Şömine, sadece oda dekorunun harika bir unsuru değil, aynı zamanda yüksek kaliteli bir ısıtma sistemidir. Mimarisi ne olursa olsun hemen hemen her eve kurulabilirler. Böyle bir tasarım inşaatta karmaşıktır, ancak yine de kendi elinizle bir şömine yapmak mümkündür..

Görüntüleme

Şömineler farklı malzemelerden yapılabilir, ancak her şey birkaç temel türe ayrılabilir:

 • Kapalı tip yapılar. Bu tür şömineler, bir şekilde odanın alanını optimize etmeyi mümkün kılan duvara yerleştirilmiştir..

7fotoğraf

 • Yarı açık sistemler, önceki görünüme çok benzer, ancak çerçeveleri yalnızca duvara bitişiktir ve içinde saklanmaz..

 • Ada şömineleri odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Bu tür sistemlerin çarpıcı temsilcileri, hem elektrik şebekesinden hem de ahşaptan çalışan metal yapılardır..

Kullanılan ana yakıt türüne göre şömineler de ayrılır:

 • gaz;
 • elektriksel;
 • katı yakıt sistemleri (tercihen odun yakıtlı).

Standart bir şöminenin, ısı dağılımı için yalnızca bir düzlemle (şömine kutusu) donatıldığına dikkat edilmelidir, ancak bu tür birkaç elemanın olabileceği sistemler vardır (iki veya daha fazla açık duvar vardır).

Boyutlar ve Çizimler

Bu tür yapıların kendine özgü bir yapısı vardır, bu nedenle inşaatlarına devam etmeden önce inşa etmeyi planladığınız sistem tipini seçmelisiniz. Bu tür ürünlerin ön planlarının ve çizimlerinin oluşturulması planlama aşamasında çok önemlidir. Bu, yalnızca döşemeyi basitleştirmeye değil, aynı zamanda gerekli miktarda malzeme satın almaya da izin verecektir..

Şöminenin hesaplanması ve siparişi, inşaat tipine bağlıdır..

Örneğin, sistemin köşe versiyonu için aşağıdaki duvar sırasına bağlı kalabilirsiniz:

 • İlk tuğla sırası sadece tabanda yatıyor..
 • 2. ve 3. sıralar zaten şöminenin tabanıdır.
 • Küllüğü oluşturmak için 4-5 sıra kullanılır.
 • Soba zaten 6. sıradan başlıyor ve doğrudan ateş kutusunun kendisi 7. sıradan.
 • Şöminenin duvarları 8-13. sıralardan oluşmaktadır..
 • Katman 14-19 bir duman kutusu oluşturur. Bundan sonra, diğer tüm sıralar bacayı donatmak için kullanılır..

Şöminenin ana bileşenlerinin hesaplanması özel bir yönteme göre yapılır. Bu nedenle, örneğin, ateş kutusunun boyutu, böyle bir yapının kurulumunun planlandığı odanın alanına bağlıdır. Genellikle bu oran 1 ila 50’dir (25 metrekare oda ile, ocak 0,5 metrekare alana sahip olacaktır).

Elektrikli şömineleri seçerken, odanın belirli bir alanı için tasarlanmış güçlerini de dikkate almak önemlidir. Üreticiler genellikle bu parametreleri tavsiyelerinde belirtir, bu da satın alırken gezinmeyi kolaylaştırır.

Vakıf oluşturma kuralları

Şöminenin tabanı, özellikle tuğladan yapılmışsa çok önemlidir. Temelin alanı da bu yapının doğrudan boyutlarına bağlıdır ve bunları yaklaşık 15 cm aşmalıdır.Yangın kutusunun iki katlı bir eve monte edilmesi planlandığında, betonun kalınlığı en az 80 olmalıdır. cm, tek katlı evler için bu parametre 50 cm’dir..

Şömineyi doğrudan zemine kurarken, sağlam ve sağlam bir taban elde etmek için bir kum, çakıl vb..

Standart temel beton bir yapıdır. Yapısı, iç duvarları bitüm veya çatı kaplama malzemesi ile yalıtılan kalıp oluşumunu içerir. Daha sonra kabın içine büyük taşlar yerleştirilir ve aralarına küçük kırma taş dökülür. Bütün bunlar daha sonra bir çimento-kum harcı ile dökülür. Ortaya çıkan sistemin üstüne, yine çimentolu olan birkaç katman halinde moloz taş serilir. Bundan sonra, üst yüzey, zeminin belirli bir seviyesine hizalanır..

Firebox duvar algoritması

Şömine düzenleme süreci, önceden geliştirilmiş bir çizime göre bir yapının oluşumunu içerir..

Kurulum yaparken, birkaç basit kural size rehberlik etmelidir:

 • Tuğlayı döşemeden önce, tüm tozu temizlemek için suyla ıslatmanız gerekir. Bunun için solüsyonda 20 saniye yeterlidir..
 • Derz kalınlıkları ince olmalı ve sıva tuğla yüzeyinden dikkatlice çıkarılmalıdır..
 • Köşe elemanlarının oluşumu için önceden hazırlanmış ahşap boşlukların kullanılması tavsiye edilir. Metal elemanların sabitlenmesi, özel metal levhalar veya tel kullanılarak gerçekleştirilir..
 • Duvar, yapının düzenini gözlemleyerek sıralar halinde yapılır. Çoğu zaman, birçok insan soba tezgahı veya “Rus sobası” tipi şömineli ürünleri tercih eder..
 • Yapıya benzersiz bir tasarım ve yüksek kaliteli ısı tutma özellikleri kazandırmak için, yüzeyini dekoratif doğal taş kullanarak da tamamlayabilirsiniz..

Alternatif seçenekler

Tuğla şöminelerin yapımı sadece büyük çaba değil, aynı zamanda biraz bilgi gerektirir. Bugün üreticiler, bunları birçok alternatif metal seçeneğiyle değiştirme olanağı sağlıyor..

Bu tür sistemler, odanın herhangi bir yerine yerleştirilmelerine izin veren küçük boyutlara sahiptir..

Popüler modeller arasında, kendine özgü özelliklere sahip birkaç ürün var:

 • Bavyera. Bu şömine sobası yelpazesi, özgünlük ve çeşitli tasarımlarla ayırt edilir. Garajlarda ve benzeri teknik binalarda kullanılması önerilmez. Model çeşitliliği yeterince geniştir, bu da onları çeşitli odaların boyutları için seçmeyi mümkün kılar..

 • Yenisey. Bu tip şömineler, yüksek güçleri (11 kW) ile ayırt edilir. Şöminenin şekli köşelidir, bu nedenle sadece belirli yerlere kurulur. Fırının yanma süresi 8 saate kadar olabilir ve ısı koruma özelliklerini iyileştirmek için iç kısmı şamot kiremitlerle kaplanmıştır..

Ayrıca, zararlı yanma ürünleri yaymayan biyo-şömineler gibi modern ürünler hakkında da söylenmelidir. Bu nedenle tasarımı bir baca anlamına gelmez, ancak özel biyoyakıt üzerinde çalışır..