırılabilir. Geniş doku seçenekleri şöminenizi benzersiz kılacaktır..

Şömine bittikten sonra onu süslemek gerekir. Bunun için çeşitli sütunlar, alçı kalıplar, kalıplar kullanıyoruz. Bu dekor, yapay şömineye doğallık ve bütünlük katacaktır..

Şöminenin üst kısmına dekoratif bir raf monte edilebilir, ocak içine elektrikli şömine veya TV monte edilebilir..

İç dizayn

Dekoratif bir şöminenin tasarımı, herhangi bir stilistik çözümde gerçekleştirilebilir ve onu farklı şekillerde donatmak mümkündür. Sahte şöminede portalı doldurduğunuzdan, bu dekor öğesinin işlevini belirleyecektir..

 1. Klasik tarzda dekore edilmiş, mermer veya granit ile dekore edilmiş, portalda elektrikli şömineli bir şömine, odanıza sadece sıcaklık getirmekle kalmayacak, aynı zamanda şık görünümü de iç mekandaki ana vurgu olacaktır..
 2. Sahte baca şömineye doğallık katacak.
 3. Şöminede TV bulunan tuğladan yapılmış bir şömine, yüksek teknoloji ürünü bir stilistik çözüm için uygundur. Temiz çizgileri ve basit şekilleri bu stile mükemmel uyum sağlar..
 4. Yunan heykelleri şeklinde dekore etmek, oturma odasının bohem tarzına şıklık katacak ve uyum sağlayacaktır..
 5. Art Nouveau tarzında dekore edilmiş bir daire için minimal dekorasyona sahip bir şömine mükemmeldir..
 6. Portaldaki mumlar, odanın dekoruna romantik bir dokunuş katacak..
 7. Dekoratif şömine kitaplar için raf olarak kullanılabilir.
 8. Köşe sahte şömine, küçük bir odada bile bir dekorasyon olacak.
 9. Üst raf, saatlerce heykelciklerle süslenerek iç mekana İngiliz şıklığı kazandırılabilir..
 10. Taşla kaplanmış dekoratif bir şömine, rustik tarzda bir oda için mükemmeldir..

7fotoğraf

Kendi elinizle sahte bir şömine yapmak hiç de zor değil. Herhangi bir odayı dekore edecek. Ayrıca içine elektrikli şömine takılması şartıyla ısıtıcı işlevini de taşıyabilir. Sıcak bir battaniyenin altında bir fincan çay ile böyle bir şöminenin yanında oturmak çok rahat olacak ve böyle bir şömineyi taklit eden alev dilleri rahatlamanıza yardımcı olacaktır. İçine TV konulması şartıyla hem ateşi hem de diğer filmleri ve programları gösterebilir. Sadece tamamen dekoratif bir işleve sahip olabilir. Ancak her durumda, şömine iç tasarıma harika bir katkı olacaktır..

8fotoğraf