Modern şömineler, yalnızca ev ısıtması için değil, aynı zamanda iç mekanın dekoratif bir unsuru olarak da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Tasarımları standart odun sobalarından elektrik sistemlerine kadar uzanmaktadır. İlk tip, bir apartman dairesinde yapılması neredeyse imkansız olan özel bir baca yapımını içerir. Bu tür sistemler, bir elektrikli ısıtıcı ile geleneksel bir taklit ile değiştirilebilir..

Malzeme satın alıyoruz

Alçıpandan kendi elinizle bir köşe şöminesi oluşturmak nispeten basittir, ancak bunun için önce ihtiyacınız olan her şeyi stoklamanız gerekir:

 1. Alçıpan ısıya dayanıklı olmalıdır. Bu genellikle ısıtma elemanlarıyla temas eden yerler için geçerlidir. Bir baca taklidi oluşturmak için, bu temelde geleneksel ısıya dayanıklı malzemeleri de kullanabilirsiniz..
 2. Çerçeve oluşturmak için metal profil (kılavuzlar, raf vb.).
 3. Vidalar, havşa başlı vidalar ve diğer bağlantı elemanları.
 4. Dübel çivileri. Bu tip bağlantı elemanlarının amacı, profili betona sabitlemektir..
 5. Yukarıdaki malzemelerle çalışmak için aletler (tornavida, metal makas vb.).
 6. Ayrıca, sıvanın temizlendiği özel bir aşındırıcı ağ ve çubuklar satın almanız gerekir..

Düzen oluşturma

Elektrikli şöminenin yapımı, çizimin planlanması ve geliştirilmesi ile başlar. Bu, yapının konfigürasyonunun, monte edilmesi planlanan odanın belirli parametrelerine göre ayarlanmasına izin verecektir. Kendiniz bir şömine planı çizebilir veya yalnızca belirli parametrelere ayarlanması gereken mevcut boşlukları kullanabilirsiniz..

Sahte bir şömine planlarken, yalnızca boyutları değil, aynı zamanda birkaç ek gereksinimi de dikkate almanız gerekir:

 1. Soketler ve anahtarlar kolayca erişilebilir olmalıdır. Ayrıca, bunları kurarken, elektrikli ısıtıcının gücünü hesaba katmanız ve bu değere göre gerekli kablo tipini seçmeniz gerekir..
 2. Şömine çok ısınırsa, bu yerlerde sadece ısıya dayanıklı alçıpan ve ek yalıtım kullanılması zorunludur..
 3. Elektrikli şömine, sıcak havanın dışarı atılmasını sağlamak için mutlaka çerçevesinde özel havalandırma delikleriyle donatılmıştır..
 4. Hesaplarken, sadece şöminenin genişliğini ve yüksekliğini değil aynı zamanda derinliğini de hesaba katmanız gerekir. Bu özellikle nispeten nadir görülen simetrik veya asimetrik olabilen köşe yapıları için önemlidir..

Baz işaretleme

Herhangi bir yapının montajı, çerçevenin işaretlenmesi ve müteakip yapısı ile başlar. Her şeyden önce, tüm boyutları çizimlerden yüzeye aktarmanız gerekir. Bu, bir kalem ve özel olarak yapılmış düzenler kullanılarak yapılır. Bu, metal profili mümkün olduğunca doğru konumlandırmayı ve sistemi simetrik hale getirmeyi mümkün kılacaktır..

Şömine için bir dekorasyon oluştururken bir kaide oluşturulması planlanıyorsa, diğer tüm işleri yapmadan önce monte edilmelidir.. Bu işlem birkaç aşamada adım adım gerçekleştirilir:

 1. İlk olarak, çizime göre kılavuz profili sabitlenir. Sabitleme, bir matkap veya perforatör kullanılarak hem çerçevenin kendisinde hem de beton tabanda delikler oluşturulması gereken özel dübeller üzerinde gerçekleştirilir. Aynı şekilde, gelecekteki şömine standının çevresini de kaplamanız gerekir..
 2. Bu aşamada, önceden kurulmuş olan elemana bir post profili eklenir. Büyük düzensizlikler nedeniyle duvara vidalamak mümkün değilse, uzmanların düz askı kullanmanızı tavsiye ettiğini lütfen unutmayın..

Ana çerçevenin yapımı için algoritma

Duvarların ve zeminin yüzeyi önceden düşünülmüş çizime göre işaretlendikten sonra, sahte şöminenin tabanını oluşturmaya başlayabilirsiniz.. Bu süreç birkaç ardışık adımdan oluşur:

 1. “UD” profili zemine yapıştırılır. Bunun için özel vidalar kullanılır. Bireysel bağlantı elemanları arasındaki mesafe yaklaşık 25-30 cm olmalıdır, tüm yan elemanlar, ilk profilin sınırlarının ötesine geçmelerini önleyecek şekilde sabitlenmiştir..
 2. Bundan sonra, taban duvarına bir duvar profili vidalanır. Bu işlem, tüm yapıların konumunu sürekli izleyerek işaretlemeye göre gerçekleştirilir. Daha sonra, özel bağlantı elemanları yardımıyla, istenen konfigürasyonu oluşturmak için tüm yatay elemanlar dikey çerçeveye tutturulur. Bu tür işlemleri yaparken, duvardaki alçıpan yapının kaplama malzemesinin ve şöminenin ağırlığına güvenle dayanabilmesi için yalnızca yüksek kaliteli bağlantı elemanları kullanmanız gerekir..

12fotoğraf

Metal profil kaplama

Çerçeve hazır olduğunda, alçıpan ile kaplamanız gerekir. Birkaç basit kuralı izleyerek bunu yapmak nispeten kolaydır:

 1. Mantolama yapının hem dışında hem de içinde yapılır. Bu işlemi basitleştirmek için önce alçıpan parçalarını ihtiyacınız olan boyuta kesmeniz gerekir..
 2. Köşeleri oluştururken, istenen açıda düz düzlemler oluşturmanıza izin verecek ve ayrıca yapının erken tahribatını önleyecek özel metal köşelerin kullanılması tavsiye edilir..

Alçıpan levhaların sabitlenmesi, hemen hemen her donanım mağazasında bulunabilen özel vidalar kullanılarak gerçekleştirilir..

Şömineyi süslüyoruz

Bu tür yapıların dış bitirmesi, inşaatın son aşamasıdır.. Bugün, giderek daha sık, bu tür işlemleri gerçekleştirmek için çeşitli kaplama malzemeleri kullanılmaktadır:

 1. Poliüretandan pervazlar ve dekoratif alçı pervazlar. Bu ürünler sadece çok ısınmayan ve bu faktörlerden doğrudan etkilenmeyen şömineler için kullanılabilir. Sütunlar, kemerler ve diğer benzersiz öğeler oluşturmak için mükemmeldir. Özgünlük eklemek için, alçı kalıp iç tasarıma uyacak şekilde boyanabilir.
 2. Dekoratif fayanslar. Bu malzemelerin segmenti çok büyük ve çok yönlüdür. Burada hem taklit hem de standart şöminelerde kullanılmasına izin veren ısıyı iyi tolere eden ürünler var. Fayansların tasarımı çok çeşitlidir, ancak günümüzde doğal taş, tuğla, mermer ve diğerlerini taklit eden unsurlar çok popülerdir..

Köşe şömine, eve sıcaklık, rahatlık ve özgün güzellik getiren eşsiz bir tasarımdır. Onları yaratırken, farklı malzemeleri denemekten ve kullanmaktan korkmayın, çünkü bu tam olarak bireyselliğin kanıtıdır..

16fotoğraf