Modern ve gerçekten şık bir iç mekan şöminesiz hayal edilemez, çünkü bugün sadece bir ısı kaynağı değil, aynı zamanda dekorun ana unsurudur. Şömine rahatlık ve rahatlık verir, sahibinin hassas zevkini gösterir ve model çeşitliliği sayesinde hem evin hem de dairenin tasarımına mükemmel uyum sağlar. Buna ek olarak, şömine, herhangi bir odayı orijinal bir şeye dönüştürerek alışılmadık bir lüks görünüm kazandırmanıza olanak tanır. Aile ocağının yeri sadece arkadaşça ve aile toplantıları için değil, aynı zamanda ortaklarla buluşma alanı olarak da mükemmeldir..

Çok çeşitli şömineler arasında granit ve mermer modeller özel ilgiyi hak ediyor. Mermer ve granit, ısıtıldığında zararlı madde yaymayan doğal taş türleri olduğundan, bu tür yapılar şık görünür ve kullanımı tamamen güvenlidir. Ayrıca, bu tür şömineler uzun bir çalışma süresi boyunca dış estetiğini kaybetmezler, ısıyı iyi yayarlar..

7fotoğraf

Avantajlar ve dezavantajlar

Çoğu tasarımcı, iç mekanı dekore ederken modern stili antik unsurlarla birleştirmeyi tercih ediyor. Bunun için en iyi seçenek mermer ve granit şöminelerdir. Sadece orijinal oymalarla süslenemezler, aynı zamanda her büyüklükteki odaya kolayca monte edilebilirler. Doğal taş şöminelerin yangın açısından en güvenli olduğu düşünüldüğünden, hem banliyö konutları hem de apartman dairesi için uygundurlar..

Granit ve mermerden şömine üretimi için, doğal işlemler sonucu oluşan yalnızca doğal malzeme kullanılmaktadır. Bu doğal taş genellikle magnezyum, kalsiyum karbonat ve kalker içerir. En güzel dekorasyon malzemesi mermerdir. Son rengi ve dokusu cila tipine ve kesim yönüne bağlıdır..

Mermer şömineler, şık bir görünüme ve bir takım olumlu özelliklere sahip oldukları için büyük talep görmektedir. Başlıca avantajları:

 • Temizlemesi kolay
 • iyi güç
 • pratiklik
 • Uzun hizmet ömrü
 • İyi ısı iletkenliği

Mermer yapıların ana dezavantajı, yalnızca yüksek maliyete bağlanabilir, bu nedenle, genellikle doğal malzeme, kalitesi çok düşük olmayan yapay olanla değiştirilir. Modern işleme teknolojileri, ustaların sıra dışı şekillerdeki doğal taştan portallar yapmasına izin verir, ancak bu çok zaman ve çaba gerektirir. Taşın renk paleti özellikle dikkat çekicidir, çeşitli ve benzersizdir. Mermer şöminelerin üretimi sırasında aşağıdaki işleme türleri kullanılmaktadır:

 • yontma
 • Bileme
 • testere
 • parlatma
 • Bouchardirovani

Mermer portallar, cam, seramik, bronz ve yanmış tuğlalarla uyumlu bir şekilde birleştirilen kısma ve oymalar ile kolayca dekore edilmiştir. Ayrıca mermer, alçı ekler, ahşap ve metal ile sıra dışı görünüyor..

Granit gelince, katılaşmış lavları temsil eden mermerden biraz farklıdır. Granit şömineler de dayanıklıdır, aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklılık ile karakterize edilirler, uzun süre kullanılırlar ve güzel bir dokuya sahiptirler. Mermer ve granit gibi doğal malzemelerden yapılmış şömineleri seçerek, sadece iç mekanı özgün bir şekilde vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda odada rahatlık da yaratabilirsiniz..

7fotoğraf

Tasarım stili

Bugün şömine en moda dekoratif unsurlardan birine aittir. Bu öğenin evin iç kısmına uyumlu bir şekilde uyması için, sadece odaya doğru bir şekilde yerleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda evin dekore edildiği stili de seçmek gerekir. Çoğu tasarımcı, evlerini dekore ederken klasik şömineleri tercih eder. İlk modelleri kralların mülklerine ve eski saraylarına yerleştirildi, pahalı oymalar ve gravürlerle süslendi..

Klasik tarzdaki şömineler esas olarak duvara monte edilir, bu nedenle sadece üst kısımları dekorasyona tabidir. Portal çeşitli malzemelerden yapılmıştır, dekorasyonunda ana unsurlar olarak kısmalar ve oymalı kaideler kullanılmıştır. Duvara monte ve gömme şömine çeşitlerine uygun klasik tarz.

Şömine, İngiliz tarzında ana özellik olarak kabul edilir. Odanın ortasına yerleştirilir. Bu şömineler, her detayın, dik açıların ve çizgilerin çok yönlülüğü ile ifade edilen klasiklerin bazı işaretleri ile karakterize edilir. İngiliz tarzındaki yapıların ayırt edici bir özelliği, fayans veya dökme metal parçalarla süslenmiş devasa gri veya kahverengi bir portaldır..

Sadeliği ve şıklığı sevenler için Provence tarzı bir şömine mükemmel bir seçim olacaktır. Bu tür şöminelerin kaplaması, bazı durumlarda pahalı ahşap ile mermer ve granit ile yapılır. Dövme kompozisyonlar, resimler, çeşitli figürler ve açık tonlardaki figürinler genellikle dekor olarak kullanılır. Bu tür modellerdeki ocak, genellikle geleneksel bir sobanın etkisini anımsatan açıktır. Yangını kapatmak için elekler ve özel dövme ızgaralar kullanılır..

Tarzdaki şömineler büyük talep görüyor "ülke", evi sadece rahatlık ve sıcaklıkla doldurmakla kalmaz, aynı zamanda güzel doğanın sadeliğini ve kırsal motifleri birleştirir. Bunlar, yakacak odun için bir niş içeren geleneksel bir portaldan oluşan devasa yapılardır. stil " ülke " büyük odalar için uygundur. Bu tür şöminelerde ısınma için gaz ve odun kullanılabilir. Dekorasyon olarak tuğla, kabuklu kaya veya kumtaşı kullanılır..

Çok çeşitli stillere rağmen, şu anda modern şömineler hala çok popüler. Romantizmi günlük kentsel yaşamla birleştirmeye alışmış insanlar için uygundurlar. Art Nouveau şömineler klasik bir yapıdır, ancak aynı zamanda şekil olarak da farklılık gösterir. Yapı, hafifçe dikey olarak uzatılmış çizgilere sahip olabilir. Bu şömineler kompakttır, bu nedenle her büyüklükteki odaya kolayca yerleştirilebilirler..

Modern tasarımlar genellikle minimalist şöminelere sahiptir. Dekoratif elemanların tamamen yokluğu ile karakterize edilirler. Bu tarzdaki şömineler, bir ocak ve sahte panelli bir bacadan oluşur. Sonuç, yanan ateşe sahip bir pencerenin etkisidir. Geleneksel formlara ek olarak, plazmalar, üçgenler, toplar şeklinde şömineler var..

Montaj özellikleri

Bugün, çoğu zaman bir odayı ısıtmak için değil, rahat bir atmosfer yaratmak için kullanılırken, modern bir ev içini şöminesiz hayal etmek imkansızdır. Evin merkezi ısıtması yoksa, şömine odayı hızlı bir şekilde ısıtmak için mükemmel bir cihaz görevi görecektir. Bu nedenle, kır evlerinde ve yazlık evlerde bu tür yapılar basitçe yeri doldurulamaz. Aşağıdaki şömineler, sabitleme tipine göre ayırt edilir:

 • Yerleşik. Yapının montajı doğrudan duvara gerçekleştirilir, bu sayede yerden önemli ölçüde tasarruf edilir. Çizimler varsa, bir ev inşa etmenin ilk aşamalarında bile, bu tür şömineleri kendi ellerinizle kurmak gerçekten mümkündür.

 • Duvara monte. Ana kısmı bir çerçeve ile kaplandığı için en uygun şömine tipi. Bu şömine inşa edilmiş bir eve monte edilebilir. Yapıyı duvarın ortasına yerleştirmek en iyisidir. Buna karşılık, duvar şömineleri köşe, ön ve bölme şöminelerine bölünmüştür. Fırın kısmına gelince, genellikle dekorasyon olarak çeşitli çerçevelerin veya yontma taşların kullanıldığı çerçeveli bir panoramadır.

Köşe şöminesi, minimum yer kapladığından küçük odalar için çok uygundur. Böyle bir şömineye güzel bir görünüm kazandırmak için ayrıca doğal taş veya tuğla ile kaplanması tavsiye edilir. Modern köşe şömine modellerinde, dekorasyon unsuru olarak ahşap bir masa bulunur. Tabana yapıştırılabilir veya duvara yapıştırılabilir..

Şömine bölümü. Bu modelin ayrılmaz bir parçası güçlendirilmiş bir temeldir. Ek olarak, böyle bir şömine şartlı olarak ada tipi şöminelere bağlanabilir. Yapı, hem evin inşaatı sırasında hem de sonrasında herhangi bir yere kurulabilir. Şömine yeri seçimi yaparken mobilyalardan en az 1 metre uzağa yerleştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Tüm yangın güvenliği kurallarına uymak da önemlidir..

İç mekanda doğal taştan yapılmış şömineler

Doğal malzemelerden yapılan şömineler, lüks ve sağlamlığın simgesi olması nedeniyle eve etkili bir görünüm kazandırdığı için modern iç mekanlarda özel bir yere sahiptir. Herhangi bir tarzda dekore edilmiş güzel şömine modelleri hem şehir dairesi hem de kır evi için mükemmeldir..

Asalet ve doğal güzellik uzmanları için, iç mekanda doğal taştan yapılmış bir şömine doğru seçim olacaktır. Bu tür yapıların renk şeması çeşitliliği ile dikkat çekicidir. Beyaz, kırmızı, siyah, gri veya yeşil olabilir. Bu durumda şöminenin kaplamasının odanın genel içi ile uyumlu olması çok önemlidir. bulunduğu alanı daha da vurgulamak için "aile ocağı", tablolar, raflar, figürinler, vazolar şeklinde çeşitli dekor öğeleri kullanabilirsiniz..

Bakım

Seçkin bir şömine seçip kurduktan sonra, bakımı için gerekli tüm araçları da satın almanız gerekecektir. Bunlar maşa, poker, çelenk ve kepçe, yakıt kabı, eldiven, kürk. Her kullanımdan sonra şömineyi temizleyin. Kurum esas olarak köşelere ve yatay alanlara yerleşir. Taşla süslenmiş alanlar ve baca zorunlu temizliğe tabidir, yukarıdan temizlenir.

Şömineyi temizlemeye başlamadan önce, mobilyayı özel örtülerle ve zemini eski gazetelerle kaplamalısınız. Fırçalarla temizlik yapılır. Bacada kurum olup olmadığı bir ayna ile kontrol edilebilir..

10 fotoğraf